Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prosta bateria słoneczna. Jak coś takiego zbudować?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Prosta bateria słoneczna. Jak coś takiego zbudować?
Autor
Wiadomość
komornik12
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdynia

Post#1 Post autora tematu 24 Mar 2007 21:32   

Prosta bateria słoneczna

Cześć

Pewnego dnia wpadłem na pomysł zbudowania radia na darmową energię. Sam odbiornik już mam (chodzi na 3V) i chcę go zasilać baterią słoneczną.

Moje pytanie to czy ktoś wie jak zbudować prostą i za małe pieniądze baterią słoneczną??

Z góry dzięki za odpowiedzi
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Mar 2007 21:32   

Powrót do góry

mariann
Poziom 22
Poziom 22

Post#2 24 Mar 2007 23:00   

Re: Prosta bateria słoneczna

Witam
Kolejną ważną sprawą jest pobór prądu przez to radio. Ile wynosi? Poza tym trzeba pomyśleć co będzie zasilało radyjko gdy nastanie mrok.
A czy nie lepiej kupić coś na Allegro (gotową baterię słoneczną?
Pozdrawiam
Powrót do góry

Artur k.
Admin grupy audio
Admin grupy audio

Miasto: Warszawa

Post#3 24 Mar 2007 23:23pomocny post - solucja   

Witam

Praktycznie każda fotodioda włączona zaporowo, może być baterią słoneczną, tyle że wydajność prądowa, jak i napięcie na elektrodach diody są raczej znikome.

Lepiej kupić gotową baterię słoneczną o odpowiednich parametrach.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Tedij
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: K-ce

Post#4 24 Mar 2007 23:50pomocny post - solucja   

Były jeszcze płytki selenowe.W starych mostkach prostowniczych w urządzeniach lampowych.Ale faktycznie można kupić tanio ogniwo słoneczne.
Dla takiego radyjka wystarczy 20-50mA żeby zagrało.
Powrót do góry

komornik12
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 Post autora tematu 25 Mar 2007 13:32   

A jakie napięcie będzie na takiej foftodiodzie??
Czy może być taka od pilota od telewizora??

Pozdro

Dodano po 5 [minuty]:

Czy nie można tak z niczego złożyć takiej baterii slonecznej??
Powrót do góry

elektronik321
Poziom 18
Poziom 18

Post#6 25 Mar 2007 15:45pomocny post - solucja   

zawsze prad bedzie mały a przy podłączeniu obciązenie napiecie gwałtownie spadnie. bawiłem sie tranzystorami mocy 2n3055 z odcinaniem pokrywki metalowej 5 takich tranzystorków dawało 0.5V i 0,5mA(!!!). nie lepiej kupic na allegro baterie np 0.2A 0,5V za 6 zł. pochłonie troche to kasy ale bedzie chociaz działało, ja mam 5 takich ogniw i przetworniczke z 1,5V na 12v z tego jeszcze te ogniwa solarne ładują akumulatorek 1,2V na wypadek zachmurzenia
Powrót do góry

Artur k.
Admin grupy audio
Admin grupy audio

Post#7 25 Mar 2007 16:12pomocny post - solucja   

Fotodioda na pewno da lepsze efekty niż tranzystor "bez czapki".
Jednak z jednej diody nie da się uzyskać nic sensownego, trzeba by użyć kilkadziesiąt takich diod.
Dioda od pilota się nie nadaje, ponieważ to dioda IRED czyli taka która świeci tyle że w podczerwieni (dlatego jej światło jest dla nas niewidoczne). Co prawda diody świecące też mają pewne właściwości fotodiod, jednak użycie ich w takim układzie pracy da gorzej niż kiepskie efekty.

Poza tym bateria słoneczna powinna być najbardziej czuła na światło widzialne, a nie podczerwień.
Możliwości użycia fotodiody jako ogniwa słonecznego to raczej ciekawostka, a nie coś co można wykorzystać w praktyce i osiągnąć rozsądne rezultaty.

Pozdrawiam
Powrót do góry

mariann
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 25 Mar 2007 17:27pomocny post - solucja   

Witam
Jeśli interesują Cię eksperymenty z fotodiodami to proponuje coś takiego jak na rysunku. Dioda LED czerwona - superjasna. W zależności jakie jest potrzebne napięcie i jaki prąd, należy fotodiody łączyć szeregowo lub równolegle. Dodam, by uzyskać sensowne napięcie i prąd, to trzeba tych fotodiod dość dużo, a nawet więcej :)
Prosta bateria słoneczna. Jak coś takiego zbudować?
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Mar 2007 17:27pomocny post - solucja   

Powrót do góry

dwpl
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Przeworsk/Kraków

Post#9 25 Mar 2007 17:37pomocny post - solucja   

Z fotodiody przy zastosowaniu soczewki o średnicy 10mm i dopasowaniu impedancji udało mi się wyciągnąć 1mW przy napięciu 400mV.
Powrót do góry

_TERMINATOR_
Uczeń
Uczeń

Miasto: Zapomnine

Post#10 25 Mar 2007 17:44   

Spróbuj poszukać kilka starych kalkulatorów i w nich czasami są takie małe oginiwa połącz kilka z zmierz napięcie

submariner
Poziom 22
Poziom 22

Post#11 25 Mar 2007 18:17   

napisz na priw mam ogniwa sloneczne - rozne :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Mar 2007 18:17   

Powrót do góry

komornik12
Poziom 19
Poziom 19

Post#12 Post autora tematu 26 Mar 2007 17:40   

A z czego mogę wymontować taka fotodiodę??

Pozdro
Powrót do góry

dwpl
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Przeworsk/Kraków

Post#13 26 Mar 2007 18:53pomocny post - solucja   

Swoją wydobyłem z starego magnetowidu (marki, modelu nie znam).

W większości sprzętu RTV są takie diody (odbiornik podczerwieni, sygnału z pilota), ale myśle że mogą znacznie różnić się od siebie.
Powrót do góry

elektronik321
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 26 Mar 2007 18:57pomocny post - solucja   

fotodiody mozesz wykręcic z starego sprzetu rtv na pilot ale bys musiał miec dziesiątki tych diód aby to wszystko ruszyło. dwpl napisał ze z 400 mV udało sie wyciągnąć 1 mW ale przy włączeniu obciązenia napięcie napewno spadło. fotodiody i inne elementy foto to tylko mozna uzyc jako czujnik oswietlenia gdzie ich sygnał jest wzmacniany elektronicznie i wtedy fotodioda spełnia swoje zadanie. np kiedys w biedronce sprzedawali za 8 zł lampke solarną co ładowała sie w dzien i paliła sie w nocy, tam baterie słoneczne dawały ponad 2V(5 pasków po 0.5V) a prąd wynosił 60 mA robiłem testy z zasilaniem mp3, pobór prądu 30-60 mA i aby nie zaniki słonca odtwarzacz działał nadal wiec dałem jeszcze accu paluszka na doładowywanie/energie zapasową
Powrót do góry

submariner
Poziom 22
Poziom 22

Post#15 26 Mar 2007 19:29pomocny post - solucja   

tyle ze nie rozumiem po co odkrywac Ameryke wiem gdzie po 1 zl za szt mozna kupic ogniwo 20-25ma / 0,5v , fotodiody pewno drozsze a prad jaki daja to zupelnie sladowy ok 0,5 ma z soczewka wiecej nie wyciagnie bo sie dioda usmazy.
Powrót do góry

komornik12
Poziom 19
Poziom 19

Post#16 Post autora tematu 26 Mar 2007 22:05   

Niestety, ale w sklepach w okolicy gdzie mieszkam ,nikt nie sprzedaje tego typu ogniw, więc prubuję je złożyć samodzielnie. :)

Pozdro i dzięki za odpowiedzi.

Dodano po 19 [minuty]:

To muszą być diody, które odbierają sygnał??
Powrót do góry

ciampel
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Bytom

Post#17 26 Mar 2007 22:51   

komornik12 napisał:
Niestety, ale w sklepach w okolicy gdzie mieszkam ,nikt nie sprzedaje tego typu ogniw, więc prubuję je złożyć samodzielnie. :)

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Dodano po 19 [minuty]:

Wiele propozycji już Ci przedstawiono. Od siebie dodam - daj sobie spokój z budową baterii słonecznej na bazie diód. Szkoda trudu i w końcu pieniędzy. Już poprzednicy pisali, że efekt marny. To, że nikt w okolicy nie sprzedaje tego typu ogniw, nie wyklucza możliwości zakupu w inny sposób, np. ze sklepu internetowego, czy na Allegro. Innym, chyba trochę lepszym sposobem będzie kupno dwóch tanich ogrodowych lampek solarnych. W marketach bywają nawet po 9 zł. Wymontujesz z nich ogniwka oraz akumulatorki. Później w/g uznania - może jakoś to estetycznie obudować, połączyć ze sobą i... gotowe. Pozdrowionka
Powrót do góry

Artur k.
Admin grupy audio
Admin grupy audio

Post#18 27 Mar 2007 02:00pomocny post - solucja   

komornik12 napisał:

Tak !!

Zastosowanie diod LED (IRED) również wchodzi w grę, jednak jest bez sensu, ponieważ przykładowo zbudujesz potrzebne Ci ogniwo z 10 fotodiod, a diod LED musiałbyś mieć ponad 100 (to oczywiście tylko przykład mający na celu pokazanie skali problemu).

Poza tym stosowanie fotodiod IRED nie ma sensu (pisałem o tym wcześniej).

ciampel napisał:

daj sobie spokój z budową baterii słonecznej na bazie diód. Szkoda trudu i w końcu pieniędzy. Już poprzednicy pisali, że efekt marny. To, że nikt w okolicy nie sprzedaje tego typu ogniw, nie wyklucza możliwości zakupu w inny sposób, np. ze sklepu internetowego, czy na Allegro.

Racja :)

Fotodiody maja bardzo małą sprawność, więc żeby uzyskać sensowne napięcie i wydajność prądową musiałbyś ich kupić bardzo dużo, a to jest nieopłacalne.

Tak jak pisałem, zastosowanie fotodiody jako ogniwa słonecznego to raczej ciekawostka.

Pozdrawiam
Powrót do góry

forestx
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Gdzieś na Podkarpaciu

Post#19 27 Mar 2007 07:12pomocny post - solucja   

Można zrobić w domu ogniwo z miedzi. Działa to na złączu miedź-tlenek miedzi. Jest w necie opis, postaram się znaleźć linka.

Dodano po 8 [minuty]:

Np: http://www.elektroda.pl/rtvforum/kb.php?mode=article&k=3388
Powrót do góry

komornik12
Poziom 19
Poziom 19

Post#20 Post autora tematu 27 Mar 2007 15:54   

Ale jak do tak wykonanego ogniwa podłączyć wyprowadzenia??
Czy nie ma ktoś prostrzego rozwiązania (niestety, ale stężony kwas azotowy jest bardzo żrący i nie jest ogulnodostępny)??

Pozdro
Powrót do góry

forestx
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Gdzieś na Podkarpaciu

Post#21 27 Mar 2007 20:51   

komornik12 napisał:
Ale jak do tak wykonanego ogniwa podłączyć wyprowadzenia??
Czy nie ma ktoś prostszego rozwiązania (niestety, ale stężony kwas azotowy jest bardzo żrący i nie jest ogólnodostępny)??
- kolego, google ci się popsuły? Osobiście uważam, że jestem niezły w tą gierkę (wyszukiwanie w googlu) i być może dzięki temu znalazłem tego linka w 8 minut. Ale czytając tekst z mojego linka masz wystarczającą ilość haseł/słów kluczowych do dalszych poszukiwań.
Poszukaj pod kątem odtłuszczanie/czyszczenie miedzi.
Powrót do góry

TheWiktus
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Lublin

Post#22 28 Mar 2007 06:26   

Cytat:
Powierzchnia ogniwa musi byc super czysta, dlatego nalezy ja oczyscic w roztworze kwasu azotowego

Cytat:
Gdy plytka bedzie lsnic, wyjmij i oplucz pod zimna biezaca woda.

Trochę głupi pomysł lepiej przepłukać to wodą destylowaną.Inaczej płytka znowu będzie zanieczyszczona ,co do ogniw to już bardziej polecam 2n3055 + soczewki.Do tego accu w pastylce i radio słuchawkowe o bardzo niskim poborze prądu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Mar 2007 06:26   

Powrót do góry

Alpha
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Skoki

Post#23 28 Mar 2007 15:22   

submariner napisał:
wiem gdzie po 1 zl za szt mozna kupic ogniwo 20-25ma / 0,5v , .

to ja poproszę o ten namiar
Powrót do góry

komornik12
Poziom 19
Poziom 19

Post#24 Post autora tematu 29 Mar 2007 16:57   

Dzięki za rady i wskazówki.
Zdecydowałem się na zbudowanie baterii i blaszki miedzianej i Cu2O. Niestety tu pojawia się problem. Czym, poza HNO3, można rozpuścić CuO, a jednocześnie nie rozpuścić Cu2O??
Czy nie można nanieść tlenku miedzi (I) w jakiś inny sposób. Niestety, ale Cu2O w proszku nie mogę dostać??

Pozdro
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Prosta bateria słoneczna. Jak coś takiego zbudować?
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.365 seconds

elektroda.pl temat RSS