Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

opis lamp mikrofalowych i 6C33C

krzkomar 09 Kwi 2005 22:37 8495 48
  • #31 09 Kwi 2005 22:37
    StasiuK
    Poziom 11  

Pracowałem przez pare lat z tymi lampami: LFB - służą tylko jako wzmacniacze. Czy za pomocą sprzężenia wzrotnego można je przekształcić w generator - nie, bo jak niby je wzbudzić? Potrzebny by był jakiś wyzwalacz (czyli rodzaj generatora sygn bwcz). Poza tym, LFB dużej mocy (tzn Pi > 1kW ale nawet >10W raczej nie pracują ciągle tylko są modulowane impulsowo, a wsp wypełnienia = 100, tylko LFB o Pwyj rzędu mW - mogą pracować ciągle.
    LFB zapewniają wysoką stabilizację częst.
    LFB się NIE wzbudzają. Nawet gdy są modulowane, to impuls odtykający trwa dłużej od impulsu wzmacnianego (przychodzi ze znacznym wyprzedzeniem czasowym, i trwa po "przejściu" imp wzmacnianego - czyli są zapewnione warunki do tego, aby lampa sie zwbudzała - a jednak się nie wzbudza.. po prostu impuls wejściowy musi miec odpowiędnią moc..
    U nas jako generatory wykorzystywano raczej kwarce, powielane i wzmacniane tranzystorowo, a dopiero później sygn szedł na LFB. To w nadajnikach - w torach odb LFB wykorzystywano w przedwzmacniaczach - małe szumy własne..
    Co prawda są jeszcze amplitrony (rodzaj LFB), te też służą do wzmacniania, wprawdzie wzbudzają się - ale wtedy zupełnie wariują - nie ma mowy o żadnej stabilności... a moce - to już szkoda gadać (>50kW)

A w ogóle to co te generatory miałyby generować? sygn ciągły? przerywany? I jakie częstotliwości wchodzą w grę? Może coś pomogę..
    St.Kacz(malpa)wp.pl

• Megger
  • #32 09 Kwi 2005 23:53
    krzkomar
    Poziom 25  

Częstotliwości które mnie interesują to 10GHz i 24GHz. Generowanie sygnału ciągłego do 2W max. Modulacja FSK lub PSK o szerokości pasma co najmniej 20MHz. LFB które posiadam (UV1024) są b. małej mocy na 10GHz z wyjściem/wejściem falowodowym (udało mi się znaleźć minimalne info o nich) - pewnie wykorzystam je w przyszłości jako wzmacniacz wejściowy. Masz może jakiś kawałek schematu zasilania ich ?

• Megger
  • #33 10 Kwi 2005 06:27
    StasiuK
    Poziom 11  

Sorry, ja pracowałem na raczej większych mocach.
    Ale zobacz stronę www.radarcs.prv.pl ->jest tam adres mailowy do płk. Dąbkiewicza - może on zetknął się z twoimi lampami. Pa-a

• #35 02 Lut 2006 10:48
    krzkomar
    Poziom 25  

Mikrofalówkowy magnetron to spora moc, mam nadzieję że wiesz co robisz - ja osobiście obchodził bym go z daleka (zdrowie ma się jedno, co innego zabawa na moce rzędu mW a co innego kW lub MW).

Przekrój falowodu - stosunek długości boków wpływa na impedancję falowodu. szerokość musi być dłuższa od lamda/2 (lambda/2 - nie przenosi fali o długości lambda - i jest to bardzo dobry filtr! )

Długość powinna w zasadzie również być wielokrotnością długości fali, aby nie następowały odbicia.

Grubość ścianek falowodu też ma spore znaczenie - za cienka blaszka i będzie to dziurawe jak sito dla sygnału RF.

Oczywiście zawsze może wystąpić odbicie fali od końca falowodu (zanieczyszczenie złącza itp) i np uszkodzenie magnetronu, aby tego uniknąć należałoby zastosować izolator (czyli cyrkulator z zaterminowaną jedną bramą).

No i zasadnicze pytanie do czego to ma słuzyć ? Mam nadzieję że nie do HERF (tym mozna zrobić krzywdę innym i sobie samemu).

• #36 02 Lut 2006 19:18
    Buba44
    Poziom 12  

ano ma sporą moc!
    bawię sie z nimi od jakiegoś czasu więc mam obycie;)
    a co do grubości ścianek to święta prawda nawet 2mm stalowej ścianki nie ekranuje całkowicie.

najbardziej mnie zastanawia mechanizm psucia się magnetronu przez np powracającą falę. nie mogę zrozumieć dlaczego tak się dzieje.
    aby tego uniknąć na początek zastosuję terminator wodny ale w przyszłosci chciałbym wykożystać również energię z odbicia od końca ale co z tym psującym się magnetronem!
    a cyrkulator to raczej za droga zabawa.:) a samemu nie idzie tego zrobić domowymi sposobami.

Herf? a cóż to takiego?
    pozdrawiam

• #37 02 Lut 2006 23:03
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe

Też jestem ciekaw do czego ty ten magnetron wykorzystujesz. Budzi to mój niepokój.

• Megger
  • #38 03 Lut 2006 13:50
    Buba44
    Poziom 12  

chwilowo to mały sekret ;)

ale nie bójcie się :) 1KW to wcale nie tak dużo. choć dla was radiowców to moc koszmarna- ja to jestem enegetyk ;) więc mam inny zakres patrzenia na sprawy;) - jeśli ma być w wydaniu "wolnym". wypromieniowanym w przestrzeni.
    a ja ją mam uwięzioną w małej przestrzeni falowodu - który już sobie przywiozłem ze złomu :) - wymiary wew.90x50 więc nie do końca tak dobrane ale trudno na razie szkoda pieniądzorów na jakieś niewiadomo co. zrobiłemjuż terminator jednego końca. 9,5cm wody powinno wystarczyć. teraz tylko na wiertarkę i to powiercić.
    moze ktoś sprawdzić moje wyliczenia co do długości fali w tym falowodzie?
    2,45GHz czyli normalnie długość jest 0,1224m. a w falowodzie o ściance a=90 wychodzi "lambda g"=0.1669
    magnetron chcę umieścić w odległości 1/4 lambda g od zaślepienia falowodu. czyli te 41,7mm. dobrze to ja rozumuję z tym rozkładem fali w falowodzie?
    a pierwszy szczyt fali -skąd chcę odbierać energię - będzie 3/4 lambda g od zaślepienia falowodu. tak? czy coś pokręciłem?
    czy moze ta długość fali w falowodzie [lambda g] odnosi się do czegoś innego i powinienem wykożystać długość normalną?[0,1224m]
    pozdrówka

• #40 04 Lut 2006 18:14
    StasiuK
    Poziom 11  

w sprawie części czyli skąd wziąść falowody - wiem, że na składnicach AMW (agencja mienia wojskowego) (jedna jest we Wrocławiu - wlot od strony autostrady na Zgorzelec - na pierwszych światłach w prawo, 200m) znajdują się stare stacje r-lok (radary). Powinny tam być różnego rodzaju falowody - nawet dopasowane do tego twojego magnetronu, bo pracujące na podobnych f.
    Poza tym jakiś czas temu - być może i teraz - są firmy (niestety, w swoim czasie nie interesowałem się szczegółami), które skupowały złom radiolokacyjny (falowody, lampy, pakiety...). W w/w składnicach AMW powinnieneś dostać adres jakiejś takiej firmy - a tam - być może po cenie złomu dostać potrzebną część.
    Do izolowania źródła od fali odbitej szukaj nie cyrkulatorów tylko raczej izolatorów ferrytowych (dużo prostsze w budowie).
    Do wytracania mocy sygn służą tzw. sztuczne obciążenia - są to kawałki falowodów o coraz mniejszym przekroju, pospawane ze sobą.. (hmm.. - w rezultacie tworzą kształt stożka..)..
    Postawienie problemu w ten sposób "chcę wykorzystać falę odbitą" - jest (wg mnie) błędem - przecież "normalnie" chodzi o to, by odbić w ogóle nie było - czemu nie korzystać z tego w "normalny" sposób?
    Pytanie: Czemu magnetron pod wpływem fali odbitej się psuje? Hmm.. dowolne urządzenie, w które pompuje się dużą energię, a jednocześnie nie pozwala się mutej energii (po przetworzeniu) oddawać zrobi buuum. To tylko kwestia czasu. Tak zachowa się nawet garnek przykryty szczelnie pokrywką - albo sie przepali albo ... ;-). A przecież energia odbita od niedopasowanego obciążenia (np. falowodu) - po prostu zatyka wyjście magnetronu..
    Na ra-ra Pa-a.

• #41 04 Lut 2006 19:38
    krzkomar
    Poziom 25  

StasiuK napisał:
    Do izolowania źródła od fali odbitej szukaj nie cyrkulatorów tylko raczej izolatorów ferrytowych (dużo prostsze w budowie).

Przecież izolator to połączenie cyrkulatora z terminatorem, więc jak może być prostszy (zaterminowana 3 brama).

• #42 05 Lut 2006 00:13
    StasiuK
    Poziom 11  

Cyrkulatory faktycznie mają trzy wejścia, kierunki, trzy drogi. Dla nie w temacie - można go sobie wyobrazić jako trójkąt, w którego kątach są te wyjścia/wejścia lub jako typ "złodziejki do prądu" ale takiej trochę dziwnej bo mającej na każdym z trzech końców zarówno bolce jak i dziury.. ;-) . Cyrkulatory stosuje się np. w radarach do izolowania toru nadawczego od odbiorczego przy pracy ze wspólną dla tych torów anteną. A chodzi o to, by energia z nadajnika NIE trafiła do odbiornika (bo pewna awaria) tylko szła do anteny, natomiast energia z anteny szła W CAŁOŚCI do odbiornika, bo wtedy jest najlepsza czułość, wydajność całego ustrojstwa. Trzecia ewentualność - zapobieganie temu, żeby resztki energii z odbiornika nie przedostały się do nadajnika jest realizowana niejako "przy okazji" , jest mało istotna. Energia w cyrkulatorze odchylana jest w jednym kierunku - powiedzmy w lewo, dzieki temu energia z nadajnika trafia do anteny i dalej w przestrzeń. Natomiast sygnały przychodzące z anteny (odebrane) odchylane są też w lewo i trafiają do toru odbiorczego. Teoretycznie, jeśliby cokolwiek wychodziło w odbiornika do cyrkulatora - powino być też odchylane w lewo i trafić do toru nadawczego. Przepraszam orientujących się za ten przydługi wstęp ;-).
    Oczywiście, jesli zatkamy, izolujemy jedną z nich (tą od strony odbiornika) to cyrkulator będzie pełnił funkcję jakiegoś izolatora - bo energia z nadajnika trafi na obciążenie (np. antena), natomiast energia z obciążenia, czy też energia odbita od końcówki falowodu trafi do.. tego czegosia, czym chcecie zatkać tą trzecią rurę (jakiś rodzaj sztucznego obciążenia).
    Natomiast ja mówiłem o izolatorach ferrytowych - rura ma tylko 2 końce (wejście, wyjście). Wzdłuż tej rury ułożony jest silny magnes stały i tyle. Efekt - energia może się przemieszczać tylko w jednym kierunku.
    A w ogóle - gdy przeczytałem ten temat jeszcze raz - to obawiam sie, że się nie rozumiemy. Jeden z przedmówców napisał: "w przyszłosci chciałbym wykożystać również energię z odbicia od końca". No- nie rozumiem: falowody są tym dla mikrofal co drut, kabel, przewód dla prądu elektrycznego. Natomiast wszelkiego typu odbicia powstają wskutek niedopasowania elementów toru do siebie. Są to straty. To tak jakby ktoś zakładając przewody w mieszkaniu słabo podokręcał śruby w puszkach, albo zakładając wtyczkę na kabel słabo, byle jak pomocował w tej wtyczce druty. A wszystko po to - żeby iskrzyło.. No fajnie... Albo gdyby ktoś w kablu do odkurzacza zamontował jakiś rezystor - bo hmm.. pojęcia nie wiem, po co. Oczywiście, tego typu niedopasowań nie da się wyeliminować - ale po co je celowo tworzyć?
    A w drugim ogóle ;-) to z tego wynika pewien wniosek - tak jak z tym odkurzaczem. Magnetron jest takim gniazdkiem zasilającym, falowody - drutami a to coś, do czego zamierzacie te falowody podłączać - odkurzaczem. A odkurzacz najlepiej podłączyć na końcu drutu - na końcu falowodu - a nie gdzieś z boku wiercić jakieś dziury. no chyba że ktoś po prostu chce (bo lubi) bawić się falowodami. Hm.. Jeśli się nie mylę (tzn, jesli dobrze pamiętam), to w ten sposób można zrobić dzielnik mocy, tzn podzielić moc z jednego generatora na dwa tory i dzięki temu podłączyć na końcach tych torów nadawczych dwa urządzenia, ewentualnie pobrać część mocy np. do jakiegoś układu pomiarowego...
    Podsumowując: Podłącz twój element wykonawczy (antena czy cóś.. ;-) ) do falowodu, falowód do magnetronu - zadbaj o dobry zasilacz (bezpieczniki, bezpieczniki ;-) ) a zbytnio nie kombinuj ;-) . Powodzenia ;-))

Dodano po 29 [minuty]:

Przepraszam, przepraszam - wiem, wiem - popełniłem błąd... Dopiero teraz zajrzałem pod wskazany adres: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic442391.html
    i okazało się, że to ja pisałem nie na temat...
    Naprawdę mi głupio... Pa-a

• #43 05 Lut 2006 01:16
    krzkomar
    Poziom 25  

Powiem szczerze, że takiego izolatora nie widziałem, wszystkie jakie trafiły mi w ręce i o jakich czytałem były na podstawie cyrkulatora robione (który również jest elementem ferrytowym - tzn fala ugina się na elemencie ferrytowym, który jest spolaryzowany stałym polem magnetycznym), ale cóż postęp idzie do przodu :).
    Co się tyczy obwodów radarowych ( i kilka takich miałem okazję rozbierać) to tam sygnał z magnetronu poprzez specjalny rozgałęziacz falowodowy (T) był kierowany do anteny. Odbiornik był podłączany do drugiej strony tego rozgałęźnika. Zabezpieczenie toru odbiorczego stanowiła dioda PIN, a za nią zwierak mikrofalowy i dopiero to szło na mieszacz złożony z dwóch diod D405B. W tych konstrukcjach jakie spotkałem nie było akurat cyrkulatora.

Wykorzystywanie fali odbitej to faktycznie bez sensu - nalezy raczej dazyc aby jej nie było. Można tutaj robić różne układy automatyki, ale to zależy od samego układu- tego do czego ma to służyć. Można byłoby np impulsowo modulować magnetron, mierzac jednoczesnie moc odbitą (tutaj najlepiej byłoby to zrobić na izolatorze z cyrkulatora, mierząc moc jaka wydzieli się na terminatorze np za pomocą termistora). Im więcej mocy na terminatorze tym krótsze impulsy, a tym samym mniejsza moc oddawana. Oczywiście wszystko zależy od układu, czy takie rozwiązanie można w nim zastosować.

• #44 08 Lut 2006 23:17
    Buba44
    Poziom 12  

nooo!
    agencja mienia wojskowego to dobry pomysł!

co do odbicia fali to oczywisćie masz rację. lepiej jest wykożysać całą idącą w jedną stronę. i tak też będę sie starał robić.
    cyrkulatorów nie zamierzam dawać boć sprowadza się to do tego samego co zaterminiowanie drugiego końca, choć zawsze jak jakieś odbicie wystąpiło by mogło by zostać ponownie przekazane do wykożystania. ale to się okaże w testach.

i dzięki StasiuK za pierwsze sensowne tłumaczenie dlaczego magnetron może ulec zniszczeniu lub zatkaniu.

mówiąc "wykożystanie odbicia" fali od prostopadłej ścianki miałem nadzieję uzyskać poprzez dobre spasowanie falowodu - długośći - falę stojącą o wyższej amplitudzie w odległosći 1/4 lambda od tejrze ścianki.
    jeśli coś źle rozumuję to proszę popracie mnie.
    ale jeśli chodzi o analogię falowodu i przewodu to raczej jest daleka od rzeczywistośći :)

Dodano po 4 [minuty]:

prostota została już wykonana i działa jak złoto ale wciąż nie posiadam wszystkich elementów by przeprowadzić testy.

ale pojawił się kolejny trabul zwiazany z określeniem faktycznego maximum fali w falowodzie. a jeśli sie tam wetknie jakiś kabelek staje się to bardzo dobrym zakłócaczem wszelkiej komunikacji na 2.45GHz :) o dosć konkretnej mocy.
    bo tym kabelkiem obojętnie jaki by on nie był promieniowanie spierdziela jak antenką :) trzeba uważać.
    no ale wracajac do pomiaru.
    jak tu ustalić - bez profesjonalnego sprzęta gdzie występuje max a gdzie węzeł?
    dodam że mam 5mm ściankę ze stali konstrukcyjnej falowodu wiec jest szczelna jak jasny pierun. :)

• #45 09 Lut 2006 00:39
    krzkomar
    Poziom 25  

dorobić regulację - obawiam się że to jedyny sposób
    Oczywiście wszystko da się wyliczyć, tyle że znając teorię a praktykę to się to trochę minie (tolerancja f magnetronu, ciśnienie / wilgotność powietrza wypełniającego falowód i tysiące innych czynników).

• #46 11 Lut 2006 15:48
    Buba44
    Poziom 12  

ta... teoria teorią a praktyka sobie. znam to aż za dobrze. :)
    a regulację jak dorobic? z czego tam coś wkładać do przesunięcia fali?

• #47 02 Mar 2006 21:37
    StasiuK
    Poziom 11  

Jak dorobić regulację - wygląda to w ten sposób: na ściance falowodu jest podłużna szczelina długości ok. 2 cm, szer .ok. 5 mm. poprzez tą szczelinę do środka falowodu wprowadza sie sondę wcz. Odczytując moc - należy tak ustawić sondę, aby była w wybranym przez nas punkcie (węzeł, strzałka..). Oczywiście sonda powinna posiadać "kołnierz" zakrywający szczelinę... ;-). Ogólnie - nie przesuwa się fali - lecz odszukuje sie w falowodzie właściwe punkty..

Dodano po 13 [minuty]:

Cytat: "Co się tyczy obwodów radarowych to tam sygnał z magnetronu poprzez specjalny rozgałęziacz falowodowy (T) był kierowany do anteny. Odbiornik był podłączany do drugiej strony tego rozgałęźnika. Zabezpieczenie toru odbiorczego stanowiła dioda PIN, a za nią zwierak mikrofalowy i dopiero to szło na mieszacz złożony z dwóch diod D405B

Cóż - kiedyś tak było (rozgałęziacz, mieszacz na diodach)... Opisane przez Ciebie zabezpieczenie (zwierak i PIN'y) - stosowane są obecnie - również z cyrkulatorami ( w tej kolejności patrząc od anteny). Elementy te zabezpieczają odbiornik przed silnymi impulsami (zwierak >1W, PIN'y >15mW). Te impulsy np. resztki (;-) z toru nadawczego, impulsy od sąsiednich radarów, albo celowe zakłocenia dużej mocy, generowane przez npla.. Pa-a.

• #48 08 Kwi 2006 10:09
    Buba44
    Poziom 12  

na początek pytanko o sprzęt,
    poszukuję magnetronu lub magnetronów na wiksze moce tak ze 3kW starczy :) 2450Mhz, oraz elementów falowodów, jak np, własnie circulator - isolator, oraz stub tunners. jak by ktoś coś takiego miał, i mu tam w szpargałach zalegało to jestem chętny nabyć takie coś :)
    lub miałby skąd taie rzeczy załatwić to pisz do mnie: Buba-69(malpa)wp.pl

a niestety Agnecja nie chce mi sprzedać bo nie mam koncesji :) ech..

Co do samoróbek: :)
    kurcze nie mam sprzętu do odnalezienia max fali w alowodzie, ale z tego co widziałem w necie z gotowych elementów to jakoś wykonawcy nieprejmują się robiąc stroiki na falowodach, dają 3 pręty co taką samą odległość i nie robi im to różnicy gdzie to wsadzają w falowód, czyli może wystarczy takie coś.
    oczywiśćie wyliczam długość fali w falowodzie, znajduję punkty max,zera i min, i myślałem dać trzy takie otworki w falowodzie właśnie na trzech kolejnych punktach i już, ale że nie mam aparatury badawczej, sondy etc, to mogę to robić tylko na przysłowiową "pałę", sprawdzając jak moc jest przekazywana do wsadu...

swoją drogą myślę na tuningu zwykłego magnetronu mikrofalówkowego :) mam kilka to mogę kilka spalić, jak bym nie znalazł oryginalnych na większe moce.
    pozdrawiam

• #49 23 Lut 2007 20:25
    jagrx
    Poziom 21  

Katalog ruskich klistronow posiadam z roku 70 ale w nim nie ma
    opisu ww klistronow . K700 jest mi znany ,bo uzywalem jego do zamykania petli fazowej .Willmer w Polsce produkowal zasilacze ktore do niego pasowaly :
    -napiecie katoda -anoda 300V/100mA
    -napiecie katoda -reflektor 160V
    -napiecie zarzenia 6,3V/1A
    Willmer produkowal tez zrodla mikrofalowe z ww zasilaczem na K-19 bylo to na pasmo X.Klistron K700 pracuje na 2 zonach pasma X :
    -pierwsza 8-9 GHz(pracuje na Willmer-owskim zasilaczu)
    -druga 10-12GHz (wymaga wyzszego napiecia na reflektorze)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme