Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Band Pass 6th na Tonsilu GDN 20/80/2

chaka 22 Maj 2007 15:14 14729 35
  • Band Pass 6th na Tonsilu GDN 20/80/2

Witam

Od dłuższego czasu przymierzałem się na ciut lepszy subwoofer, Zawsze brakowało kasy wiec projekt odwlekałem aż pewnego dnia we Wrocławskim NeoNecie przez przypadek zauważyłem wystawionego za śmieszną cenę GDN'a 20/80/2. Nietrudno się domyślić że oczy mi się zaświeciły a z portfela zaczęła wysuwać sie magiczna karta:)

Po pewnym czasie spędzonym przed symulacjami wybrałem paczkę 35l br którą w prosty sposób można było przerobić na band-pass.

Pierwszy był br który grał bardzo fanie ale nie byłbym sobą gdybym nie wykorzystał możliwości przerobienia paczki i...... to był strzał w dziesiątkę!
    Wykresy nie do końca potwierdzają moje słowa jednak już nie raz sie przekonałem że wykresy a rzeczywiste brzmienie to 2 różne sprawy.

Projekt powstawał dosyć długo ze względu na ograniczony czas, fundusze oraz zaplecze techniczne(suba składałem w całości we Wrocławiu a warsztat mam w Lublinie) więc nie pamiętam dokładnie wszystkich wymiarów oraz strojeń ale to było mniej więcej tak:

Komora 1
    25L @ 35Hz
    Komora 2
    10L @ 90Hz
    Obudowa z płyty 18mm z licznymi wzmocnieniami. Skręcana na wkręty i klejona wikolem.
    Wyloty koniecznie muszą być profilowane z obydwu stron gdyż inaczej będzie świszczeć. Dłuższy skleiłem z dwóch profilowanych, a krótszy profilowałem samodzielnie wyginając rozgrzaną krawedź.

Sub miał uzupełniać zestaw składający się z monitorów Grundiga box mb-100 zasilanych Technicsem SU-4 wiec jest aktywny. Zasila go końcówka mocy jabela j-35 po drobnych modyfikacjach, z dwoma KD 503 na wielgaśnych, oddzielnych radiatorach, bez podkładek wiec śmiało można było nie wyprowadzać ich na zewnątrz obudowy. Trafo to ts120/13 Zatry z dowiniętymi kilkoma zwojami dla osiągnięcia +-40V zasilania dla
    końcówki. Realna moc wynosi 50W więc końcówka jest nie do zajechania:) Preamp, posiada wejścia wysoko oraz niskopoziomowe, przełącznik fazy, regulacje odcięcia, bypass, nachylenie 12dB/okt. Dodatkowo jest układ miękkiego włączania na mikrostyku.

Sub miał być inny niż wszystkie więc postanowiłem go obszyć lnem, a tradycyjne gałki i przyciski zastąpić guzikami:) Duży guzik jest obrotowy i służy za regulacje wzmocnienia, natomiast pod małym znajduję się mikrostyk włączający suba. Dodatkowo duży guzik podświetlany jest dwoma mikro żarówkami umieszczonymi w specjalnie wydrążonej na nie komorze.

Doszedłem do wniosku że lepiej nie przebajerować całości i regulacje odcięcia którą ustawia sie w zasadzie tylko przy zmianie systemu umieściłem w wewnętrznej przegrodzie tak aby można było nią manipulować po wyjęciu dolnego br.

Sub ma powalające, potężne brzmienie, czego nie zapewni żaden Bass Reflex. Brzmienie jest krótkie, miękkie i bardzo ciepłe. Genialnie brzmi na nim stopa, a reszty nie napisze bo to potrafią chyba tylko audiofile. To trzeba usłyszeć. Generalnie nie zamieniłbym już band pasa na nic innego:) Zakochalem sie i nie oddam:)

Fajne!
  • #2 22 Maj 2007 15:45
    mirro1234
    Poziom 23  

Chyba jestem pierwszy... heh... Całkiem całkiem... a właściwie to bardzo fajnie. Kwestii oklejenia lnem i przycisków - guzików nie będę poruszał ponieważ każdy ma swój gust i o tym się nie dyskutuje. Choć ja wole bardziej tradycyjne wykończenie typu okleina, a fornir to już "miodzio" :)

Szkoda, że nie ma wykresów (mimo, iż nie odzwierciedlają rzeczywistości, to jednak by się przydały).

A napisz jeszcze dlaczego taki wzmacniacz dałeś. Nie lepiej byłoby zmostkować LM3886 ?? Brzmienie pewnie lepsze, a uzyskałbyś ponad 100W dla 8 ohm. Poza tym LM w mostku ma duży prąd wyjściowy co w połączeniu z dużymi pojemnościami kondensatorów filtrujących w zasilaczu dałoby większego "kopa".

Mam również subwoofer na tym głośniku (w br) i powiem, że gra świetnie. Też się zastanawiałem nad band pass, ale nie mam na to czasu, a tak w ogóle to lubie patrzeć jak głośnik pracuje.

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA --> REGULAMIN.
    [hefid]

No teraz jest chyba dobrze :)

• #3 22 Maj 2007 16:07
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie dałem scalaka bo nie lubię scalaków - zwłaszcza do suba. Więcej mocy mi naprawdę nie potrzeba - sub gra na tyle głośno że praktycznie nigdy nie gra na więcej jak 1/3. To wystarcza wiec po co kombinować. Gdybym chciał więcej mocy to na pewno nie zastosowałbym mostka ale podwyższyłbym napięcie zasilania.

• #4 22 Maj 2007 17:34
    syriuszblack
    Poziom 22  

Witaj, prosiłbym o wymiary obu komór i BR'ów. Posiadam dwie sztuki tego głośnika i chciałbym też coś takiego zmajstrować.

• #5 22 Maj 2007 17:56
    DJKompot
    Poziom 26  

Witaj

Fajny niskotonowiec. Szczerze to zamierzam coś zbliżonego sobie poskłądać ale jeśli chodzi o wygląd to bardziej tradycyjnie. Jeśli chodzi o J-35 to nie wim co niektózy mają do niego. Mam go i napędza mi obecnie niskotonowca i jest świetny. Ma mocne podbicie i tego tranzystorowcom nie zabraknie. J-35 przy 4Ohm wyciąga 70 -80W na orginalnych częściach i z zasilaniem 40 - 43V symetrycznie. Mój tyle oddaje na orginalnych częściach. Przy 8Ohm wyciągnie ok. 50W.

Pozdrawiam - Powodzenia w dalszym majsterkowaniu

• #6 22 Maj 2007 18:09
    chaka

syriuszblack napisał:
    Witaj, prosiłbym o wymiary obu komór i BR'ów. Posiadam dwie sztuki tego głośnika i chciałbym też coś takiego zmajstrować.

Przecież wyraźnie napisałem, że nie pamiętam szczegółów skrzynki bo robiłem ją dosyć dawno a plany zaginęły.. Czy tak trudno jest obliczyć wymiary na podstawie objętości? Br policzysz w winisd. Średnica to 8cm.

• #7 22 Maj 2007 21:53
    Wejper
    Poziom 15  

fajny sub, sam bym z chęcią takiego zmajstrował, wiesz ile on może mieć skuteczności??

+ za wykończenie

• #8 23 Maj 2007 07:53
    Shanleaf
    Poziom 17  

Niezły pomysł z tym materiałem okrywającym konstrukcję : ] Wiem, że w takim sprzęcie przede wszystkim chodzi o wrażenia odsłuchowe, ale osobiście lubię popatrzeć sobie na nieosłonięte przetworniki : }

• #9 23 Maj 2007 08:53
    Arkadyo
    Poziom 29  

No widze, że go w końcu pokazałeś :D, wygląda fajnie ale jak już w końcu do Ciebie podjadę :D to sobie go bliżej obcykam :)

• #10 23 Maj 2007 15:19
    syriuszblack
    Poziom 22  

Niby nie, ale jeśli konstruuję kolumny to, określając z "muzyczna" tylko "covery". Sam, jedynie górki estradowe, czego liczyć nie za bardzo trzeba. W subbasy nigdy się nie bawiłem, a obsługa WinISD to dla mnie czarna magia:)

• #11 24 Maj 2007 00:13
    katorznik
    Poziom 11  

A ja powiem o walorach estetycznych tej konstrukcji, otóż podoba mi się niecodziennosc podejscia do tematu. Pomysl z obszyciem lnem - jak zaczelem czytac mysle sobie taki ooo.... ale z guzikami to byl ekstra pomysl......

• #12 24 Maj 2007 10:22
    stanleymarc
    Poziom 15  

Witam.

Band-Pass to jest to ja tez sie o tym przekonalem
    wykonczenie niecodzienne ale estetyczne ogolnie spoko subik
    pozdrawiam

• #13 24 Maj 2007 15:23
    marcin elek
    Poziom 17  

Fajne kolumienki starannie wykonane życzę tak dalej

• #14 24 Maj 2007 19:49
    Gilotyn@
    Poziom 30  

Nie no subik fajny (oryginalny) i bardzo ciekawy jestem, jak gra ten tonsilek w tym band pasie. Mam jeszcze takie pytanie w jakim pokoju on gra.

• #15 24 Maj 2007 19:59
    chaka

Jakieś 12-15mkw ale myślę ze spokojnie do 20mkw da rade.

• #16 25 Maj 2007 00:59
    DUD3K
    Poziom 19  

witam

przekonala mnie ta konstrukcja, juz jakis czas sie przymierzalem do band passa i ''zrobie to'' teraz mam visatonika w250s8 w 55 litrach bassreflex 39Hz.. ladnych pare godzin siedzialem w wind isd i najlepszym wyjsciem okazuje sie byc BP6th, jedna komora 35l/35Hz, druga 35l/80Hz, jakos tak dokladniej jeszcze bedzie sie to pewnie zmieniac.. wiem ze o ile pamietam to zawsze mialem dobre wrazenia odsluchowe z bp

• #17 28 Maj 2007 15:09
    gregor10
    Poziom 27  

chaka mozesz podac gg spodobala mi sie ta konstrukcja , mam pytanie jak ona wypada pod wzgledem cisnienia do jakichs 12' lub 10'

• #18 03 Cze 2007 21:17
    chaka

Co do ciśnienia do pojęcia nie mam bo żeby porównanie było miarodajne, trzeba porównać różne średnice w jednego typu obudowach.

A tak mi zardzewiał panel:) Zapomniałem polakierować:P

• #19 03 Cze 2007 23:40
    kfh13
    Poziom 14  

Mam kilka pytań technicznych dotyczących lnu !

Jaką technikę zakładanie lnu zastosowałeś (nie znam się) ?
    Czy jest on klejony po całości czy zszywany na końcach ?
    Ile kosztowało Cię obudowanie takiej budy ?
    Czy nie ma problemu z kurzem i brudem tzn. czy po pewnym czasie buda nie ciemnieje ?
    Czy len został pokryty jakimś lakierem matowym, bezbarwnym dla trwałości ?

Dodam że bardzo podoba mi się pomysł zastosowania lnu. Kolory są naturalne a faktura znacznie ciekawsza niż kocyk czy okleina drewno podoba, która się mi już przejadła.

A pomysł z guzikami dla mnie REWELACJA ! :D

• #20 04 Cze 2007 00:48
    chaka

Len jest zszywany w odpowiedni sposób na rogach. Jeśli sie to dobrze zrobi, lnianą nicią to nie ma praktycznie śladu. Koszt lnu na taki głośnik to jakieś 15-20zl.
    Z brudem jak będzie to zobaczymy, w razie czego można poszewkę zdjąć i uprać. albo założyć nową, ale ze zszywaniem jest masakra. Zajmuje to kilka godzin mimo tylko 7 krawędzi. Na razie nic sie nie brudzi bo subik stoi sobie w spokoju, nikt go nie maca, a jak sie zakurzy to można go odkurzaczem śmignąć:)
    Z tym lakierowaniem mogło by wyglądać ciekawie ale tak duża grubość lakieru mogłaby z czasem popękać.

• #21 04 Cze 2007 18:59
    kfh13
    Poziom 14  

Czyli jest to bardzo dokładnie skrojony pokrowiec na bude ?

To tym bardziej podziwiam :D

Bo myślałem że to na chama naciągnięty materiał a wszelkie niedokładności są zasłonięte 6 ścianką :cry:

• #22 04 Cze 2007 21:48
    chaka

Niiii.. materiał jest bardzo dokładnie skrojony i zszyty na 7 krawędziach. Po zszyciu jednej nie czułem palców..

• #23 16 Cze 2007 13:06
    Krystian69
    Poziom 10  

Witam! Ja też jestem posiadaczem 20/80/2 póki co narazie w BR ale mam już plany i w związku z tym pytania: czy jest sens robić 4th bandpass na tym głośniku? w WinIsd wykres wyychodzi spoko komora zamknieta około 18,5 litra a wentylowana 14,5 strojona na 69Hz? Co wy na to?? opłaca się czy zostać przy BR?? Pozdrawiam

• #24 21 Kwi 2008 20:45
    Ardus81
    Poziom 11  

Witam.
    Mam pytanko czy wygłuszałeś tego suba? Bo nic o tym nie pisze.
    Jestem w trakcie klonowania twojego suba i nie wiem czy go wygłuszać?

• #25 21 Kwi 2008 21:27
    siewcu
    Poziom 31  

Świetna konstrukcja... tak sobie myślę, że może lepiej byłoby zrobić bandpass niż B-R :) Dzięki za inspirację. BTW skąd w NeoNecie głośniki ?
    pozdrawiam
    PS. Byłaby szansa na jakiś odsłuch ? ;)

• #26 21 Kwi 2008 21:37
    UnnamedByMazek
    Poziom 12  

Dobry pomysl w zastosowaniu takiego typu obicia czy oklejenia + guziki kto by pomyslal :)
    10/10

• #27 21 Kwi 2008 22:57
    dzikchu
    Poziom 13  

Witam,

Subwoofer wyróżnia się z tłumu, szczególnie pod względem obicia :) i tez pod tym wzgledem, że jest zasilana tranzystorowcem, a nie jak już wszyscy przywykli TDA. Moc 50wat w domu stanowczo jest wystarczająca i sądzę, że ta końcówka dobrze się spisuje w tym subie. Co do WinISD muszę się zgodzić, nie zawsze jego obliczenia pokrywają się z tym co słyszymy, czasami po prostu warto jest zaryzykować, o czym możemy się przekonąć obserwując tą konstrucję :)

• #28 25 Kwi 2008 01:30
    chaka

Strojenia obliczone przez winisd potwierdzone zostały charakterystykami impedancji zdjętymi speaker workshopem. Wiem zatem, że wycisnąłem z tego głosnika wszystko co potrafi:)

Co do odsłuchu, to nie ma problemu, jednak pomieszczeniu gdzie aktualnie stoi, nie brzmi wcale..
    Moze jak się przeprowadze.

• #29 26 Kwi 2008 13:02
    Jamess8
    Poziom 16  

Chaka a pamiętasz jakie Fs wyszło z własnych pomiarów? Ja mierzyłem swojego Tonsila i Fs wychodzi na poziomie 38Hz. Mam już ten głośnik jakiś czas, na ogół głośno go nie słucham może się jeszcze wyrobi.

• #30 09 Maj 2008 20:44
    inkognito09
    Poziom 29  

Miło popatrzeć na konstrukcję robioną z głową. Wielu ludzi zapomina o zaokrąglonych końcach BR, a potem dają coraz to większe średnice "żeby nie świszczało". Przyznam się szczerze, że posłuchałbym chętnie tego głośnika w BP.
    Ale to wykończenie... Wiem że to ryzykowne mówić otwarcie do moderatora, ale zaryzykuje - w życiu bym nie obił czymś takim kolumn czy suba ;). Na pierwszy rzut oka wygląda jak wiklinowy kosz na bieliznę, ale cóż - o gustach się nie dyskutuje ;). Ważne że oryginalne.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME