X

Kabel 3-fazowy - żyły

Radzet 13 May 2007 21:33
  • #1 13 May 2007 21:33
    Radzet
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Mam pytanie, może trochę naiwne, ale nie chcę zrobić głupiego błędu, a wolę nie ryzykować.

Mam popularny kabel 3-fazowy (z taką dużą czerwoną wtyczką). Jak sprawdzić, który w nim jest przewód zerowy (popularny niebieski) i tzw. żółto-zielony?

Mi się wydaje, że żółto-zielony to będzie ten najgrubszy a niebieski będzie miał 230V po połaczeniu z pozostałymi trzema (a one między sobą po 400V).

Tylko nie wiem czy dobrze myślę.

Pozdrawiam
  • #2 13 May 2007 21:43
    numerek12
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    no dobra ........... a teraz przeczytaj co napisałeś i zastanów się czy ktoś może wiedzieć o co ci chodzi ?
    bo ja to zastanawiałem się sporo i dalej nie wiem

jak chcesz sprawdzić gdzie jest zero to kup probówke i sprawdź
  • #3 13 May 2007 22:04
    Arturo2005
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Quote:
    Mam popularny kabel 3-fazowy (z taką dużą czerwoną wtyczką). Jak sprawdzić, który w nim jest przewód zerowy (popularny niebieski) i tzw. żółto-zielony?

Rozkręc wtyczke i będziesz widział.
    Quote:
    Mi się wydaje, że żółto-zielony to będzie ten najgrubszy a niebieski będzie miał 230V po połaczeniu z pozostałymi trzema (a one między sobą po 400V).

Na niebieskim raczej nie ma napiecia.
  • #4 13 May 2007 22:09
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    patrząc na wtyczkę masz najgrubszy to PE na lewo od niego (czyli w kierunku ruchu wskazówek zegara) N a reszta to fazy
    Patrząc na gniazdo masz PE na godzinie 6 i zgodnie z ruchem wskazówek zegara L1, L2, L3 i N
    Quote:

to akurat prawda
  • #5 14 May 2007 01:27
    kanecki
    Level 11  
    Helpful post? (-1)
    faktycznie troche sie trudno polapac z tym pytaniem. Wyglada to tak jakbys nie rozróżniał kolorów. to tak jak z jazda po drodze - ruszamy jak sie pali to dolne swiatlo- jak to gorne -czekamy :-) :-) pozdrawiam
  • #6 16 May 2007 22:30
    phanick
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    sadze iż autor tego postu nie bedzie mial juz mozliwosci odpowiedzi, gdyz posluchal rad kolegow a kolory kabelkow byly niestandartowe..

niech jego dusza spoczywa w pokoju
  • #7 17 May 2007 15:26
    k3048
    Level 37  
    Helpful post? (-1)
    phanick wrote:

niech jego dusza spoczywa w pokoju

amen :cry:
  • #8 19 May 2007 20:51
    bonanza
    Spec od Falowników
    Helpful post? (0)
    phanick wrote:
    sadze iż autor tego postu nie bedzie mial juz mozliwosci odpowiedzi, gdyz posluchal rad kolegow a kolory kabelkow byly niestandartowe..

Znam dużą firmę, gdzie żółto-zielony to w każdym kablu faza, bo 15 lat temu jakiś elektryk powiedział, że "niebieski to zero i tak było i będzie zawsze", więc fazy są: czarna, brązowa i żółto-zielona.
    :D:cry:
  • #9 20 May 2007 14:35
    Arturo2005
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    15 lat temu to mogło tak byc tylko że w tamtych czasach raczej nie było żółto-zielonego przewodu.
  Search 4 million + Products
Browse Products