Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inDlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych?


  Main Page -> Forum Index -> Sound system and Acoustics -> Sound Stage ->Dlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych? Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
climber7
Level 1
Location: węgrów
Joined: 03 Apr 2007
Posts: 1
climber7
Level 1
Post#1 03 Apr 2007 09:11  Topic author   

Dlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych?


Witam. Chcialem sie dowiedziec dlaczego w piecach gitarowych używane są głośniki szeroko pasmowe, a nie np. zestawy 3 glosnikowe niskie, srednie, wysokie? Pozdrawiam MIchał

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Marek Ulaszek
Level 22
Location: Jasło
Joined: 11 Jun 2004
Posts: 695
Helped: 49
Post rating: 10
Marek Ulaszek
Level 22
Post#2 03 Apr 2007 10:19    

Re: Dlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych?


Na pewno jest wiele aspektów. Pierwszym pewno jest "tradycja" - od dawien dawna były to konstrukcjie oparte na głośnikach "szerokopasmowych", które charakteryzowały się "odpowiednim" brzmieniem dla danego produktu. Innym słowem każdy z tych głośników "innaczej" grał (podbijał jakieś pasmo itp. ).

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Tremolo
Level 43
Location: Gloucester
Joined: 24 Aug 2002
Posts: 12229
Helped: 861
Post rating: 44
Tremolo
Level 43
Post#3 03 Apr 2007 12:33    

Re: Dlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych?


Po za tym nie sa to głosniki ani szerokopasmowe ani wielopasmowe wielodrożne.
Sa to po prostu glośniki gitarowe. Nawet Tonsil cos takiego budoał u sibie w zakładach głośnik GD 30/80 Guitar, zwróć uwage na oznaczenie nie jest to GDS jak oznaczano głośniki szerokopasmowe u tonsila - tylko GD - głośnik dynamiczny, a że stosuje sie go tylko do gitar na końcu pisze Guitar.

Porównanie z zycia wzięte:
Lustra ma kazdy w domu, a lustra weneckie stosuje się tylko w niektórych sytuacjach - np okazanie policyjne, takie, że przestepca nie widzi ofiary, albo w sklepie, gdzie ochrona patrzy czy czasem ktoś czegoś nie kradnie. A przy okazji można sobie popatrzec i sprawdzic fryzurę.

Glośniki gitarowe to specjalna podgrupa glosników, sa stosowane tylko w gitarach i sa to konstrukcje jednodrożne lub z wykorzystaniem kilku jednakowych glośników w jednej komorze. W przeciwienstwie do głośników stosowanych do nagłasniania koncertów czy Radia w domu ich walory brzmieniowe sa inne. Głosniki stosowane w domu musza być jak najbardziej płaskie neutralne w dynamice, cięcia i przesunięcia fazowe nie powoduja większych efektów nieporządanych bo muzyka miksowana w studiach jest tak bogata w alikwoty, delikatne chorusy, echa, wielorakie harmoniczne że ucho nie zauważa tego co robi w zestawie wielodrożnym zwrotnica, bo po prostu zazwyczaj muzyka jest batalia kilkunastu instrumentów i kilkuset wielotonów.

Natomiast głośnik gitarowy jest jak instrument, musi mieć swoje naturalne podbicia, bo gitara grała by jak kąsek patyka. A jakbyś powiedzmy w kolumnie dwudrożnej z cięciem 5000Hz wyemitował na ostrym przesterze taką właśnie częstotliwość no to miałbyś tam nieciekawy efekt - po części by strasznie haratało wysokotonowym po drugie nierównomiernie by dwa głośniki ze soba interferowały.
Po jeszcze tam któres jakbyś przygrał 5000Hz przy ostrym przesterowaniu odezwały by się wyższe harmoniczne powiedzmy 10000Hz - czyli w grze gitarowej tak zwany "piasek" nieprzyjemne brzmienia.

Glosnik gitarowy tam już praktycznie nie przenosi.
Głośnik gitarowy powinien ciagnąć do około 5000Hz a potem jego pasmo przenoszenia powinno opadać.

Dzięki takim oto założeniom głośnik gitarowy przy prostej konstrukcji nie pełnym pasmie, możliwosci podbijania podbarwiania. Może mieć dużą skuteczność, niezły polot a przy tym i naturalność.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
SzokalML
Level 36
Location: Kraków
Joined: 01 Feb 2005
Posts: 3376
Helped: 240
Post rating: 19
SzokalML
Level 36
Post#4 03 Apr 2007 12:43    

Re: Dlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych?


Gitara elektryczna ma określone pasmo przenoszenia w którym jest "najaktywniejsza", nie potrzebuje ona dużej ilości basu - za to opowiada gitara basowa, ani też dużej ilości dźwięków wysokich - wtedy brzmi zbyt "żyletowato".

Zależy co masz na myśli mówiąc głośniki szerokopasmowe? Bo dla mnie to głośniki z "tubką" na środku które mają poszerzone pasmo do ok. 10-12 khz. A to nie jest standard w piecach gitarowych (ale też się ich używa).
Spotkałem się też z takim nazewnictwem w przypadku głośników które odtwarzają pasmo mid-bas czyli ok. 50-5000 hz. Jeśli ktoś mówi głośnik szerokopasmowy, to myślę jednak o takim z tubką.

Gitarowe głośniki odtwarzają częstotliwości głównie z zakresu od 60-70 hz do około 5000-6000. Nie dąży się też w nich do wyrównanej charakterystyki, mają podbite niektóre częstotliwości.
Jest to przyjęta norma i skutek wypracowania brzmienia.

Nie ma potrzeby, robienia kolumny kilkugłośnikowej, a upraszcza to konstrukcję.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Sound system and Acoustics -> Sound Stage -> Dlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych?
Page 1 of 1

Similar topics to dlaczego głośniki szerokopasmowe w piecach gitarowych?

Głośniki szerokopasmowe. (5)
Stare głośniki szerokopasmowe (1)
Dopasować głośnik. Jakie głośniki szerokopasmowe? (25)
Jakie wybrać głośniki szerokopasmowe za 250zł? (12)
[Sprzedam] Głośniki szerokopasmowe RFT L 3402 (6)
Kolumny samoróbki+głośniki szerokopasmowe. Prosze o pomoc. (3)
głośniki na wokal - szerokopasmowe czy kolumna dwudrożna (6)
Dlaczego głośniki używane na estradzie to głośniki basowe? (7)
Dlaczego głośniki AUDION są złe (13)
Głośniki w boczkach. Dlaczego to nie gra? (7)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.099 seconds