Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na Tonsil GDN 20/50 i GDWK 9/80

Shadowek 07 Maj 2007 22:35 6307 10
  • Witam !

Założenie:
    Kolumny powstały z powodu rozsypania się kolumn ZG30, tzn. rozsypały się tylko głośniki niskotonowe, ale to już i tak pretekst do stworzenia nowych kolumn, aby było łatwiej wykorzystałem wysokotonówki z ZG30 i zwrotnice.

Przetworniki:
    Wykorzystałem znane już GDWK 9/80 oraz GDN 20/50, wiem ze to powinna być konstrukcja trójdrożna ale zadziwiła mnie nawet średnica w tych GDN więc padło na 2 drogi.

Zwrotnice:
    Zwrotnice też wziąłem z ZG30, podział był chyba na 4000 lub 4500 Hz

Obudowa:
    Wykonana ze starych płyt z mebli, grubość 2cm, objętość netto dla głośnika niskotonowego to 30l, są dwie komory, gdyż cała przestrzeń wewnątrz liczy 50l więc oddzieliłem jedną od drugiej. Całość skręcona wkrętakami karton-gips, na dwie kolumny poszło 200 sztuk.
    Na całość poszło 300gram szpachli do drzewa, czyszczone później kątówką ze specjalną tarczą. Br o średnicy 7cm i bodajże 15cm długości pamiętam ze strojony był na 50hz. Terminale wzięte ze starych kolumn.
    Wymiary:
    - wysokość - 90cm
    - szerokość - 24cm
    - długość - 30cm

Wytłumienie:
    Z pomocą przyszły stare sweterki z których wyrosłem,
    Warto wspomnieć ze kolumny z wytłumieniem grają o niebo lepiej niż bez

Wykończenie:
    Tutaj wykorzystałem zwykły lakier podkładowy o kolorze srebrnym czy metalik, już nie pamiętam, na zdjęciach widać kolor.

Kosztorys:
    - głośniki Tonsil GDN 20/50 z Alledrogo - 72zł
    - szpachla 3 opakowania po 100g - 12zł
    resztę miałem, więc za dużo mnie to nie wyniosło :)

Odsłuch:
    Całość zagrała hmmm ku mojemu zaskoczeniu bardzo dobrze oraz strasznie głośno, wysokie tony wypadły o wiele lepiej niż z tymi kapturami w zg30, a jeszcze w odpowiednim ułożeniu, bas wypływający z kolumn bił na łeb i szyje subwoofer na stx gdn 27/150, tylko jednak po dłuższym słuchaniu zapragnąłem czegoś lepszego w średnich tonach, bo jednak aż takie dobre nie były jak się na początku wydawało.

Całość po 5 miesiącach sprzedałem za kwotę 250zł i myślę że mi się opłacało, a teraz czeka mnie kolejne Diy ale już na Tonsil GTC 15/40/1 oraz ARV.
    Więcej na temat tych kolumn nie napisze gdyż już ich dobre 4 miesiące nie widziałem ani nie słuchałem...

Teraz błędy:
    - Na jednym zdjęciu widać dziwnie przykręcony głośnik, a to z tego powodu ze źle wyciąłem otwór
    - mogłem zrobić jeszcze węższe i krótsze, gdyż wtedy bym nie musiał robić pustej komory

Prosze wyrażać swoje komentarze

A teraz zdjęcia... troche mało i marnej jakości... ale zawsze coś

Fajne!
  • #2 07 Maj 2007 23:11
    tomciobucio
    Poziom 10  

ladne ladne kolumienki
    bass dobry maja te glosniczki i sa wytrzymale w kosmos. ja 2 lata robilem imprezy na kolumnach z tymi basami i dopiero teraz jeden zaczal mi torszke dziwnie szelescic, ale to wina wzmaka bo ma troszke malo mocy i robily sie duze zaklucenia, wiec taka cewka niezbyt dlugo wytrzyma... cziesze sie ze tyle wytrzymala... :D

Dodano po 3 [minuty]:

mam dla ciebie tez pomysla na dobrego suba z glosnikiem stx 38-300-8-AE coprawda estradowy ale zawsze sie moze przydac takie cos, gra bardzo ladnie i nisko przy dobrej zwrotnicy... :D

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3859821#3859821

tutaj dalem ten sam pomysl koledze z forum... :D

• #3 10 Maj 2007 18:37
    virtuoz
    Poziom 12  

plusem jest to że głośniki jak i zwrotnica są tonsilowskie, obudowa z konkretnej płyty, ale estetyka - - brak pierscienia na gdnie no i sam wygląd tego gdwk .. no takie 3+ :)

• #4 25 Gru 2007 00:46
    DamianRTV
    Poziom 27  

Też mi coś ;) brakuje kopułki na basowym !!! i nie za bardzo ten "subwoofer" wygląda, a raczej skrzynia - jakieś deski pozbijane ;) do tego to się nie przyłożył kolega. Proponuję obić to jakimś materiałem i dać na rogi skrzyni takie specjalne ochronne trójkąty by się po rogach nie porozwalało. To było by dokończone - za basową skrzynię 3 za chęci ;)

A od kiedy to niski głośnik - nisko tonowy, będzie odtwarzał nam dobrze szerokie tony ??? owszem będzi odtwarzał szerokie tony ale do pewnego momentu potem jego pasmo będzie spadać w dół , i od tego momentu powinien promieniować szerokie pasmo szeroko tonowy, ( np. GDS )brak zwrotnicy 3 drożnej - chodzi o głośnik szeroko tonowy - jak już kolega napisał - twoja konstrukcja dobrze przenosi tylko niskie i wysokie , co prawda do słuchać się idzie tych szerokich z pewnością ale i tak ich pewnie wyraźnie brak ! Jak konstrukcja była na 3 to ma być zwrotnica na 3 ,a nie szeroki pa pa - to jest nie pełny zakres odtwarzanych częstotliwości.
    No chyba że kolega przerobił zwrotnicę na 2 drożną - to wtedy jest inna bajka - ale nic nie zostało wspomniane na ten temat.
    Bardzo ładnie i starannie zrobiona obudowa - szpachla itp. :) extra - ale białe ??? czemu - szybko się brudzi :D za skrzynki 4, ale za brak zwrotnicy - to +2.
    A do tłumienia wkłada się gąbkę, watę mineralną - a nie sweterki :D

Ciekawe kto to kupił - pewnie jakiś laik i naiwniak, który się napalił na białe ... kolumny

ps. - a ten wzmacniacz , czy co tam masz , to radziłbym przykryć bo jeszcze Ci śrubokręt wleci i zrobi Ci "małe" zwarcie - i będzie po pięknych głośnikach.
    Popraw -również ortografię -

Pozdrawiam serdecznie

• #5 25 Gru 2007 01:02
    Shadowek
    Poziom 31  

Pierwsze...
    Moja konstrukcja pracowała w optymalnej obudowie 30l i strojona na 50hz
    Zwrotnica jest dwudrożna, pochodzi ze znanego wszystkim zg30, i jak dobrze pamiętam podział na 4000Hz jest
    Białe? W rzeczywistości to kolor taki srebrny-metalik, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje
    Co do brudzenia, to akurat nikt łapskami nie dotykał tych kolumn, wyglądały elegancko :)

W rzeczywistości to całkiem wysoko przenosił średnice, więc nie trzeba było przerabiać zwrotnicy
    I nie wiem, skąd wymyśliłeś ten brak zwrotnicy

A ta "skrzynka basowa" to tylko przypadkiem trafiła na to zdjęcie, bo tego głośnika nawet nie było słychać przy tych kolumnach
    Co do sweterków, to akurat dobrze tłumią...

A tego wzmacniacza też nie mam... Rozkręcony był, gdyż wymieniony był potencjometr ;)

Yyy, o jakich błędach mówisz? Bo dostrzegłem dwa, które wynikały z lenistwa i "niechcenia" wciśnięcia przycisku alt

I mogę zapewnić, akurat te kolumny biją na łeb i szyje Twoją konstrukcje...

"Ciekawe kto to kupił - pewnie jakiś laik i naiwniak, który się napalił na białe ... kolumny "
    Hmmm co ciekawe, wiele osób widziało i słyszało te kolumny i były zdziwione ;)
    Były bezpośrednio porównywane z kolumnami radiotehnika na litewskich głośnikach firmy rrr i akurat moje wypadły lepiej ;)

• #6 25 Gru 2007 01:15
    DamianRTV
    Poziom 27  

Dobra nie będziemy sie kłócić kto ma lepsze - będę ten mądrzejszy i Ci ustąpię - dobra Twoje grają lepiej ... lepiej Ci ???

Ale teraz widzisz sam jak to fajnie być krytykowanym prze kogoś , kto dopatrzy się mankamentu - tak jak ty dopatrujesz się w moim i upierasz się że moje to gów...
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=901219&highlight=
    a może że właśnie to twoje są...

Nie widziałeś i nie słyszałeś jak grają moje to jak możesz ocenić czyjąś konstrukcję ??? tak samo ja nie mogę tobie nic zarzucić że masz nie fajne nawet z tymi sweterkami do wygłuszenia :) -

Ps. więc rozejm - bo nas "zbanują" przez głupotę twoją i moją ! Cześć

• #7 25 Gru 2007 02:33
    czaroslaww
    Poziom 26  

ale to nazwales... srebrny metalik... zwykly podklad do drewna :D

• #8 25 Gru 2007 16:01
    !ron
    Poziom 21  

wiesz co Damian po twojej wypowiedzi wnioskuję, że na sprzecie to się za bardzo jeszcze nie znasz a chcesz przenosić góry:P

krytykujesz sprzet kolegi, który jest o niebo lepeij wykonany niz twój, nie masz racji i na siłe chcesz znaleźć jakieś mankamenty, troche dystansu kolego do samego siebie....

shadowek gratulacje

• #9 25 Gru 2007 17:10
    inkognito09
    Poziom 29  

Nawet nieźle. Ciekawi mnie, czy basy były remontowane u poprzedniego właściciela. Trudno powiedzieć, zdjęcia niewiele mówią. Przynajmniej tonsil w obudowie z głową, a nie jakaś bazarówka no name... Na oryginalnych częściach te głośniki średnio sobie radzą z wyższymi partiami średnicy. Naprawiałem tonsile i znalazłem w sklepie z częściami głośnikowymi taką jedną papierową membranę na piance, o podobnej masie i sztywności - ale stopniowaną. Nie jest to oryginał, ale grają lepiej od ciężkich "zamienników" STXowych na gumie i ładniej przenoszą średnie. Trochę nietypowo wygląda ta farba - mi się średnio podoba, ale wiadomo... O gustach się nie dyskutuje... A mogą przebijać tego STXa, bo brak mu kopułki... Bądź, co bądź ciśnienie ma już "niezestrojona" drogę ucieczki i ogół trochę traci na efektywności. Podejrzewam, że po uszczelnieniu grałby mocniej, co nadal nie znaczy że doścignie efektywnością tonsile.

• #10 26 Gru 2007 18:08
    turek86
    Poziom 14  

Beznadziejne te kolumny. Kolego sypie na forum obelgami a sam nie zrobił porządnego sprzętu. Nawet śróby są niesymetrycznie. Jedno co dobre to głośniki firmy tonsil. Ale ja bym ich w takie obudowy brzydkie nie dał.

• #11 26 Gru 2007 21:34
    Shadowek
    Poziom 31  

Tak dla sprostowania ten "subwoofer" na zdjęciu to nie jest stx 27/150, tylko jakiś niewiadomy twór umieszczony w byle jakiej obudowie, po to aby sprzedać...

Kolego turek86 najpierw proponuje posiedzieć nad ortografią, a dopiero potem zacząć pisać zdania...

Śruby akurat dziwnie są przykręcone na jednym głośniku, gdyż trochę krzywo dziurę wyciąłem

A czy brzydkie te obudowy? Rzecz gustu, w rzeczywistości prezentowały się jak dla mnie fenomenalnie, ten kolor miał być tymczasowy, ale jednak spodobał mi się i taki został ;)
    A kolumny wyglądały potężniej od scherzo 200...

czaroslaww > podkład to jest, ale nie do drzewa, nie pamiętam do czego to on był...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme