Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Silniki krokowe - sterowanie przez LPT ... praca dyplomowa..

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Silniki krokowe - sterowanie przez LPT ... praca dyplomowa..
Autor
Wiadomość
malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Grodzisk Maz.

Post#1 Post autora tematu 24 Paź 2003 14:51   

Silniki krokowe - sterowanie przez LPT ... praca dyplomowa..

Witam serdecznie... Mierze się z zamiarem ukończenia w tym roku "elektryka" na profilu systemy komp. W związku z powyrzszym trzeba by się zastanowic nad jakas praca dyplomowa.. czas najwyzszy.. bo pozniej maturka i te sprawy.. wiec na nic powarzniejszego nie bedzie czasu.. a nie mam ochoty isc na latwizne 8) .. .ale do rzeczy..

wymyslilem sobie, ze mozna by zrobic jakiegos malego "robota" sterowanego z portu LPT... przedstawilem swoja propozycje psorowi od pracowni.. i najwyrazniej bardzo mu sie spodobala :D ..

.. ale zeby zaczac musze miec jakis konkretny w miare pomysl...
tzn. trzeba by zaczac od okreslenia zadan tego automatu...

na razie mam kilka koncepcji.. i rozwarzam ich atrakcyjnosc, oraz probuje ocenic swoje szanse na ich realizacje..
wiec tak...
- myslalem o "ramieniu" ktore bylo by w stanie nasladowac rochy ludzkiej dloni... tzn. zadaniem jego bylo by chwycenie jakiegos niewielkiego przedmiotu i przeniesienie w inne miejsce.. ewentualne obrucenie.. takie tam pierdoly... wszystkie ruchy ramienia sterowane byly by w czasie rzeczywistym z poziomu klawiatury... ewentualnie mozna by bylo pomyslec o mozliwosci "uczenia sie"...
- wymyslilem rowniez, ze mozna by zrobic cos w rodzaju stolu do precyzyjnej obrubki plytek drukowanych... a konkretniej nawiercania otworow... tyle tylko, ze mialo by to bardziej znaczenie pokazowe niz uzytkowe.. miejsca wiercen okreslane byly byprogramowo...
- moj brat uparl sie strasznie, zebym sprobowal zrobic mu "koparke" do piaskownicy... ktora bedzie mogl sobie sterowac .. i tak sobie mysle, ze to w sumie nie taki glupi pomysl.. tzn. moze nie koparka.. ale jakies cos na kolkach z dosc prymitywnym ramieniem chwytnym czy cosik.. z tym, ze tu dochodzi jeszcze kwestia sterowania zdalnego.. a w te klocki jestem baaardzo cienki...

w kazdym badz razie... bedzie to cos opartego na silnikach krokowych..

.. i chcialbym skorzystac z waszego doswiadczenia.. tudziez pomyslowosci.. i obrac jakas konkretna strategie dzialania... oczywiscie mile widziane nowe pomysly :D

//swoja droga obiecuje zamiescic tu szczegulowe info na temat mojej pracy.. a noz komus sie przyda... na pierwszy zut pojdzie szczegolowa specyfika portu LPT//
Powrót do góry

mentyl
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Warszawa

Post#2 25 Paź 2003 12:23   

Re: Silniki krokowe - sterowanie przez LPT ... praca dyplomo

jeśli można coś zasugerować-- To wg. mnie najlepsym pomysłem jest taki mini ploter do rysowania, frezowania i opisywania płytek (drukowanych). Takie użądzonko napewno wzbudzi duże zainteresowanie, szczegulnie jeżeli będzie łatwe w budowie i tanie w konstrukcji. Oczywiście zabawy przy tym trochę będzie: silniki krokowe, sterownii silników, komunikacja LPT bąć RS232, mechanika i oczywiście soft sterujący (albo kompatibilność z innym softem).
Sa zamierzam takie coś zbudować i jak narasie nieznalazłem takiego ploterka ktury by był naprawdę tani i prosty w wykonaniu ;)
Ale wybur nalży do ciebie!!!!! :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Paź 2003 12:23   

Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 25 Paź 2003 15:29   

.. hmy... faktycznie pomysl wart przynajmniej rozwazenia.. dolaczam go do listy w takim razie jezeli nie masz nic przeciwko... mam juz komplet materjalow dotyczacych portow RS232 i LPT..
Powrót do góry

vymiathatch
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: wielkopolska

Post#4 25 Paź 2003 16:20   

Re: Silniki krokowe - sterowanie przez LPT ... praca dyplomowa..

nio chyba ze jestes zainteresowany systemem do symulacji gaszenia pozarów tz moja praca dyplomowa tylko ze ona ma juz wlasny procesor pic16f84 ale spelnia twoje zalozenia co tez jest cos w rodzaju robota rozpalasz pozar a tu automatycznie dzieje sie cala reszta zalanczaja sie spryskiwacze wlancza sie wentylacja w hali i dalej otwiera sie szyber w dachu. calosc jest zamknieta w obudowie z plexy i dosc fajnie i estetycznie wyglada caly cykl przedstawiony jest rowniez na diodach odpowiednio opisanych oczywiscie :-) rozumiem ze prace robice w grupach tzn ze mozesz sobie i swoim kolega zapewnic indexy na studia zanim jeszcze zdacie maturke jestem pewny ze praca zajmie 1 miejsce na konkursie prac dyplomowych np w poznaniu a nastepnie w warszawie a wiec indexy macie w kieszeni przemysl to poz vymiathatch
Powrót do góry

super_sonic
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: gliwice

Post#5 25 Paź 2003 22:55   

moja praca tez dotyczy silnikow krokowych,tyle ze jestem chyba mniej ambitny niz kolega:)moja praca to sterownik silnika krokowego rowniez sterowany przez lpt,jednak jego zadanie ogranicza sie do sterowania jednym silnikiem, do wykonywania ciagu instrukcji np .krok w lewo o x stopni ,pauza y sekund nastepnie krok w prawo o z stopni itd. itp.
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 Post autora tematu 26 Paź 2003 04:28   

.. indeks na uczelnie jest podstawowym zalozeniem calego tego zamieszania.. a apropo twojej pracy Vymiathatch.. u mnie w szkole w zeszlym roku koles zrobil cos bardzo podobnego.. .. to byla "szklarnia" z pelna klimatyzacja .. w kazdym badz razie calkiem ciekawie mu to wyszlo.. praca wykonana byla na makiecie o rozmiarach mniejwiecej metr na metr... taki domek z pleksiglasu... z tego co wiem.. wyszly mu minimalne koszta, nie nameczyl sie specjalnie... a praca kozak ;] //zawsze przeciez mozna bylo pojsc na latwizne i zlozyc komputer :roll:
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 Post autora tematu 30 Paź 2003 00:23   

.. .padly konkrety... robimy robota.. robimy, poniewaz do mojego przedsiewziecia dolaczyl sie kumpel z klasy...

jezeli chodzi o sterowanie.. rezygnujemy z portu LPT (jezeli ktos byl zainteresowany to widzialem gdzies schemacik takiego kitu.. .do sterowania serwo.. i drugi do silnikow krokowych... ze zlaczem drukarkowym w zestawie.. i oprogramowaniem do zessania ze stronki) na rzecz sterowania podczerwienia... (pomysl podsuniety przez opiekuna pracy.. chwala mu za to!!)

i mamy nowy problem... chcemy zaczac tworzyc konstrukcje podwozia (nie mozemy zdecydowac: układ dwuosiowy z jedna osia skretna i jedna napedowa.. czy uklad "gosienicowy"...) i nie za bardzo wiemy gdzie mozna znalezc elementy do budowy konstrukcji.. moze ktos z was robil juz cos podobnego... i cos ciekawego wykombinowal.. bede wdzieczny za wszelkie sugestje...
Powrót do góry

grzechugd
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Golubkowo

Post#8 30 Paź 2003 09:09   

Ja z moimi kumplami robiłem właśnie taki sam projekt. Był to robot (saper) z elektroniczną ręką, kamerą i noktowizorem. Ręka poruszana była za pomocą serwomechanizmów a układ napędowy robota zbudowany był z 2 silników od wycieraczek samochodowych.
Nasze cacko wygrało na wystawie prac dyplomowych w szkole, potem wygrało w regionie, a na sam koniec zajeliśmy pierwsze miejsce w Polsce na konkursie ogólnopolskim.(rok 2001) Dzisiaj nie mam za dużo czasu, ale jeżeli będziesz chciał się czegoś dowiedzieć więcej to możesz liczyś na moją pomoc.
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 30 Paź 2003 17:51   

stary.. z nieba mi spadasz.... interesuje mnie wszystko z zakresu mechaniki... w sumie.. to zastanawialem sie rowniez nad zastosowaniem serwo.. masz moze jakies zdjecia?? ... jakis opis konstrukcji??? cokolwiek.. najlepiej cala prace dyuplomowa :D
Powrót do góry

bubels
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Poznań

Post#10 30 Paź 2003 18:41   

Ja też kiedyś zbudowałem robota. Nie była to praca dyplomowa lecz realizacja mażeń. Jako podwozie wykozystałem podwozie starej rosyjskiej zabawki gaśienicowej. Pierwotnie była to imitacja pojazdu kosmicznego ale ja zdemontowałem całą góre i zostało piękne podwozie. Co do łapy to dałem stare tez rosyjskie serwa od 20letniej aparatury zdalnego sterowania. Teraz chce wrucić do tego projektu i zrobić to na amen tyle że na podczerwień. Problemem jest tylko przwód od kamery ale myśle że coś się znajdzie. Całość była sterowana programem napisanym w VB. VB bo był najprostrzy i najszybszy. Program powstał w jeden wieczór...Jak by co służe pomocą!
Powrót do góry

ZAHYR
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Białystok

Post#11 30 Paź 2003 19:00   

Male pytanko a jak bedzie robiona komunikacja w podczerwieni ??? Dioda nadawcza i odbiorcza osobno czy jakis transreciver np TFDS4500 ????
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 Post autora tematu 30 Paź 2003 22:04   

wszystko jest jeszcze do ustalenia.. i w dorzej mierze zalezalo bedzie od kosztow... wstepnie mamy zamiar wykorzystac RC5 ze wzgledu na ogolnie dostepne nadajniki (pilot od telewizora)... komunikacja najprawdopodobniej bedzie wiec jednostropnna - rowniez ze wzgledu na koszta... a w sprawie tej zamierzam ustalic wiecej szczegolow w nadchodzacy weekend... mysle, ze w okolicach niedzieli bedzie juz gotowy schemacik... (oczywiscie ciagle rozwarzamy inne formy komunikacji... glownym kreterium niestety sa pieniazki... )

tak wiec od poniedzialku zaczynamy powazna dyskusje panowie 8)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Paź 2003 22:04   

Powrót do góry

nojmi
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Tczew

Post#13 30 Paź 2003 22:55   

Chcesz sterowac robotem z kompa poprzez podczerwien. Ciekawe :D. Nie boisz się ,ze roakazy moga nie dotrzec do odbiornika.

Czy nie lepszym sposobem pokazania wlasciwosci sterowania portem lpt jest maszyna frezujaca czy wiercaca otwory w plytce? - Ja bym sie zastanawial.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Paź 2003 22:55   

Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#14 Post autora tematu 31 Paź 2003 17:11   

...jezeli chodzi o przydtnosc niewatpliwie lepsza byla by maszyna do wiercenia.. ale tu chodzi przedewszystkim o "teatrzyk"....

//zdobyłem dzis akumulator zelowy 6,5Ah 12V ... za 30 zl :D ... w idealnym stanie - mysle, ze to zamyka sprawe zasilania... tylko teraz zastanawiam sie czy laduje sie je taksamo jak zwykle akumulatory kwasowe - tzn czy moge go potpiac pod zwykły prostownik???//
Powrót do góry

super_sonic
Poziom 16
Poziom 16

Post#15 01 Lis 2003 14:10   

G&G napisał:
Ja z moimi kumplami robiłem właśnie taki sam projekt. Był to robot (saper) z elektroniczną ręką, kamerą i noktowizorem. Ręka poruszana była za pomocą serwomechanizmów a układ napędowy robota zbudowany był z 2 silników od wycieraczek samochodowych.
Nasze cacko wygrało na wystawie prac dyplomowych w szkole, potem wygrało w regionie, a na sam koniec zajeliśmy pierwsze miejsce w Polsce na konkursie ogólnopolskim.(rok 2001) Dzisiaj nie mam za dużo czasu, ale jeżeli będziesz chciał się czegoś dowiedzieć więcej to możesz liczyś na moją pomoc.
a w jak isposob sterowales tym robotem?
Powrót do góry

grzechugd
Poziom 18
Poziom 18

Post#16 04 Lis 2003 08:55   

Robot sterowany był przy pomocy komputerów.
Na swoim pokładzie miał starą 386 i połączony był z komputerem który nim sterował. W założeniach miało to być radiówo, ale wyczerpały mam się fundusze i nie straczyło na radiówke no i poszło po przewodzie :(
Robot poruszał się z 3 prędkościami do przodu i z trzema do tyłu (joystick). Elektroniczna ręka (na serwomechanizmach) za pomocą sterownika z jakiejś elektroniki (nie pamiętam jakiej), ale przerobiony bo było teroche błędów (klawiatura).
Program do tego robota napisany był w pascalu przez mojego kumpla. Ja zajmowałem się mechaniką i elektroniką.
Jak znajde parę zdięć to jutro je umieszcze.
Jeśli chodzi o sprawe funkcjonalności pracy dyplomowej to wcale nie musi być nigdzie wykorzystywana w praktyce, liczy się pomysłowość i jak to powiedzial malliniak to jest "teatrzyk"
Powrót do góry

super_sonic
Poziom 16
Poziom 16

Post#17 06 Lis 2003 12:54   

a moglbym prosic abys podzielil sie kodem zrodlowym programu ktory sterowal robotem?byblym bardzo wdzieczny:)
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 Post autora tematu 06 Lis 2003 21:32   

poczynilem pewne inwestycje.. a konkretnie zakupilem i zmontowalem kit AVT 821 - coz kryje sie pod ta tajemnicza nazwa???... otoz jest to sterownik 8 serwomechanizmow opisany dokladnie w sierpniowym nr. EP (1999r. czesc I )

i tym sposobem zalatwilismy kwestje ramienia.. pozostaje teraz tylko jakos to wysterowac.... kit jest dostosowany do wspolpracy z portem LPT... wiec wystarczylo by teoretycznie przeniesc droga bezprzewodowa sygnal z portu i odtworzyc go w kicie... ???
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#19 Post autora tematu 06 Lis 2003 21:44   

ma ktos moze pomysl, gdzie mozna dorwac serwomechanizmy w jakiejs normalnej cenie.. moga byc uzywane... //w sklepie AVT takie standardowe serwo hiteca kosztuje 65zl.. juz znalazlem sklep modelarski w ktorym mozna to kupic za 10zl mniej... ale to ciagle straszna suma!!!... moze ktos widzial gdzies na gieldzie????help!!///
Powrót do góry

grzechugd
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 07 Lis 2003 19:59   

Jeżeli chodzi o progrzm żródłowy to go nie mam bo pisał go mój kumpel i nie wnikałem w jego treść, po prostu mówiłem mu jak ma dziłąć a on mi to pisał.
Jeśli chodzi o sterownik serwomechanizmów to nasza praca była wykonana chyba na tym samym sterowniku tylko że sam go wykanałem. Miałem troche problemów z płytką do niego (aha z tego co pamiętam to jest pare błędów na płytce, bynajmniej na druku umieszczonym w elektronice, nie wiem może orginalna nie ma tych błędów).
Jeśli chodzi o samo ramie i serwo to spawa nie jest taka prosta. My zakupiliśmy serwa w Warszawie za ok 80 zł/szt te standardowe + 2 (w tym jedno się spaliło :( ) troche mocniejsze choć nie pamiętam za jaką cene, ale coś koło 200 zł/szt. Więc jak piszesz że masz za 10zł to na moje jest już chyba dobra cena.
Musisz wiedzieć z ilu stopni swobody ma składać się ramie, a póżniej dobrać odpowiednie serwa. Jak już wcześniej napisałem nam się jedno spaliło. Cała konstrukcja ramienia powinna być jak najlżejsza. Z w łasnego doświedczenia wiem że zajmnie Ci to troche czasu więc bierz się ostro do pracy. Nam wykonanie całego ROBOTA zajeło ok 1,5 roku.
Powodzenia.
Aha napisz jeszcze w co miałby być wyposażony Twój ROBOT?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lis 2003 19:59   

Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#21 Post autora tematu 08 Lis 2003 19:10   

male sprostowanko jezeli chodzi o serwa za 10 zl- napisalem, ze znalazlem 10 zloty tansze.. wiec za 55.. .w sklepie modelarskim... i sa caliem przyzwoite - Hitec... bycmoze trzeba bedzie cos mocniejszego zamontowac w miejscu mocowania ramienia... ale to ktore posiadam podejrzewam, ze w zupelnosci wystarczy do wykorzystania w "dłoni" naszego ramienia... stopni swobody ma byc 4 + "dłoń" (cos w rodzaju szczypcy)... konstrukcje mam juz wlasciwie zaplanowana.. i jej masa nie powinna sprawic nawet najmniejszych problemow temu najslabszemu serwomechanizmowi hitec`a ... no.. ale zobaczymy...
pytales w co ma byc wyposazony nasz robot... wlasciwie ze wzgledow ograniczen czasowych jego funkcjonalnosc zostanie ograniczona do poruszania sie i manualnych mozliwosci ramienia... jezeli z sama konstrukcja pojdzie w miare sprawnie.. to bycmoze pokusimy sie o zainstalowanie czujnikow odleglosci i wyposazenie (programowe oczywiscie- z poziomu komp.) go w "sztuczna inteligencie"... generalnie chodzilo by o to, zeby nie rozbijal sie o sciany wykonujac zadana prace... ale watpie czy starczy nam na to czasu...
dodatkowym bajerem - ktorego u was niestety nie bylo - bedzie zdalne sterowanie za pomoca podczerwieni... wiekszosc rozwiazan wlasciwie mamy juz zaplanowana.. powoli zdobywam elementy konstrukcji... w najblizszym czasie napewno pokusze sie o Wasza pomoc w zrealizowaniu bezprzewodowej smyczy... teoretycznie kumpel prubuje mi w tej chwili cos opracowc.. ale napewno bedzie wymagalo przejrzenia przez bardziej doswiadczone w te klocki osoby...
Powrót do góry

Buszra
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gostyń

Post#22 09 Lis 2003 16:50   

Silniki krokowe są dość drogie. Znalazłem dostawcę silników i takie co by mnie interesowały kosztują 700 zł. Przy małej wiertarce do płytek drukowanych można wykożystać silniki od magnetovidu do napędu głowic czytająco zapisujących. Chcę wykonać wiertarkę. 2 silniki krokowe do pozycjonowania a wiercenie na asynchronicznym z posuwem meczanicznym. Mam soft pod DOSa od plotera i niemogę sobie poradzić z synchronizacją danych.
Powrót do góry

grzechugd
Poziom 18
Poziom 18

Post#23 10 Lis 2003 13:36   

Cytat:
konstrukcje mam juz wlasciwie zaplanowana.. i jej masa nie powinna sprawic nawet najmniejszych problemow temu najslabszemu serwomechanizmowi hitec`a ... no.. ale zobaczymy...

Ja też tak myślałem do momentu gdy nie zacząłem składać tego ramienia. Nie wiem jakie masz te serva (napisz jakie mają parametry (ile kg/cm)).
Aha. Sprawdziłeś już ten sterownik czy działa, bo jestem ciekawy czy na zakupionej płytce też był błąd?
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#24 Post autora tematu 11 Lis 2003 00:04   

dzieje sie cos dziwnego... po wyregulowaniu serwa (dlugosci impulsu sterujacego i maks. kata ustawienia walu) i przestawieniu rejetrow na wartosc 255 serwo zaczyna warjowac...
po ponownym podlaczeniu zasilania wal obraca sie "impulsowo" az osiagnie max kat... lub/a gdy juz go osiagnie impulsy pojawiaja sie corazczesciej (serwo cicho skrzeczy co jakis czas a wał delikatnie drga)...
Powrót do góry

grzechugd
Poziom 18
Poziom 18

Post#25 11 Lis 2003 10:14   

Nie pamiętam jak to było z naszymi chyba zachowywały się podobnie. Musze znaleść opiś bo tam miałem wszystko napisane. Jak go znajde to się odezwe.
Powrót do góry

malliniak
Poziom 6
Poziom 6

Post#26 Post autora tematu 11 Lis 2003 17:14   

byl bym wdziewczny..
Powrót do góry

grzechugd
Poziom 18
Poziom 18

Post#27 12 Lis 2003 10:01   

Sprawdż na płytce czy masz połączenie pomiędzy 3 nóżką układu IC7 (NE 555) a 2 i 3 nóżką układu IC8 (74LS02), na druku zamieszczonym w gazecie tego nie było.
Podaj mi jakie masz wartości PR1, R1, R2, C1, C2.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Silniki krokowe - sterowanie przez LPT ... praca dyplomowa..
Strona 1 z 1