X
  • #1 10 Jun 2007 00:02
    de_wodzu
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Witam

Potrzebuje zrobić sobie ładowarkę do akumulatorów lub zasilacz do telefonu 5V.
    Ponieważ będę odcięty od zasilania (dzikie pole namiotowe) jedyna alternatywą są akumulatorki i energia słoneczna.
    Zamówiłem na allegro składaną baterię słoneczną dostarczającą 6 lub 12V.
    Jak tylko dojdzie to napiszę coś o parametrach.

Wymyśliłem coś takiego:
    1. Przetwornica dająca na wyjściu 5V - schematów jest pełno ale który byłby najwyższa sprawność. Domyślam się że napięcie wejściowe będzie się wahało od 3-20V (oświetlenie panelu) - trzeba będzie wstępnie ustabilizować.

2. Pewnie też przetwornica i jakiś układ ładujący zestawy akumulatorków NiMH. - następnie naładowane 4 akumulatorki lądują telefon. (4x1.2V=4.8v)

Czy ktoś z Szanownych mógłby podzielić się doświadczeniami.

Pozdrawiam
    Bogdan
  • Helpful post
    #2 10 Jun 2007 00:26
    submariner
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    najpierw zamowiles a potem sprawdzisz :) , praktycznie najwazniejszym parametrem po napieciu jest prad i jesli to ma byc uzyteczne to musi miec min 250-300 mA nie 50 mA:).
    z doswiadczenia wiem , ze najpierw znika prad potem napiecie 3 v to bedzie przy swietle Ksiezyca ale jak spadnie ponizej 10V(dla tej12V) to i tak juz nic nie naladujesz prad to juz pojedyncze miliampery. Do 400mA spokojnie sprawdza sie ladowarka samochodowa - impulsowa do tel. komorkowych - wytrzymuje do ok 40V jak bedziesz miat prad ok 250mA to ladowarka doskonale pracuje i dosc szybko naladuje telefon czy akumulatorki.
  • #3 10 Jun 2007 00:51
    de_wodzu
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (0)
    Uściślę:
    Ta ładowarka słoneczna (którą zamówiłem) jest do ładowania telefonów - ma szereg rożnych końcówek.
    Rozmiar samych paneli po rozłożeniu jest większy od kartki A4 - czyli jest szansa że prąd może być wystarczający dla przetwornicy. Dlatego ją wybrałem (czas nagli).

Chcę poprawić jej funkcjonalność - stąd pomysł przetwornicy.

Dzięki za pomysł z ładowarką samochodową - na to nie wpadłem.
  • #4 10 Jun 2007 07:23
    submariner
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    pamietaj , ze panel ma byc w sloncu ale akumulatorki tego nie znosza kilka zniszczylem w ten sposob bo nieelegancko bylo montowac dlugie przewody. :)
  Search 4 million + Products
Browse Products