Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satelity estradowe KWACZORA 4 x 200W Celestion/Tonsil

Kwaczor 23 Mar 2007 22:49 4762 16
  • Dawno juz nie zamieszczałem swoich projektów i boje się, że wyszedłem z wprawy. Ale postaram się.

Zaczęło się dość nietypowo. Najczęściej jest tak, że w zależności od potrzeb (i finansów) wybiera się odpowiedni sprzęt do nagłośnienia. Tutaj zaczęło się od okazyjnego zakupienia głośników Celestion Truvox (obecnie TF) 0818. W ilości sztuk... 15. Miało być 16, ale jeden był uszkodzony. Dopiero potem zacząłem się zastanawiać co z tym zrobić.

Po kilku pomysłach. Stanęło na wykonaniu satelitek po 2 głośniki w każdej, uzupełnione gwizdkami tonsila. Nie wiadomo ile miało ich być, ale ostatecznie staneło na 4sztukach. I więcej juz nie będzie.

Kilka słów o sprzęcie: Obudowy wykonałem z płyty wiórowej 16mm, Podstawe i przód z płyty 18mm. Te elementy są mocniej obciążone W podstawce jest gniazdo statywu no a przód podziurawiony otworami głośnikowymi.

Obudowa ma objętość 24 litry, strojenie w okolicy 80Hz. Według WinISC przenoszenie z pełną efektywnością zaczyna się od 120Hz. Dzięki BR udało się utrzymać na niezłym poziomie wytrzymałość mocową. Do tego troche się poprawia sprawność w niższych rejestrach, ale nie oszukujmy się. Bez basu to nie pracuje. Nawet w domu był z tym kłopot przy podbiciu niskich tonów.

Głośniki to jak już pisałem 2 x Celestion Truvox 0818. Głośnik ma moc 100W i 94dB efektywności. Pasmo przenoszenia sięga do 6kHz. Taki tez zastosowałem podział. Gwizdek Tonsila GDWT 12/19 pracuje od tej częstotliwości ze zwrotnicą 12dB/okt.

Paczki są wykończone szarą wykładziną. To już ostatnie paczki wykańczane w ten sposob. Przerzuciłem się na gładką czarną wykladzine. W podstawie znajduje się standardowe gniazdo na statyw 35mm. Terminal to speakon. Na tylnej częsci obudowy znajduje się jedna rączka. W zupełności wystarcza do przenoszenia.

Teraz jak to brzmi. Jeden zestaw był wykonany w maju poprzedniego roku i zdążył już swoje przepracować. Brzmi bardzo porządnie, szczególnie średnie charakteryzują się dobrą jakością. Tony wysokie również dobre. Kto zna GDWT, wie jak brzmi. Basy... no nie ma ich. Ale zawsze te paczki pracują z subbasem. Chyba, że są wykorzystywane na konfernecjach. Wracając do basu, paczki współpracowały z subami na STX. Subów już nie ma. Głośników już też. A satlity pracują cały czas bez przeszkód. Spokojnie przekrzykiwały te suby i musiałbym zestawić je z czymś potężniejszym (już będzie niedługo okazja z B&C 15 PS 100).

2 paczki po prawie roku eksploatacji spisują się bardzo dobrze. 2 następne powstały pod koniec roku i na razie mają za sobą tylko jeden pokaz filmów. Paczki praktycznie nie różnią się od siebie, jedyna różnica, to że te nowsze mają głebiej wyklejony wykładziną BR. Nieco lepiej się prezentuje.

Na fotkach i nowe i stare paczki. Stare są te ze zdjęc na statywach. Nowe stoją bez niczego. Zastanawiam się nad założeniem narożników, bo troche się pozadzierała wykładzina na kantach, Problem z tym, że na trapezowych paczkach trzeba trochę je podoginać.

No i porcja fotek:

Fajne!
  • #3 24 Mar 2007 14:11
    norman1991
    Poziom 10  

kolumny ładnie wykonane poza tą szpetną dziurą u dołu ale za bardzo nie widzę możliwości zastosowania takich kolumn powiedz gdzie ich używasz? nie podoba mi sie dobór przetworników bo jak twierdzisz basu z nich żadnego

• #4 24 Mar 2007 14:31
    Kwaczor

Spec od akustyki

"Szpetna dziura u dołu" to BR. Zastosowanie no to jak pisałem albo konferencje i wtedy pracują samodzielnie (do wokalu są bardzo dobre). Na imprezach pracują podparte subbasem i są odcinane zwrotnicą aktywną.

• #5 24 Mar 2007 15:05
    maxrider
    Poziom 20  

czy te tuby to nie są te przypadkiem pod PD1850??
    ogólnie bardzo fajne i pożądnie przemyślame paczki !!
    bardzo fajne
    6/6

• #6 24 Mar 2007 17:06
    b4rt3z
    Poziom 10  

Super, podobają mi się.

PS: Co to za kolosy będą z tego:

IMG_3359.JPG

• #7 24 Mar 2007 19:18
    dayv
    Poziom 24  

Proste kolumny do zarabiania :] estetycznie wykonane :) Niezle przetworniki :] fajne :)

• #8 24 Mar 2007 20:22
    norman1991
    Poziom 10  

wiem że to br tylko byś mógł czymś wyłożyć w środku żeby ładniej wyglądało

• #9 24 Mar 2007 22:33
    maxrider
    Poziom 20  

zdrać co to są za tuby!!
    co w nich drzemie i jakie mają parametry proszę!!

• #10 24 Mar 2007 23:18
    Kwaczor

Spec od akustyki

Tuby to EqTom zaprojektowane na tym forum. Przygotowane do założenia 2 głośników 12". Także pewnie jestescie pewnie troche zawiedzeni :P Te BR wyłoże głebiej wykładziną i będzie lepiej wyglądało. Dzisiaj nagłośniłem tym koncert (wszystkimi czterema) i musze powiedzieć, że przydałoby się troche wiecej. Druga sprawa, to kiepska jakość mikrofonów jakie miałem do dyspozycji i fatalne umiejscowienie konsoli. Także nie mogę w pełni powiedziec jak się spisały.

• #11 25 Mar 2007 16:19
    maxrider
    Poziom 20  

no faktycznie myślałem ze ta tuba pod jakieś 18" będzie albo i więcej !!
    ale zobaczymy jakieś wykresiki jak się sprawuje to powiem co o niej myśle!!
    narazie mogę tylko powiedzieć że wygląda konkretnie!!
    nie masz jakiś tych celestionów na sprzedaż??

• #12 25 Mar 2007 19:40
    Kwaczor

Spec od akustyki

Już nie. 8 uzyłem, 4 sprzedane, na 2 kolejne mam projekt a jeden zostawiam sobie gdyby coś.

• #13 30 Mar 2007 19:59
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Subbasy mogłyby być na tr 1525e. Całkiem ok by to razem pewnie grało.

• #14 01 Kwi 2007 22:52
    UnnamedYesusiq
    Poziom 18  

Witam.
    Calkiem ok tylko obicie chyba lepsze byloby jednak orginalne do tych zastosowan... No i GDWT coz niestety by uzyskac liniowosc cha-ki na calym urzytecznym pasmie tych kolumn trzeba dac selenium d210ti. pomimo ze sa to 8" przetworniki to pod katem ginie pewien obszar pasma pomiedzy gdwt a celestionem. Ale juz duzo lepsze to niz konstrukcje gdwt + 30"...
    Dla mnie ok, wiem jak to gra srednica, a gitara akustyczna pieknie.
    Pozdrawiam

• #15 01 Kwi 2007 23:08
    maxrider
    Poziom 20  

czegoś tu nie rozumię gdzie widziałeś głośniki 30" bo ja takich jeszcze na oczy nie widziałem 30 cali to naprawde potwór musi być!!

• #16 01 Kwi 2007 23:09
    UnnamedYesusiq
    Poziom 18  

:D o 30cm oczywiscie chodzilo czyli standardowy 12"-sto calowiec- przepraszam za pomylke.

• #17 01 Kwi 2007 23:13
    Kwaczor

Spec od akustyki

Podejrzewam, ze miała byc 12" czyli 30cm. Co do kierunkowości: slinie zaznacza się w pionie. Wystarczy podnieśc się ponad poziom paczek i już wyraźnie słychać różnice. Musiałbym pomierzyć pod jakim kątem spada np o 3dB względem osi.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme