Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocne basy estradowe na 12"

digger4 18 Maj 2007 11:11 25278 73
  • Witam wszystkich!Chciałem dzis zaprezentować wam swoje estradówki na 12" Alpharda RW 120B81 .Pomimo tego że to Alphardy, to myślę, że jednak to w miarę dobre głośniki.Schemat konstrukcji skopiowałem z elektrody.Przedstawiam go poniżej.Częstotliwości jakie to gra nie testowalem żadnym programem, ale uderzenie jest bardzo mocne i twarde.Płyta ma 18 mm grubości.Kolumny oklejone są siwym kocem.Myślę że ładnie się prezentują.Zdjęcia nie najlepszej jakości bo robiłem je telefonem.Grałem nimi na szkolnych imprezach i były małe proglemy, bo nauczycielki cały czas przyłaziły i mówiły mi żebym ściszył bo dzieciakom się w brzuchach przewraca i płaczą :) Więc nie szalałem wtedy za mocno.Dopiero gdy odpaliłen je w dużej remizie strażackiej to pokazały na co je stać.Okna były troche wyżarte przez korniki i dwie szyby musialemim zasponsorować:(.Grałem wyedy na końcówce peavey 2x350 rms/8 ohm, do tego ldm smx 10 na przedwzmacniacz i myślę ze pokazały wtedy 100% mocy.Z danych na pudełku wynika że głosniki mają 400 w rms, ale mysle, że to troche przesadzone.Moim zdaniem mają jakieś max 300w.Jedynym mankamentem jest to, że zapomniałem wyciąć dziur, żeby można było wyjąć głośniki, przez co nie mogłem zrobić fotek głośnikom(fotki przetworników pobrałem ze strony), ale to jeszcze można zrobić.Piszcie, oceniajcie i pytajcie.Pozdr digger4.

Fajne!
  • #2 18 Maj 2007 11:14
    postiga
    Poziom 25  

Estetyka na wysokim poziomie. Mowisz ze ladnie graja i to najwazniejsze :)

Ta na oko to jakies dlugie te odwrotki :P

Gdzie kupowales koc i ile m2 ?

• #3 18 Maj 2007 11:32
    digger4
    Poziom 11  

Koc kupowałem w Zamościu u tapicera.Na jedną paczke poszło mi około 3-3,5m2.koc kosztował 26.50 za metr kwadratowy.Są dlugie to fakt,ale za to z wylotu bardzo ładnie stuka.Gasi zapałke z odległości około 1.5 m od wylotu.

• #4 18 Maj 2007 11:53
    tetim
    Poziom 9  

Witam konstrukcja bardzo fajna naplrawde moze to Lupac jak choleraz ale chyba nisko niezejdzie chcialem sie zapytac czy podejdzie do tego Glosnik STX 32-300-8-SS? Symulowales to czyms?

• #5 18 Maj 2007 11:56
    postiga
    Poziom 25  

Widze ze dosc niekonwencjonalne metody pomiarowe stosujesz ;);)

Co do koca to zajebe**** drogi.

Dodano po 1 [minuty]:

tetim napisał:
    Witam konstrukcja bardzo fajna naplrawde moze to Lupac jak choleraz ale chyba nisko niezejdzie chcialem sie zapytac czy podejdzie do tego Glosnik STX 32-300-8-SS? Symulowales to czyms?

po pierwsze ma gumowe zawieszenie wiec odpada, a po drugie juz nie ma co pisac :P

• #6 18 Maj 2007 12:04
    digger4
    Poziom 11  

Koc drogi, ale a to jaki!Po pierwsze bardzo dobże się przyklejał, po drugie ładnie wygląda, a po trzecie jak próbowalem je na gołych dechach to wrażenia...były dobre,ale nie do końca.Z kocem poprzwiło się praktycznie wszystko.Gdy wyłożłem tylko sam wylot odrazu inne granie!A do do stx to masz racje.Gumowe zawieszenia nie nadają sie do odwrotek.Zrobiłem sobie coś takiego do auta, tylko mniejsze i na głośniku alpharda cw 1002cx.Grać grało, ale... nie tak jak się spodziewałem.Do odwrotek tylko sztywne.

• #7 18 Maj 2007 13:23
    fullsound
    Poziom 15  

Gratuluję głównie wykonania - bardzo mi się podoba - wygląda na estetyczne.
    Szczególnie interesuje mnie właśnie kwestia oklejania kocem - jest jakiś sposób/system oklejania tak, żeby odpoadów nie było dużo i żeby to wyglądało? Szczerze powiem, że przy swoich satelitach się trochę namęczyłem (jestem początkujący), a ty widzę dużo bardziej skompolikowana konstrukcja - jak to robiłeś? Wycinałeś fragmenty?

• #8 18 Maj 2007 13:40
    digger4
    Poziom 11  

Dzięki zapochwałe i bardzo mi miło, że się podoba.Oklejanie kocem wcale nie jest takie łatwe jakby się to mogło wydawać, ale z tym nie bylo dużo problemów.Podstawa to dobry koc i klej.Nie żałowalem pieniędzy na dobrej jakości koc i klej.nie pamiętam jak klej się nazywał,bo nie moge znaleść puszki, ale jeszcze dokłednie poszukam.Klej był bardzo dobry, ponieważ nawet po przyklejeniu koca do kolumny mogłem jedzcze dowolnie go sobie ustawiać.Co do techniki to nie jest dość skomplikowna.Na początku wszystko sobie odrysowałem na kocu.Jednym kawałkiem koca okleiłem górną część wylotu i górę.Pużniej (też jednym kawałkiem)boki i tył.Dół wylotu i wpód też jednym.Na końcu zaotało mi tylko oklejć boki wewnątrz wylotu i przegrodę.Jest z tym trochę roboty,ale efekt końcowy jest super.Są różne techniki oklejania, ale ja myślę ze ta jest najprostsza i zostaje najmniej niepotrzebnych kawałków.

• #9 18 Maj 2007 14:05
    fullsound
    Poziom 15  

to dobrze rozumuję, że na krawędziach (wzdłuż) masz łączenia? muszą być chyba spasowane idealnie żeby się nie odklejało, nie widać było płyty, itd. Jest z tym problem?

• #10 18 Maj 2007 14:25
    digger4
    Poziom 11  

Tak,masz rację że na łączeniach koca może być widać płytę,ale ja tez o tym pomyślałem.Racja, że koc musi być dobrze spasowany,ale i tak może byc widać płytę.Ja postanowiłem nie łączyć koca na kantach płyty, tylko go trochę założyć(1.8mm-grubość płyty).Moim zdaniem dobże wyszło.Z resztą zobacz i oceń.

• #11 18 Maj 2007 14:58
    fullsound
    Poziom 15  

W sumie bardzo trafna decyzja - wyszło zawodowo ;-)
    Przy następnych obiciach spróbuję podobnie - może koc nie będzie mnie tylke kosztował -)

pozdrawiam,
    Jarek

• #12 18 Maj 2007 15:11
    digger4
    Poziom 11  

A co sądzicie o głośnikach?

• #13 18 Maj 2007 17:07
    tetim
    Poziom 9  

Postiga niezgadzam sie ze gumowe zawieszenie nienadaje sie do Tuby! byla Tuba Tomasz 2xGDN-25 zawieszenie gumowe. Puznie djbolo podal zamienniki do swojej Tuby 32-150, 32-300 powiedzial ze zagraja podobnie do 30-200 i tak tez sie stalo graja podobnie a ta konstrukcja niczym sie chyba nieruzni od DH15

• #14 18 Maj 2007 17:34
    Usunięty
  • #15 18 Maj 2007 17:51
    postiga
    Poziom 25  

tetim napisał:
    Postiga niezgadzam sie ze gumowe zawieszenie nienadaje sie do Tuby! byla Tuba Tomasz 2xGDN-25 zawieszenie gumowe. Puznie djbolo podal zamienniki do swojej Tuby 32-150, 32-300 powiedzial ze zagraja podobnie do 30-200 i tak tez sie stalo graja podobnie a ta konstrukcja niczym sie chyba nieruzni od DH15

Tak :D no to wloz tego 'gumowca' i zobaczy co po pewnym czasie szybciej sie rozleci ;-)

Zreszta ludzie. odwrotka tj estrada, estrada-twarde zawieszenie.

Czy bylo kiedys innaczej :| ? Gdyby djbolo stwierdzil ze 32/300 lepiej sie nadaje do odwrotki wstawilby go, bo wkoncu 100W wiecej,tanszy, ale tak nie zrobil, dlaczego.. ? (tego dowiecie sie Panstwo w nastepnym odcinku :p )

Grac pewnie bedzie tak samo, a nawet moze i lepiej, Zalezy jak sie bedzie cielo pasmo, Mam w domu odwrotke na 30/200, i subwoofer na 32/300, jakis mi sie nie widzi wsadzac go do odwrotki ;)

• #16 18 Maj 2007 18:14
    digger4
    Poziom 11  

Głośniki kupiłem na allegro i dałem za nie jak dobrze pamiętam około 250zł za sztuke.Chciałem kupić 4ohm ale rw 12B81 produkowali tylko 8ohm(szkoda).A co do miękkich zawiasów to czy ktoś widział kiedyś prawdziwego estradowca na miękkim?????bo ja nie.Do odwrotek to się w żadnym wypadku nie nadaje.Kiedys robiłem inny projekt odwrotki na tonsilu gdn 30/80/8 i nie nazwał bym tego graniem.To bylo jedno wielkie buczenie.Druga sprawa:zrobiłem sobie taką małą dowrotkę na cw 1002cx na gumie i....przerobiłem na normalną z br.Nie wiem, może do domu to takie coś można zrobić, ale na estradę to sie nie nadaje.Porównajcie sobie uderzenie z glośnika z twardym zawieszeniem i z mioękkim to zobaczycie.

• #17 19 Maj 2007 17:04
    neo9120
    Poziom 13  

witam wszystkich ładne te odwrotki ile kasy na nie wydałeś
    pozdrawiam neo9120

• #18 20 Maj 2007 12:52
    digger4
    Poziom 11  

Witam.No to tak:głośniki około 500(komplet),koc i klej ok.180zł,płyty i docinanie ok.150;terminale,rączki i narożniki ok.80zł.Całość ok 800zł.

• #19 20 Maj 2007 22:45
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

Na początku to powiem ze nie chce nikomu na ubliżać czy coś ale muszę powiedzieć trochę zdań na temat samej konstrukcji...

Po pierwsze:
    TUBA NISKOTONOWA (jak wy tutaj określacie ODWROTKA) to konstrukcja nadająca sie tylko pod dany model głośnika i nie można jej robić na oko oraz do dobrze wyliczonej obudowy tubowej wsadzać byle jaki głośnik...

Po drugie:
    Oczywiscie zdarza sie ze do obudowy pasuje kilka modeli głośników ale z rożnym skutkiem.

Po trzecie:
    Aby tuba mogla zagrać niskim basem. Musi mieć swoja długość.
    Dokładniej to obudowa tubowa skalda sie z kanału tuby oraz komór ciśnieniowych...
    PO kolei :
    1. Komora za głośnikiem.
    2. Komora przed głośnikiem.
    3. Przewężenie pierwsze (początek tuby)
    4. Dalej kilka części kanału tuby od najmniejszego do największego.

Tak zbudowana jest tuba niskotonowa gdzie uzyskuje sie niskie częstotliwości. Inne tuby są tubami krótkimi. Gdzie gra ona w innych częstotliwościach...(wyższych)

Tak dla przykładu HD15(ok 80cm długości)gra od 80hz. Tuby (30-50cm długości) są na pasmo średnie... Tuby (poniżej 30cm średniowysokie i wysokie częstotliwości)

A teraz parę slow o samej konstrukcji:

Nie możną tego nazwać tuba. Dlatego iż na stronie autora projektu jest nazwane to BPHORN. Ale aby zaistniało zjawisko tuby musi to być odpowiedni głośnik. A tu nie dość ze nie ten głośnik to nawet średnica sie nie zgadza. Oto chodzi ze 15stka piętnastce nie równa a tu nawet 15 cali niema... To już diametralnie inne parametry...

Wiec kolego zrobiłeś po prostu przerośniętego band pasa 4tego typu :)

Co to oznacza ?? Ze kolumna jako kolumna może grac dobrze. Ale nie ma takiej efektywności jak tuba a jak bandpass. Czyli jakieś 10dB mniej...
    Dlatego może nisko schodzić ale bez efektywności :)

CO do samego wykonania nie podobają mi sie tylko raczki ale to raczej koszta tu grały role... reszta idealnie...
    Gratuluje obicia wylotu bo to masochizm a wiem coś o tym obijaniu wylotu tuby....

Tu macie cha-ke mierzona tej konstrukcji : (nie liczona)

jak widać na prawidłowym głośniku ma to przenoszenie efektywnie od 60hz...

• #20 21 Maj 2007 00:52
    simp
    Poziom 12  

witam
    ...moge tu jedynie dodac ze konstrukcja wyszla dosyc fatalnie bo cena do jakosci jest naprawde mizerna... heh no i nikt tu nam nie w mowi ze to wytwarza takie cisnienie akustczne zeby napedzic jakies osp (no chyba ze masz jakies porzadne nadstawki co schodza do 70-60hz)
    Za te pieniazki mozna bylo kupic uzywanego 15' i wsadzic go do prostej obudowy typu b-r lub b-p....

• #21 21 Maj 2007 06:24
    neo9120
    Poziom 13  

Wszystko można ale najważniejsze jest to że chlopak sie namęczył przy budowie tych odwrotek i chciał zrobić je dla siebie oczywiście mógł by kupić wszystko gotowe ale wolał sam je zbudować i mi się to podoba.
    Pozdrawiam neo9120:D

• #22 21 Maj 2007 08:26
    digger4
    Poziom 11  

Ludzie myślicie,że jestem głupi i nie widziałem,że ten projekt jest do 15''?Oczywiscie,że widziałem!Pokazałem tylko jak tylko ten projekt wyglądał.Wymiary oczywiście zmniejszone tak,żeby to było odpowiednie do 12''.

• #23 21 Maj 2007 09:00
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

digger4 napisał:
    Wymiary oczywiście zmniejszone tak,żeby to było odpowiednie do 12''.

No właśnie - jak? Z proporcji chyba...:P To trzeba cala obudowę przeliczać.
    Poza tym nie wciskajcie ludzie kitu ze to nie ma prawa grac bo tak być nie musi. Zawsze jest szansa ze ten alpierd jakimś fartem sie wpasował:) Fakt faktem niskiego basu z tego nie będzie bo to w końcu HD

• #24 21 Maj 2007 09:30
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

digger4 napisał:
    Ludzie myślicie,że jestem głupi i nie widziałem,że ten projekt jest do 15''?Oczywiscie,że widziałem!Pokazałem tylko jak tylko ten projekt wyglądał.Wymiary oczywiście zmniejszone tak,żeby to było odpowiednie do 12''.

Tak właśnie zmniejszyłeś obudowę i tyle a tak nie można musiał byś ją zaprojektować na nowo a nie zmniejszyć tylko. Nie pisze tego złośliwie ale niestety taki typ obudowy tego wymaga...

chaka napisał:

digger4 napisał:
    Wymiary oczywiście zmniejszone tak,żeby to było odpowiednie do 12''.

No właśnie - jak? Z proporcji chyba...Razz To trzeba cala obudowę przeliczać.
    Poza tym nie wciskajcie ludzie kitu ze to nie ma prawa grac bo tak być nie musi. Zawsze jest szansa ze ten alpierd jakimś fartem sie wpasowałSmile Fakt faktem niskiego basu z tego nie będzie bo to w końcu HD

Dlaczego ??
    Może to nisko zagrać bo są dwa wyjścia z tej sytuacji:

1. To już w ogóle nie spełnia zadania i nie jest tuba i działa jako BP4Th i ma mizerna efektywność.
    2. Działa jak tuba bo głośnik przypasował ale nie ma ładnego basu tylko pukowaty garkowaty bas. ( ze względu ze to właśnie krótka tuba jest)

• #25 21 Maj 2007 10:11
    digger4
    Poziom 11  

Oczywiście,że proporcja.Fakt,że trzeba było wszystko wyliczać,ale dało rade.Co do grania to nie wiem jakie to gra pasma.W założeniu było,że mają łupać twardo i mocno.uważam ,że to się udało pomimo tego,że to tylko 12".Nikt nie musi lubic Alpharda.Dla mnie najbardziej liczy się jak to gra.

• #26 21 Maj 2007 15:49
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

mlody_elektronik napisał:

1. To już w ogóle nie spełnia zadania i nie jest tuba i działa jako BP4Th i ma mizerna efektywność.
    2. Działa jak tuba bo głośnik przypasował ale nie ma ładnego basu tylko pukowaty garkowaty bas. ( ze względu ze to właśnie krótka tuba jest)

1. Pewnie komora ma z 50-60l wiec jakiś bas będzie ale podbicie jakie daje tak krotka tuba spowoduje ogromne podbicie wiec zostanie wysoki bas.

2. "pukowaty garkowaty bas" to wg mnie właśnie wysoki, i mocno podbity bas.

Nie ma co dywagować na ten temat bo tuby nie słyszeliśmy a parametrów głośnika nie znajdziemy żeby toto nawet przesymulować. Jeśli chcesz porozmawiać na ten temat - zapraszam do innego tematu bo to nie jest odpowiednie miejsce.

• #27 09 Cze 2007 17:58
    djsebartus17
    Poziom 15  

ja chciałbym tylko dodać, ze użytkownik Sebidino zrobił podobne paczki tylko, ze na 15" ( bodajże STX 38/300 ) >> pamietam ,ze straszna wojna było o to na forum:D

• #28 27 Cze 2007 10:05
    irecki24
    Poziom 16  

Witam podaj jakieś koszty jakie ci wyszły za te odwrotki i odezwij sie do mnie digger4 na gg 8307489

• #29 22 Sty 2008 17:11
    kopawel
    Poziom 14  

No i jak zwykle.

Budowa prawie ze kazdego postu.

1. przedstawienie przez autora.
    2. pierwsze pochwaly.
    3. jedna osoba skrytykuje
    4. same krytyki.

dlaczego tak zawsze jest ??

to napewno nie zbieg okolicznosci !!!!!!!!!!!!

niech sie wypowiadaja ci, co naprawde wiedza o co chodzi.

ja co prawda nie jestem orlem ale to jest chore !!!!!!!!!!!!!!!!!!

• #30 22 Sty 2008 21:35
    wilku_sc
    Poziom 21  

ja nigdy nie robiłem nic co miało być na estradę wiec nie znam się zbyt dobrze na tym, ale musicie (Ci co się znają i krytykują), że autor wydał na dwa suby 800 zł.
    tak dla porównania najtanszy subbas Polaudio kosztuje 1700 zł.

Do autora- naprawdę szyby wyleciały/pękły??
    Pozdr

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme