Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Citroen Berlingo-sterownik świec żarowych.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Citroen Berlingo-sterownik świec żarowych.
Autor
Wiadomość
Redss307
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Krasnystaw

Post#1 Post autora tematu 04 Kwi 2007 17:50   

Citroen Berlingo-sterownik świec żarowych.

Witam.Problem polega na tym że nie grzeje świec w tym aucie.Przekaźnik w sterowniku tylko na ułamek sekundy się załączy i koniec. Posprawdzałem wszystko i wina najprawdopodobniej jest w tym sterowniku.Czy ktoś się podejmował naprawy i wie co mogło w nim paść?

załączam fotos sterownika:

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Kwi 2007 17:50   

Powrót do góry

Usunięty

Post#2 04 Kwi 2007 17:57   

Re: Citroen Berlingo-sterownik świec żarowych.

Nagares....
Popsprawdzaj lutowania, po prostu robią się zimne luty
Powrót do góry

Redss307
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 Post autora tematu 05 Kwi 2007 09:22   

Zimne luty posprawdzałem wcześniej.
Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#4 05 Kwi 2007 09:44   

Sprawdź czy styki przekaźnika przewodzą bo ostatnio miałem taki sam przypadek, że pod obciążeniem styki nie przewodziły.P
Powrót do góry

Redss307
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 Post autora tematu 05 Kwi 2007 15:16   

przekaźnik łączy prawidłowo.Jak podaje napięcie na 1 i 3 nogę to od razu jest
włączenie i po czasie <1s wyłącza sie .
Powrót do góry

zbyniuś
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: śląsk

Post#6 05 Kwi 2007 21:16   

Może brakuje sterowania z ECM na pin nr 4,
1 to masa,3 to + po zapł.
Powrót do góry

kazpal
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: rzeszów

Post#7 06 Kwi 2007 08:18   

Objaw który opisujesz jest mi znany i może mieć kilka przyczyn.
1.Pierwsze co należy sprawdzić to obecność stałego plusa na grubym porzewodzie od akumulatora przy sterowniku w chwili załaczenia świec. Kontrolka nie może gasnąć. Jak gaśnie - naprawić połączenie.
2.Obecność napięcia na przewodzie wychodzącym do świec, jeżeli nie pojawia się nawet na moment, to wypalony jest styk prądowy wewnątrz przekaźnika, lub zwarta któraś ze świec, lub przewód zasilający.
Szybkie odbicie styku przekaźnika świadczy o zadziałaniu zabezpieczenia zwarciowego, gdzie sygnał brany jest z przewodu wychodzącego na świece. Po włączeniu na wyjściu musi pojawić się napięcie, bo inaczej jest to traktowane jako zwarcie do masy i zaraz wyłącza.
Powrót do góry

Redss307
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 Post autora tematu 12 Kwi 2007 09:29   

Witam po dluzszej przerwie.Wiec: w momencie przekrecenia kluczyka na przewodzie ze stalym + gasnie napiecie .Czy ten + moge sobie bezposrednio
pod akumulator podlaczyc przez jakis bezpiecznik ? albo gdzie szukac uszkodzenia polaczenia?
Powrót do góry

kazpal
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 12 Kwi 2007 18:00   

Oczywiście możesz podłączyć pod klemę akumulatora. Prawdopodobne miejsce usterki jest w złączu okrągłym przy podłużnicy(pod akumulatorem). Radzę zajrzeć i sprawdzić stan styków. Plus na przekaźnik świec żarowych jest podawany przez dwa styki obok siebie (nr1i2). Przeważnie mocno przegrzane. Jeżeli tak, to poprowadź przewód do przekaźnika np. ze skrzynki bezpieczników z grubego przewodu (pod nakretką M6). Jak idzie o bezpiecznik, to jest zbędny. Fabrycznie go nie ma.Jeżeli nadal są jakieś pytania, to podaj namiary na samochód(rocznik, oznaczenie silnika, itp- albo VIN.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Kwi 2007 18:00   

Powrót do góry

defteros
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Krosno

Post#10 30 Sty 2008 20:41   

Witam. Mam problem ze sterownikiem świec żarowych w moim renault clio II 1.9d. Po diagnostyce wyszlo ze jest uszkodzony moduł sterownika świec żarowych NAGARES BRE/6-12 (grzanie świec wyłącza sie po ok 3,5 min niezależnie od tego czy silnik jest ciepły czy zimny. Czy ktos z kolegow ma moze rozpiske wyprowadzeń tego sterownika? Albo jakieś namiary gdzie można dostać taki sterownik. Pozdrawiam
Powrót do góry

kazpal
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 31 Sty 2008 17:00   

Witam.
Po uruchomieniu silnika świece żarowe pozostają zasilane około 180 sekund. Jest to normalne zachowanie sterownika.
Powrót do góry

muri3
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Łomża

Post#12 09 Wrz 2009 16:43   

Witam
Panowie mam podobny problem. Jak załączam zapłon to podgrzewanie świec włącza się tylko na jakąś sekundę i gaśnie. Czy u mnie też może być uszkodzony ten sterownik?? Proszę mi powiedzieć w którym miejscu znajduje się ten sterownik w berlingo.
Gdzieś pod maską w rejonie skrzynki z bezpiecznikami??? Można foto?
Powrót do góry

nadyb
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Jelenia Góra

Post#13 28 Wrz 2009 14:04   

Witam

I ja mam podobny problem z grzaniem świec , mianowicie na zimnym silniku nie grzeją a jak odepnę czujnik temperatury silnika wskazówka wchodzi na czerwone pole to świece grzeją gdzie może tkwić przyczyna? doszedłem że grzaniem świec steruje pośrednio komputer poprzez sygnał z czujnika temperatury a dalej przez moduł grzania świec wie ktoś jakie powinno pójść napięcie na ten moduł aby grzało świece, czy jest ono stałe czy się zmienia wraz z temperaturą
Powrót do góry

muri3
Poziom 14
Poziom 14

Post#14 17 Paź 2009 13:54   

Witam
Ja wymieniłem świece i nic to samo. Czy któryś z Was mógłby dać foto gdzie się znajduje te złącze okrągłe na podłużnicy?

Dodano po 30 [sekundy]:

Aha i jak zrobić czasówkę?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Paź 2009 13:54   

Powrót do góry

georgesgr
Poziom 23
Poziom 23

Post#15 17 Paź 2009 14:05   

Jakie auto? Jaki silnik?
Powrót do góry

arturio111
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Police

Post#16 25 Lis 2009 18:40   

Witam, pozwolę sobie się podpiąć do tematu. Mam berlingo 97 1.9d . Nie zapala mi się wcale kontrolka świec żarowych, samochodu nie mogę odpalić. Powiedzcie proszę gdzie szukać sterownika do świec i ewentualnie co jeszcze może być przyczyną. Pracuję w niemczech i do serwisu nie pojadę bo mnie skasują jak za nowego citroena. Do pracy dojeżdżam póki co skuterem ale przy tej aurze długo tak nie dam rady. Pozdrawiam Artur
Powrót do góry

rafal2612
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Barcice

Post#17 03 Gru 2009 19:14   

Witam wszystkich serdecznie ja mam pytanko odnosnie tego sterownika swiec,takiego jak na zdjeciu u gury,mam xsare 99r.1,9d.Problem polega na tym że przekrecam kluczyk włancza sie kontrolka po kilku sekundach gasnie pali na dotyk a za jakie 2 minuty jest tylko dym z tego czujnika poprostu zaczyna sie palic.Co moze byc przyczyna juz jeden wymeniłem bo mi kumpel spalił nie wyłaczył silnika na czas i po czujniku.Jakis czas był spokuj po wymianie jakie 4 miesiace i znowu ten sam proble co moze byc przyczyna,co trzeba wymienic prosze o pomoc z gury dziekuje.
Powrót do góry

arturio111
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Police

Post#18 08 Gru 2009 16:23   

kazpal napisał:
Oczywiście możesz podłączyć pod klemę akumulatora. Prawdopodobne miejsce usterki jest w złączu okrągłym przy podłużnicy(pod akumulatorem). Radzę zajrzeć i sprawdzić stan styków. Plus na przekaźnik świec żarowych jest podawany przez dwa styki obok siebie (nr1i2). Przeważnie mocno przegrzane. Jeżeli tak, to poprowadź przewód do przekaźnika np. ze skrzynki bezpieczników z grubego przewodu (pod nakretką M6). Jak idzie o bezpiecznik, to jest zbędny. Fabrycznie go nie ma.Jeżeli nadal są jakieś pytania, to podaj namiary na samochód(rocznik, oznaczenie silnika, itp- albo VIN.

Kilka postów wyżej zadałem pytanie, co prawda nikt nie znalazł czasu ani nie miał ochoty na nie odpowiedzieć ale dzięki temu postowi usunąłem usterkę. Przyczyną było właśnie okrągłe złącze. Odkręciłem, spryskałem "kontaktronem", oczyściłem i działa :) Wielkie dzięki za to że czasami komuś się chce podzielić doświadczeniami. Złącze znajduje się na podłużnicy praktycznie pod sterownikiem świec żarowych.....no może troszkę bliżej przodu auta.
Powrót do góry

zl1000
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Wawa

Post#19 27 Gru 2009 21:33   

zbyniuś napisał:
Może brakuje sterowania z ECM na pin nr 4,

Może mi ktoś wytłumaczyć co to jest to "sterowanie na pin 4"?
Co tam ma się pokazać i jak to ewentualnie sprawdzić?

Walczę z tymi świecami kilka dni.
Na pinie 3 mam napięcie +12, reszta styków w kostce nic niepokazuje.
Cały przekaźnik wygląda jak nowy.
Typ Nagares CEP/6 12 12V 9639912580
Na grubym kablu stały +12 też jest ok.
Zaczynam się zastanawiać czy główny komputer nie padł.
Powrót do góry

muri3
Poziom 14
Poziom 14

Post#20 28 Gru 2009 11:40   

georgesgr napisał:
Jakie auto? Jaki silnik?

Citroen Berlingo, 1.9d

Dodano po 37 [sekundy]:

Witam
Wcześniej poruszany był ten temat ale nikt nie udzielił mi odpowiedzi.
Już jakiś czas właśnie mam problem z grzaniem świec w Berlingo.
Usterka polega na tym, że jak wsiadaj i przekręcam kluczyk to kontrolka od grzania dosłownie pali się sekundę i gaśnie. Muszę otworzyć maskę i manewrować złączem okrągłym (kostką obok akumulatora) i wtedy zaczyna grzać. Poniżej przedstawiam foto.
Proszę mi powiedzieć co to może. Ma może ktoś schemat tego urządzenia.
Proszę o pomoc bo już nie mam siły a żaden elektryk nie chciał się podjąć tego.
Powrót do góry

maximus77
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#21 03 Sty 2010 00:48   

Cześć wszystkim; w moim Berlingo 1,9D miałem identyczną sytuację świece nie grzeją, kontrolka nie świeci po sprawdzeniu sterownika okazało się że jest sprawny tzn. przekaźnik się załącza, natomiast do dziś nie wiem dlaczego zasilanie (M6 -połączone razem przewody BB10 i BB11) idące do przekaźnika i z niego na świece ma "dziwny" spadek napięcia - jak na akumulatorze jest 12,5V (zapłon włączony) to na nim jest ok 10,5V a po załączeniu przekaźnika napięcie idące na świece (M5 - przewód 118) spada do 1,5V i świece nie grzeją kontrolka nie pali. Rozwiązałem problem prowizorycznie zastępując oryginalne zasilanie (nie sterownika) przekaźnika przewodem bezpośrednio z akumulatora. Jak na razie problem rozwiązany kontrolka świec zapala się jak dawniej (w zależności od temp ok 8 sek) silnik zapala od razu. W pierwszych objawach usterki pomagało szarpanie przewodów w okolicy okrągłego złącza i sterownika świec. Jeżeli ktoś wie co może być powodem tego spadku napięcia proszę o podpowiedź, podejrzewam te okrągłe złącze ale trudno się jest do niego dobrać bez kanału. Jeżeli ma ktoś schemat elektryczny tego układu to proszę o podesłanie skąd brane jest zasilanie idące na przekaźnik - z jakiegoś innego przekaźnika? jakie złącza występują w tej linii począwszy od akumulatora. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry

georgesgr
Poziom 23
Poziom 23

Post#22 03 Sty 2010 08:45   

georgesgr napisał:
Jakie auto? Jaki silnik?

Ciagle ten sam problem - nie moze byc sensownej odpowiedzi.
M49 czy M59? XUD7, XUD9, DW8 czy DW8B? Rok i nr PR, lub VIN.
Pozdrawiam, Georges

PS. Tak, czy inaczej masz spadek napiecia na zasilaniu. Idz po przewodach zasilania i znajdz skorodowane lub spalone styki lub skorodowana koncowke przewodu.
Powrót do góry

zl1000
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Wawa

Post#23 03 Sty 2010 18:14   

Ja zrezygnowałem na razie z walki - mrozy mniejsze - silnik odpala bez problemu choć świece nie grzeją.
Silnik 2,0HDI, wymienione wszystkie świece żarowe na nowe i sprawdzone, nowy sterownik, kable i wszytskie styki jak nowe.
Odłączałem czujnik temperatury - nic nie dało, diagnostyka komputerem nie wykryła żadnych błędów i niby wszystko działa ale nie działa.
Skończyły mi się pomysły.

Po odpięciu czujnika temperatury, w kostce od przekaźnika świec mam napięcia 12,6V na parach styków: 1-3, 3-4, 3-5.
Wychodzi na to że styki 4 i 5 to masa.
Powrót do góry

andrzejbac2
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: opole

Post#24 11 Sty 2010 16:17   

Witam! U mnie też miałem ten problem z Partnerem 1,9 ( włancza sie na ułamek sekundy przekaźnik grzania świec) - Po przegrzebaniu instalacji okazał sie że problem tkwi w złączu przy nadkolu (wtyczka - gniazdo) zaśniedziałe. Łatwo znaleźć - przewody z przekaźnika idą przez to złącze. Pozdrawiam!
Powrót do góry

jaco3
Poziom 10
Poziom 10

Post#25 13 Cze 2013 03:52   

Witam,
Podłączę się pod temat kolegi aby nie śmiecić za bardzo.
Mam prawdopodobnie problem ze sterownikiem świec żarowych w berlingo 1.9D z 2001roku VIN VF7MFWJYB65666088. Na desce po załączeniu zapłonu zapala mi się kontrolka świec żarowych na około 2 sekundy po czym gaśnie i po chwili zapala się ponownie. Świeci tak cały czas aż do wyłączenia silnika oraz przez jakiś czas po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Sprawdziłem moduł świec który działa w następujący sposób. Po przekręceniu kluczyka podaje zasilanie na świece i grzeje je przez kilkanaście sekund po czym je odłącza. Wygląda na to, że jest to prawidłowe zachowanie. Po odpaleniu silnika moduł podaje zasilanie na świece przez cały czas co chyba nie jest już prawidłowe? Kontrolka od świec w tym czasie zachowuje się jak wyżej. Komputer nie wyświetla żadnych błędów. Możliwe jest, że komputer wykrywa np uwaloną świecę i dlatego wyświetla kontrolkę świec? Czy w Berlingo jest może jakieś np dogrzewanie świec i po odpaleniu silnika moduł zachowuję się prawidłowo nadal grzejąc świece? Na tą chwilę bojąc się o stan świec żarowych zrobiłem ręczne odcięcie ich zasilania. Gdzieś tam wyczytałem, że świece potrafią się tak zniekształcić, że jest problem z ich późniejszą wymianą. Sterownik który posiadam do Nagares CEP/6-12 . Może ktoś podrzucić jakiś schemat układu zapłonowego do w/w autka. Dodam, że auto kupiłem w ubiegłym tygodniu z w/w usterką.
Powrót do góry

georgesgr
Poziom 23
Poziom 23

Post#26 13 Cze 2013 09:46   

jaco3 napisał:
... Po przekręceniu kluczyka podaje zasilanie na świece i grzeje je przez kilkanaście sekund po czym je odłącza. Wygląda na to, że jest to prawidłowe zachowanie.

Jak dotad, tak.

jaco3 napisał:
Po odpaleniu silnika moduł podaje zasilanie na świece przez cały czas co chyba nie jest już prawidłowe?

Nie. Powinien dogrzewac max 3 minuty (w zaleznosci od temperatury). Jesli tak nie jest - sterownik do wymiany.
Mozesz, ewentualnie, sprawdzic czujnik temperatury (zielony), ale to malo prawdopodobne, oraz sterowanie na pinie 5 sterownika swiec (czy zanika po max 3 minutach).
Pozdrawiam, Georges
Powrót do góry

jaco3
Poziom 10
Poziom 10

Post#27 13 Cze 2013 14:01   

georges, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Auto obecnie stoi w warsztacie na wymianie rozrządu więc zajmę się tym dopiero w sobotę. Podczas grzania świec mam mieć zasilanie na 5 pinie czy na 4 tym
Citroen Berlingo-sterownik świec żarowych. [/img][/b]
Ze schematu wynika, że sterownik wtrysku podaje sygnał na pin 4ty. Pin 5ty jest odpowiedzialny za kontrolkę świec na desce? Proszę popraw mnie jak źle rozumuję.
Prawdopodobnie skończy się na wymianie modułu przekaźnika ale z tego co widać może być również walnięty komputer sterujący przekaźnikiem
Powrót do góry

klimek1974
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Rzeszów

Post#28 16 Lip 2013 23:39   

A czy jak odlaczylem ten czerwony kabel od sterownika (czyli odlaczylem świece zarowe) to kontrolka swiecila się jak zwykle (ok5 sec) ale jak tylko podlaczylem czerwony kabel do sterownika to odrazu ten sam problem(kontrolka na sekundę się świeci i szczela w sterowniku)
Czy to oznacza ze coś nie tak ze swiecami?
Citroen Berlingo 1.9 d 2000rok
Z góry dziękuje
Powrót do góry

georgesgr
Poziom 23
Poziom 23

Post#29 17 Lip 2013 07:58   

A czy trudno sprawdzic swiece? Masz je przed nosem.
Powrót do góry

klimek1974
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Rzeszów

Post#30 17 Lip 2013 16:51   

A no właśnie, czy po oporze sprawdzi świecie ile powinny mieć wszystkie cztery omow w Berlingo 1.9d
Z góry dziękuje
A do tych świec się cieżko dostać także nie tak przed nosem one są
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lip 2013 16:51   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Citroen Berlingo-sterownik świec żarowych.
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny