X

Gniazdko komputerowe-podlaczenie

21 Apr 2007 20:09 LUlukasrhcp
  • #1 21 Apr 2007 20:09
    lukasrhcp
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Jak podlaczyc gniazdko komputerowe(takie do kabla RJ45),jest tu kilka dzienych oznaczen kolorw.Jesli ktos mialby jakis,schemat to bede wdzieczny.
  • #2 22 Apr 2007 00:00
    kleki
    Level 28  
  • #3 22 Apr 2007 09:36
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Helpful post? (0)
    lukasrhcp wrote:
    Jak podlaczyc gniazdko komputerowe(takie do kabla RJ45),jest tu kilka dzienych oznaczen kolorw.Jesli ktos mialby jakis,schemat to bede wdzieczny.

Jakiej firmy masz gniazdko, musisz mieć połączenie proste czy skrosowane?
  • #4 22 Apr 2007 10:53
    lukasrhcp
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (0)
    Firma sie nazywa Kontakt Simon,proste polaczenie mi wystarczy.W miedzyczasie powstal jeszcze jeden problem,mam gniazdko telefoniczne RJ11,i tam sa tylko 2 wtyki,nie zauwazylem jak kupowalem,czy bedzie dzialac,modem dsl na takim gniazdku??Czy mona dokupic taka wtyczke RJ12 ona jest chyba 4 wtykowa...??
  • #5 22 Apr 2007 12:03
    Lilith_100
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    będzie działać, w kablu telefonicznym są wykożystywane tylko dwie środkowe żyły,
    a co do gniazdek to nie ma tam nakleji na nim? z kolorkami?
    jak połączenie 1:1 to sposób B
  • #6 22 Apr 2007 12:06
    lukasrhcp
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (+1)
    to po co sa gniazdka 4 wtykowe??Jest tam taka nalepka ,z numerkami od 1 do 8 i kolorami.
  • #7 22 Apr 2007 13:18
    promyk79
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    wykorzystane są żyły 1,2,3,6 ------ dochodzą 4,5 i 7,8 w połączeniach 1000 Mb/s

czyli jak masz takie gniazdko to patrzysz sobie na kabel i podłączasz adekwatnie 1 żyłe z wtyczki z której teraz robisz gniazdko do 1 w gniazdku potem adekwatnie drugą żyłe z wtyczki do 2 w gniazdku potem 3 do 3 i 6 do 6 :)

wpinasz na koniec kabel prosty do gniazdka i do kompa i myka :)

piny liczysz od lewej ze strony która nie ma zapięcia trzymającego wtyczkę.

Dodano po 11 [minuty]:

chyba że te gniazdka mają inną numeracje najlepiej wepnij kabel do gniazdka weź miernik i podłączaj tak aby zachować na końcu podłączonego kabla do gniazdka taką samą kolejność jaką miałeś we wtyczce przed jej ucięciem aby przerobić ją na gniazdko.

na marginesie standardy używane to :
    1 biało -pomarańczowy
    2 pomarańczowy
    3 biało-zielony
    4 niebieski
    5 biało-niebieski
    6 zielony
    7 biało-brązowy
    8 brązowy

drugi standard:
    1 biało-zielony
    2 zielony
    3 biało-pomarańczowy
    4 niebieski
    5 biało-niebieski
    6 pomarańczowy
    7 biało-brązowy
    8 brązowy

jeśli z jednej strony kabla użyjesz standartu 1 a z drugiej strony kabla standartu 2 to uzyskujesz tak zwany kabel skrzyżowany (cross cable)

w przypadku użycia takiego samego standartu z obu stron uzyskujesz kabel prosty (simple cable)
  • #8 22 Apr 2007 21:38
    lukasrhcp
    Level 18  
    Tak to wyglada: http://obrazki.elektroda.net/84_1177270359.jpg
  • Helpful post
    #9 22 Apr 2007 22:10
    promyk79
    Level 19  
    Helpful post? (+2)
    nio to nic prostrzego wszystko pięknie zaznaczone parami

podłączasz pod
    1 biało-pomarańczowy
    2 pomarańczowy
    3 biało-zielony
    6 zielony

jakby nie działało to znaczy że twój provider łączy w drugim standardzie wtedy:

1 biało-zielony
    2 zielony
    3 biało-pomarańczowy
    6 pomarańczowy.

Dodano po 6 [minuty]:

4 niebieski
    5 biało-niebieski
    7 biało-brązowy
    8 brązowy

w obu standardach te bez zmian ale nie są konieczne bo nie są wykorzystane .

Masz te 2 standardy narysowane na tym opisie przyjrzyj się biały trójkąt oznacza że biały przewód a dalej w zależności od standardu .
    teraz już wciśnij że pomogłem bo temat wyczerpany :P
  • #10 23 Apr 2007 13:00
    lukasrhcp
    Level 18  
    Pomogles a mozesz mi podac jeszcze jak podlaczyc kabelki do wtyczki telefoncznej tej szerszej.Mam taki kabel okragly,kolory biały,zielony ,czerwony,niebieski..Patrzylem w innych wtyczkach kabel ma kolory zólty,zielony,czerwony,czarny,i w takiej kolejnosci jest poukladnay we wtyczce patrzaac od strony bez zacisku.Jest wiec roznica w kolorach tych kabli i nie wiem jak go zarobic.Bylbym wdzieczny
  • #11 23 Apr 2007 20:15
    Lilith_100
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    zaraboiasz go 1:1
    popatrz jak się układają kolory we wtyczce zarobionej i zrób tak samo w drugiej
  • #12 23 Apr 2007 22:54
    promyk79
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    wydaje mi się że zielony z zielonym czerwony z czerwonym reszta nie ważna ... jakbym miał wtyczke zacisnąć wsadziłbym w 2 i 3 pin te przewody obojętnie w jakiej kolejności ...... telefoniczna wtyczka ma 4 piny a wykorzystane są te w środku czyli 2 i 3.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products