Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwofer na STX GDN-150-8-SC

Pegelmesser 14 Maj 2007 19:14 5116 29
  • Witam!
    Chciałem przedstawić swoja konstrukcję.

Obudowa oczywiście do tego głośnika tylko zamknięta, pojemnosc netto około 37litra. Zrobiona z płyty wiórowej 18mm, ze wzmocnieniami w srodku jak widac na zdjęciach. Klejona klejem do drewna i skrecana wkretami 3,5x45mm oraz 3,5x25mm takimi jak do płyt g-k. Podłączenie głośnika do terminala przewodem 4mm2 o długości około 80cm. Wytłumiona prawie całkowicie watolina (prawie 2m2 weszły do środka) ładnie ułozoną. Oklejona okleiną w kolorze czarnym.

Koszty:
    głośnik 69zl plus przesyłka
    terminal 5,50zl
    watolina 2m br 19zł (3m2)
    szpachla 7zł
    okleina 45cmx2,5m 18zł
    klej miałem
    wkręty też
    płyty też
    pzrewody też
    nie liczę papieru ściernego, wierteł, narzedzi, prądu i czasu itp co tam jeszcze.

Spory nakład pracy jesli sie chce zrobic w miare dobrze. Płyty przycięte prze sąsiada stolarza z bardzo dobra dokładnościa wiec wszystko przylegało idelanie i nie było klopotów przy montazu. Nie wyszlo moze tak dokonca jak chcialem ale nie najgozrej sądze. Duzo czas to szlifowanie, szpachlowanie i jeszcze raz szlifowanie, szpachlowanie i tak pare razy. Polecam szlifierke oscylacyjna za 30zl nawet bo recznie papierem na klocku to mozna sie zajechac.

Co do samego głosnika to oczywiscie zadne cudo i nie oczekiwalem zbyt wiele wiec az tak sie na nim nie zawiodłem. Naped dosc cichy, wymaga pozradnego wzmaka rzedu 150W RMS. Glosnik przy 100W ma juz dosc wyraźnie zniekształca, ma tendencje do uderzania o nadbiegunnik i to zbyt wczesnie (jakies 8-10mm wystarczy mu wcisnac membrane i juz jest opór moze to wina tego egzemplarza jak tak to tym bardziej na niekorzysc "producenta" i jego technologii ale jak za 69zl to mzoe byc ewentualnie). Zejscie jako tako, zalezy od pomieszczenia. Parematry głosnika lekko zawyzone pzred producenta, szczegolnie wychylenie liniowe i imdukcja w szczelinie oraz troche moc. Fs w obudowie wyszla okolo 48Hz czyli zgodnie z dnaymi producenta i symulacja. Nalezy sie dac dobry filtr regulwoany 30-130Hz i moze jakos to bedzie. Szału nie robi az takiego. Ale w tłoku ujdzie. Obudowa wytrzymuje cisnienie ale moglaby byc mocniejsza bo wiadomo w closed musi byc mocna. Przy testowaniu sinusem w pewncyh zakresach f wykazano pewne rezonanse. Okazalo sie ze kosz glosnika przykregony na 5 wkretow jednek sie odkształca (znany przypadejk dla tego głosnika) i stad rezonanse i bzreczenia. Nalezy glosnik przykrecic pozradnie uszczelnaijac miejsce przylegania do obudowy i potem gumoym młotkim odstajace minimlanie przedzialy na obreczy kosza wyklepac do rownosci i nastepnie dokrecajac jeszcze wkrety. Albo dac jeszcze 5 wkretow pomiedzy te co sa fabrycznie.
    To by było na tyle.

Fajne!
  • #2 15 Maj 2007 09:25
    postiga
    Poziom 25  

Ja mam ten glosnik w br i gra duzo lepiej niz w zamknietej. Co do tego udezania o nadbiegunnik przy 100W to nie wiem.... u mnie dostaje znacznie wiecej. (moze testowales na jakims hardocorowym kawalku)

• #3 15 Maj 2007 09:40
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

konstrukcja wykonana bardzo starannie, ale zastanawia mnie po co taka liczba wzmocnien, masz zamiar po im skakac ??

czasem uderzenie o nadbiegunnik nie nastapilo przy pioseneczce : bass i love you ??

jaka zastosowales metode oklejania obudowy ??

Pozdrawiam 15jacek15

ogolnie za estetyke 4+/5 nie ma sie do czego przyczepic, choc moim zdaniem tych wzmocnien jest za duzo. :P

• #4 15 Maj 2007 10:16
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Testowalem na sinusie. Od 20 do kilkuset Hz. Uderzal owszem lekko przy wiekszej mocy. Nie wiem ile wtedy dostal bo wzmak juz nei dawal rady. Jak bede mial koncowke 200W/8om to bede mogł rzetelnie sinusem bez przesterow przetestowac. Jednak fakt ze wciskajac membrane w głosniku (bez obudowy) szybko pojawia sie opor. Wczesniej niz w Tonsilu GDN 20-60 co powinno dziwic troche juz.

Nie sadze ze w BR zagrłby lepiej bo slyszałem juz cos o tym. Moze wypowiedza sie inni koledzy co robili bude do niego w BR...
    Oczywiscie jesli zamkneita tomusi byc wytlumiona dosc mocno. Inaczej faktycznie kiszka jest (sprawdzałem).

Co do wzmocnien to mysle ze sa optymalnie. Pamietajmy ze to closed. Zreszta dodanie kilku kawalkow drewna nie czyni jakiegos wieszego nakladu kosztow czy pracy.

Co do oklejania to oklejalem najpierw jednym kawalkiem razem dół, tył, gore i przod a potem oddzielnie boki. Nie wyszlo mi to do konca jak chcialem ale efekt nie jest najgorszy. Nalezy zaczynac okeljanie od brzegu. I miec oste nazrdzie do przycinania okleiny. Wymaga tojednak nieco wprawy i dobrego podejscia oraz spokoju.

• #5 15 Maj 2007 11:12
    postiga
    Poziom 25  

Pegelmesser napisał:
    Testowalem na sinusie. Od 20 do kilkuset Hz. Uderzal owszem lekko przy wiekszej mocy. Nie wiem ile wtedy dostal bo wzmak juz nei dawal rady.

trzeba bylo od razu mowic ze nie nie testowales na odpowiednim wzmacniczu. W tym wypadku jakby wzmak mial 20 W to by cewka prawdopodobnie zaczela uderzac juz przy 18 W.... ;)

W br masz podbicie, dobrze zestrojony i ustawiony zagral potezniej (sprawdzalem jak gra tez w zamknietej, zeby nie bylo ;p ) No ale ja jestem juz przygluchy, takze trzeba wziasc to tez po uwage :)

• #6 15 Maj 2007 13:54
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Nie zgodze sie z sugestia ze przy 20W by uderzal o dno. Nawet na maksa przesterowany (prostokat na wyjsciu) tego nie spowoduje. Tez sprawdzalem. Co innego jak przesterowany wzmak 70 czy 100W.

• #7 15 Maj 2007 20:42
    darek590
    Poziom 14  

ja mam rówież suba w BR na tym głośniku i gra naprawde ładnie bass jest mocny i i schodzi dość nisko (35 Hz strojony buda 45l) nie wiem jak na zamkniętej więc nie porównam.

• #8 15 Maj 2007 22:16
    gregin
    Poziom 11  

Rowniez mam suba na tym glosniku w wersji 4-omowej. Buda netto 43 litry.
    Co do BR to do muzyki się w ogole nie nadaje, bas strasznie wolny rozlazly, brak punktowosci, zlewa sie. W kinie moze ujdzie.
    W zamknietej budzie mozna juz w miare komfortowo sluchac muzyki, bas nie schodzi tak nisko (co nie przeszkadza) ale jest o wiele wiele szybszy i punktowy.

Ogolnie to poki co mam za slaby wzmacniacz zeby w pelni obiektywnie ocenic, ale to co napisalem, raczej pozostanie.

Niestety w moim pokoju niecale 16m2(kwadrat), w innym podobnym, troche wiekszym tez, bas strasznie dudnil przez co sluchanie bylo w miare nieprzyjemne i meczace. Nie jestem zbytnio osluchany z subwooferami, wiec nie moge stwierdzic w jakim stopniu dudnienie powodowal glosnik a w jakim pomieszczenie.

Poki co konkluzja taka ze lepiej bylo zainwestowac w poprawe stereo niz w takiego suba. Chociaz przy poprawnej adaptacji i elektronice w kinie powinien sie sprawdzic, jednak raczej zawsze bedzie to chyba niska polka.

• #9 16 Maj 2007 18:21
    darek590
    Poziom 14  

u mnie jest punktowy może brakuje Ci przy subie przełącznika fazy o 180 bo to jest niezbędne żeby sie zgrał z innymi kolumnami a jesli chodzi o szybkość to to nie narzekam. ja mam do niego wzmacniacz 70W i gra naprawde dobrze co do dudnienia również sie sie zgodzę nawet bez wytłumienia Pozdrawiam

• #10 16 Maj 2007 20:15
    pan_membran
    Poziom 12  

ahahahaha kolego, ten głośnik potrzebuje budy niemalże 2x wiekszej! ja mam ten głośnik w 60 l , cl , mocno wytłumionej..i gra tak jak powinien

• #11 16 Maj 2007 21:43
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Co to znaczy punktowy? Sub powinien grac max do kilkudziesieciu Hz, czyli nie powinien byc wogole słyszlany jako oddzielene zródlo dzwieku w systemie! Nie uprawiajmy audiofilizmu.

Nie rozzumiem co ma przesuniecie fazy o 180st do dudnienia? Jak sygnal nie przechodzi w filtzre pzrez stopnie ktore nie odwracaja fazy to faza jest zachowana i tak musi byc. Czasem wymaga sie regulacji fazy ale PŁYNNEJ i to w zaleznosci od pomieszczenia i warunkow akustycznych oraz specyficznego ustawienia suba w pomieszczeniu. A nie o 180st co jest tytlko po to zeby zachowac faze w przypadku gdy gdzies w torze jest odwrocenie fazy.
    Ten głosnik w BR nie moze zagrac dobzre zreszta to oczywiste widac po parametrach i kazdy kto cos wie z temeacie zrozumie. A co wytłumiania w BR nie bede sie wypowiadał...

Co do wielkosi budy to taka jest optymalna. Mozna dac ew. pare litrow wiecej jak ktos ma wiecej miejsca i zaakceptuje nieco mniejsza wytrzymałośc mocowa pzretwornika wtedy. Mowa o 70 czy wiecej litrach jest nieporozumieniem.

• #12 17 Maj 2007 00:09
    postiga
    Poziom 25  

Pegelmesser napisał:

Ten głosnik w BR nie moze zagrac dobzre zreszta to oczywiste widac po parametrach i kazdy kto cos wie z temeacie zrozumie. A co wytłumiania w BR nie bede sie wypowiadał...

aa nie bede komentowal, powiem tylko ze jak widac kazdy lubi co innego ;) A z tym wytlumieniem to chyba nikt nie wie o co ci chodzi :)

Pegelmesser napisał:

ew. pare litrow wiecej

no pare litrow to jednak roznice robi wszedzie :) przykladowo lepiej zawsze miec pare litrow wiecej wodki no nie :D:D

• #13 17 Maj 2007 17:55
    pan_membran
    Poziom 12  

@Pegelmesser umiesz się posługiwac winisd? to jest 12", a 30-pare litrów to sie daje do 10", albo i do 8"..

• #14 17 Maj 2007 20:59
    Pegelmesser
    Poziom 23  

pan_membran napisał:
    @Pegelmesser umiesz się posługiwac winisd? to jest 12", a 30-pare litrów to sie daje do 10", albo i do 8"..

Buhaha. A co winisd to jakas wyrocznia czy co? Dla poczatkujacych moze tak. I jak mozna te parametry tego stxa brac serio do konca? No bez jaj.
    12 cali to on moze ma ale liczac razem chyba z obudowa i polowa pokoju chyba. Realna srednica membrany to okolo 9 cali czylli mozna mowic o 10calowym głosniku....

• #15 17 Maj 2007 22:51
    postiga
    Poziom 25  

Pegelmesser napisał:
    9 cali czylli mozna mowic o 10calowym głosniku....

hmmm...idac ta mysla wiekszosc glosnikow 12' bedzie tak naprawde 9' ;)

• #16 18 Maj 2007 12:22
    Pegelmesser
    Poziom 23  

postiga napisał:
    Pegelmesser napisał:
    9 cali czylli mozna mowic o 10calowym głosniku....

hmmm...idac ta mysla wiekszosc glosnikow 12' bedzie tak naprawde 9' ;)

Oczywiscie. Wiekszosc głosników... STX.

• #17 18 Maj 2007 12:57
    postiga
    Poziom 25  

hehe :) a idac dalej tym krokiem to jednak jednak litraz wychodzilby jednak za maly, gdyz te 30pare litrow nadaje sie to glosnikow 6-7' wedlug tego co wczesniej bylo pisane :P

ale to taka mala dygresja. ja osobiscie do litrazu twojego sie nie czepiam :) i zamknijmy juz ten temat :P

• #18 18 Maj 2007 13:22
    pan_membran
    Poziom 12  

lol, czlowieku.. napisz sobie do kogos kto pomierzył ten głosnik.. i wtedy dowiesz sie ze parametry są dobre.. idąc tokiem twojego myslenia to kazdy głosnik jest innego rozmiarnu niz się mowi - widziałes kiedys głosnik o takiej membranie jaką ma podaną w nazwie? (chodzi o cale) - niestety takie nie istnieją, i nie probuj zmienic teorii starych jak świat - nie uda ci się to.
    Zrób sobie zresztą budę 60l - porownaj gdzie będzie grac lepiej..
    pozatym , parametry tego głosnika są prawidziwe, nie widze w nich nic, co mogłoby wzbudzic podejrzenia..

a ps zapomniałem ze tu sie liczy bardziej głośnik 10000000w pmpo który ma x-max 100cm, oczywiście parametry z kosmosu, niz glosnik które ma zmierzone parametry.. no cóz, takie forum
    pzdr

• #19 18 Maj 2007 14:41
    Pegelmesser
    Poziom 23  

I znow wariują....
    Ten głosnik to typowe 10cali nie wiecej! Ludzie nie robcie jaj chyba ze u was cal ma 2 cm.... STX zawyza sobie w oznaczeniach symboli wymiary. Ich niby 32cm glosnik jest mniejszt niz wiekszosc 12calowych renomowanych producentow.. nie bede uczyl was matematyki...

Parametry owszem zgadzaja sie z podanymi przez producenta. Np takie jak wymiary, impedancja itp Reszta nie do konca. Ciezko raczej przy takiej budowie i parametrach ukaldu magnetycznego, cewki i zawieszen uzyskac podawane moce itp. Moze i tak ale jakim kosztam,. jakich znieksztalcen i wytrzymalosci itp. Nie da sie uzyskac takich paramettrow za 69zl (glosniki o takich parametrach kosztuja 3-6razy wiecej).

60 litrow do go glosnika 12cali jest a nie do tego malego guana STX...

100000pmpo to moze wam imponuje nie mi...

• #20 18 Maj 2007 16:16
    pan_membran
    Poziom 12  

no chyba jednak nie widziałes 12".. jest o 2 cm mniejsze niz ten stx.. ps widziałes glosnik bez kosza? <lol> w każdym głośniku kosz zajmuje jakies cm, to jest nieuniknione..
    co do mocy, chyba masz niezły przester..
    pozatym takich parametrów imponujących on nie ma, już nie ma co przesadzac
    a co do parametrów - jig, sw i jedziesz;]

• #21 18 Maj 2007 18:09
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Taaa...
    Nie musze widziec glosnika bez kosza bo wiem jak wyglad... tak samo nie musze ogladac auta bez koł zeby wiedziec jak ono wyglada...

Przesteru nie mam.

Jigiem raczej nie mzierzysz indukcji w szczelinie.... a mierzac gotowego suba tzreba miec warunki, najlepje miertzyc na otwartym powietrzu bo w pomieszczeniu mozesz miec do ladnych paru dB błedy...

• #22 20 Maj 2007 14:44
    gregin
    Poziom 11  

Witam

Ostatnio zakupilem watoline, cala skrzynia wypelniona, otwor BR mocno zaciśnięty szmata, czyli buda zamknieta. Jedyne co zostalo mi juz do ulepszenia to zainwestowanie w dobra elektornike.
    Gra to calkiem calkiem, z dobrym wzmacniaczem bylo by super. Ale jak to w zyciu bywa, nigdy nie jest idealnie, niestety moj pokoj, za maly, w dodatku kwadrat, wymiary sie jakos zle zlozyly, tak ze nie moge znalezc ustawienia bez podbicia (nawet akceptowalnego), trzymanie suba dokladnie w srodku pokoju tez mi zabardzo nie podchodzi.
    Dlatego chyba koncze czasowo przygode z subwooferem, moze w przyszlosci w innym duzym pokoju to tak, inna bajka.
    Co do mojego subwoofera, to robilem go dla mnie, wiec jest dobrze i solidnie wykonany, kazda sciana wzmocniona, wszystko klejone i skrecane. Przedluzenie BR nasadzane na goraco. Glosnik powinien grac w zamknietej skrzyni ale jak ktos woli nizsze zejscie skrzynia jest gotowa do pracy w BR.

Jestem gotowy go oddac w dobre rece za 200zl. W tej cenie ciezko zrobic cos lepszego, nie wspominajac juz o dobrym wykonaniu, czy cos sklepowego to juz w ogole.

• #23 20 Maj 2007 20:57
    Pegelmesser
    Poziom 23  

I prawidlowo postapiłes. Mysle ze zamkniecie budy zaowocowlao polepszeniem pzretwarzania.

200zl to minum jakie mzona za to zadac. Jesli dobzre wykonana technicznie i ladnie wyglada to nawet i 300zl powinno sie dostac. Oczywiscie za pasywny, nie liczac elektroniki. Bo to co jest dopsteopne komercyjnie w tej cenie to scierwo...

• #24 26 Maj 2007 21:37
    gregin
    Poziom 11  

Cos temat ucichl. Czyzby juz wszystko zostalo powiedziane i wyjasnione? Glosnik ma potencjal, wiec moze da sie cos wiecej z niego wydobyc. Zaglebic sie w temat, o kolejne porady sugestie, problemy, rozwiazania, czy pomysly forumowiczow itp a nie mnożyc watkow na ten temat w nieskonczonosc.

• #25 26 Maj 2007 22:29
    pan_membran
    Poziom 12  

ja już moje zdanie wyjasniłem , w celu wyjasnien zapraszam na inne forum, na którym sie nie liczą błyszczące membrany.. pzdr..

• #26 27 Maj 2007 12:35
    Pegelmesser
    Poziom 23  

pan_membran napisał:
    ja już moje zdanie wyjasniłem , w celu wyjasnien zapraszam na inne forum, na którym sie nie liczą błyszczące membrany.. pzdr..

Nie bardzo ruzmiem ta ironie. Nie widze tu nigdzie blyszczacych membran itp dresologi. Moze u Ciebie tak skoro masz z tym stycznosc jak sadze skoro tak piszesz. Inne forum? Jakie? audiostereo? itp inne audiodebile?

Pozdrawiam!

• #27 27 Maj 2007 15:38
    pan_membran
    Poziom 12  

to poprzeglądaj konstrukcje na tej stronie.. i zobacz, jak sie ocenia kolumny na 888 (np o super wsio ok ) LOL
    poszukaj sobie innych forum diy, o wyższym poziomie dla mnie (np audiomania czy diyaudio) ..

• #28 27 Maj 2007 16:14
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Co do ogolnego poziomu elektrody to moge sie zgodzic. Znam dobrze inne fora i moze wlansie dlatego nie przedstawiam swojej konstrukcji tam tylko tu, gdzie moze ona dac wielu osobom (hołdujacych alphardy czy 888 itp) do myslenia i sluzyc jako pewnien wzor... Przedstawienie takiego suba na audiomania czy diyaudio nic nie wnosi wiekszosci ich uzytkownikom..

• #29 27 Maj 2007 21:30
    gregor10
    Poziom 27  

wszystko fajnie ale za taki sub 200zl sie nie wezmie, moj byl duzo lepiej wykonczony i po 2 miechach 200zl wzialem , w takim stanie nie pujdzie ci na allegro, moj byl dodatkowo idealnie wyszpachlowany , i byl w czarnym kolorze ... nie zebym dokuczal oczywiscie....

• #30 27 Maj 2007 21:44
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Nie czaje. Moj jest idelanie wyszpachlowany i kolor ma czarny idelanie. A co do cen to wiem ze ludzie neidoceniaja czyjejs pracy i jakosci tylko wola za 199,99 kupic super hipera scierwo z allegro od pphuperfect itp kolesi co spzredaja 2000W subwoferwy swiecace na niebiesko czy sraczkowato .. niestety psuja rynek i zanizaja poziom techniczny spoleczenstwa... Prze to wiekszosc mysli ze wydac 4000 na kolumny to jakies dziwactwo... 20 lat temu spzret byl o niebo lpszy a pztreciez ponoc technika poszla naprzod.. chyba na Marsie bo na ziemi to chyba sie cofamy...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME