Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fałszywki - proszę przeczytać

gm 08 Paź 2003 18:53 223920 1049
  • #1 08 Paź 2003 18:53
    gm
    Poziom 12  

Czytałem z miesiąc temu artykuł na stronie
    http://sound.whsites.net/counterfeit.htm
    http://sound.westhost.com/counterfeit.htm
    o podróbkach tranzystorów mocy i elementów "pierwsza klasa".
    Problem jak to bywa odszedł w niepamięć aż do dziś kiedy to kupiłem i jestem tego pewien, fałszywy tranzystor BU326A - mój błąd cóż...
    Chcę rozpocząć temat, w którym użytkownicy będą mogli się podzielić swoimi uwagami co do nieoryginalnych elementów.
    Pozdrawiam.

• Megger
  • #2 08 Paź 2003 18:56
    ARGAMEDON
    Poziom 23  

No cóż temat rzeka, tym bardziej że dotyczy także i scalaków.

• Megger
  • #3 08 Paź 2003 19:07
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zadna nowość trafić na sitowane tranzystory lub scalaki.
    A wogóle to temat był poruszany obszernie na forum.

Przycisk : "szukaj"

• #4 09 Paź 2003 23:04
    tomaszo

Roznie sie zdarza - czasem dzialaja bezawaryjnie, ale jak z ich parametrami jest - nie wiadomo...Najczesciej szlag je trafia i wiadomo co to bylo...szajs

• #5 10 Paź 2003 00:36
    Hrabol
    Poziom 25  

Tak, w Łodzi jest jeden sklep, gdzie cena jest o 30% mniejsza, co się okazsuje że to stare odzyski, dobrze że się w miarę szybko zorientowałem, nie będę podawal nazwy sklepu, ale w centrum hehe.

• #6 10 Paź 2003 02:07
    CKsrv
    Poziom 32  

Tak samo jest z 2N3055 z napisem Toshiba - sa w cenie 2-2,5 zł za szt ale to jest lipa jakas bo nie "wytrzymuja" tego co piwinny.
    Miałem pół reklamówki z demontazu TESLI i tym tr. mozna było zaufac 15A to 15A (dotyczyło zasilaczy)a te podróby to do smieci od razu.

• #7 10 Paź 2003 09:37
    narybek123
    Poziom 9  

podobnie jak 2sa1302, 2sc3201 i 2sc5200, 2sa19..
    Za to znalazłem uniwersalnbe rozwiązanie i chyba jedyne słuszne. Jak ide do sklepu to biore ze sobą kombinerki. Kupie jedną sztukę i w sklepie go połamie. obejrze strukture jak mi sie spodoba to kupie tyle ile mi trzeba. Może sposób jest dziwny ale wole zapłacić za jednego niż za np 4. tym bardziej ze tranzystory nie są wogle takie tanie.Wyżyciłem już ponad 200 zł. na tranzystory za które mógłbym zapłacić 60 zł. I naprawde warto zapłacić te 15 zł za pewność.

http://sound.westhost.com/counterfeit.htm

• #8 10 Paź 2003 11:37
    tomaszo

To znaczy jak organoleptycznie stwierdzasz, ze to np jest podroba? Widac jakies znaczace roznice golym okiem?

• #9 10 Paź 2003 19:30
    narybek123
    Poziom 9  

Przy tranzystorach toshiba nie ma z tym problemu podróbki są zalane jakimś białym paskudztwem. W tranzystorze jest miejsce na strukturę dużą większą niż jest. Poza tym tranzystory toshiby (z tymi miałem najwięcej do czynienia) nie mają nadruku, jak się przetrze np. śliną symbole schodzą i zostają tylko wyżłobienia. Ale to też jest do podrobienia. To jest tak jak z tymi dolarami. Dopóki nie spalisz to nie sprawdzisz (fałszywe się palą innym kolorem :) Jak kogoś interesuje to mogę wysłać podróbkę. Np zdarzyło mi się ze dwa komplementarne tranzystory były w różnych kolorach.

• Megger
  • #10 11 Paź 2003 06:08
    kuku
    Poziom 12  

A może zrób fotki - żeby każdy mógł sobie porównać. ;)

• #11 11 Paź 2003 07:22
    mkos1
    Poziom 29  

Witam !
    Kiedyś kupiłem do firmy kilka sztuk TDA1170 i było fajnie do czasu jak mi nie był potrzebny.
    Padł jeden z monitorów u mnie w firmie, uszkodzeniu uległ właśnie TDA1170.
    Po wymianie widzę, że efekt jest taki sam i w końcu go wyjąłem z płytki i zastąpiłem "następnym" a później jeszcze "następnym".
    Skączyłem swoje walki dopiero jak wyjąłem scalak z innego monitora i wówczas zaczął działać !!!
    Następnym razem jak miałem taką samą usterkę na próbę założyłem jeden "losowo wybrany" z tych nieszczęsnych scalaczków i ... efekt taki sam - nie działa. Wyrzuciłem je wszystkie czym prędzej aby w przyszłości się nie denerwować.
    Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że płytka po kilku wylutowaniach tego samego układu była już "ładna".
    Wszystkie te układy z tej serii miały dziwne logo producenta - litera "beta".
    Zresztą jaki problem kupić elementy niepełno wartościowe i zrobić nadruk.
    Kiedyś widziałem tak przerobionego ruskiego tranzystora KT838 na BU208 Toshiby ale logo trochę nie do końca wyszło "malarzowi".
    Życzę abyście nie trafili na coś podobnego, oszczędzi to Wam nerwówki !

Pozdrawiam !
    Marek

• #12 11 Paź 2003 08:13
    eleklroda.pl
    Poziom 11  

CKsrv napisał:
    Tak samo jest z 2N3055 z napisem Toshiba - sa w cenie 2-2,5 zł za szt ale to jest lipa jakas bo nie "wytrzymuja" tego co piwinny.
    Miałem pół reklamówki z demontazu TESLI i tym tr. mozna było zaufac 15A to 15A (dotyczyło zasilaczy)a te podróby to do smieci od razu.

HEHEHE - porównywac tesle(np.KD503) do 2n3055
    tesla
    AF-pow; -/80V, 20A, 150W, 2MHz BD213,BD249C

a 2N3055 toshiby, Soltek, SPC .......
    AF/s-pow; 80/60V, 8A, 115W($25°), B=20-70, >2MHz

2N3055(E, S, U) - tompsona, SGS, Motorola lub węgierskie
    AF/s-pow; 100/60V, 15A, 115W($25°), B=20-70, >2.5MHz BDW21C,BDY39,BDX10,BDY73,BD317,DE130

2N3055(C, V) NJS, RCA, Hitahi. SGN, Simens
    AF/s-pow; 100/60V, 20A, 115W($25°), B>12, >2.5MHz 2N5881,2N5877,BD315,BDW21A,BDX51,BDY39

++++++++++++++++++++++

TDA1170 też miały różne literki na końcu i różny prąd wyjściowy i różni producenci
    B jak BANE
    lub B jak made DDR (komunistyczne Niemcy) robili to tylko do małych TV 14"

HEHEHE - tak to jest jak się wsadza na pałe i katalogów nieczyta :lol:
    A ten przycisk SZUKAJ jest naprawde genialny - można znaleść kilka inteligentnych osób co wiedzą co to jest katalog :D

• #13 11 Paź 2003 09:24
    mkos1
    Poziom 29  

Akurat to był 12'' monitorek mono z panela operatorskiego Telemecanique bez szczególnych wymagań dotyczących rozdzielczości więc nie sądzę aby miał on tutaj "wygórowane" wymagania.
    Później sprawdziłem i nie było większych różnic w pracy tych monitorków z układami z literkami N, S i M !
    Pozdrawiam !

• #14 11 Paź 2003 09:30
    eleklroda.pl
    Poziom 11  

mkos1 napisał:
    Akurat to był 12'' monitorek mono z panela operatorskiego Telemecanique bez szczególnych wymagań dotyczących rozdzielczości więc nie sądzę aby miał on tutaj "wygórowane" wymagania.
    Później sprawdziłem i nie było większych różnic w pracy tych monitorków z układami z literkami N, S i M !
    Pozdrawiam !

HEHe - ale ile żarły prądu te cewki odchylania :) (monitorka)
    i na jakiej częstotliwości działały :)

te DDR'owskie TDA super chodziły jak w Neptykach były kinole sowieckie lub Tesloskie jak się wsadziło polski kinol to potrafiło rozerwać na pół tego TDA1170 polski brał ponad 2 Ampery, a te inne około 1 do 1,2 ampera

• #15 11 Paź 2003 09:43
    ul1111
    Poziom 22  

Jakiś czas temu z kolegą kupiliśmy na giełdzie w Milowicach w z******************** ***** TDA4605-2 za złodziejską cene 10zł,po przyjechaniiu do domu wstawiliśmy to badziewie do płyty a tu zonk telewizor zimny,no to zaczęło sie kopanie płyty,po przekoaniu wszystkiego padło podejrzenie na tda4605,wstawiliśmy nowego z innego źródła i przetwornica ruszyła.PO dokładniejszym obejrzeniu scalaka od spodu byłą ruska litera,ogólnie scalak wygladał jak ruski zresztą kto widział to wie jak to badziewie wygląda,niedokładnie odlana obudowa i dlatego przestrzegam wszystkich przed tymi OSZUSTAMI!!!!!!!!!!! Oczywiscie reklamacja niezostała uznana więc uważajci,to jest podłe naciąganie klientów przez tą firme ,czytałem na elektrodzie posty dotyczące tejże firmy i niechcialo mi sie wierzyć ale teraz.

Na forum nie wolno ubliżać żadnej firmie!
    Nazwę firmy usunąłem.
    j.

• #16 11 Paź 2003 09:57
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Hehe mam nadzieję że elementy CEMI nie były podrabiane... :)

A tak właściwie, czy podróbki dotyczą także lamp elektronowych? Bo ja lampowiec i też chcę się o tym trochę dowiedzieć. :) Ale chyba RFT, Telamu czy NOSów Tesli nie fałszowali? Bo mam takie w jednym ustrojstwie... ZTCW raczej by podrabiali takie drogie lampy jak 300B Audio Note czy JJElectronics, no ewentualnie też ECC83?

• #17 11 Paź 2003 10:34
    Tomek11r
    Poziom 22  

:arrow: ul1111 - ja bym tam bardzo na nich nie narzekał. Kiedyś raz przysłali mi ruskie podróbki zamiast oryginałów. Działały do d...y ale działały.
    A co koledzy powiedzą na handel odrzutami z produkcji? Oryginalne elementy nie szlifowane. Kupiłem kiedyś 15 sztuk końcówki TA8220H i z tego grały prawidłowo 6 sztuk, dwie charczały a reszta milczała :!: Zamówiłem dla testu jeszcze 5 sztuk w tej samej firmie i grały tylko dwie!
    Inny przykład. Prosta radiówka na TA2003 (też Toshiba) z ok. 20 sztuk nowych udało mi się uruchomić niecałą połowę, reszta działała np. dopiero po podniesieniu napięcia zasilania. Uszkodzenia były różne, czasami nie działał FM, AM lub po prostu scalaczek był martwy.
    Coś dziwna ta Toshiba :?

• #18 11 Paź 2003 12:09
    piotrekk
    Poziom 17  

do elektroda.pl
    z tymi neptykami coś mi koluniu nie pasuje. o ile sie nie myle każdy neptol mial do tda wspomaganie na tranzystorach założone wiec główny prąd cewek nie szedł przez tda tylko przez dobudowaną "końcówke mocy"

co do tda4605 ostatnio natknąlem sie na puste układy (bez struktury w środku) kupilem 3 sztuki. po "nie udanej" naprawie (podmienialem wszystkie układy pokolei) jednego ugryzłem kombinerkami. rozpadł sie ale struktury nie znalazlem. polazlem z miernikiem do sklepu i mierzylem przejścia miedzy nogami układu. dopiero 3 sztuka coś wykazala i ją kupilem. wsadzilem do tv. ruszyl bez problemu.
    tak że i jakies dydaktyczne układy do nauki lutowania ktoś potrafi zakupić , nadać mu nazwe i sprzedawać jako układ.
    coraz latwiej kupić "kota w worze".

pozdrawiam

• #19 11 Paź 2003 12:37
    Nemo
    Poziom 31  

Polecam także szczególną uwagę podczas kupowania układów cyfrowych TTL. Kupiłem kiedyś 74HCT138 ELCAP, który po pomiarach zżerał 18mA prądu. Układ tej samej firmy (ELCAP rocznik 87) 74HCT688 ciągnął 32mA. Przypadki takie trafiły mi się również z innymi renomowanymi producentami, między innymi z Philipsem.
    To, że producentowi coś nie wyjdzie, to zrozumiałe. Szkoda tylko, że niektóre firmy kupują takie odrzuty i handlują tym, nie udzielając informacji o niepełnosprawności tych elementów. Tylko jak to zmienić...
    Pozdrawiam.

• #20 11 Paź 2003 12:44
    CKsrv
    Poziom 32  

"HEHEHE - porównywac tesle(np.KD503) do 2n3055
    tesla
    AF-pow; -/80V, 20A, 150W, 2MHz BD213,BD249C

a 2N3055 toshiby, Soltek, SPC .......
    AF/s-pow; 80/60V, 8A, 115W($25°), B=20-70, >2MHz

2N3055(E, S, U) - tompsona, SGS, Motorola lub węgierskie
    AF/s-pow; 100/60V, 15A, 115W($25°), B=20-70, >2.5MHz BDW21C,BDY39,BDX10,BDY73,BD317,DE130

2N3055(C, V) NJS, RCA, Hitahi. SGN, Simens
    AF/s-pow; 100/60V, 20A, 115W($25°), B>12, >2.5MHz 2N5881,2N5877,BD315,BDW21A,BDX51,BDY39 "

A znasz waść tranzystor KD3055 w ob. TO3?
    Katalog znam i znam swoje urzarzenie - na wylot.

• #21 11 Paź 2003 13:09
    migol
    Poziom 18  

Widać jedyne wyjście, to zamawiać w renomowanych sklepach, które żeby nie stracić klientów na podróbki pozwolić sobie nie mogą.

• #22 11 Paź 2003 13:19
    mkos1
    Poziom 29  

eleklroda.pl napisał:
    HEHe - ale ile żarły prądu te cewki odchylania :) (monitorka)
    i na jakiej częstotliwości działały :)

te DDR'owskie TDA super chodziły jak w Neptykach były kinole sowieckie lub Tesloskie jak się wsadziło polski kinol to potrafiło rozerwać na pół tego TDA1170 polski brał ponad 2 Ampery, a te inne około 1 do 1,2 ampera

Nie wiem ile mogły one "ciągnąć" ale oryginał pracował ze stosunkowo małym radiatorem zaś co do częstotliwości pracy to nie sądzę aby było więcej niż w TV bo sprzęt miał już parę lat.
    O ile pamiętam (było to w mojej poprzedniej firmie) to raczej najczęściej jak wymieniałem na te "fajne" to albo nie było synchronizacji (obraz latał bez możliwości jego wyregulowania) albo wcale układ nie ruszał.
    Zresztą nie ja jeden miałem z tym problem - dwóch moich kolegów, którzy też w tym samym miejscu się w "to" zaopatrzyli też mieli taki sam problem.

Pozdrawiam !

• #23 11 Paź 2003 15:50
    marian-48
    Poziom 21  

W ubiegłym roku miałem sporo telefonów z ofertami sprzedaży układów scalonych jak i też tranzystorów.Przyjemnie nam się gawędziło oferty cenowe były naprawdę bardzo korzystne.O dziwo na niektóre były z ich strony limity.Stary chwyt handlowy ale wiele osób daje się na to nabrać.Gdy już złożyłem spore zamówienie rozmówca z drugiej strony umówił się ze mną na określony dzień aby sfinalizować moje zamówienie.Na koniec naszej rozmowy zakomunikowałem, że na ten cały zakup życzę sobie rachunek.Mój rozmówca zmienił się diametralnie zaczął mi udawadniać że taki rachunek to spowoduje podrożenie i to dość znacznie a pozatym to po co dzielić się z fiskusem. Ja jednak upierałem się przy swoim.Do dnia dzisiejszego nie raczył mnie odwiedzić a szkoda.

• #24 11 Paź 2003 16:33
    Artur G.
    Poziom 17  

Co do kupowania w renomowanych sklepach to też jest różne, bo mi przytrafiło się wydać prawie 200 zł, w dobrym sklepie, a tranzystorki to dostałem jak na fotce zamieszczonej w wątku poniżej (egzemplarz z lewej strony foto).

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=64473&highlight=

Dopiero zamówienie sampli z ON Semi uratowało mnie od całkowitej straty "twarzy" wobec zleceniodawcy.

Pozdrawiam

• #25 12 Paź 2003 15:09
    migol
    Poziom 18  

heh, zależy czy renomowany sklep ma renomowanych dostawców:)

• #26 12 Paź 2003 15:37
    Janusz
    Poziom 26  

O czym wy tu piszecie? Przecież bubli nie ma na rynku!
    Kiedy ja to sugerowałem zostałem wyśmiany na elektrodzie że to serwisanci są bublami, a nie elementy... :wink:

• #27 12 Paź 2003 15:40
    migol
    Poziom 18  

Janusz napisał:
    O czym wy tu piszecie? Przecież bubli nie ma na rynku!
    Kiedy ja to sugerowałem zostałem wyśmiany na elektrodzie że to serwisanci są bublami, a nie elementy... :wink:

Ty razem z tamtymi bubel jestes :P . Ty bo się dałeś im nabrać, a oni bo tak myślą/nabierają niewinnych ludzi.
    Buble były, są i będą!

• #28 12 Paź 2003 17:26
    Krzysztof Świnoujście
    Poziom 14  

A ja już nie kupuje ,,brzydkich elementów,,. Zdażyło mi sie nabyć stabilizatory serii 78xx. Były w brzydkich obudowach, a symbole też kiepsko naniesione. I pic polegał na przezorności .Te staby miały mi stabilizować napięcie w przedwzmacniaczu, i gdyby puściły...to po opampach. Naszczęście jakoś mnie tchnęło i sprawdziłem je:działały ,zasiliłem je ze źródła o niedużej wydajności i kiedy zwarłem wyjście do masy -TRACHH!. I po stabach. Sprawdziłem kolejne z tego ,,rzutu,, to samo. Ale wygrzebałem z czegoś taki ładny z logo ST :) i on dał rade. Jak wiem te stabilizatory mają zabezpieczenie prze zwarciem- te kupione tanio(szkoda że sporo ilościowo) zabezpieczenia nie miały...

pozdrawiam :)

• #29 12 Paź 2003 17:29
    migol
    Poziom 18  

ech, i taj już jest z tymi podróbkami. ja robią je, to im części zapasowe zastają:P

• #30 12 Paź 2003 22:27
    eleklroda.pl
    Poziom 11  

Stare powiedzenie mówi:

Widziały gały
    co brały
    i gdzie kupowały

:wink: :D

od lat kupuję tylko w firmach renomowanych - z jakimiś tam tradycjami
    na giełdzie to od firm co chandlują od dawna - a nie jakiś cwaniaczków z okazyjną wyprzedarzą. Dzięki tym prostym regułom niemiałem nigdy problemów. a popieram post mipixa i jego *(gwiazdki) http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=221507#221507

co do dodatkowych tranzystorów w neptykach 14" to sobie tego nieprzypominam, choć od prawie 15 lat tych czarnuszków nierobiłem ani żadnej Veli - a pion był w nich podpięty bespośrednio, a przypominam se że chyba TFK wypuścił TDA1170 który tylko miał sterować tranzystorami zewnętrznymi, były tańsze od pozostałych ale max. prąd wyjściowy miały coś koło 0,5A - po wsadzeniu do innych układów wysmalały się natychmiast

Co do:

Cytat:
    A znasz waść tranzystor KD3055 w ob. TO3?
    szczerze przyznaje że nieznam, w moim katalogu Tesli niemam takich - ale troche on starawy(katalog), ale przez ciekawość , jak niezapomnę to poszukam dokłanych namiarów na je.

a co do innych bubli, to tak jak tu ktoś wspomniał, to winę tu w 99% ponosi czynnik ludzki - czyli bubel serwisant :wink:

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME