Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe na TVM

Jofi 07 Kwi 2007 19:25 4900 11
  • DOMÁCE KINO s reproduktormi TVM
    Určení : „Domáce kino“ bez subwofera a centra
    Dátum realizace: December 2006
    Orientační cena : 4.500 Sk
    Technická data : viď text
    Autor : Jožo Jachym – Jofi , mail: jachymj(malpa)pobox.sk , +421903 567 783
    KONSTRUKCE

Po predošlých projektoch domácich kín s meničmi od TVM a Tonsil som sa pustil do ďalšieho projektu. Ten vznikol na návrh môjho kámoša, ktorému sa veľmi zapáčilo moje kino s meničmi Tonsil. Rozhodol sa pre meniče od TVM, pretože má dom už osvedčenú zostavu Monolog, no dlhé roky hrania sa podpísali pod to, že jednoducho už nestačili jeho požiadavkám a musím povedať, že dostávali občas riadne zabrať hlavne na letných grilovacích akciách. No a kedže sme už vyrástli a vážime si každej zarobenej koruny, tak sa rozhodol pre jemné zaobchádzanie v systéme domáceho kina. Požadoval štandardný osvedčený zvuk od TVM. Musím podotknúť, že zatiaľ subwofer a center je v štádiu rozhodovania, nakoľko testuje zvuk s frontami a surroundami. Ak nebude postačujúci, doplnia sa chýbajúce elementy. Ďalšia požiadavka padla na vonkajší vzhľad, pretože celý systém má ladiť so strieborným televízorom, tak nakoniec voľba padla na čierne skrine so strieborným čelom. Na simuláciu som použil WINISD a na základe toho padli konečné parametre ozvučnic.
    PARAMETRE OZVUČNIC
    Parameter Front Efekt
    Typ ozvučnice uzavretá uzavretá
    Meniče ARN 6618 + ARV 089-00 ARX 130-20 + ARV 089-00
    Impedancia 8Ω 8Ω
    Frekvenčné pásmo 35 – 20 000 Hz 100 – 20 000 Hz
    Objem ozvučnice 35 l 4 l
    Rozmery ozvučnice 85x24x28 mm 27x17x17 mm
    Hrúbka steny ozvučnice 18 mm 18 mm
    Cena 3500 Sk/pár 1000 Sk/pár
    Všetky meniče som kúpil v DEXONe, za veľmi prijateľné ceny okrem ARV 089-00, pretože už ich vypredali a zrejme už ich ani predávať nebudú. Drevotrieskové dosky, ktoré som použil na stavbu boli už podýhované, takže zoskrutkovanie z vonku a následné tmelenie vôbec nepripadalo do úvahy. Dosky som si narezal sám na mieru a Herkulesom (čiastočne aj Duvilaxom) zlepil „na tupo“ a vo vnútri som použil do rohov ešte malé hranolčeky 1,5x1,5cm a prostredníctvom nich som zoskrutkoval steny zvnútra. Na zabránenie rezonancie stien predných stĺpov v polovici výšky som použil výstužný kríž (ľavá-pravá, predná-zadná). Následne rohy z vnútra som utesnil silikónovým tmelom, aby sa zabezpečilo maximálne utesnenie. Otvory na meniče sú vyrezané priamočiarou pílkou a kedže ešte stále  nemám doma frézku na vyfrézovanie zapustenia, tak som to pracne kúsok po kúsku s orezávakom na výkresy vyrezal. Nie je to síce ako z frézkou, ale snažil som sa to urobiť čo najlepšie a myslím si, že sa mi to aj podarilo. Čelná doska má hrany zhobľované pod 45o stupňami a opáskovaná nažehľovacou páskou v odtieni bočných stien a sú nastriekané striebornou metalízou a dodatočne prilepené a priskrutkované z vnútra skrine. Celý objem ozvučnic je maximálne vytĺmený, na bočných, hornej, dolnej a zadnej stene tlmiacim rúnom hr. 4 cm v prípade frontov a hr. 2 cm v prípade efektov.
    VÝHYBKY

Pre celú zostavu som použil výhybky typu „home made“.
    V prípade frontov mi veľmi pomohol Antonio odsimulovaním v LPSCade, za čo sa mu chcem veľmi poďakovať. Všetky komponenty na tieto výhybky som objednával z DEXONu. Kondenzátory sú typu MKT, rezistory keramické a cievky vzduchové. Schéma je zobrazená v obrazovej prílohe.
    Čo sa týka efektov, je to jednoduchá klasická výhybka 6/6 dB bez nejakých korekcií s deliacim kmitočtom okolo 4000 Hz L= 0,35 mH a C=5,0 μF(to mi vyšlo z viacerých programov). Kostričku na cievku som kúpil v DEXONe, navinul sám. Kondenzátor som použil bipolárny 5,0 μF.

Basová vetva Výšková vetva
    Front L1=0,82mH (0,4Ω) C1=15μF, L2= 0,22 mH (0,2Ω) R1=4,7Ω,C2=33μF C3=6,8μF, L2=0,39mH(0,4Ω), R2=3,3Ω, R3=4,7Ω
    Efekt L1=0,35mH C1=5,0μF

ZVUK

Po zapojení celej zostavy na mojom AV receiveri YAMAHA RX-V357 B som bol celkom milo prekvapený. Fronty hrali slušne aj keď bolo počuť, že im treba dať čas na rozohranie. Napriek tomu bas je hlboký a krátky a mäkký. Výšky sú čisté a zladené s basmi, myslím, že v prípade použitia ARV 104 by bol zvuk o dosť agresivnejší. Čo sa týka efektov, tie ma tiež veľmi príjemne prekvapili, vzhľadom na použitie úplne jednoduchej výhybky je zvuk veľmi príjemný a prekvapili ma hlavne ARX ako nízko dokážu zájsť.
    ZÁVĚR

Na záver môžem s kľudným svedomím zhodnotiť, že zostava sa vydarila, požiadavky položené na začiatku stavby boli splnené a čo je najdôležitejšie, kámoš pre ktorého som to robil je veľmi spokojný jak zvukovo tak dizajnovo. V prípade nedostatku basovej zložky a čistoty hovoreného slova je predpoklad doplnenia zostavy o subwofer s ARN 312-00 a centra s 2xARX 130-00 a ARV 089-00 aj napriek tomu, že niesu tienené, lebo je predpoklad použitia v dostatočnej vzdialenosti od TV.
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM
    Kino domowe na TVM

Fajne!
  • #2 07 Kwi 2007 19:49
    hacker
    Poziom 26  

No no, kolumienki całkiem niezłe. Głośniki też dobrej klasy, w końcu tesla to nie byle co ;D
    A niedopatrzylem się tutaj fotki centralnego....
    pozdrawiam

• #3 07 Kwi 2007 23:41
    zioom128
    Poziom 10  

Nie rozumiem dlaczego jest taka roznica miedzy glosnikami tylnymi a przednimi w kazdym twoim DIY

Ps: Ładne wykonanie

• #4 08 Kwi 2007 00:01
    Alton88
    Poziom 21  

zioom128 napisał:
    Nie rozumiem dlaczego jest taka roznica miedzy glosnikami tylnymi a przednimi w kazdym twoim DIY

O jaką różnice ci chodzi??

Kolumny starannie wykonane ale... w kolumnach głównych głośniki powinny być bliżej siebie i czy aby głosnik 20 cm dobrze przetwarza średnie pasmo?

• #5 08 Kwi 2007 11:32
    zioom128
    Poziom 10  

"O jaką różnice ci chodzi??"

O wielkość

• #6 08 Kwi 2007 12:41
    damiani22
    Poziom 16  

hacker napisał:

A niedopatrzylem się tutaj fotki centralnego....
    pozdrawiam

jak bys czytal uwaznie to bys doczytal ze centralnego jeszcze nie ma :D

konstrukcja calkiem przyzwoita, bardzo starann wykonanie, widac ze duzo serca w nia wlozyles ;) przod i tyl to czysta wiorowka?

• #7 08 Kwi 2007 12:47
    KOSTEK_K1
    Poziom 15  

No całkiem niezła konstrukcja …
    Ładnie wykonana …

6/6

• #8 08 Kwi 2007 12:52
    Alton88
    Poziom 21  

zioom128 napisał:
    "O jaką różnice ci chodzi??"

O wielkość

przecierz w kazdym systemie 5.1 kolumny satelitarne sa dużo mniejsze!!

• #9 08 Kwi 2007 23:56
    Jofi
    Poziom 9  

dziekujem za vase pozitivne i negativne nazory. centralny jesce niemam i sub chybuje, ale bedze su s glosnikom ARN 312 a centralny 2xARN130+ARV089

• #10 10 Kwi 2007 20:02
    m-Q
    Poziom 15  

Konstrukcja ciekawa. Przetworniki niczego sobie. Przyczepie się jedynie do:
    - trochę za duże odstępy miedzy głośnikami,
    - przydałyby się jakieś ramki/osłony na głośniki

5-/6
    Miło, że nasi południowi sąsiedzi zaglądają na nasze forum.

• #11 10 Kwi 2007 21:18
    Marcin_126
    Poziom 16  

Co do tego centralnego to jeszcze jak bym znał słowacki język.
    Alton88 chyba chodzi ci o kolumny surround a nie satelity (tylne/przednie).
    Co do konstrukcji to strasznie nie podobają mi się te wysokotonowce.
    We frontach przydałby się średniotonowy, no i za daleko od siebie są głośniki.
    Zwrotnice niestarannie zrobione, podstawowy błąd cewki w tej same osi.

• #12 10 Kwi 2007 21:46
    zoonkRadom
    Poziom 10  

Konstrukcja bardzo ładna,ale zgadzam sie z Marcin_126
    że średnio tonowy jest potrzebny do tych frontów będzie o wiele lepszy dżwięk.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme