Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Telewizor zamiast monitora

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Telewizor zamiast monitora
Autor
Wiadomość
Usunięty

Post#1 Post autora tematu 16 Wrz 2001 16:50   

Czy moglby ktos powiedziec jakim kablem najlepiej podlaczyc telewizor do komputera, prosilbym takze o jakis schemacik takiego kabelka
Dziekuje
Powrót do góry

fachman
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#2 16 Wrz 2001 17:38   

Re: Telewizor zamiast monitora

Niestety, takiego "kabelka" jeszcze nie wynaleziono, można podlączyć się Scartem jeśli telewizorek ma wejścia RGB, ale po drodze musi być prosty "konwerterek", mało tego, konwerterek będzie wymagał "programiku" do odpalenia na czas "sesyjki TV".Lepsze "konwerterki" dają sygnał video (PAL) na wy, ale z praktyki też wiadomo, że wymagają ingerencji w sterownik karty.
Powrót do góry

ness
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 28 Wrz 2001 00:30   

a to akurat nie musi byc prawda bo gosc pewnie ma karte z tv-out a wtedy zwykly cinch wystarczy - jaki to model karty video?

Powrót do góry

ness
Poziom 11
Poziom 11

Post#4 28 Wrz 2001 00:31   

Jeśli to riva lub savage - to rozwiazanie lezy w instrukcji obsługi ,gdzie pewnikiem znajduje sie opis sygnałów na gn. karty. Jeśli nie to znjdziesz to na stronie producenta karty:)

<font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: ness dnia 2001-10-01 21:04 ]</font>

użyj zmień-REGULAMIN
PICIA

Powrót do góry

Usunięty

Post#5 Post autora tematu 19 Gru 2001 12:48   

Czesc. Mam schemat konwertera i jego opis. Jest latwy do wykonania. Pracuje on na dwóch scalakach AD 725 i 74HC04. Nie zdazylem go jeszcze sprawdzic ale zapowiada sie ciekawie. Jak chcesz to podaj adres to Ci go wysle.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Gru 2001 12:48   

Powrót do góry

leadman
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 20 Gru 2001 02:04   

Cześć.
Jeśli nie sprawiłoby Ci to kłopotu to prosiłbym o ten schemat.
leadman(malpa)go2.pl
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Usunięty

Post#7 Post autora tematu 27 Gru 2001 23:33   

Można tez takie coś kupić na giełdach i w sklepach internetowych (dość drogie bo od 120 zł w wzwyż). Ostatnio widziałem taki ładny "konwerter" sygnałów, miał sprzętowy zoom, możliwość ustawienia pozycji obrazu na tv, możliwość ustawienia kontrastu, ostrości, wyjścia s-video i chinch, a także obsługę tv i monitora naraz. Chodził w Palu i NTSC. Kosztował jednak 400 zł :sad:. Zawsze możesz też skorzystać z tańszej opcji, to znaczy kupić kartę z wyjściem tv, jednak nie będziesz miał wpływu na np. pozycję obrazu na ekranie...
Powrót do góry

zaxon
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Londyn

Post#8 28 Gru 2001 04:07   

Dla zainteresowanych.
http://www.logicnet.ru/~electron/english/schem.htm

A dalej schemes i computers
Sporo informacji o sposobach i mozliwosciach podlaczenia tv-komputer.No i schematy.Niestety po angielsku

Powrót do góry

zaxon
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Londyn

Post#9 28 Gru 2001 04:16   

Acha w audio/video tez jest konwerter + programiki.A ten scalak ad725 byl nie do zdobycia w Czestochowie.To byl chyba projekt z Nowego Elektronika o ile dobrze pamietam?

uzyj zmień-REGULAMIN!!
PICIA

Powrót do góry

set6666
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: wałbrzych

Post#10 10 Wrz 2004 16:01   

Według mnie to poroniony pomysł uzywać telewizora zamiast monitora, obraz na telewizorze jest paskudny :-( i mało czytelny sprubujcie napisać jakis dokumęt w openoficie
Powrót do góry

rasz
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: wawa

Post#11 11 Wrz 2004 11:03   

kabelek do podpiecia miedzy zlacze VGA a SCART nie wymaga ZADNEJ elektroniki, wiem bo moj pierwszy komputer x86 (386 8mb wypas do Dooma :P) byl wlasnie podpiety najpierw do TV, potem do monitora od Amigi 1084S :)

mam w piwnicy jeszcze 2 takie kable jesli jest ktos zainteresowany (10zl za fatyge wygrzebania :P)
potrzebny jest niestety sterownik pod DOS, badz powerstrip w windowsie, bardz mod Biosu w Radeonach, badz odpowiedni wpis w Xconf, badz odpowiedni tryb w FBDev :)

taki setap byl super do grania w Colonizacje, potem w Diablo pod winda po sieci z panna (mialem tylko jeden monitor wiec ja gralem na TV), super sie oglada na tym filmy
co do ad725 to kiszka - tez wymaga zmniejszenia czestotliwosci a co za tym idzie kombinowania z softwarem a jalkos wyjscia Video jest DENNA, kolory plywaja , czasem traci synchro, blade .. eksperymentowalem z tym i wiem ze nie warto.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Wrz 2004 11:03   

Powrót do góry

Darecki
Poziom 9
Poziom 9

Post#12 11 Wrz 2004 11:32   

Niestety wyjście VGA ma oddzielne sygnały synchronizacji pionowej i poziomej, scart w TV ma te sygnały zsumowane więc jest potrzebny układ sumujący , a nie sam kabelek. Sygnały RGB są na tym samym poziomie.
http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_42675.html
Tu masz opis i schematy i w ogóle wszystko co trzeba.
Powrót do góry

rasz
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 11 Wrz 2004 12:05   

Darecki no nie jest potrzebny, magiczne zaklecie nazywa sie ZWARCIE, po co cos sumowac jesli mozna te kableki zewrzec ? :) dziala tak samo
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Wrz 2004 12:05   

Powrót do góry

Kazor
Poziom 16
Poziom 16

Post#14 11 Wrz 2004 12:21   

AD725
Powrót do góry

Darecki
Poziom 9
Poziom 9

Post#15 11 Wrz 2004 12:34   

@rasz
Zapewniam , że nie działa tak samo (sam to kiedyś sprawdzałem)
Z VGA masz wyprowadzone sygnały Vsync i Hsync , wejście scart w TV potrzebuje do podłączenia sygnału RGB kompozytowego sygnału luminacji na pinie 20stym. Nie uzyskasz takiego sygnału przez zwarcie synchro pionowego z poziomym. Wiem to z autopsji. Kiedyś też próbowałem podłączyć monitot commodore do wiekowego już peceta i szukałem takiego układu jaki podałem w linku. Niestety wtedy (dawno temu to było) nie znalazłem go.
Powrót do góry

MIM ELECTRONICS
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Stargard Szczeciński

Post#16 11 Wrz 2004 13:28   

Ciekawy temat - zapodajcie jakieś schematy
Powrót do góry

rasz
Poziom 17
Poziom 17

Post#17 11 Wrz 2004 14:00   

a zalozymy sie ? mam dwa kable , w jednym jest jakis zcalak z bramkami AND, ten kabel kupilem za 50zl na gieldzie kiedys (7 lat temu chyba)
drugi zrobilem sam i uzywalem miedzy innymi do monitora 1084S :) i ten ma synchro zwarte, roznica miedzy nimi jest taka ze ten ze scalakiem pod DOSem dzialal tylko ze swoim programem przestawiajacym rejestry w VGA, moj dziala i z tym programem od tamtego kabla i z tym co byl dolaczany do KITu z AD725 :)

jak mnie rozzloscisz to pojde do piwnicy i je przyniose :P
Powrót do góry

rasz
Poziom 17
Poziom 17

Post#18 11 Wrz 2004 14:08   

propo http://www.hut.fi/Misc/Electronics/circuits/vga2rgbs.html
powtarzam, w moim kablu nie ma ani grama elektroniki, ten kupny mial wtyczke do klawiatury do 5V, moj nie ma :)

uzyj zmień-Regulamin!
PICIA

Powrót do góry

Darecki
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 11 Wrz 2004 15:26   

No co ty, link który podałeś świadczy tylko o tym , że ja mam rację. Schemacik połączenia VGA do monitora z BNC , pewnie o to ci chodziło na stronie z linku , to tylko rużne gniazdka w monitorze ale sygnały Vsunc i Hsync w tych monitorach są zgodne i nie pokazuje on tzn schemat , że te dwa sygnały trzeba zewrzeć.
Idż do piwnicy i poszukaj tego kabelka. Otwórz wtyczkę i zobacz czy nie masz tam czegoś zmontowanego na pająka. Gniazdko VGA ma na pinie 9 +5V więc nie trzeba pobierać napięcia z klawiatury.
Pisałem już , że sam własnoręcznie próbowałem kiedyś tak jak piszesz podłączyć monitor Commodore 1084st z kartą VGA i nie dało się obrazu.
Zresztą po co się spierać , kolega proszący o pomoc w zasadzie ją dostał i nie widzę potrzeby właśnie w tym kierunku przedłużać tematu.
No jeszcze nie skończę. Masz kawałek tekstu z pod schematu z twojej stronki po przetłumaczeniu:

"Ten rodzaj kabla może zostać użyty z monitorami z 5 wejściami BNC. Ale, jeżeli posiadasz monitor z RGB tylko ze złożonymi wejściami sync , to kabel nie będzie mógł być użyt, chyba że twoja karta grafiki będzie mogła wygenerować złożone sygnały sync (to jest nie standardowa opcja)

Jeżeli jesteś nieszczęśliwą osobą, która nie ma tego rodzaju karty grafiki albo twoje sterowniki nie pozwalają używania tej opcji, wtedy masz tylko wybór aby zbudować obwód, który łączy oddzielny sygnał HSYNC i VSYNC do złożonego sync." Koniec cytatu.

Więc albo miałeś taką kartę(czego teraz już nie uświadczysz raczej) albo jest tak jak ja piszę. Z naciskiem na to drugie.

Pozdrawiam
Powrót do góry

kali111
Poziom 14
Poziom 14

Post#20 12 Wrz 2004 12:41   

Tu pare przykładów że nie trzeba elektroniki, ale chyba tylko do ATI
http://ryoandr.free.fr/english.html
http://www.idiots.org.uk/vga_rgb_scart/
i coś do poczytania
http://www.jimrothe.com/htpc/index.html
http://links.epanorama.net/links/videosignal.html
http://www.faubel.org/hometheater.htm
Powrót do góry

Krzysztof@@@
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 12 Wrz 2004 21:08   

witam!

wystarczy zwykły s-video , z jednej do karty, a z drugiej jeszcze z dodatkowym chinchem.
Powrót do góry

Zenek
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Katowice

Post#22 14 Wrz 2004 02:14   

a co zrobisz, jeśli karta nie ma tego magicznego gniazda "svideo" . A swoją drogą, jak to dyskusja się ciekawie rozwinęła po...prawie 3 latach 8O
Powrót do góry

dj_maki
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Rokitnica

Post#23 22 Cze 2005 13:10   

Mam problem bo chcialbym uzyc wideo odtwarzacza jako tunera a monitora jako telewizora. ale jest problem jak to teraz podlaczyc.czy kozystac z wyjscia i wejscia RGB, a i jeszcze musze wzbudzenie monitroa ustawic.ma ktos schemat najprostrzy do tego kabla.nallepiej VGA -> Scart albo VGA ->Wideo composice.jesli kos znajdzie cos na ten temat do prosze o ingf na maila dj_maki(malpa)o2.pl
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Cze 2005 13:10   

Powrót do góry

Usunięty

Post#24 Post autora tematu 23 Cze 2005 12:02   

Cześć.
Teraz to ja mam pytanie, natury rozpaczliwej:
- w telewizorze mam tylko wejście antenowe, a moja karta graficzna ma wyjście S-Video. Czy możliwe jest połączenie komputeraz z telewizowrem przy takiej kombinacji?
Może da się przerobić w jakiś sposób kabel z wtyczką S-Video - CHINCH, zastępując jakoś wtyczke CHINCH ?

Pozdrawiam
cool_rain(malpa)wp.pl
Powrót do góry

dj_maki
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Rokitnica

Post#25 24 Cze 2005 12:24   

w s-video masz sygnal luminancji i hrominancji zeby go podlaczyc pod chincza Wideo musisz miec uklad ktury z tego sygnalu zrobi Ci Composit Video czyl;i chincza wideo.jesli masz zlącze euro w TV to sprawa jest prosta.
http://www.hardwarebook.net/connector/av/svideo.html tu masz pinout s-video

http://www.hardwarebook.net/connector/av/scart.html a tu masz pinout euro jesli polaczysz luminancje i hrominancje i ich masy powinnienes uzyskac obraz.pozdrawaim
Powrót do góry

marbed
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Konin

Post#26 24 Cze 2005 14:18   

Dołącze się do tej kilkuletniej już dyskusji. W moim przypadku karta w kompie nie ma wyjścia TV out, w telewizorze za to mam SCART i S-VHS
I szukam najprostszego sposobu żeby to połączyć, ale jak widzę jest takie zamieszanie, że aż strach żeby czegoś nie uszkodzić. Wie ktos jak to jest w moim przypadku?
Powrót do góry

Zenek
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Katowice

Post#27 24 Cze 2005 16:15   

dj-maki- fajny opis, tylko trochę nie na temat- kolega wyżej wyraźnie pisał, że jedyne wejście w tv to antenowe...ta "przeróbka" to dodanie modulatora :)
była już niedawno dyskusja na forum o wykorzystaniu monitora vga ze sprzętem mającym wyjście analogowe, i o ile pamiętam, wyszło na to, że nie warto ze względu na skopień skomplikowania całęj operacji konwersji...
marbed- masz dwa rozwiązania, jeśli karta niespecjalna zmień ją na jakąś z allegro z tv-out za kilkanaście-dziesiąt złotych, lub pobaw się w budowę lub kupno jakiegoś bardziej lub mniej skomplikowanego konwertera. to drugie rozwiazanie ma wadę w postaci niepewnego wyniku co do jakości obrazu....

A nawiasem, już tyle było pytań i bardzo szerokich i wyczerpujacych odpowiedzi na ten temat, że każdy chętny po poświęceniu godzinki na lekturę forum elektrody mógły z tematu połączenia komp i tv doktorat pisać ;)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Telewizor zamiast monitora
Strona 1 z 1