Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorki [Tonsil & Arn 150]

oleczek1988 20 Mar 2007 17:54 4998 24
  • Witam wszystkich serdecznie

1. Przetworniki
    Wysokotonowy: Tonsil 9/80

Średnioniskotonowy: ARN-150-05/8

2. Zwrotnica
    Zwrotnica zasotoswana z kolumn Tonsila Zg 30 C114

3. Obudowa
    Całośc została zrobiona z płyty wiórowej o grubości 18mm. Płyty dodatkowo zostały klejone Vicolem oraz skręcane na wkręty.
    Dodatkowo w miejscach gdzie zostały wkręcone wkręty trzeba było zaszpachlować i zeszlifować żeby wszystko było gładkie jak lustro jak całe obudowy.
    Dodam jeszcze że obudowy posiadają nakrętki wbijane dzięki czemu mam pewność że głośnik napewno został dorze przykręcony.

4. Wymiary kolumn
    http://img58.imageshack.us/my.php?image=wymiarykolumnvl1.jpg

5. Wytłumienie
    Watolina na całej powierzchni wewnątrz kolumny zakupiona w ''FAS''+ male kawałki maty bitumicznej .

6. Wykończenie
    Kolumny zostały wykończone fornirem mahoń sapeli o grubości 0,6mm i szerokości płatu 38cm. Fornir był klejony na klej butapren. Z racji tego że miałem fornir o szerokości 38cm nie ma łączenia na kolumnach.
    Na fornir zostały nałożone dwie warstwy lakierobejcy mahoniowej.

Całość została nałożona przy pomocy wałka piankowego na rączce. Przy kolejnej warstwie obudowa została przeszlifowana papierem o granulacji 240.
    Dodam jeszcze że kolumny nie posiadają kolców tylko kwadratowe krążki samoprzylepne z materiału.
    Śruby którymi przykręciłem ARNY pochodzą z kolumn Tonsil Zg 30 C114 które polakierowałem zwykłym czarnym sprayem. Natomiast śruby na głosniki wysokotonowe pochodzą ze sklepu FAS

7. Odsluch

Wysokie tony hm... jednym się podobają innym nie mnie natomiast podoba się ich brzmienie niż np. arv gdzie potrafi być bardziej ''żyletką''.

Arn - jak to Arn. Jak na swój rozmiar i za tą cenę to nie jest źle. Potafi grać miękkim basem i czasami potafi zaskoczyć ale nie oczekujmy zbyt wiele ;)

Kolumny grają w moich skromnych 12m2.

Napęd: Amplituner Pioneer VSX 416,
    Technics Su-7300K-obudowa fornirowana pod kolor monitorków.

8. Koszt
    Nie pamiętam ale i tak sądzę że koszt zrobienia takich to wydatek ~ok. 350-400zł.

Ale trzeba liczyć:
    głośniki, fornir, kleje i inne tego typu żeczy jak np. taśma klejąca czy np. wkręty.

9. Plany na przyszłośc
    Plany jakie mi chodzą po głowie to zrobić ''standy dla monitorków''
    zastanawiam się nad subwooferem do nich na Tonsilu 20/80

10. A teraz zdjęcia

Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150]

Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150] Monitorki [Tonsil & Arn 150]

Fajne!
  • #2 20 Mar 2007 17:57
    gucio.
    Poziom 22  

wykonanie extra dokładnie i klasycznie

P.S jak tam sub bo chyba sprzedałes stx'a prawda??
    wymieniłes na inny

• #3 20 Mar 2007 18:16
    oleczek1988
    Poziom 21  

P.S jak tam sub bo chyba sprzedałes stx'a prawda?? wymieniłes na inny[/quote]

tamty subwoofer sprzedany. Myślę żeby teraz zrobić na tonsilu 20/80. Taki małe 2.1 ;)

• #4 20 Mar 2007 18:27
    cassius17
    Poziom 17  

Witam,

Kolumny bardzo ładne. Widać, że bardzo się starałeś. Ocena 5/5. Mógłbyś załączyć ten arkusz do Excel-a do obliczania wewnętrznych wymiarów.

Pozdrawiam i z góry dzięki.

• #5 20 Mar 2007 19:07
    wow
    Poziom 27  

oleczek1988 super robota! Aż miło popatrzeć!

9.5/10 za te wkręty :)

• #6 20 Mar 2007 19:21
    oleczek1988
    Poziom 21  

j222 napisał:
    Witam,

Kolumny bardzo ładne. Widać, że bardzo się starałeś. Ocena 5/5. Mógłbyś załączyć ten arkusz do Excel-a do obliczania wewnętrznych wymiarów.

Pozdrawiam i z góry dzięki.

wysalem ci na PW

• #7 20 Mar 2007 20:10
    Vitu
    Poziom 20  

[quote="oleczek1988"]Fornir był klejony na klej butapren. /

Cytat:

Czemu na butapren ? nie lepij na klej do paneli i pod zelasko ?

W poscie gdzie przedstawiales swoj sub na stx 32/300 wychwalales go , a teraz sprzedales dlaczego ?

Jak ty wydales 300-350 zł na te monitorki to nie ma czym sie zachwycac.

• #8 20 Mar 2007 20:13
    m-Q
    Poziom 15  

Konstrukcja udana, jednak jak na mój gust trochę za głębokie ale wiadomo - o gustach się nie dyskutuje. Przetworniki dobre, tylko ciekaw jestem jak sprawuje się ta zwrotnica.

PS. Ja także poprosiłbym o ten arkusik :) na pewno się przyda.

• #9 20 Mar 2007 20:33
    oleczek1988
    Poziom 21  

[quote="Vitu"][quote="oleczek1988"]Fornir był klejony na klej butapren. /

Cytat:

Czemu na butapren ? nie lepij na klej do paneli i pod zelasko ?

W poscie gdzie przedstawiales swoj sub na stx 32/300 wychwalales go , a teraz sprzedales dlaczego ?

Jak ty wydales 300-350 zł na te monitorki to nie ma czym sie zachwycać.

widze ze troche malo czytales na forach.
    Na forach gdzie ludzie wykańczają swoje kolumny fornirem używają w wiekszości przypadkach butaprenu a tylko nieliczni henkel moment.
    Jest też metoda vikolem + żelazko ale wolałem zostać przy butaprenie :P

350-400 ;) ale nie bede sie z toba sprzeczał ale zapewniam cię że wszystko zależy też na jakim napędzie robi sie odsłuchy. Bo np. ja raz używam jednego wzmacniacza a raz drugiego co było zawarte w moim temacie. Aha zapomniałem dodać że przed każdym odsłuchem kolumn zgrywam mp3 na audio i puszczam przez DVD dzięki czemu dźwięk jest bardziej szczegółowy i niższe tony są bardziej kontrolowane i milsze dla ucha :)

m-Q
    ja uważam że ta zwrotnica spełnia moje oczekiwania. A co do głebokości to tylko kwestia gustu jedni lubią wyższe drudzy znowu bardziej głębsze ;)

:roll: czekam na dalsze opinie :roll:

• #10 20 Mar 2007 20:47
    qbag1
    Poziom 11  

Witam, wykonanie ok, tylko dlaczego obudowa zamknięta. Czy ten ARN nie lepiej do br się nadaje?

• #11 20 Mar 2007 21:57
    oleczek1988
    Poziom 21  

qbag1 napisał:
    Witam, wykonanie ok, tylko dlaczego obudowa zamknięta. Czy ten ARN nie lepiej do br się nadaje?

jedni stosują obudowę zamkniętą a inni obudowę bass reflex. Co nie znaczy że w closed nie ma basu wręcz przeciwnie. Nie mniej polecam każdemu kto pierwszy raz chce stworzyć własny zestaw stereo nie wymagający subwofera. W tej cenie można pominąć jego minusy bo same niskie tony wysuwają głośnik w kategorii cena/jakość chyba na sam szczyt.

• #12 20 Mar 2007 22:12
    gucio.
    Poziom 22  

widze ze oleczek zmienia sprzet tak jak ja z mocy na jakosć czyli z STX'ów na TONSILE i TVM :)

• #13 21 Mar 2007 01:10
    Caleb_
    Poziom 33  

Cytat:
    Aha zapomniałem dodać że przed każdym odsłuchem kolumn zgrywam mp3 na audio i puszczam przez DVD dzięki czemu dźwięk jest bardziej szczegółowy i niższe tony są bardziej kontrolowane i milsze dla ucha Smile
    przeciez takie wypalenie mp3 jako audio nie polepsza jakosci - to nadal bedzie ta sama mp3... nie rozumiem zasadnosci zabiegu...

co do kolumn to ladne, ale moze warto by juz sie szarpnac na cos z wyzszej polki? to juz chyba twoja 4 konstrukcja liczac z subem, a wciaz jest to tesla,tonsil czy stx... stolarke masz juz raczej opanowana (patrzac na ta konstrukcje), wiec nic nie stoi na przeszkodzie, aby brnac wyzej ;)

• #14 21 Mar 2007 07:57
    oleczek1988
    Poziom 21  

[quote="Caleb_"]

Cytat:

ale moze warto by juz sie szarpnac na cos z wyzszej polki? stolarke masz juz raczej opanowana (patrzac na ta konstrukcje), wiec nic nie stoi na przeszkodzie, aby brnac wyzej ;)

A co do zgrywania mp3 na plyte audio i słuchania to jakość jest lepsza może ty nie słyszysz tej różnicy ważne że ja ją słyszę i to jet naprawdę wyczuwalne. Przecież ogółem mp3 są marnej jakości niż audio ale nie będe się rozpisywał... ;)

jedyną przeszkodą na lepsze kolumny jest kasa + jig ;)

• #15 21 Mar 2007 09:41
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo ładne wykonanie, ale mam kilka uwag. Średnica niezaprzeczalnie jest lepsza w arn188. Dużym minusem jest zwrotnica nie dedykowana do tego układu głośników. Wielki + za paczkę zamkniętą.

oleczek1988 napisał:
    A co do zgrywania mp3 na plyte audio i słuchania to jakość jest lepsza może ty nie słyszysz tej różnicy ważne że ja ją słyszę i to jet naprawdę wyczuwalne. Przecież ogółem mp3 są marnej jakości niż audio ale nie będe się rozpisywał... ;)

I tu potwornie się mylisz. Płyta CD jest niewątpliwie lepsza od formatu MP3, ale pod warunkiem, że jest ona oryginalna (zrasztą i tak jest już jakaś kompresja, na płytach SACD jest jeszcze lepiej zgrany materiał). Natomiast sam format mp3 uzyskujemy po kompresacji "mocno"stratnej w stosunku do źródła, tak więc z takiego "materiału" nic już nie będzie. Jak to mówi stare polskie przysłowie "z gówna bata nie ukręcisz" :D
    p.s.
    Na tweeter nie dałeś "tłumika"? :cunning:

• #16 21 Mar 2007 11:34
    oleczek1988
    Poziom 21  

przemo-lukas jest tłumienie około 3-4dB. Połączyłem jeden kabel dlatego nie widać całego przełącznika z trzema przewodami ;)

• #17 21 Mar 2007 12:07
    Caleb_
    Poziom 33  

Cytat:
    A co do zgrywania mp3 na plyte audio i słuchania to jakość jest lepsza może ty nie słyszysz tej różnicy ważne że ja ją słyszę i to jet naprawdę wyczuwalne.
    nie, po prostu nie ulegam tak latwo, jak ty efektowi voodoo i tyle... praw fizyki nie oszukasz. jedynym racjonalnym uzasadnieniem "lepszej" jakosci jest to, ze twoj odtwarzacz dvd generuje lepszy dzwiek od karty muzycznej komputera. jesli nie wierzysz to proponuje nagrac na plytke audio mp3 o jakosci gdzies 96-128 oraz ten sam utwor uprzednio niekompresowany - zobaczysz, ze lepiej gra to co nie bylo kompresowane wczesniej. jesli faktycznie masz kiepska karte muzyczna (np zintegrowana) to kup chociaz sb live (30zl) - pryznajmniej nie bedziesz marnowal niepotrzebnie plytek. natomiast na plyty audio nagrywac tylko material niekompresowany uprzednio

• #18 21 Mar 2007 13:34
    oleczek1988
    Poziom 21  

[quote="Caleb_"]

Cytat:

jesli faktycznie masz kiepska karte muzyczna (np zintegrowana) to kup chociaz sb live (30zl) - pryznajmniej nie bedziesz marnowal niepotrzebnie plytek. natomiast na plyty audio nagrywac tylko material niekompresowany uprzednio

tu sie z toba zgodze mam slaba karte muzyczna ale mam zamiar zakupic i moze bedzie leiej i skonczy sie nagrywanie na audio ;)

http://allegro.pl/item176718549_sound_blaster_live_5_1_digital_out.html

czekam na dalsze opinie użytkowników ;)

• #19 22 Mar 2007 23:17
    greg0rek
    Poziom 13  

oleczek jeśli zależy ci na wykorzystaniu tych monitorków to kup kartę z rodziny Audigy. tylko broń boże nie audigy se.
    tu akurat mam pewne doświadczenie, dlatego doradzam kupić używaną audigy, jest wyczuwalna różnica pomiędzi live a audigy. ale wystarczy ci live jeśli nie chcesz wydawać $ tylko uważam że jeśli złożyłeś monitorki za ok 400zł to do tego audigy (ok 80-100zł) +kable (xx->xxx zł).
    co do kolmienek to podoba mi siędokładność oklejenia. głośników nie słyszałem. sory za off topic mały ale sądzę że powinieneś się zastanowić nad Sb.aud. bo skoro chcesz mieć dobrej jakości dźwięk to musisz go czymś wytworzyć. niemniej jednak nawet po przesiadce na live'a usłyszysz dużą różnicę.
    ps co do mp3 to możesz przerabiać to mp3 jakości 320 słucha się naprawdę przyjemnie.

• #20 23 Mar 2007 22:09
    rafcio86
    Poziom 12  

Witam
    Ile litrów jest przeznaczonych na arn?

• #21 24 Mar 2007 01:38
    oleczek1988
    Poziom 21  

rafcio86 napisał:
    Witam
    Ile litrów jest przeznaczonych na arn?

litraz wewnętrzny wynosi 10,3L - odjąć powierzchnie zajmowana przez głośnik

• #22 24 Mar 2007 08:59
    norman1991
    Poziom 10  

Wszystko ok ocena 9/10 podoba mi sie wykonanie :D. Sam planuje podobną konstrukcje tylko zastanawiam czy nie lepszy będzie stx

• #23 25 Mar 2007 11:59
    oleczek1988
    Poziom 21  

Stx ale nie wiem do którego głośnika ci chodzi czy: wysokotonowy czy średnio-niskotonowy ;)

• #24 04 Lip 2007 12:27
    Iwan188
    Poziom 15  

Gdzie kupiłeś nakrętki wbijane? Jakiś sklep internetowy?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME