Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny kruchy123 [2x stx, tvm, visaton)

kruchy123 13 Kwi 2007 21:30 18751 31
  • Witam
    I przyszła kolej na mnie, przymierzałem się do zmiany wyglądu w okolicy TV. Ceny nowych sklepowych kolumn (dużych) są potworne – jeśli mają jakoś grać. Więc budowałem sam. Zaczęło się od przeglądania stron z projektami, aż udało mi się znaleźć takie jak mi optycznie pasują (wzór poniekąd zaczerpniety z http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=7981 ). A potem już 3 miesiące liczenia kasy i grają. Pochwalę się, robiłem wszystko sam nawet frezy pod głośniki są robione ręcznie a nie frezarką. Wysokość 105cm, szerokość 30cm, głębokość 40cm i waga około 40kg sztuka. Rura BR strojona na 32Hz. Wykończenie to fornir (trzy paski na bok i dwa paski na front i tył) i wosk.

Głośniki:
    Jako niskotonowe użyłem 2 x STX 22-120-8 SC ze względu na ich całkiem dobra opinie jak i niezbyt wysoka cenę. Średnie to TVM Tesli ARX 150-08/8, natomiast wysokie to Visaton SC 10 N 8.

Zwrotnica
    :
    Jako że moja wiedza jest marna „wysłużyłem” się kolegą z pracy i po wielu godzinach obliczeń mam zwrotnice zaprojektowane pod ten zestaw

Ogólne wrażenia:
    Z odsłuchem odczekałem, aż do skończenia budowy… Podłączyłem je do amplitunera i muszę przyznać, że dźwięk mnie powalił (jak na te pieniądze), aczkolwiek zaryzykowałbym stwierdzenie, że moje kolumny w pokoju (Tannoy R2) nie wiem czy nie grają gorzej. Ale wiadomo sugestia może zdziałać wiele. Basy są niskie i dość mocne – Yello, natomiast średnie i wysokie – Klasyka – grają czysto i wyraźnie. Po godzinnym odsłuchu nie zaobserwowałem efektu hymmmm „zmęczenia muzyką”.

Koszt około 800zł - 900zł para.

Pozdrawiam
    Tomek

P.S.
    Czemu STX - bo malo pieniędzy :cry:

Fajne!
  • #2 13 Kwi 2007 22:01
    Wejper
    Poziom 15  

piękne wykończenie, co do dźwięku się nie wypowiadam, bo nie słyszałem, ale naprawdę ciekawa konstrukcja, gratuluję, sam bym z chęcią widziałtakie klocuszki u mnie w domu :D

pozdrawiam

• #3 13 Kwi 2007 23:25
    _eddie_
    Poziom 32  

Tylko, ze ja bym je ustawil gwizdkami po zewnetrznych stronach :)

• #4 13 Kwi 2007 23:27
    Armosus
    Poziom 26  

Wykonanie super, bardzo wysoki poziom, frezy, sciecia wogole super...

Dobor glosnikow bardzo dobry, sam chcialem takie kolumny zrobic ale...kasa.

Jezeli mozesz to udostepnilbys schemat zwrotnicy? Bo wlasnie zwroty do takiego zestawienia szukalem.

• #5 13 Kwi 2007 23:34
    flashrider1989
    Poziom 17  

Kolumny podobają mi się ale ja bym wolał zeby glosniki byly blizej siebie , kazdy ma inny gust. Powiedz troche więcej o fornirze ponieważ podoba mi się , i jaką ma grubość.

• #6 14 Kwi 2007 08:28
    kruchy123
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o gwizdki to - chyba powinny być do siebie, choć może przez to że kolumny są dość blisko siebie może faktycznie lepiej je zamienić tak by były nazewnątrz.

Plany zarówno kolumn jak i zwrotki zamieszczę po weekendzie.

Tomek

Dziękuje za pozytywne opinie powyżej :D

• #7 14 Kwi 2007 10:01
    zeberko
    Poziom 31  

Kolumny ładne i dobrze wykonane, bardzo mi leżą
    Jeśli nisko tonowe przy pierwszym odsłuchu nie były „wygrzane” to tylko może być lepiej.
    Co do wysoko tonowych zalecane i z praktyki (osobistej), to lepsza scena jest z głośnikami do środka.
    Nie widzę, na czym kolumny stoją, polecam (jak nie ma) jakieś rozwiązanie z kolcami, powinno to pozytywnie wpłynąć na bas.
    Jeszcze raz gratulacje z popełnionej konstrukcji.

• #8 14 Kwi 2007 11:33
    dayv
    Poziom 24  

fajne wykonanie :] sklep min. 2tys. szt :]

Podoba mi sie sposob w jaki wykonales ten luczek na boku :] sprytnie :] 6/6 :]

• #9 14 Kwi 2007 12:24
    kruchy123
    Poziom 9  

zeberko napisał:

Nie widzę, na czym kolumny stoją, polecam (jak nie ma) jakieś rozwiązanie z kolcami, powinno to pozytywnie wpłynąć na bas.

Zgadza sie nie mam jeszcze podstawek - narazie gruby filc :( jednak plany są - co do kolców to nie wiem - mam kafle

• #10 14 Kwi 2007 16:20
    djpolb
    Poziom 16  

Piekna robota, staranne wykonane, fajnie ze komus sie jeszcze moja konstrukcja spodobala i zaczerpnal z niej jakies motywy.

• #11 15 Kwi 2007 20:22
    Turgon
    Poziom 14  

kruchy: Kolumny na stawiasz na kolcach, a je na takich podkładkach - zapytaj o podkładki pod parkiet :)

• #12 16 Kwi 2007 09:16
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ładne, stolarka bez zarzutu, odległośći między poszczególnymi sekcjami różne - mniejsze i jednakowe oraz w całości podciągnięte w górę chyba wyglądałyby lepiej ale i tak wygladają fajnie, bardzo mi się podoba takie kontrastowe zestawienie - czarne przetworniki i jasny fornir.
    Mam nadzieję, że odłożysz troszkę kasy i wymienisz te stxy na coś lepszego, bo one nie zasługują na taki nakład pracy. Zastanawia mnie też jaki jest litraż obudowy i w jakim punkcie uzyskałeś strojenie na 32hz??? bo z tego co pamiętam to żeby uzyskać w punkcie -3db @32hz to group delay wychodzi dosyć padaczkowate, z tego, co pamietam to przy strojeniu 40 hz jeszcze minimalnie muli.

• #13 16 Kwi 2007 14:59
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Piękne kolumny, śliczny fornirek, masa pracy, fajne "obłe" boki, cód miód.
    Jedne z fajniejszych trójdrożnych w tej klasie cenowej. Miałem na podobnych przetwornikach (zamiast ARX był ARP) i przyznam, że grało to lepiej niż znośnie. Ale jest małe "ale". To strojenie jest dużo za niskie. Częstotliwość rezonansowa to 30Hz. U mnie najlepiej zagrało przy strojeniu ok 45Hz.

Czy obok kolumn nie ma maskownic? Nie widze natomiast gniazd na nie w kolumnie.
    Nic nie napisałeś o wygłuszeniu i wzmocnieniach.

• #14 16 Kwi 2007 18:47
    Marcin_126
    Poziom 16  

Kruchy co do kolców to po prostu dajesz deskę podklejona filcem i po sprawie.
    Jeżeli miałby być większy wypas to płyta marmurowa.
    A ja się doczepie ustawienia wysokotonowców, o wiele lepiej by wyglądało jak wszystkie głośniki był w jednej osi (czyli gwizdki po środku).

• #15 16 Kwi 2007 21:12
    kruchy123
    Poziom 9  

Dodaję resztę tekstu.

Wpierw kilka słów dotyczących wyglądu (co do średnich i wysokich) tak mi się akurat podoba, przerwa pomiędzy średnim a niskim również, natomiast odstęp pomiędzy niskimi fakt mógłby być mniejszy. Ale akurat pomiędzy głośnikami idą wzmocnienia.

Faktycznie na jednym zdjęciu widać maskownicę jednak mojej ładniejszej połowie się nie podobała – stwierdziła że za ciemno wygląda całość i bez jest lepiej. Co zrobić.

Podstawka – naprawdę nie mam pomysłu co i jak (kafle w tym miejscu nie należą do równych więc mam problem wymyślić coś co by wyglądało ładnie (ale plany są).

Pojemność obudowy wyniosła 48,5 litra, upakowałem w nią 1m waty (trochę komorę basu reszta na maxa w komorę do średniego). Całość okablowana 2,5 OFC kierunkowym.

Zwrotnica i inne wykresy (tu tylko posłużę się obrazkami) w te klocki nie jestem dobry (heh ale lutowałem sam). (pierwszy to wykres z winisd, następne to już zwrotnica)

Wysoki ton

Średni ton

Niski ton

net gainy 1

net gainy 2

net gainy 3

Ogólny wykres
    [img]http://mt-webstudio.net/audio/calosc.jpg[img]

W pierszej fazie zwrotnica dla średniego była zaprojektowana jako 4om jednak firma przysłala ósemkę i trzebabyło wprowadzić lekkie zamiany.

P.S.
    Przepraszam za tak dużą ilość zdjęć.

• #16 17 Kwi 2007 00:21
    jocker_en
    Poziom 21  

Gratuluje zdolności manualnych wygląd pierwsza klasa 10/10 chętnie bym tego zestawu posłuchał :)

• #17 17 Kwi 2007 09:24
    Arkadyo
    Poziom 29  

@Marcin_126 takie asymetryczne ustawienie wysokotonowców ma na celu zniwelowanie wpływu obudowy na char-kę kopułki - moim zdaniem aspekt wizualny ma drugorzędne znaczenie. O ile symetryczne ustawienie w obudowie niskotonowego i średniaka nie ma praktycznie znaczenia to kopułce potrafi nieźle pofałdować char-kę. Jak chcesz wiedzieć więcej to poczytaj ten artykuł:
    http://audiomania.info/articles.php?id=24
    @Kruchy123 - 48 litrów do dobra pojemność dla tych gdnów, chyba max kompromis między group delay i zejściem ale pod warunkiem, że są wpięte bezpośrednio pod wzmaka bez filtra :D. Powinieneś uwzględnić w symulacji rezystancję elementów wpiętych szeregowo z przetwornikami bo to trochę zmieni parametry gdnów - niestety na niekorzyść - tym bardziej, że masz nie tylko cewkę ale jeszcze jakiś rezystor - po co? przecież to tylko same minusy!!! Nie mam czasu tego liczyć ale wydaje mi się, że na tej zwrocie qts gdnów z wartości 0,36 poleci na conajmniej 0,4 a wtedy przy 48l będzie to wyglądać na tyle inaczej, że warto by to uwzglednić :).

• #18 17 Kwi 2007 11:37
    przemo-lukas

Nic nie kombinuj z podstawkami z desek (pod kolce) :D
    Obejrzyj (w moim podpisie) jak ja rozwiązałem "problem" z kolcami. Kupujesz kolce regulowane i problem z głowy. Bardzo "adiofilsko" było by, gdybyś postawił kolumny na trzech kolcach (minimalizowanie styku kolumn z podłogą), ale ja wybrałem jednak opcję z 4 kolcami.
    Jeśli chodzi o wygląd, ślicznie wyglądał by cokół z czarnego marmuru.
    Ciekawa sprawa. Moja "mała żonka" też nie lubi maskownic :D , z resztą maskownice są mało "audiofilskie" :smoke:

• #19 17 Kwi 2007 22:47
    kruchy123
    Poziom 9  

Cytat:
    @Kruchy123 - 48 litrów do dobra pojemność dla tych gdnów, chyba max kompromis między group delay i zejściem ale pod warunkiem, że są wpięte bezpośrednio pod wzmaka bez filtra :D. Powinieneś uwzględnić w symulacji rezystancję elementów wpiętych szeregowo z przetwornikami bo to trochę zmieni parametry gdnów - niestety na niekorzyść - tym bardziej, że masz nie tylko cewkę ale jeszcze jakiś rezystor - po co? przecież to tylko same minusy!!! Nie mam czasu tego liczyć ale wydaje mi się, że na tej zwrocie qts gdnów z wartości 0,36 poleci na conajmniej 0,4 a wtedy przy 48l będzie to wyglądać na tyle inaczej, że warto by to uwzglednić :).

szerogowo z STX nie jest wpięty rezystor, tylko tak jest zaznaczona rezystancja cewki :) (taki schemat rysuje program)
    Natomiast fakt qts się trochę zmieni przez cewkę, ale uwzględnił to kolega w symulacji.

• #20 16 Maj 2007 22:35
    kruchy123
    Poziom 9  

Koniec modyfikacji:

W skrócie

Wywaliłem ze średniego całe tłumienie (na zwrotnicy) natomiast w wysoko tonowym wpierw również usunąłem tłumienie ale za bardzo "kłuło w uszy" więc wsadziłem tłumienie rzędu 1,8db i jest git (mam dość duże pomieszczenie około 80m2 i podłogę w kafelkach) - dzięki temu efektywność wzrosła do około 90 - 91db
    Jak narazie porównywałem z innymi z przedziału 2000 - 3000 i nie ma porównania na plus moich (mimo iż dół to stx)

Dodatkowo wsadziłem dość dużo wytłumienia do basu (mimo że to bass reflex) i uzyskałem szybki i sprężysty bas bez dudnienia.

Ogólne jestem teraz baaardzo zadowolony

• #21 25 Lip 2007 13:37
    akon***
    Poziom 2  

ja bym do tego wszystkiego dodał tunel basowy

• #22 27 Lip 2007 11:09
    przemo-lukas

akon*** napisał:
    ja bym do tego wszystkiego dodał tunel basowy

kruchy123 napisał:
    Rura BR strojona na 32Hz.

:D

• #23 13 Wrz 2007 12:20
    Dock
    Poziom 11  

Mam pytanko, a mianowicie jak zrobiłeś te frezy nie zaczepiając śrubek.
    Jak dobrze widziałem to płyta była przymocowana śrubami, kiedy są blisko to tym trudniej frezować

• #24 20 Wrz 2007 20:18
    kruchy123
    Poziom 9  

Witam

Nie było problemu, bo:

1. frezy zrobiłem wcześniej
    2. śruby wkręciłem do każdego poziomego wzmocnienia a na rantach dałem małe wstawki z listewek tzw ćwerć wałków
    3. Dokładnie i szczelnie klejem na obwodzie
    4. Nadzieja że jest szczelnie :D

• #25 16 Paź 2007 23:05
    MichagM
    Poziom 12  

Pięknie wyglądają kolumny i chciałbym posłuchaś jak grają :)

• #26 01 Sty 2008 19:56
    Alton88
    Poziom 21  

Pięknie komponują sie ze sobą głośniki .
    Chętnie wybrał bym sie na odsłuch.

PS. Jakim aparatem były robione zdjęcia..są świetne

• #27 01 Sty 2008 20:50
    kruchy123
    Poziom 9  

Dziękuję za miłe slowa a aparat to fuji 6500fd

pozdrawiam

• #28 01 Sty 2008 21:34
    wojtek[14
    Poziom 14  

Jedna z najlepszych projektów
    Oby tak dalej jest jeden problem(oczywiście mój)
    ja ich nie mam w posiadaniu

• #29 09 Sty 2008 17:06
    El_liero
    Poziom 24  

zwrotka bardzo skomplikowana ( im mniej elementów tym lepiej )
    wykończenie profesjonalne
    fajnie w wyglądzie rozmieszczenie głośników, choć w odsłuchu nie ( zdecydowanie za daleko od siebie są )

zwrotka była tylko obliczna czy ściągane były charakterystyki głośników za pomoca pomiarów?

• #30 25 Sty 2008 22:31
    marecek1522
    Poziom 9  

nono kolumienki mega wypas jak dla mnie 10/10 a czym je napędzasz ?? pozdrawiam

Dodano po 10 [sekundy]:

nono kolumienki mega wypas jak dla mnie 10/10 a czym je napędzasz ?? pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME