Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log in

odbiornik detektorowy

Main Page -> Forum Index -> Beginner Science ->odbiornik detektorowy Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
sifjejo
Level 11
sifjejo
Level 11
Post#1 17 May 2007 14:46  Topic author   

odbiornik detektorowy

Witam, zrobiłem sobie odbiornik detektorowy, i mam co do niego parę pytań.
Gdy go słucham jest bardzo cicho, trzeba się naprawdę wsłuchiwać żeby coś usłyszeć, czasem samo się dość sporo pogłaśnia, co zrobić żeby ciągle było głośno. Może chodzi o antenę, u mnie antena to rynna w 3-piętrowym bloku, a uziemienie to kaloryfer. Jak zrobić do niego jakiś mały wzmacniacz taki do słuchawek, da się na jakich s starych tranzystorach np. BC211, BC107, ADP-670 ? Dlaczego działa tylko w nocy i jet tak mało stabilny?

Attachments:

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
wspol_nik
Level 25
Helped: 86
wspol_nik
Level 25
Post#2 17 May 2007 15:34    

Re: odbiornik detektorowy

Witam.
Może to pomorze w czymś?; http://www.elektroda.pl/rtvfor...f14403dd8f48f8863560c0d26b797e
Pozdr. wsp :?::D

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Faces
VIP Zasłużony dla elektroda
Helped: 145
Post rating: 29
Faces
VIP Zasłużony dla elektroda
Post#3 17 May 2007 15:42    

Witam. Rynna w twoim bloku jest uziemiona? jeżeli tak to odłącz ją od odbiornika i podłącz zwykły przewód (to może być przyczyną słabego odbioru). Jakie masz podłączone słuchawki, w takim układzie to najlepsze by były wysokoomowe (2000ohm). Inną przyczyną słabego odbioru jest sama prostota odbiornika (bardzo dobry odbiór pojawia się gdy jest on w pobliżu silnej stacji radiowej). Stabilność i jakość odbioru można poprawić dodając do układu tranzystor (będzie potrzebne zasilanie). Można zrobić do tego radia prosty układ na jednym tranzystorze (wzmacniacz ze wspólnym emiterem). Odbiornik działa dobrze w nocy dlatego, że jest wtedy najlepszy odbiór stacji średniofalowych (w nocy jest lepsza propagacja niż w dzień). W układzie takim w dzień nie masz praktycznie możliwości odbioru żadnych stacji (stacje zagraniczne, zbyt słaby sygnał). Odbiornik w takim układzie zawsze będzie mało stabilny, stabilność można poprawić rozbudowując układ. Na koniec polecam lekturę: "Nowoczesne zabawki" i jak masz dostęp do starszych numerów EdW to poszukaj w nich artykułu o odbiornikach dedektorowych czy jakoś tak. Pozdrawiam i powodzenia.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
AdamC
Level 19
Helped: 30
Post rating: 19
AdamC
Level 19
Post#4 17 May 2007 16:05    

Taki odbiornik by więcej słyszeć wymaga kilkudziesięciu metrów anteny (rynna to nienajlepszy pomysł) i dobrego uziemienia (rury wodociągowe ,co ).Słuchawki powinny mieć minimum 2kOhm.
Zrób antenę DWZO (drut wyrzucony za okno) czyli rozciągnij przewód z okna na drzewo,słup latarni, drugi blok itp. możliwie jak najdłuższy.
Różnica będzie ogromna w odsłuchu i ilości stacji.

Książka "Nowoczesne zabawki" kultowa w tej chwili i inspirująca i mogąca zniechęcić do elektroniki z powodu błędów w schematach
( ;-) te stresy początkującego elektronika,ale było minęło )

Powodzenia
A..m

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
kondensator
Level 36
Helped: 285
Post rating: 48
kondensator
Level 36
Post#5 17 May 2007 16:50    

W nocy jest jednocześnie mniej zakłóceń i większy zasięg na falach długich.

Nie mając słuchawek wysokoomowych można użyć zastępczego
transformatora głośnikowego z małego trafa sieciowego np. TS2/15,
podłączając "pierwotne" zamiast słuchawek wysookomowych, a na "wtórne"
słuchawki od walkmana (32 ohm) lub nawet głośnik (16 lub nawet 8 ohm).

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
sifjejo
Level 11
sifjejo
Level 11
Post#6 18 May 2007 19:38  Topic author   

Niestety nie mam takich słuchawek 2 kOhm kOhm, ale mam trafo TG3,5-15-666 , to chyba głośnikowe, mogę je wykorzystać? Spróbuję rozciągnąc jakiś drut po dachu, skoro ta moja antena nienajlepsza. Jak podłącze słuchawki do samego uziemienia i anteny to dość głośno szumi. Jak je składałem to trochę z nim eksperymentowałem i odbierało bez żadnej diody i z anteną i uziemieniem podłączonym jak na schemacie i odwrotnie, czasem z samą anteną, a czasem z samym uziemieniem. Czy z tych tranzystorków które wymieniłem da się coś zrobić?

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Beginner Science -> odbiornik detektorowy
Page 1 of 1

Similar topics to odbiornik detektorowy

Odbiornik detektorowy- pytania (5)
Odbiornik detektorowy - czy to zadziała?... (20)
Odiornik Detektorowy - jak zrobić ?? (39)

Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.067 seconds