Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czy mogę usunąć zawartość folderu WinSxS?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Czy mogę usunąć zawartość folderu WinSxS?
Autor
Wiadomość
anusia99
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Kraków

Post#1 Post autora tematu 28 Kwi 2007 11:01   

Hej,
przeszukałam google w poszukiwaniu informacji, ale jej nie znalazłam.
Otóż w Vista Home Premium folder WinSxS waży mi 3,5GB.
Nie znalazłam nigdzie jasnej i konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy folder ten mogę opróżnić czy nie dotykać.
Wiem, że niktórym zajmuje on 10-40MB. Więc może jest skuteczny sposób na odchudzenie go?
Będę wdzięczna za pomoc.

An.

p.s.
ASUS Z53jc
Powrót do góry

jankolo
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Łódź

Post#2 28 Kwi 2007 11:51   

Re: Czy mogę usunąć zawartość folderu WinSxS?

http://www.wss.pl/frmThread.aspx?tid=34587
Powrót do góry

anusia99
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 Post autora tematu 29 Kwi 2007 03:18   

Widziałam to, co pokazujesz (jak wspominałam - przeszukałam Google). Jednak jak również już wspomniałam - dalej nie ma dla mnie jasnej odpowiedzi na moją wątpliwość - skoro podajesz link, może przetłumaczysz od razu?
Powrót do góry

jankolo
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 29 Kwi 2007 11:08   

anusia99 napisał:
skoro podajesz link, może przetłumaczysz od razu?

Ależ bardzo proszę:
Innym zagadnieniem wspólnym dla różnych wersji Windows było piekło plików DLL, przez które przechodził użytkownik w przypadku, gdy na komputerze zainstalowana była więcej niż jedna wersja tej samej biblioteki łączonej dynamicznie (Dynamically Linked Library; DLL ). Ponieważ oprogramowanie opiera się na bibliotekach DLL, to korzystanie ze złej wersji może spowodować złe funkcjoniwanie aplikacji lub nawet jeszcze gorsze zjawisko. W Windows XP problem ten rozwiązano opracowując technologię "side-by-side", dzięki której różne wersje bibliotek DLL przechowywane są w folderze WinSxS i są uruchamiane na żądanie odpowiedniej aplikacji.
Jak widać, całkowite usunięcie tego foldera nie jest dopuszczalne. Natomiast wielkość Twego foldera jest co najmniej zastanawiająca. Mój folderWinSxS ma wielkość nieco ponad 20MB.
Gdybyś mogła zajrzeć do tego foldera i odnaleźć w nim podfolder InstallTemp. On powinien być pusty, ponieważ jest to roboczy folder instalatora.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Kwi 2007 11:08   

Powrót do góry

anusia99
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 Post autora tematu 29 Kwi 2007 12:11   

jankolo napisał:

Jak widać, całkowite usunięcie tego foldera nie jest dopuszczalne.

Cudownie :) pierwsza konkretna informacja w ojczystym języku ;) Dziękuję!

P.S. Nie mam nic w podfolderze Temp :(
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Kwi 2007 12:11   

Powrót do góry

jankolo
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 29 Kwi 2007 12:24   

To niedobrze, bo niespecjalnie rozumiem, co Ci "zjadło" 3,5GB. Gdybyś zadała sobie trochę trudu i rozpoznała wielości poszczególnych katalogów w tym folderze, to być może dałoby jakąś informację. Czy nie masz jakichś plików bezpośrednio w folderze WinSxS a nie w podfolderach?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Kwi 2007 12:24   

Powrót do góry

anusia99
Poziom 10
Poziom 10

Post#7 Post autora tematu 29 Kwi 2007 12:40   

Poza folderem mam jakieś pliki, łącznie zajmują 175kb. Ale co mnie jeszcze zastanawia:
tak wygląda 'struktura' wielkości...
Diabeł tkwi wydaje mi się w ilości podfolderów. Mam ich tam 5000...

edit:
Okazuje się, że łącznie z plikami ukrytymi, mam oprócz podfolderów, 3,17gb innych plików...
Powrót do góry

jankolo
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 29 Kwi 2007 13:31   

anusia99 napisał:
Diabeł tkwi wydaje mi się w ilości podfolderów. Mam ich tam 5000...

To nie jest normalne.
anusia99 napisał:
Okazuje się, że łącznie z plikami ukrytymi, mam oprócz podfolderów, 3,17gb innych plików...

Czy mam rozumieć, że te 3.17 innych plików jest poza podfolderami, po prostu w WinSxS? Ile jest tych plików i jakie są ich nazwy?
Wybacz prymitywne pytanie: czy wykonałas skanowanie dysku przy pomocy ScanDisk?
Powrót do góry

anusia99
Poziom 10
Poziom 10

Post#9 Post autora tematu 29 Kwi 2007 14:17   

Nie widzę tych plików w TC, a nie znam innego sposobu na zrobienie listy plików (jakaś sugestia?).

Póki co:

Są tam też pliki, które są obrazkami (.png), zawierającymi elementy interfejsu aero Visty na przykład.

Te 3.17gb to są pliki, które znajdują się w folderze Winsxs, oprócz podfolderów, które normalnie tam są.

p.s. ten pierwszy zrzut się coś zepsuł przy wrzucaniu na imageshack - na dysku wygląda normalnie...
Powrót do góry

jankolo
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 29 Kwi 2007 14:37   

Chyba mam dla Ciebie złe wiadomości. Porównania zawartości folderów WinSxS systemów XP oraz Vista są nieuprawnione. W Windows Vista gigantyczna wielkość tego folderu jest normą i wszelkie źródła twierdzą, że nie należy w tym folderze gmerać. Zobacz na przykład tutaj: http://forums.microsoft.com/TechNet/ShowPost.aspx?PostID=1173190&SiteID=17 , jaką mają wielkość tego folderu (jak będziesz chciała, to ten wątek również Ci przetłumaczę). Folder WinSxS jest obsługiwany automatycznie przez system i nie powinno się ingerować w jego zawartość. Przy okazji: czy masz dużo zainstalowanych aplikacji i czy często aplikacje dodawałaś i usuwałaś?
Powrót do góry

anusia99
Poziom 10
Poziom 10

Post#11 Post autora tematu 29 Kwi 2007 14:46   

No właśnie aplikacji nie mam wiele (chyba, nie wiem ile mają inni) - mam 35 aplikacji pokazanych w Panelu Sterowania. Niemniej jednak dosyć często instalowałam różne programy "na chwilę" - do sprawdzenia czegoś, do przetestowania, na próbę i tak dalej... Teraz widzę - czytając wiadomości z linku, który podałeś, że wiele nie zdziałam. No to w takim razie pozostaje mi bezczynnie czekać i obserwować jak winsxs kradnie mi miejsce na dysku...

Dziękuję za zainteresowanie i pomoc! Kolejny raz elektroda.pl okazała się niezastąpiona... :sm3:
Powrót do góry

jannaszek
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: kraków

Post#12 29 Kwi 2007 15:41   

możesz zrobić kopię tego folderu,i usunąć wszystko podejrzane,jest jeszcze przywracanie systemu jako ratunek
nie zawadzi też przeskanować komputer pod kątem zarobaczenia,wyczyścić folder temporary
Powrót do góry

anusia99
Poziom 10
Poziom 10

Post#13 Post autora tematu 29 Kwi 2007 19:06   

jannaszek napisał:
możesz zrobić kopię tego folderu,i usunąć wszystko podejrzane,jest jeszcze przywracanie systemu jako ratunek
nie zawadzi też przeskanować komputer pod kątem zarobaczenia,wyczyścić folder temporary

Dbam o 'odrobaczanie', odwirusowywanie i tego typu czynności (wszak mój komputer kocham ;-) gdybym mogła, zasypiałabym z nim codziennie ;-) ). Temp czyszczę regularnie, ale niestety nie znajdę sama 'podejrzanych' cudów w Winsxs - chyba dla tych 3GB wolę nie ryzykować...

@jannaszek: Dziękuję za zainteresowanie :*
Powrót do góry

Dzid_
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Świdnica

Post#14 01 Sie 2008 20:35   

Mój wisxs ma nieco ponad 10GB, przydałoby się by M$ wydał jakieś konkretne narzędzie do porządkowania tego folderu,
tymczasem spróbuję włączyć kompresję dla tego folderu.

// Vista Bussiness x64
Powrót do góry

squix
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 10 Gru 2008 20:04   

Probował ktoś użyć "Windowsowego" narzędzia do oczyszczania dysku, mam na myśli zakładkę dotyczącą usuwania punktów przywracania systemu.
Powrót do góry

krzysztofora
Poziom 1
Poziom 1

Post#16 22 Gru 2008 21:10   

No więc vista zadziwiła mnie jeszcze raz.... niestety tym razem nieprzyjemnie. Robiąc eksperymenty zainstalowałem ją w wersji home basic na moim lapku. Po instalacji system zajmował 6.6 GB co nie jest małą ilością (pamięć RAM w lapku to 1 GB co daje ok 1.3 GB pagefile.sys i ok 1 GB hiberfil.sys) i wtedy bezpośrednio zainstalowałem SP1. Przeżyłem szok gdy się okazało że po tym zabiegu zajętość dysku wzrosła do 9.8 GB!!! Następną czynnością były aktualizacje online. Waga aktualizacji to ok 150 MB. Teraz znika kolejne 1.5 GB.....!!! Pytanie - o co chodzi i najgorsze słowa jakie cisną się na usta oraz gorąca chęć ucieczki na linuksa (pół serio pół żartem). Waga SP1 to około 530 MB (w postaci pliku pobranego ze strony M$). Usunięcie punktów przywracania dało mało i tu jest odpowiedź dla poprzednika: usunięcie owych punktów przywracania niczym nie grozi. Zwalnia się trochę miejsca lecz ostatni punkt zostaje na wszelki wypadek więc nie ma się o co martwić:) a z drugiej strony pożeranie dysku wiąże się z powiększaniem katalogu WinSxS. Pytanie co do licha tam jest zapisywane i po co??? Zwracam jeszcze raz uwagę uwagę na to ile "ważą" aktualizacje a ile syfu potem znajduje się w katalogu WinSxS. Podkatalogi w nim nie są duże ale tworzy się ogromna ich liczba! Kto zna odpowiedź na pytanie po co??
Powrót do góry

squix
Poziom 12
Poziom 12

Post#17 23 Gru 2008 01:19   

Proponuję napisać do pomocy technicznej Microsoft. Sprawa się ostatecznie wyjaśni.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Gru 2008 01:19   

Powrót do góry

korpirkor
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Warszawa

Post#18 11 Cze 2009 20:56   

U mnie ten katalog zajmował 14 GB :-/

Uruchomienie vsp1cln.exe pozwala usunąć pliki instalacyjne dodatku SP1 przez co katalog chudnie (u mnie o jakieś 1,5GB). Za to usunięcie service packa staje się po tym niemożliwe.

Pozdrawiam !
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Czy mogę usunąć zawartość folderu WinSxS?
Strona 1 z 1