Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak i czym wygłuszyć pokój?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Technika Sceniczna i Studyjna -> Jak i czym wygłuszyć pokój?
Autor
Wiadomość
Mocho06
Poziom 1
Poziom 1

Post#1 Post autora tematu 05 Cze 2007 13:41   

Jak i czym wygłuszyć pokój?

Witam wszystkich!!!
Mam pytanie, co zrobić żeby muzyki nie było słychać w pokoju obok???
Między moim a drugim pokojem stoi ściana z płyty gipsowej, grubość ściany wynosi ok.8cm, w środku jest styropian i stare szmaty, trochę to wygłuszyło ale to jeszcze nie to, dalej słychać muzykę w drugim pokoju. Co jeszcze mam zrobić, skutecznie no i oczywiście tanio. Jest jeszcze opcja że ściany są już ok, a drzwi psują mój plan wygłuszenia! Może ktoś już miał problemy z czymś takim, i uporał się z nim i mógł by pomóc!?
Pozdrawiam!!!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Cze 2007 13:41   

Powrót do góry

Preskaler
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Krosno

Post#2 05 Cze 2007 14:24   

Re: Jak i czym wygłuszyć pokój?

Jedynym, tanim i skutecznym środkiem jest... zastosowanie słuchawek! Wszystkie inne sposoby są drogie, pracochłonne i (w różnym stopniu) nieskuteczne. No może te najdroższe trochę mniej nieskuteczne ale zdecydowanie dają gorsze efekty od słuchawek.
Powrót do góry

lowbird
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Częstochowa

Post#3 05 Cze 2007 15:00   

Karton gipsu raczej nic nie wytłumi, zawsze będzie słychac muzyke w drugim pokoju, nie wazne co tam wsadzisz, chyba ze będzie to stalowa gruba płyta :D
Powrót do góry

glurak
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Arnsberg

Post#4 06 Cze 2007 16:35   

Miedzy plytami gk powinna byc wata mineralna, styropian nie tlumi zbyt dobrze dzwieku. Drzwi powinny byc podwojne, wygluszone. To wytlumi wysokie i srednie tony. Najtrudniej jest pozbyc sie niskich tonow, tu trzeba stosowac dodatkowo sciany z pustka w srodku, plywajaca podloge i podwieszany sufit. Cos jakby wybudowanie drugiego pomieszczenia w innym. Pomysl Kolegi ze stalowa plyta jest troche chybiony, poniewaz stal bardzo dobrze przewodzi dzwieki, a nie wytlumia. O tym wiedzieli juz indianie, przykladajac ucho do szyn sluchali czy stalowy rumak nadjezdza...
Powrót do góry

Agencik15
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Dęblin/Lublin

Post#5 06 Cze 2007 18:08   

Nie wiem czy to do konca sprawdzona metoda ale dosc tanio mozna wygluszyc pomieszczenie kartonowymi opakowaniami na jajka.
Powrót do góry

lowbird
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Częstochowa

Post#6 07 Cze 2007 00:09   

glurak napisał:
... Pomysl Kolegi ze stalowa plyta jest troche chybiony, poniewaz stal bardzo dobrze przewodzi dzwieki, a nie wytlumia. O tym wiedzieli juz indianie, przykladajac ucho do szyn sluchali czy stalowy rumak nadjezdza...

Metafora taka- nie wiem czy ktos w ogole sie zdecyduje na przerabianie pokoju (ścian, sufitu i podłogi), zeby nie bylo słychac dzwieku w drugim pomieszczeniu.
Agencik15 napisał:
Nie wiem czy to do konca sprawdzona metoda ale dosc tanio mozna wygluszyc pomieszczenie kartonowymi opakowaniami na jajka.

A kto normalny będzie w swoim pokoju co dzień oglądał wytłoczki na jajka na ścianach, i jak to czyścić ? ;d
Powrót do góry

Matitronik
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#7 07 Cze 2007 14:38   

Muszę powiedzieć, że kartonowe wytłoczki to jest dobry sposób a na kartonowe wytłoczki płyta kartonowo gipsowa, oczywiście na dystansach.
Kiedyś, kiedy mój brat zrobił prowizoryczne studio we włąsnym pokoju użył styropianu na ściany (od środka) i to przykrył płytami gips-karton. Problem w tym, że to miało tylko zapobiedz powstającemu hałasowi i echo. Wiadomo też, że meble na styropianie się trzymać nie będzie.

Skoro mówimy tylko o wygłuszeniu miedzy pomieszczeniami tak aby nie prtzedostawaly się dźwięki, to polecam wytłoczki i na to regips.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Agencik15
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Dęblin/Lublin

Post#8 07 Cze 2007 14:48   

Kto normalny?? Mozna to zamaskowac.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Cze 2007 14:48   

Powrót do góry

matador123
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#9 10 Cze 2007 21:42   

Z tłumieniem fal akustycznych jest tak: najskuteczniej dźwięki przechodzące tłumi duża MASA zastosowanego materiału, np. ceglany podwójny mur z dylatacją wypełnioną np. piaskiem. Ponadto trzeba pamiętać o zasadzie: otwór w ścianie, który ma 1% jej powierzchni, przeniesie ponad 95% energii akustycznej z jednego pomieszczenia do drugiego. Zatem należy uszczelnić też wszystkie szpary w drzwiach i konstrukcji ścian. Wytłoczki do jajek nie wytłumią dźwięków "przechodzących" przez ścianę - mogą poprawić tylko akustykę pomieszczenia, w którym słucha się muzki. Powodzenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Cze 2007 21:42   

Powrót do góry

Tremolo
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Chorzów

Post#10 10 Cze 2007 22:22   

Poszukaj odpowiedzi mojej w innym temacie. Praktycznie nie ma takiego materiału aby zapewnić 100% trzeba by w każdym kierunku złożyć coś a la ekran akustyczny i komorę bezechową w rezultacie dźwięk w takim pomieszczeniu będzie sztuczny.

Trzeba by chyba żeliwa z pomiedzy wstawionymi watami

A wytloczki to sa na jaja a nie do tlumienia. Dobrze rozpraszają, ale ten dźwięk w końcu gdzies po wielu odbiciach trafi pomiedzy szpary i pójdzie do drugiego pokoju.

proponuje kupić dobre sluchawki.
Powrót do góry

the_kojot
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#11 11 Cze 2007 23:15   

heh co do scianek gipsowych to mamy pecha:D ja mam taka za kolumnami:D i powiem tak: za scana mam duzo mocniejszy bas niz w pokoju:D:D:D a sciana zawsze drzy, tak samo jak wanna za sciana:D
Powrót do góry

Daniel_Zet
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Ełk

Post#12 26 Cze 2007 10:50   

Witam, ja tez mam podobny problem, z tym ze teraz sie przeprowadzam i mam pokoj od podstaw, jak moge go wygluszyc ? jakies maty czy cos na sciany?
Powrót do góry

---DjMbass---
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wa-wa

Post#13 26 Cze 2007 15:16   

Aktualnie posiadam taki sam problem jak autor tematu, tylko w moim jest tak:

Dostałem 20m kwadratowych piwnicę pod własnym mieszkaniem i chciałem tam zrobić cos takiego jak "prowizoryczne studio" albo komorę bezechową (chyba tak to sie nazywa), tylko problem z tym że na górze mieszkają moi rodzice i ja hehe. Chciałem wygłuszyć tak tą piwnicę aby dzwięk w środku był czysty bez jakiegoś echa i zarazem aby na górze nie było nic , no prawie nic słychać. Posiadam dużo styropianu gdzieś ok 80 m kwadratowych grubego na 5cm (50). Moje pytanie czy to cos pomorze? Jaki będzie efekt w środku?

Jeżeli poprzyklejam go na ściany i sufit to czy to pomoże? może zastosować cos w innym stylu? jakieś wytłoczki po jajkach? itp

Piwnica służy nam jako miejsce w którym możemy bez jakichkolwiek problemów słuchać muzyki na 100% - no do jakiegoś czasu, bo coraz częściej sąsiedzi schodzą na dół poprosić o cisze dlatego pragnę zrobić cos z moją piwnicą
Jedyny problem który mam jeszcze z tym styropianem to, że ta piwnica posiada tak jakby 2 pomieszczenia , jedno z nich to siłownia a drugie to właśnie przyszłe "studio". Jeżeli w "studiu" dam wszędzie styropian to tempetaura latem będzie bardzo wysoka, a to nie dobrze! :(

Proszę o pomoc! :P
Pozdrawiam!
Powrót do góry

przemo-lukas
Moderator Akustyka
Moderator Akustyka

Miasto: Ostrów Mazowiecka

Post#14 26 Cze 2007 16:52   

---DjMbass--- napisał:
Jeżeli w "studiu" dam wszędzie styropian to temp latem będzie bardzo wysoka, a to nie dobrze! :(

Styropian (polistyren) jest materiałem termoizolacyjnym, sam z siebie nie daje ciepła. Więc jeśli masz chłodną piwniczkę, to latem styropian spowoduje, że wolniej będzie się "nagrzewać".
Ja podpisuję się pod tym, co napisał matador123 i 3-molo.
Ostatnio klientowi zależało na "wyciszeniu" pokoju/a raczej postawieniu ścianki działowej. Została ona wykonana z kszt. C50 (główne) i U50 (prowadzące) i płyty GKB przy czym dwie warstwy na jedną stronę (na mijankę) i klejone na gipsowy klej "T".Pod profile U daliśmy "podkładki" z korka. Łatwo się domyśleć, że tak postawiona ścianka ma sporo większą sztywność, masę, więc mniej przenosi rezonans (zresztą jak w kolumnach. Pomiędzy płyty poszła wełna do docieplen ścian (większa gęstość). Panele podłogowe na płytę ekopor (5,5mm). Pod kolumny obowiązkowo kolce, przy czym został wykonany cokół z granitu, aby zwiększyć masę kolumn. Drzwi bez szyby (pełne) z płyty wiórowej (porta wzór Nova) ościeżnica i próg z uszczelką. Moim zdaniem dźwiękoszczelność tej konstrukcji to ok 40dB :D.
Powrót do góry

__FlyMan__
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Radom

Post#15 02 Maj 2010 17:08   

Witam ja mam ten sam problem. Nie chce żeby w pokojach obok było słychać dźwięk albo jeśli to możliwe chociaż nie tak głośno. Ale ja mam jeszcze inny problem. Pod sufitem mam głośniejszy dźwięk i mocniejszy bas niż na wysokości mojego fotela.Co zrobić abym ja słyszał dźwięk dobrze na mojej wysokości a nie pod sufitem ??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Maj 2010 17:08   

Powrót do góry

dj.Robert
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: katowice

Post#16 25 Maj 2011 23:30   

Prawda jest taka iż nie da się w 100% wygłuszyć pomieszczenia gdyż zawsze jakieś pasmo częstotliwości przejdzie przez przeszkodę (ścianę)
tym bardziej że w temacie napisane ze jest to ścianka gipsowa jednakże przez stosowanie mat akustycznych możemy z tłumić dźwięk przechodzący
przez ścianę jednak ze trzeba pamiętać że wygłuszenie typu wata mineralna czy tez maty akustyczne z tłumią większość dźwięków tylko przy
odpowiednim natężeniu dźwięku jeśli będziesz słuchał zbyt głośno to dźwięk będzie się przenosił do innego pomieszczenia...
Wygłuszenie działa tylko na pewnym zakresie natężenia dźwięku... z doświadczenia wiem że nawet grube ściany rzędu 40 cm po zastosowaniu
wygłuszenia podawanego w przykładach wyżej (maty zamaskowane płytami gipsowymi) przy z byt głośnym dźwięku przenoszą część fali akustycznej
poprzez drgania cząsteczek dlatego możesz jedynie zmniejszyć przenoszenie się dźwięku a nie usuniesz go całkowicie...

jeśli chodzi o sugestię co do kupna słuchawek to może i to dobre rozwiązanie aby dźwięk się nie przenosił jednak że nie ma słuchawek
tak dobrych by odzwierciedliły one dźwięk powstały z dobrych głośników i w przypadku osób ceniących sobie jakość dźwięku to rozwiązanie odpada...
Powrót do góry

AkuPro
Poziom 5
Poziom 5

Post#17 31 Maj 2011 14:10   

Trzeba odróżnic 2 zagadnienia:

1) zwiekszanie izolacyjności
2) poprawa brzmienia muzyki w pomieszczeniu

To sa 2 różne cele, ktore osiaga sie innymi środkami. Określenia "wygłuszanie" "wytłumianie", tak często używane, nie dają jasnej informacji, o który cel chodzi.

Przykładowo, nasza firma zajmuje się produkcją paneli, które mają na celu poprawę brzmienia muzyki w pomieszczeniu, natomiast nie zajmujemy się zagadnieniem izolacyjności akustycznej.

Jeśli chodzi o izolacyjność, kilka informacji:
Nie jest to łatwa i tania zabawa. Dobre rezultaty zapewnia wybudowanie pomieszczenia pomieszczeniu. Jeśli mamy pomieszczenie do nagrywania i reżyserkę, to budujemy 2 pomieszczenia.

Budując ściany, podłogi mamy do dyspozycji następujące środki:
1) dodać masę: płyty kartonowo gipsowe, np. podwójnie. Najlepiej nie powtarzamy grubości - płyta g-k ma swoją częstotliwość rezonansową i używając płyt o różnej grubości uzyskamy 2 mniej dotkliwe rezonanse.

2) oddzielić ściany od siebie tak, by nie przenosiły drgań. Przy budowaniu ścianek działowych, możemy wybudować 2, które nie stykają się ze sobą.
Dobrym rozwiązaniem pośrednim jest ściana typu tzw. staggered stud wall.

3) dodać materiał tłumiący - najczęściej wełna mineralna

4) zatkać wszelkie szczeliny

W przypadku amatorskich rozwiązań, w pierwszej kolejności należy spróbować zatkać wszelkie szczeliny: okna, drzwi. Podwójne uszczelki w drzwiach. Szczelina pod drzwiami.

Monitory studyjne ułożyć na gąbce, tak, by nie przenosiły się dragania na podłoże.

W przypadku sytuacji, gdy basu jest dużo przy suficie, a mało w miejscu odsłuchu, rozwiązaniem jest zastosowanie pułapek basowych. Spowodują one zwiększenie ilości basu w miejscu odsłuchu, oraz stępienie ewentualnych słyszalnych rezonansów, które są z kolei zbyt głosne w miejscu odsłuchu.

Polecam przeczytać następujący artykuł (bezpłatnie):

http://akupro.pl/pdf/Produkcja%20Muzyki%20A%20Akustyka.pdf
Powrót do góry

SzokalML
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kraków

Post#18 02 Cze 2011 12:16   

A ja jeszcze raz powtórzę się, żeby nikt nie popełnił błędu:

styropian zwykły nie nadaje się do wygłuszenia, nie izoluje od żadnych dźwięków.

- nie izolują od dźwięków wytłoczki od jaj - tylko zmniejszają echo, ale nawet wtedy ich używanie jest bezsensowne, ciężko je umieścić na ścianie, wyglądają nieestetycznie, zwłaszcza w pokoju. Lepiej użyć nawet najtańszej wykładziny, koców, dywanów.

Podstawa wytłumienia to szczelność. Niewytłumione drzwi ze szparami przekreślają sens wytłumiania całej reszty.

Najtańszym skutecznym materiałem do izolacji dźwięków jest wełna mineralna. Jest to jednak materiał który musi być przykryty płytami gips-karton, folią, lub wykładziną - bo "pyli".

Gąbka - Nowa jest droga, ale jak ktoś ma dostęp do taniej gąbki... nie pyli jak wełna, ale z kolei gorzej się układa.

Materiały na ściany w celu poprawy akustyki i wyeliminowania echa:
- wykładziny, dywany, koce, gąbka, gąbka akustyczna "piramidka", maty. Również i "naturalnie" znajdujące się w pokoju elementy jak np. półki z książkami.
Powrót do góry

Groda xD
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: wojcieszow

Post#19 15 Sty 2012 11:14   

Co do opakowani po jajkach to to jest moze nieestetyczne ale kolega w swoim studiu(taki mini pokoik nagraniowy) zrobił podobnie, bo jemu nie potrzebny wyglad tylko jakosc , w nie duzym stopniu ale wygluszyło mu troche
Powrót do góry

398216
Usunięty

Post#20 15 Sty 2012 15:21   

SzokalML napisał:
- nie izolują od dźwięków wytłoczki od jaj - tylko zmniejszają echo,

Groda xD - Co daje post Kolegi?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Technika Sceniczna i Studyjna -> Jak i czym wygłuszyć pokój?
Strona 1 z 1