Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

renault scenic kłopoty z prędkościomierzem

wiktorek29 05 Kwi 2007 00:17
  • #1 05 Kwi 2007 00:17
    wiktorek29
    Poziom 9  

Witam wszystkich na forum,jakiś czas temu kupiłem Renault Scenic 1.6rt rok 96 z nie sprawnym prędkościomierzem myślałem na początku że to coś z linką ale grubo się pomyliłem nie ma żadnej linki wszystko elektronika,w zasadzie to nawet nie znalazłem czujnika skąd ewentualnie wysyłane byłyby dane.Trochę poczytałem na różnych forach i dowiedziałem się że dane idą z ABS do komputera ale niestety moje auto nie ma ABS.Prędkościomierz zadziałał mi tylko raz gdy na biegu jałowym dodałem więcej gazu i wtedy wskazówka wychyliła się do 80 km/h.Będę wdzięczny za każdą sugestie.

• #2 05 Kwi 2007 09:20
    Boasoft
    Poziom 13  

Witam serdecznie!

I od razu polecam moj artykul na ten temat - moze akurat Ci pomoze:

www.biskupin.wroc.pl/~boaski/naprawa_predkosciomierza.htm

.

I przy okazji jeszcze kilka innych moze sie przyda:

1)Jak samemu wymienic gumy drazka stabilizatora w Scenicu '99:

www.biskupin.wroc.pl/~boaski/gumy_stabilizatora.htm

2) Wymiana klockow:

www.biskupin.wroc.pl/~boaski/wymiana_klockow.htm

3) Nierozwiklany problem z wycieraczkami:

www.biskupin.wroc.pl/~boaski/wycieraczki.htm

Jesli zdjecia nie chca sie zaladowac, nalezy cierpliwie czekac :-)))

Pozdrr.,
    Boa.[/url]

• #3 05 Kwi 2007 19:05
    wiktorek29
    Poziom 9  

serdeczne dzięki ale u mnie problem nie leży w samym liczniku tylko gdzieś po drodze,od czujnika do samego licznika

• #4 05 Kwi 2007 19:47
    milejow
    Poziom 42  

Czujnik masz na skrzyni biegow.Stojac przed autem jest po prawej stronie zaraz przy wyjsciu prawej polosi.Dochodzi do niego 3pinowa kostka.Do zegarow sygnal z czujnika dochodzi na pin23 kostki30pinowej.Jesli masz wyswietlacz przebiegu i obrotomierz to mozesz zrobic test wskaznikow,naciskasz i przytrzymujac wcisniety przycisk do kasowania przebiegu okresowego wlaczasz zaplon,zaczyna sie test wskaznikow.Wylaczajac zaplon przerywasz test

• #6 05 Kwi 2007 20:35
    czcz
    Poziom 11  

Podstawowe pytanie, czy normalnie pracuje licznik przebiegu?
    Jeżeli kilometry liczy prawidłowo to nie wina czujnika, a samego wskaźnika. Natomiast jeżeli nie zlicza również kilometrów to wina czujnika lub instalacji.

• #7 05 Kwi 2007 21:55
    wiktorek29
    Poziom 9  

Witam.licznik przebiegu też nie pokazuje przejechanych kilometrów,jeżeli zaś chodzi o czujnik w skrzyni biegów to znalazłem taki.wykręciłem go i zaczął wylewać się olej ze skrzyni,ale zatkałem otwór palcem a drugą ręką zacząłem nabijać w tym czyjniku impulsy ale siedzący w kabinie mój kolega nie stwierdził żadnego odchylenia wskazówki.Za jakiś czas okazało się że był to czujnik świateł cofania.Niestety nie mogę wykonać takowego testu ponieważ mój scenic nie jest wyposażony w komputer pokładowy.ale popatrzę w te piny.dzięki

• #8 05 Kwi 2007 22:08
    milejow
    Poziom 42  

Bez komputera pokl.tez mozna wykonac test.Wazne aby mial obrotomierz i wyswietlacz przebiegu,wtedy ma program autodiagnostyki.Zrob po kolei tak,jak pisalem w poscie wyzej

Dodano po 3 [minuty]:

A czujnik masz na gorze skrzyni,dostepny z komory silnika.Sterczy sobie pionowo zaraz obok polosi(3 przewody-zolty,zielony i czarny)

• #9 05 Kwi 2007 22:28
    czcz
    Poziom 11  

Ten sam czujnik Hala dale impulsy dla wskażników jak i dla komputera sterowania silnika. Jak silnik pracuje poprawnie i auto jeździ bez zarzutu to sam czujnik jak i instalacja do kompa jest OK. Jeżeli masz silnik 1,6 to prawdopodobnie steruje nim Fenix-5 Simensa. Czujnik Hala jest podłączony na pin 12. Z tego można wnioskować, że awaria jest gdzieś w instalacji komputar - tablica wskażników ( przewody, złącza, a ostatecznie uszkodzenie w samej tablicy).

• #10 05 Kwi 2007 22:31
    wiktorek29
    Poziom 9  

Byłem właśnie wykonać test ale nie pokazał nic,nawet obrotomierz się nie wychylił a prcuje normalnie wskażniki temperatury i poziom paliwa też nie odchylił sie.Jutro zrobię zdjęcię całej skrzyni biegów zobaczysz że nie ma żadnego czujnika z trzema przewodami.

• #12 06 Kwi 2007 18:04
    wiktorek29
    Poziom 9  

mam takie:

Dodano po 4 [minuty]:

skrzynia:

Dodano po 5 [godziny]:

jak widać na zdjęciu nie jest to ten sam wyświetlacz.jeżeli nie wiem skąd są czerpane dane o prędkości pojazdu ponieważ nie zlokalizowałem żadnego czujnika w skrzyni biegów ani w ABS gdyż takowego nie ma w moim aucie to gdzie powinienem szukać rzeczy odpowiedzialnej za impulsy prędkości.Dzięki

Dodano po 3 [minuty]:

jak widać na zdjęciu nie jest to ten sam wyświetlacz.jeżeli nie wiem skąd są czerpane dane o prędkości pojazdu ponieważ nie zlokalizowałem żadnego czujnika w skrzyni biegów ani w ABS gdyż takowego nie ma w moim aucie to gdzie powinienem szukać rzeczy odpowiedzialnej za impulsy prędkości.Dzięki

• #13 07 Kwi 2007 12:09
    czcz
    Poziom 11  

Czujnik który wykręcałeś jest czujnikiem Hala ale wału korbowego, nie ma on nic wspólnego z prędkościomierzem. Czujnik prędkościomierza jeżeli masz silnik 1,6 K7M jest umiejscowiony za kolektorem ssącym ok. 25-30 cm poniżej podszybia. Tak więc stojąc z przodu auta, musisz głęboko sięgnąć za silnik przu podszybiu. Jest tam tylko ten jeden czujnik, wychodzą z niego 3 przewody.
    Jednak tak jak pisałem jeżeli silnik pracuje bez zarzutu to prawdopodobnie jest on OK gdyż impulsy z niego również sterują komputer wtrysku.

Dodano po 2 [minuty]:

Najprostszym sposobem na ustalenie usterki to próba podpięcia innego sprawnego wskażnika.

Dodano po 1 [minuty]:

Najprostszym sposobem na ustalenie usterki to próba podpięcia innego sprawnego wskażnika.

• #14 10 Kwi 2007 18:20
    milejow
    Poziom 42  

Czujnik który wykręcałeś jest czujnikiem Hala ale wału korbowego, nie ma on nic wspólnego z prędkościomierzem. Czujnik prędkościomierza jeżeli masz silnik 1,6 K7M jest umiejscowiony za kolektorem ssącym ok. 25-30 cm poniżej podszybia. Tak więc stojąc z przodu auta, musisz głęboko sięgnąć za silnik przu podszybiu. Jest tam tylko ten jeden czujnik, wychodzą z niego 3 przewody.
    CZCZ jak mu polecial olej po wykreceniu tego czujnika skoro on bierze sygnaly z wienca zebatego za sprzeglem???Czujnik pred.na bloku silnika?????
    Wiktorek cos zle patrzysz bo na mechanizmie roznicowym z ktorego wychodza polosie widac czujnik pred.jak na dloni i nie ma znaczenia jaki to silnik

• #15 15 Cze 2010 23:00
    Mateusz
    Poziom 15  

Najczęstszym problemem z zanikiem wskazań prędkości, jaki występuję w scenic-u to zaśniedziałe styki na samym czujniku. Jest on dokładnie tam, gdzie piszą koledzy powyżej (czcz). Niestety wilgoć z jezdni tak wpływa w niezabezpieczoną dobrze wtyczkę.
    Po przeczyszczeniu (na 10 różnych sposobów) problem znika.
    Pozdrawiam.

• #16 16 Cze 2010 00:16
    Usunięty
  • #17 13 Lis 2010 20:13
    Roonin1000
    Poziom 2  

że sie podepne mam scenic 98r 1.6
    i tez mam problem z prędkościomierzem
    czy to tak wygląda ten czujnik ?

• #18 13 Lis 2010 20:14
    Przemo9826
    VIP Zasłużony dla elektroda

Roonin1000 napisał:
    że sie podepne mam scenic 98r 1.6
    i tez mam problem z prędkościomierzem
    czy to tak wygląda ten czujnik ?

My Cię nie bardzo rozumieć kolego, a jak ma wyglądać ten czujnik?

• #21 13 Lis 2010 20:59
    Roonin1000
    Poziom 2  

Dzięki wielkie
    jakoś się udało

• #22 13 Lis 2010 21:34
    Przemo9826
    VIP Zasłużony dla elektroda

To jest czujnik wstecznego.

• #24 03 Sty 2011 14:28
    mareks11
    Poziom 2