Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

jak podłączyć dany alternator

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> jak podłączyć dany alternator
Autor
Wiadomość
skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 26 Mar 2007 17:58   

Mam alternator przy ciągniku, który jest oznaczony jako 6L. Są na nim cztery wyjścia z których trzy z nich są oznaczone jako +19, -10 i 18. Jest jeszcze jedno wej/wyj które nie jest wcale oznaczone ( umieszczone w plastikowej obudowie). Jesli ktoś wie jak go podłączyć bądź co oznaczają dane końcówki to bardzo proszę o pomoc.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Mar 2007 17:58   

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#2 26 Mar 2007 18:04   

Re: jak podłączyć dany alternator

Podaj chociaż markę sprzętu,producenta...
Te oznaczenia są wybite na obudowie alternatora?
Te z reguły mają typowe oznaczenia, a podane przez ciebie wyglądają dość dziwnie. To wyprowadzenie nieznaczone, to może być wyprowadzenie środka gwiazdy do podłączenia lampki/przekaźnika kontroli ładowania.
Szukałeś schematu pojazdu?
Powrót do góry

bajer1
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: polska

Post#3 26 Mar 2007 18:06   

Witam więcej szczegółów rodzaj ciągnika i chyba alternator ma więcej oznaczen i co chcesz podłączyć regulator napięcia i instalację ?
Powrót do góry

skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#4 Post autora tematu 26 Mar 2007 19:26   

Nie znam producenta tego alternatora pisze że jest wyprodukowany w Polsce. Jest tylko na nim wybite 6L i te trzy oznaczenia. Podobny alternator ( oznaczenia) widziałem w ciągniku MTZ tylko że tamten nie miał tego 4 wyprowadzenia. Gdzie mam podłączyć zasilanie z akumulatora i regulator napięcia ??
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#5 26 Mar 2007 22:51   

Wrzuć fotki. Bo jeśli to krajowy alternator, to nie jest to jakaś unikalna konstrukcja.
Jeśli jest tam wyjście z zaciskiem śrubowym, to do niego podłącza się akumulator.
I napisz do jakiego pojazdu to jest, bo to ważne. Może uda się założyć jakiś typowy... Albo po schemacie dojść co jest co...
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 26 Mar 2007 23:04   

to alternator taki sam jak w autosanie czy starze
Powrót do góry

woytekp
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: gdzieś na kujawach

Post#7 26 Mar 2007 23:37   

Przy alternatorze to zwykle są inne oznaczenia, a to, to mi wygląda na prądnicę. W Ursusie 330 na ten przykład wyprowadzenia regulatora to 16, 19, 18 a prądnicy 10, 18, 16.
Powrót do góry

skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 27 Mar 2007 19:10   

jutro postaram się dodać zdjęcia tego alternatora
Powrót do góry

skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#9 Post autora tematu 28 Mar 2007 20:47   

Oto dany alternator. Jeśli ktoś wie i może mi pomóc to proszę niech ktoś narysuje schemat podłącznie danego alternatora tak aby możliwe było ładowanie akumulatora. Proszę także o wypisanie poszczególnych części które są potrzebne do realizacji tego zadania.

jak podłączyć dany alternator[/img]
Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#10 28 Mar 2007 21:15pomocny post - solucja   

Jest to typowy alternator z Stara mam nadzieję że jest to 12V. Podłączenia to `10 -masa pociągnięta do regulatora, 18 -to szczotka do regulatora na67, 19- to przewód zasilający przeważnie od rozrusznika, plastikowa kostka - wyjście na przekaźnik do kontrolki ładowania ponieważ to są alternatory obcowzbudne.P
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 28 Mar 2007 21:58   

były dwa typy tych alternatorów- plusem na masie, i z minusem!
Powrót do góry

skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 28 Mar 2007 22:09   

W tym przypadku plus jest podłączony do +19. Jakiego typy zastosować regulator i przekaźnik ?? Czy ktoś może narysować przykładowy schemat ??

CZY TAKIE PODŁĄCZENIE ZDA EGZAMIN ??
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#13 29 Mar 2007 00:18   

Ten schemat powinien działać bez zarzutów. Tylko weź pod uwagę sugestie Elektrita, że były dwa rodzaje polaryzacji: z minusem i plusem na masie.
Swoją drogą jak potrzebujesz 12V, to wstaw jakiś typowy alternator od fiata, czy poloneza i po kłopocie. Na szrocie kupisz za mniej iż 50 zł.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#14 29 Mar 2007 08:49   

Nie upierałbym się przy działaniu poprawnym zaproponowanego układu. Mianowicie po pierwsze przekaźnik jest charakterystyczny tym, że próg działania to ok 7 V a po drugie zacisk 86 przekaźnika do masy a nie do +. Chociaż może się okazać, że do + też będzie działał bowiem różnica napięć jest taka sama.
Powrót do góry

skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#15 Post autora tematu 29 Mar 2007 14:38   

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy zamiast regulatora RC2-12b mozna zastosować regulator RNb-12. Jeśli tak to jak go podłączyć ?? Tam są tylko dwa wyprowadzenia, kabel żółty i czarny. Jaki jest jego odpowiednik w stosunku do RC2-12b, chodzi mi tutaj o oznaczenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Mar 2007 14:38   

Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#16 29 Mar 2007 16:51   

Nie wiem po co komplikujesz sobie życie przecież nawet nie masz go jak zamontować bo obudowa jest przykręcana do szczotki a czarny kabel jest masą bo to regulator z fergusona a po drugie on inaczej reguluje bo jest do samowzbudnego.P
Powrót do góry

skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#17 Post autora tematu 30 Mar 2007 23:29   

Zastosowałem regulator RC2-12b ale jest coś nie tak ponieważ bardzo słabo przygasa kontrolka ładowania. Układ połączyłem według schematu, który umieszczony jest powyżej. Co zrobić aby poprawić sprawność tego układu. Czy mam zmienić alternator >?? Jeśli tak to na jaki. Silnik przy który pracuje dany alternator nie osiąga zbyt dużych obrotów. Proszę o poradę. Czy może to być spowodowane tym żę nóżka 86 przekażnika jest podłączona do plusa a nie do minusa ??
Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 31 Mar 2007 09:41   

Jeżeli podłączyłeś tak jak na schemacie to nie będzie to działać .Zasada podłączenia przekaźnika jest inna a przede wszystkim musisz mieć przekaźnik typowy do ładowania ponieważ z alternatora wychodzi napięcie rzędu około 7V /wspomniano wcześniej/ i napięcie to nie włączy przekaźnika ponieważ gaszenie kontrolki nie polega wyłączeniu a włączeniu przekaźnika powodując rozwarcie styków. Są one trzy stykowe i podłączamy do styku środkowego wyjście z alternatora do bliższego masę a dalszego kontrolkę która z drugiej strony jest podłączona do zasilania.P
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#19 31 Mar 2007 11:39   

Dlatego proponowałem założenie jakiegoś typowego alternatora od fiata lub poloneza. Tylko od razu 9 diodowy, by nie paprać się z dodatkowym przekaźnikiem od kontrolki ładowania. Sprawny alternator na szrocie, to teraz groszowe sprawy. A mocowania będą takie same, bo to polski wyrób.
Poza tym, do tej pory nie określiłeś, w jakim sprzęcie to ma pracować. Napisałeś jedynie, że podobny widziałeś w mtz. A u ciebie to gdzie to ma robić?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#20 31 Mar 2007 11:54   

Tu jest racja, bo w kazdej chwili należy się liczyć z mozliwością niespodziewanej awarii, która z zasady następuje wtedy, kiedy sprzęt jest najbardziej obłożony pracą.
Zastosowanie typowego alternatora w takiej sytuacji przynosi korzyści-dostępnośc części lub zamiennika.
Powrót do góry

skaja_20
Poziom 4
Poziom 4

Post#21 Post autora tematu 02 Kwi 2007 13:36   

Do nóżki 85 przekaźnika maksymalnie dochodzi 6,5V ten przekażnik który tam zastosowałem nigdy się nie przełączy a jak narazie nie mam możliwości dokupienia nowego alternatora np. od fiata. Może ktoś ma jakiś pomysł jak temu zaradzić ??
Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#22 02 Kwi 2007 13:52   

Dlatego pisałem o typowym przekaźniku do ładowania któremu te 6.5V wystarczy.P
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#23 02 Kwi 2007 13:55   

Bo tam się stosuje SPECJALNY przekaźnik, który właśnie działa na takie napięcie. Występowały one w starszych dużych fiatach. Z alternatorem sześciodiodowym. Żaden typowy samochodowy przekaźnik nie będzie tu działał!
Dlatego też proponujemy założenie dziewięciodiodowego, który nie ma tego przekaźnika. Jeszcze najlepiej, jakby miał wbudowany regulator, jak w późniejszych polonezach. Wtedy to już tylko trzy przewody i po zawodach.
PS. Mogę ci sprzedać dowolną ilość takich alternatorów...
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#24 02 Kwi 2007 14:05   

Cos skromnie z informacjami o zastosowaniu. Stąd trudności w ustalaniu diagnozy. Ale już obawiam się, że alternator pochodzi z samochodu benzynowego a został zastosowany przy silniku wysokoprężnym. Skoro piszesz, o napięciu 6,5 V na przekaźnik to trochę mało. Jakie zatem jest napięcie na instalacji? Także obawiam się, że niskie. Pierwsza rada to pewność połączeń w tym masy. A druga to być może trudna dla ciebie do realizacji. Mianowicie zmiana przełożenia kół pasowych (mój domysł). W praktyce najczęściej mniejsze koło na alternatorze. Jak uzyskasz poprawne napięcie na instalacji (»14 V) to kontrolkę możesz zostawić na później.
Powrót do góry

Gogogo
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Brzeziny

Post#25 07 Kwi 2007 10:24   

Witam To moze i ja sie podepne pod ten temat Tez mam alternator (tak mi sie wydaje ze to alternator) ale nie mam ladowania Kontrolka wciazsie swieci mimo odpalenia ciagnika Na tym alternatorze na takim ciemnym module jakby jest napis

BOSCH 1197
311301 EL28V

Dodam ze instalacje mam na 24V
Ponizej foto tego alternatora

Ten bialy przewod idzie na rozrusznik I tu moje pytanie- tam jest jeszcze jednowolne wyjscie0 nad nim jest literka M (lub W) Co mam pod to podlaczyc? Mase?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Kwi 2007 10:24   

Powrót do góry

viper555
Poziom 24
Poziom 24

Post#26 07 Kwi 2007 11:05   

Nie to wyjście na obrotomierz.P
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#27 07 Kwi 2007 13:31   

To wolne wyjście służy do podpięcia obrotomierza (specjalnego do diesli). A jeśli nie masz ładowania, to najlepiej zacząć sprawdzanie od regulatora napięcia. W tym rozwiązaniu jest on zblokowany ze szczotkotrzymaczem i wymienia się od razu komplet. Po prostu odkręcasz boczne śrubki na tym białym plastiku, wyciągasz szczotkotrzymacz i patrzysz, czy ci sie szczotki nie skończyły. dodatkowo możesz jeszcze zajrzeć na pierścienie ślizgowe i sprawdzić ich stan. Szczotkotrzymacz - regulator nie jest drogi - około 30 - 50 zł max.
Powrót do góry

Gogogo
Poziom 3
Poziom 3

Post#28 07 Kwi 2007 19:28   

Dzieki A powiedzcie mi jeszcze- po odpaleniu ciagnika na wolnych obrotach wskazowka amperomierza jest przechylona w strone minusa Po zwiekszeniu obrotow ustawia sie na 0. Czy pomimo braku ladowania tez by sie tak dzialo? bo juz mi sie pomieszalo jak sam sprawdzam- obrotomierz mi chodzi, amperomierz cos tam niby wskazuje ale akumulatory rozladowane...
Acha- i jeszcze jedno- mam akumulatory 2x12 polaczone w szereg. Ten alternator nadaje sie by je ladowac?
Ps Bo ten ciagnik niedawno kupilem i tam poprzedni wlasciciel "przerobil" inst na 24V by rozrusznik lepiej w zimie krecil... Zarowki wymienione ale reszta to nie bardzo sie znam. Rozrusznik wyglada na taki zwykly standardowy 12V. Moze to dzialac na dlozsza mete?
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#29 07 Kwi 2007 19:38   

Rozrusznik na 12V spokojnie zakręci na 24. Tylko zamiast przerabiać całej instalacji, można było wmontować specjalny przełącznik, który umożliwia zasilenie rozrusznika napięciem 24V (tylko i tak potrzebne są dwa akumulatory 12V). Po odpaleniu silnika i bez załączonych dodatkowych odbiorników, amperomierz powinien wychylać się na plus, by przy dodaniu gazu wychylić się dość znacznie. Chyba, że masz go uszkodzonego.
Alternator nadaje się był ładować akumulatory łączone w szereg.
Problemy z ładowaniem mogą też wynikać z tego, że jeden z akumulatorów masz uszkodzony.
Powrót do góry

Gogogo
Poziom 3
Poziom 3

Post#30 07 Kwi 2007 19:45   

Wiesz- masz racje z tym uszkodzonym akumulatorem Co prawda nie wiem czy jets uszkodzony ale one nie sa ze sie tak wyraze "od pary" Tzn jeden widac ze jest nowszy od drugiego A ten alternator nadaje sie by spowrotem ladowac na 12V?Bo tak sie zastanawiam- nawet jesli zrobie ladowanie itd to taka inst 24V srednio wygodna Chocby po podpieciu przyczepy poprzepalalm w niej zarowki. Gdyby alternator nadawal sie to bym spowrotem zrobil inst 12V i wstawil przelacznik by tylko rozrusznik dostawal 24.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> jak podłączyć dany alternator
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny