Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

renault scenic kłopoty z prędkościomierzem

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> renault scenic kłopoty z prędkościomierzem
Autor
Wiadomość
wiktorek29
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: dublin

Post#1 Post autora tematu 05 Kwi 2007 00:17   

Witam wszystkich na forum,jakiś czas temu kupiłem Renault Scenic 1.6rt rok 96 z nie sprawnym prędkościomierzem myślałem na początku że to coś z linką ale grubo się pomyliłem nie ma żadnej linki wszystko elektronika,w zasadzie to nawet nie znalazłem czujnika skąd ewentualnie wysyłane byłyby dane.Trochę poczytałem na różnych forach i dowiedziałem się że dane idą z ABS do komputera ale niestety moje auto nie ma ABS.Prędkościomierz zadziałał mi tylko raz gdy na biegu jałowym dodałem więcej gazu i wtedy wskazówka wychyliła się do 80 km/h.Będę wdzięczny za każdą sugestie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Kwi 2007 00:17   

Powrót do góry

Boasoft
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#2 05 Kwi 2007 09:20   

Re: renault scenic kłopoty z prędkościomierzem

Witam serdecznie!

I od razu polecam moj artykul na ten temat - moze akurat Ci pomoze: www.biskupin.wroc.pl/~boaski/naprawa_predkosciomierza.htm.

I przy okazji jeszcze kilka innych moze sie przyda:

1)Jak samemu wymienic gumy drazka stabilizatora w Scenicu '99:

www.biskupin.wroc.pl/~boaski/gumy_stabilizatora.htm

2) Wymiana klockow: www.biskupin.wroc.pl/~boaski/wymiana_klockow.htm

3) Nierozwiklany problem z wycieraczkami:
www.biskupin.wroc.pl/~boaski/wycieraczki.htm

Jesli zdjecia nie chca sie zaladowac, nalezy cierpliwie czekac :-)))

Pozdrr.,
Boa.[/url]
Powrót do góry

wiktorek29
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 05 Kwi 2007 19:05   

serdeczne dzięki ale u mnie problem nie leży w samym liczniku tylko gdzieś po drodze,od czujnika do samego licznika
Powrót do góry

milejow
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Lublin

Post#4 05 Kwi 2007 19:47   

Czujnik masz na skrzyni biegow.Stojac przed autem jest po prawej stronie zaraz przy wyjsciu prawej polosi.Dochodzi do niego 3pinowa kostka.Do zegarow sygnal z czujnika dochodzi na pin23 kostki30pinowej.Jesli masz wyswietlacz przebiegu i obrotomierz to mozesz zrobic test wskaznikow,naciskasz i przytrzymujac wcisniety przycisk do kasowania przebiegu okresowego wlaczasz zaplon,zaczyna sie test wskaznikow.Wylaczajac zaplon przerywasz test
Powrót do góry

Boasoft
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#5 05 Kwi 2007 20:16   

Jest podobno gdzieś za/pod akumulatorem kostka, która często śniedzieje i podobno tam może nie stykać.

Polecam lekturę http://www.arch2.triger.com.pl/lista_renotech.html.

Boa.
Powrót do góry

czcz
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Świebodzin

Post#6 05 Kwi 2007 20:35   

Podstawowe pytanie, czy normalnie pracuje licznik przebiegu?
Jeżeli kilometry liczy prawidłowo to nie wina czujnika, a samego wskaźnika. Natomiast jeżeli nie zlicza również kilometrów to wina czujnika lub instalacji.
Powrót do góry

wiktorek29
Poziom 3
Poziom 3

Post#7 Post autora tematu 05 Kwi 2007 21:55   

Witam.licznik przebiegu też nie pokazuje przejechanych kilometrów,jeżeli zaś chodzi o czujnik w skrzyni biegów to znalazłem taki.wykręciłem go i zaczął wylewać się olej ze skrzyni,ale zatkałem otwór palcem a drugą ręką zacząłem nabijać w tym czyjniku impulsy ale siedzący w kabinie mój kolega nie stwierdził żadnego odchylenia wskazówki.Za jakiś czas okazało się że był to czujnik świateł cofania.Niestety nie mogę wykonać takowego testu ponieważ mój scenic nie jest wyposażony w komputer pokładowy.ale popatrzę w te piny.dzięki
Powrót do góry

milejow
Poziom 25
Poziom 25

Post#8 05 Kwi 2007 22:08   

Bez komputera pokl.tez mozna wykonac test.Wazne aby mial obrotomierz i wyswietlacz przebiegu,wtedy ma program autodiagnostyki.Zrob po kolei tak,jak pisalem w poscie wyzej

Dodano po 3 [minuty]:

A czujnik masz na gorze skrzyni,dostepny z komory silnika.Sterczy sobie pionowo zaraz obok polosi(3 przewody-zolty,zielony i czarny)
Powrót do góry

czcz
Poziom 9
Poziom 9

Post#9 05 Kwi 2007 22:28   

Ten sam czujnik Hala dale impulsy dla wskażników jak i dla komputera sterowania silnika. Jak silnik pracuje poprawnie i auto jeździ bez zarzutu to sam czujnik jak i instalacja do kompa jest OK. Jeżeli masz silnik 1,6 to prawdopodobnie steruje nim Fenix-5 Simensa. Czujnik Hala jest podłączony na pin 12. Z tego można wnioskować, że awaria jest gdzieś w instalacji komputar - tablica wskażników ( przewody, złącza, a ostatecznie uszkodzenie w samej tablicy).
Powrót do góry

wiktorek29
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 Post autora tematu 05 Kwi 2007 22:31   

Byłem właśnie wykonać test ale nie pokazał nic,nawet obrotomierz się nie wychylił a prcuje normalnie wskażniki temperatury i poziom paliwa też nie odchylił sie.Jutro zrobię zdjęcię całej skrzyni biegów zobaczysz że nie ma żadnego czujnika z trzema przewodami.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Kwi 2007 22:31   

Powrót do góry

milejow
Poziom 25
Poziom 25

Post#11 06 Kwi 2007 06:28   

Czy masz takie zegary?
Powrót do góry

wiktorek29
Poziom 3
Poziom 3

Post#12 Post autora tematu 06 Kwi 2007 18:04   

mam takie:

Dodano po 4 [minuty]:

skrzynia:

Dodano po 5 [godziny]:

jak widać na zdjęciu nie jest to ten sam wyświetlacz.jeżeli nie wiem skąd są czerpane dane o prędkości pojazdu ponieważ nie zlokalizowałem żadnego czujnika w skrzyni biegów ani w ABS gdyż takowego nie ma w moim aucie to gdzie powinienem szukać rzeczy odpowiedzialnej za impulsy prędkości.Dzięki

Dodano po 3 [minuty]:

jak widać na zdjęciu nie jest to ten sam wyświetlacz.jeżeli nie wiem skąd są czerpane dane o prędkości pojazdu ponieważ nie zlokalizowałem żadnego czujnika w skrzyni biegów ani w ABS gdyż takowego nie ma w moim aucie to gdzie powinienem szukać rzeczy odpowiedzialnej za impulsy prędkości.Dzięki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Kwi 2007 18:04   

Powrót do góry

czcz
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 07 Kwi 2007 12:09   

Czujnik który wykręcałeś jest czujnikiem Hala ale wału korbowego, nie ma on nic wspólnego z prędkościomierzem. Czujnik prędkościomierza jeżeli masz silnik 1,6 K7M jest umiejscowiony za kolektorem ssącym ok. 25-30 cm poniżej podszybia. Tak więc stojąc z przodu auta, musisz głęboko sięgnąć za silnik przu podszybiu. Jest tam tylko ten jeden czujnik, wychodzą z niego 3 przewody.
Jednak tak jak pisałem jeżeli silnik pracuje bez zarzutu to prawdopodobnie jest on OK gdyż impulsy z niego również sterują komputer wtrysku.

Dodano po 2 [minuty]:

Najprostszym sposobem na ustalenie usterki to próba podpięcia innego sprawnego wskażnika.

Dodano po 1 [minuty]:

Najprostszym sposobem na ustalenie usterki to próba podpięcia innego sprawnego wskażnika.
Powrót do góry

milejow
Poziom 25
Poziom 25

Post#14 10 Kwi 2007 18:20   

Czujnik który wykręcałeś jest czujnikiem Hala ale wału korbowego, nie ma on nic wspólnego z prędkościomierzem. Czujnik prędkościomierza jeżeli masz silnik 1,6 K7M jest umiejscowiony za kolektorem ssącym ok. 25-30 cm poniżej podszybia. Tak więc stojąc z przodu auta, musisz głęboko sięgnąć za silnik przu podszybiu. Jest tam tylko ten jeden czujnik, wychodzą z niego 3 przewody.
CZCZ jak mu polecial olej po wykreceniu tego czujnika skoro on bierze sygnaly z wienca zebatego za sprzeglem???Czujnik pred.na bloku silnika?????
Wiktorek cos zle patrzysz bo na mechanizmie roznicowym z ktorego wychodza polosie widac czujnik pred.jak na dloni i nie ma znaczenia jaki to silnik
Powrót do góry

Mateusz
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Brighton, UK

Post#15 15 Cze 2010 23:00   

Najczęstszym problemem z zanikiem wskazań prędkości, jaki występuję w scenic-u to zaśniedziałe styki na samym czujniku. Jest on dokładnie tam, gdzie piszą koledzy powyżej (czcz). Niestety wilgoć z jezdni tak wpływa w niezabezpieczoną dobrze wtyczkę.
Po przeczyszczeniu (na 10 różnych sposobów) problem znika.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Usunięty

Post#16 16 Cze 2010 00:16   

wiktorek29 - zdjęcie drugie które zrobiłeś (to pod licznikiem) to widok czujnika prędkościomierza z góry.

Odkręć lewe koło i powinieneś ujrzeć ten czujnik po lewej stronie od uszczelniacza półosi.
Delikatnie zdejmij wtyczkę, ale uważaj nie ciągnij za przewody i ostrożnie bo łatwo nie wyjdzie.
Czujnik ten jak szanowne grono już napisało ma trzy przewody.
W renówce są jakieś dziwne przewody, bo izolacja łamie się jak z cukru albo linka w środku jest jak grafitowy drut lubi się złamać. Trzeba to sprawdzić, a najlepiej zarobić tą końcówkę na nowo. Nie wiem czy zechce Ci się ją rozbierać czy rozcinać, grunt by przewody były na miejscu w całości. Obie strony tego złącza należy wyczyścić z tlenków i różnego rodzaju brudów. Możesz spróbować odkręcić sam czujnik, ale przygotuj sobie kuwetę bo może polecieć olej ze skrzyni. Będzie łatwiej wyczyścić.
Następnie jak już to zrobisz przydało by się oczyścić kostkę na liczniku.

Mam jeszcze pytania pomocnicze - pomoże w usytuowaniu usterki.
Czy podczas jazdy z prędkością tak około 50-70km/h wskazówka licznika delikatnie drży? Czy może po zatrzymaniu samochodu wskazówka zostaje przy prędkości np 40km/h? Czy jeśli wskazówka nie działa - nie pokazuje odpowiedniej prędkości próbowałeś stukać/pukać w licznik? Co się wtedy dzieje?
Zwróćcie panowie uwagę na zdjęcie licznika Kolegi wiktorka. Dlaczego przy włączonym zapłonie i zgaszonym silniku świeci lampka czujnika płynu chłodzącego?

Uwaga z olejem ze skrzyni. Przy odkręcaniu od skrzyni czegokolwiek: półosi, uszczelniaczy, czujnika prędkościomierza. NIEWOLNO dopuścić do jakiejkolwiek utraty oleju.

Jeszcze jedno tak ku woli ścisłości. Renault Scenic jest produkowany od 2003 roku. Do tego roku były produkowane Renault Megane Scenic. Jest to ogromna różnica. Jeden z przedmówców dał się chyba nieświadomie naciąć na tą różnicę. Ten licznik nie ma opcji testowania, gdyby miał test zatrzymywał by się licznik kilometrów po przejechaniu serwisu (około 5700-7000km przebiegu).
Dla niedowiarków: Proszę sobie sprawdzić które sceniki mają korek do spustu oleju w misce olejowej.
Powrót do góry

Roonin1000
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Dublin

Post#17 13 Lis 2010 20:13   

że sie podepne mam scenic 98r 1.6
i tez mam problem z prędkościomierzem
czy to tak wygląda ten czujnik ?
Powrót do góry

Przemo9826
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#18 13 Lis 2010 20:14   

Roonin1000 napisał:
że sie podepne mam scenic 98r 1.6
i tez mam problem z prędkościomierzem
czy to tak wygląda ten czujnik ?

My Cię nie bardzo rozumieć kolego, a jak ma wyglądać ten czujnik?
Powrót do góry

Roonin1000
Poziom 2
Poziom 2

Post#19 13 Lis 2010 20:18   

próbuje zdjęcie dodać

Powrót do góry

Przemo9826
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#20 13 Lis 2010 20:20   

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic997258.html

Kolega poczyta sobie też o zasadach, o pisowni, o dużych literkach...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lis 2010 20:20   

Powrót do góry

Roonin1000
Poziom 2
Poziom 2

Post#21 13 Lis 2010 20:59   

Dzięki wielkie
jakoś się udało
Powrót do góry

Przemo9826
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#22 13 Lis 2010 21:34   

To jest czujnik wstecznego.
Powrót do góry

Roonin1000
Poziom 2
Poziom 2

Post#23 14 Lis 2010 10:33   

dzieki za pomoc
pozdrawiam
Powrót do góry

mareks11
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: braniewo

Post#24 03 Sty 2011 14:28   

witam
miałem problem w scenicu 1,6 97rok
mechanik wymieniał mi pasek alternatora i oberwał przewód masowy
który przykręcony jest obok alternatora
Powrót do góry

milejow
Poziom 25
Poziom 25

Post#25 03 Sty 2011 17:25   

Łączymy się z tobą w bólu
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> renault scenic kłopoty z prędkościomierzem
Strona 1 z 1