Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja...

domino_16 10 Cze 2007 17:58 7730 30
  • Witam wszystkich.

Miałem w samochodzie skrzynie basową własnej produkcji ale nie grała za rewelacyjnie... W sumie głośnik też nie jest rewelacyjny ale udało mi sie jeszcze troszq basu z niego wyciagnąć. Wczoraj tzn sobota załatwiłem sobie kawałek rury kanalizacyjnej i postanowiłem z niej zrobić tube...
    Rura ma średnice 400mm.
    Głośnik jak na zdjęciu...
    Oto przebieg mojej pracy i koncowe efekty... Prosze o ocene i komentarze... dodam jeszcze kiedys jakąś maskownice na głośnik tylko zabardzo niewiem jaką musze jeszcze kupic terminal bo jak narazie to jest tylko przewód wypuszczony... tube obiłem przed chwila i już jest w samochodzie.... Gra conajmniej 10 razy lepiej od skrzyni którą wcześniej miałem... Przynajmniej zajmuje troszq mniej miejsca...

Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja...

Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja...

Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja... Kolejna skrzynia BR na forum:D Tym razem moja...

Miłe sugestie co dodać do niej i co zmienić...

Fajne!
  • #2 10 Cze 2007 18:18
    gófer
    Poziom 34  

Ja myślałem że tu chodzi o prawdziwą tube, a tu taki walec...
    Co to w ogóle za głośnik??

• #3 10 Cze 2007 18:32
    domino_16
    Poziom 17  

To kolego jak taki walec nazwać?? Głośnik to jest jakiejś tam firmy (raczej bez firmy) PROSONIC W sumie nawet nienajgorzej gra... Trzesie golfem 2 :D Pozatym chciałbym dodać maskownice jakąś ale niemam pomysłu jaką... Może mi doradzisz bo widze ze masz pojecie... Przynajmniej z geometri że to walec jest:D Jej wymiary 400X600 mm
    Kosztowała mnie koło 200zł :D Ale przynajmniej mam satysfakcje że sam zrobiłem i ładnie wyglada... Zdjecia nie oddaja tego jak ona wyglada... sa mało ostre...
    Głośnik też kiedyś zmienie jak tylko dorwe grosza jakiegos...
    czekam na wiecej komentarzy

• #4 10 Cze 2007 18:34
    gófer
    Poziom 34  

No walec poprostu, bo tuba to z deka co innego ;)

Maskownice kup na allegro jakąś 380 mm, powinna dobrze zasłonić całą powierzchnie. A jak chcesz to mozesz wyciąć poprostu z siatki.

• #5 10 Cze 2007 19:15
    katorznik
    Poziom 11  

ej to jest skrzynia BR z obudowa w ksztalcie walca a nie tuba....

dwa wylozyles czyms to rure? czy ot tak sobie gra?

• #6 10 Cze 2007 19:54
    Nevon
    Poziom 21  

Gdzie ta tuba ?? bo ja tu widzę tylko rure kanalizacyjną wykorzystaną do potrzeb "audio".

Bardzo proszę o zmianę tematu - będzie tu masa wpisów że to nie tuba itp.

Co do konstrukcji : pomijając wyjątkowo mała praktyczność tego typu BR i raczej "świecącego" głośnika, za małych tuneli BR
    To ładne wykończenie, i tyle.

• #7 10 Cze 2007 22:16
    Jake1
    Poziom 18  

Taak, po raz n-ty pojawia się budżetowa konstrukcja z kiepskim głośnikiem w wlacowej obudowie typu Bass-Reflex. To nie jest Tuba, nie wiem skąd przyszla ta glupia moda ale coraz wiecej osób popelnia ten błąd. Jakim programe obliczałeś długośc i średnice BR oraz pojemnośc obudowy? Pozatym oklepana kontrukcja, przynajmniej ładnie wykonczona.

Cytat:
    Trzesie golfem 2

To raczej nie jest dobry znak i to czy się "trzęsie" nie jest pomiarem dobrego przenoszenia niskich tonów.

EDIT:

@down:

Albo to: :D

• #8 10 Cze 2007 23:12
    Armosus
    Poziom 26  

Dobra panowie tuba nie tuba, glosnik dupa ale za to jak ladnie obite? Pierwszy raz widze zeby ktos tak dokladnie walca zrobil i za to brawa!

• #9 10 Cze 2007 23:12
    domino_16
    Poziom 17  

Pegelmesser-sam jesteś... "bara..ie..." czytałem że ta Twoja odwrotka to sie nie nazywa odwrotka:D

Pozatym z czego są wykonane obudowy skrzyń basowych z allegro?? dla mnie najprosciej było wykonać ją z rury kanalizacyjnej... Pozatym jak bym chciał ja wykonać z drewna czy płyty w kształcie walca to bym sie poprostu zaje...cenzura:D

Ładnie przenosi niskie tony... Przynajmniej w środku samochodu jest dobry efekt... Wzmacniacz też nienajgorzej sobie radzi z tym głośnikiem.. Przynajmniej ma nad nim pełna kontrole nie tak jak z jego poprzednikiem alpierdem:D

A wytłumaczcie mi jedno... jak narazie słyszałem tylko jeden sprzęt samochodowy który gdy gość przejeżdżał 30m ode mnie to ja bas czułem po żołądku... jak takie cos uzyskać?? w środku samochodu taki efekt mam... ale jak z nim wyjść na zewnątrz??

Nevon- gdzieś na forum wyczytałem że powierzchnia otworu powinna stanowić 30% powierzchni membrany... tak zrobiłem...

katorznik- jak narazie wyłożona jest tylko pianką taka jak pod panele ale bedzie wyłożona gąbką....

• #10 11 Cze 2007 13:23
    norman1991
    Poziom 10  

heh....'Ładnie przenosi niskie tony...' wątpię żeby rura kanalizacyjna miała dobre właściwości dźwiękowe zwykłe drewno nie ma a co dopiero to....ale cóż jestem ciekaw tylko jak to gra naprawdę... jeżeli wcześniej miałeś obudowę wykonaną z butelki no to sie nie dziwie że ta gra głośniej..podoba mi sie jedynie obicie i za to plus

• #11 11 Cze 2007 14:12
    Matitronik
    Poziom 16  

norman1991 napisał:
    heh....'Ładnie przenosi niskie tony...' wątpię żeby rura kanalizacyjna miała dobre właściwości dźwiękowe zwykłe drewno nie ma a co dopiero to....ale cóż jestem ciekaw tylko jak to gra naprawdę... jeżeli wcześniej miałeś obudowę wykonaną z butelki no to sie nie dziwie że ta gra głośniej..podoba mi sie jedynie obicie i za to plus

Drewno niema właściwości dźwiękowych ? trudno, żeby drewno "zwykłe" jak to nazwałeś miało właściwości dźwiękowe... wogóle to co to za pojecie.. właściwości dźwiękowe to ma głośnik.

Tak apropo tej rury kanalizacyjnej to co miał zrobić z betonu ? albo z cegieł może. Trudno jest zrobić taką rure z drewna.

Daję 4/6 za samą konstrukcje. Bo mi się nawet podoba.

Pozdrawiam

• #12 11 Cze 2007 16:20
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam.

Kiedyś ktoś tu zrobił podobne zudo do malucha, wystarczy poczytać tamten tremat i nietrzeba ty nic dodawac... :|

Pozdrawiam.

• #13 11 Cze 2007 20:35
    domino_16
    Poziom 17  

Dlaczego nikt mi nie napisze z czego jest wykonana obudowa skrzyni walcowej z allegro?? dowolnej. Pozatym w tych skrzyniach nie gra obudowa bo itak jest wytłumiona... Przynajmniej jest lekka i niema zbednego obciążenia zawieszenia tylnego. Tamtą skrzynie ledwo podnosiłem:D

• #14 11 Cze 2007 21:31
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Czas chyba kończyć ze żenade...

Piszesz ze 'Ładnie przenosi niskie tony...' . SUPER! Obudowa nie powinna przenosic fal! Dlatego powinna byc mocna i drewniana a nie z rury od gów..a. Grac to moze i gra ale sluchac to sie nie da raczej...
    Chyba ze ma sie dres, mozg wielkosci orzeszka i super muzyczny gust...

To ze jakis oszolom ma spzret co slychac poza autem to tylko smiac sie i plakac gdyz cala idea polega na tym zeby gralo w srodku dobrze a na zewnatrz najlepiej wcale...

To ze gdzies wyczytales ze powierzchnia otworu ma byc 30% pow. głosnika to nie znaczy ze to prawda... Jak ktos napisze ze do glosnika 20cm dac 100l bude to tez to łykniesz?

• #15 11 Cze 2007 21:48
    gdL
    Poziom 27  

Opis nie jest aż tak dresiarski poza 'troszq', 'niewiem'. Poza tym do zniesienia. Muszę powiedzieć, że chyba z punktu widzenia rozłożenia sił na powierzchię obudowa w kształcie walca pracuje mniej niż taka sama o kształcie sześcianu, bo najbardziej właśnie drgają duże płaskie powierzchnie ścianek bocznych. A Prosonic też nie wymaga jakichś niesamowitych obudów, bo sam w sobie nie jest głośnikiem z wyższej półki. Jedyną rzeczą nad jaką bym się zastanawiał, to czy ta obudowa i strojenie rzeczywiście są dobrze dobrane. Bo tak firmie, jak i parametrom Prosonica nie wierzę. Tutaj przydałyby się pomiary, albo przynajmniej jakieś próby z różnymi długościami tuneli.

Na oko objętość jest tak z 1,5 raza za duża, pewnie wystarczyłoby te 40L. A strojenie ? Jakie tu wypada. takie głośniki jak Prosonic, tej wielkości powinny mieć 35-40Hz.

Być może da się coś poprawić, na pewno wytrzymałość układu - nie wiem jak oceniasz wychylenia głośnika. Nic nie stuka przy tym Magnacie, jak podkręcisz głośność ?

• #16 11 Cze 2007 23:05
    domino_16
    Poziom 17  

gdL -wcześniej ten głośnik pracował w pokoju w obudowie 66l z tymi samymi otworami BR Teraz ma obudowe ok 58l. Na tym magnacie gra głośno i czysto. Przy maksymalnej głośnosci słychać troszq furczenia w otworach niewiem czym to idzie...:/ podłączyłem Tą skrzynie pod wierze Sanyo o mocy 2X100W przy 8 ohm. Głośnik ma 4ohm. Z tej skrzyni można było by coś jeszcze wyciągnąć ale wydaje mi sie ze głośnik nie puszcza... Ponieważ przy bardzo głośnym graniu i dużej ilości basu wzmacniacz traci kontrole nad głośnikiem... Wydaje mi sie że wiecej powietrza wpada do skrzyni niż z niej sie wydobywa i powstaje takie ciśnienie że wzmacniacz nie może uciagnąć głośnika z powodu dokładnosci jego wykonania.... Dobrze mysle??

Pegelmesser Jeśli tak potrafisz tylko dyskryminowac ludzi to prosze Cie nie zabieraj głosu w tym poscie pozatym możesz oczywiście zostawić linki do Twoich dzieł... z chęcią sie posmieje chyba że zasługują na szacunek... Wole coś pomajsterkowac na warsztacie niż chlac piwo pod sklepem.] Ta twoja rura od Gówn... napewno jest lepsza niż skrzynie z allegro za 50zł... z całkiem tandetnymi głośnikami... oczywiście jak ktos jest milionerem to może sobie kupic głośnik za kilkaset zł jak nie tysiecy. Ty napewno masz taki niejeden. Ja jak narazie jeszcze sie nie dorobiłem lepszego...

• #17 23 Cze 2007 00:34
    Lord_Wejder
    Poziom 14  

domino_16 napisał:
    Dlaczego nikt mi nie napisze z czego jest wykonana obudowa skrzyni walcowej z allegro?? dowolnej. Pozatym w tych skrzyniach nie gra obudowa bo itak jest wytłumiona... Przynajmniej jest lekka i niema zbednego obciążenia zawieszenia tylnego. Tamtą skrzynie ledwo podnosiłem:D

Proszę bardzo. Był niegdyś artykuł w pewnym czasopiśmie dot. akustyki samochodowej itp. nie pamiętam dokładnie nazwy czasopisma... ale mniejsza o to... w artykule dotyczącym właśnie tych super "TUB" basowych do CA był opis kilku gdzie w każdej materiał użyty do konstrukcji to była masa papierowa ugniatana specjalna prasa pod specjalnym ciśnieniem(były to początki produkcji "TUB" basowych wiec nie mieli jeszcze tego obcykanego tak jak teraz) lub masy drewnopochodnej... czyli zmielonej płyty wiórowej, jakiś desek, jakiegoś mdf itp. i odlanej do tych ze samych form co tamte z masy papierowej... ot cala skomplikowana konstrukcja "TUBY" basowej... i daje sobie głowę z dżondrami uciąć ze na pewno taka "rura od gó**" mniej przenosi drgania niż ten papier czy zmielone deski... oczywiście mogę sie mylić... jestem tylko człowiekiem... a co do konstrukcji to loozik :) jak dorwiesz kasę to kup jakiś lepszy przetwornik i OBLICZ sobie litraż budy jak i parametry BR do odpowiedniego strojenia :)

• #18 23 Cze 2007 00:52
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

200zl za takie cos?
    Leeee...... za taka kase juz dobrego suba mozna zrobic...

• #19 28 Lip 2007 22:38
    miszal
    Poziom 19  

siemka.
    a mam jedno pytanko jak wmontowales do srodka pierscien, by zamontowac glosnik??? i z tyłu na BR??

No panoooowie dajcie spokoj to ma grac a od zewnatrz nie widac z czego to jest bo ladnie obite!!

• #20 29 Lip 2007 11:39
    Jake1
    Poziom 18  

miszal: Sam sobie przeczysz, glosnik w pudelku po chusteczkach czy rurze od scieków "na oko" nie zagra zbyt dobrze. Jak wmontował pierścien? Widać na fotkach przez rure idą wkręty które wchodzą w drewno. Swoja droga jak wycinałeś te okrągłe kawałki płyty wiórowej?

• #21 29 Lip 2007 13:00
    Cyborg_3D
    Poziom 21  

domino_16 napisał:

Z celuozy. Są sprzedawane w sklepach typu Castorama, rury wykonane z grubego papieru. I z takich wlasnie rzeczy zrobione są te 'tuby'.

• #22 29 Lip 2007 14:26
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

Okreslenie tuba nie pasuje, lepiej obudowa walcowa

• #23 29 Lip 2007 15:39
    czaroslaww
    Poziom 26  

mie sie podoba obicie...
    poza tym Panowie...
    lepszy takie cos niz pseudo woofer na alpierdzie lw..! :P
    moja sugestia do autora... daj wewnatrz kilka wzmocnien i 2cm gabke... pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

sp... czy nie za duzo zlosci i krytyki w tym temacie?
    kazdy kiedys zaczyna... i w roznych kierunkach sie pasja audio rozwija... niektorzy beda budowali coraz to lepiej brzmiace zespoly glosnikowe a inni nowe... lepiej "pukajace" suby.

jestesmy tu z zamilowania do jednego, a wiec i siebie milujmy tak jak nakazal Bog :P

pozdrawiam.

• #24 29 Lip 2007 20:28
    mateusz885
    Poziom 23  

Cytat:
    Tuba – instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych.

Największy i o najniższym stroju spośród tej rodziny instrumentów. Standardowa skala instrumentu (zakres dźwięków muzycznych od 'E' do d1. Doświadczony instrumentalista potrafi rozciągnąć skalę do granic od \underline{\underline{A}} do g1. Tuba składa się z długiej rury rozpoczynającej się ustnikiem, wielokrotnie zwinietej, rozszerzającej się stożkowo i zakończonej czarą głosową. W zależności od szeregu alikwotów rozróżniamy rodzaje tuby: basową w stroju es i f, kontrabasową w stroju b i c. Do współczesnej rodziny tub zaliczamy także eufonium i jako tubę tenorową.Tuba wagnerowska nie należy do rodziny tub. Ryszard Wagner, któremu w tetralogii Pierścień Nibelunga (wykonanej po raz pierwszy w 1876 roku) potrzebne było uroczyste, nieznanej dotąd jakości brzmienie – zasugerował zbudowanie instrumentu pośredniego pomiędzy rogiem a tubą. Instrument ten posiadał kształt tuby – lejkowaty ustnik – podobny do stosowanego w rogu i cztery wentyle przeznaczone do obsługiwania lewą ręką, ponieważ na tych tubach grali waltorniści. Zazwyczaj tuby zwijane są w kształcie elipsy z czarą umieszczoną po lewej stronie grającego z systemem tłokowym lub zaworami obrotowymi. Pełną skalę chromatyczną uzyskuje się naciskając odpowiednie wentyle i obniżając w ten sposób tony alikwotowe. Tuba basowa lub kontrabasowa o kształcie zaokrąglonym owijającym grającego to helikon. Amerykańską odmianą helikonu jest instrument z dużym dźwięcznikiem, znajdującym się nad głową grającego. Skonstruowany on został w 1898 r. według pomysłu kapelmistrza i kompozytora Johana Philippa Sousa i stąd nazwany

Pobrano z wikipedia.org

To po pierwsze. Po drugie szczerze ubolewam nad tymi wszystkimi golfami którymi jeżdżą panowie w błyszczących dresach z bazaru i mają dudniący kawałek kanalizacji...... żałosne prawda?
    Wątek "tuby" był już wielokrotnie wałkowany na tym forum!

Nie mam pojęcia co jest fajnego w dresiarskim car audio......
    Zamiast pakować się od razu w jakieś rury od kanalizacji można sobie skołować jakieś fajne radyjko z cd np sony (używane nie są wcale drogie), do tego głośniczki 165mm w przednie drzwi + zamontować tweetery w okolicach słupków. Całkiem inny komfort jazdy....
    A jak będą jakieś konkretne fundusze to kupić wzmacniacz i zrobić suba z dobrze obliczoną obudową. (zaraz wyskoczy ktoś ze nie każdy ma możliwość budowy skrzyni - ja odpowiadam: "stolarze są i będą")

Aha wydał Pan ok 200zł? Totalna głupota ! Za 179zł u STXa można dostać GDN-30-300-4-AP (przynajmniej znamy dokładne parametry potrzebne do obliczenia obudowy). Czyli za niewiele więcej można mieć dobrego suba.

• #25 29 Lip 2007 20:36
    Cyborg_3D
    Poziom 21  

@Mateusz885, tutaj masz wytłumaczenie co jest 'fajnego' w dresiarskim car-audio...

Cytat:
    A wytłumaczcie mi jedno... jak narazie słyszałem tylko jeden sprzęt samochodowy który gdy gość przejeżdżał 30m ode mnie to ja bas czułem po żołądku... jak takie cos uzyskać?? w środku samochodu taki efekt mam... ale jak z nim wyjść na zewnątrz??

Myślę, ze nic więcej nie trzeba dodawać.

• #26 03 Sie 2007 08:53
    br3chagrycha
    Poziom 11  

okej wszyscy sie że tak powiem mądrza ale niech ktos mu w koncu odpowie jak uzyskac ten efekt zeby bass było czuc z daleka . pisza niektórzy że to dresiarskie osiagniecie i tp okej kto jka lubi , ale niech ktos wytłumaczy jak to osiągnąć. jak dlmanie pomysł super sam zrobiłes to sie ciesz:] fajne obicie

• #27 03 Sie 2007 11:45
    mateusz885
    Poziom 23  

br3chagrycha napisał:
    okej wszyscy sie że tak powiem mądrza ale niech ktos mu w koncu odpowie jak uzyskac ten efekt zeby bass było czuc z daleka . pisza niektórzy że to dresiarskie osiagniecie i tp okej kto jka lubi , ale niech ktos wytłumaczy jak to osiągnąć. jak dlmanie pomysł super sam zrobiłes to sie ciesz:] fajne obicie

Odpowiednie przetworniki w odpowiednich obudowach z odpowiednimi wzmacniaczami, a nie alpierd w rurze od kanalizacji.

przykład:

Link

• #28 04 Sie 2007 11:55
    miszal
    Poziom 19  

hehehe extra filmik :) ciekawe tylko jakim wzmacniaczem napędzane są te głośniczki ;)

• #29 04 Sie 2007 12:20
    czaroslaww
    Poziom 26  

widzialem lepszy ale nie moge znalezc... koles z dziewczyna w aucie siedzieli i jak wlaczyl muze, suby zrobily takie cisnienie, ze jej wlosy lataly jak opetane ;]

• #30 04 Sie 2007 15:26
    łowieca
    Poziom 29  

Wpisz ma youtube Team toxic Bass oni mają niezły film ma 2xSoundstream Tarrantula 18" i piecu Hifinicsa Colosus XX, powiem tyle miodzias.

Co do kanalizacji to lekka porażka 200 za takie coś - no coment. O niebo lepiej zagra SOLING za 150 złz allegro !! nie mówie że gośniej ale jakość na 100% lepsza.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme