Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Abonament radiowo-telewizyjny płacić czy nie płacić.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Abonament radiowo-telewizyjny płacić czy nie płacić.
Autor
Wiadomość
Puntowicz
Poziom 7
Poziom 7

Post#1 Post autora tematu 21 Cze 2007 16:38   

Abonament radiowo-telewizyjny płacić czy nie płacić.

Uprzejmie proszę o informację na temat konsekwencji nie płacenia za abonament radiowo-telewizyjny.Czy ustawa o opłatach abonamentowych z 21.04.2005 mówi cos o egzekwowaniu należności za używanie odbiornika? Jakie macie doświadczenie z Wydziałem Abonamentu Poczty Polskiej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Cze 2007 16:38   

Powrót do góry

zbylo6
Poziom 8
Poziom 8

Post#2 21 Cze 2007 18:23   

Re: Abonament radiowo-telewizyjny płacić czy nie płacić.

Płać koniecznie. Może nie starczyć na odprawy dla zwalnianych prezesów po średnio 500.000 zł. Nawet jeśli starczy, będziesz pewnie przez kilka miesięcy oglądał same powtórki.
Powrót do góry

stormblast
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: ze wsi

Post#3 22 Cze 2007 07:02   

Płacić. Produkcja seriali telewizyjnych i biesiad kosztuje.
Powrót do góry

miro88
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wieliczka

Post#4 22 Cze 2007 07:37   

Nie płacić. Nic Ci nie grozi.
Powrót do góry

Puntowicz
Poziom 7
Poziom 7

Post#5 Post autora tematu 22 Cze 2007 11:15   

Proszę o poważne potraktowanie pytania.Chciałbym pomóc sąsiadowi,biednemu człowiekowi którego bombardują z poczty listownie domagając się zapłaty ok.1000 zł + odsetki.Proszę o nie wypowiadanie sie co myślicie o TV zwłaszcza w tedy kiedy za Was płacą Rodzice.Jak pomóc człowiekowi tak aby był pewny ,że mu nic nie grozi.
Powrót do góry

Edek45
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Koło Częstochowy

Post#6 22 Cze 2007 11:30   

Mój kolega z pracy tez ma taki problem,narosło mu około 700zł
Powrót do góry

c2h5oh
Moderator
Moderator

Miasto: WOŁOMIN

Post#7 22 Cze 2007 11:55   

Cześć.

"Osobom, które nie opłacają abonamentu radiowo-telewizyjnego za korzystanie z odbiorników grozi kara finansowa. Wysokość tej kary wynosi 30-krotność miesięcznego abonamentu rtv. A więc dziś zapłaciłaby pani 30 razy 14,90. No i oczywiście do tego należałoby doliczyć abonament za biężacy miesiąc. A więc razem ponad 460 złotych. Inna rzecz, że bardzo trudno jest sprawdzić, czy dana osoba korzysta z telewizji i radia w swoim mieszkaniu. Do takiej kontroli upoważnieni są pracownicy Poczty Polskiej. Pamiętajmy jednak, że musi mieć specjalne upoważnienie do takiej działalności. Może je otrzymywać na przykład listonosz, który obsługuje dany region, ale to od pani będzie zależało, czy pozwoli mu pani wejść do mieszkania. Przedstawiciel poczty może jedynie poprosić o przedstawienie książeczki rtv. Tak czy inaczej jednak, za abonament trzeba płacić."
http://krapkowice.net/kurier,art,id_777

Poczytaj też to:

http://ww2.tvp.pl/3386,20041215167098.strona
http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=DlaCiebie&DC=Finanse&F=RTV
Powrót do góry

jogaczew
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: bochnia

Post#8 22 Cze 2007 13:25   

proste!! jak nie płacisz nie wpuszczaj urzędnika z poczyt do domu nic ci nie moze zrobic!!
Powrót do góry

s_z_a_m_a_n
Poziom 21
Poziom 21

Post#9 22 Cze 2007 13:48   

Zarejestruj tę zieloną książeczkę na babcię i będziesz mieć z głowy ;-)
Powrót do góry

xml2000
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Łomża

Post#10 22 Cze 2007 16:01   

mam jedno pytanie czysto teoretyczne czy jeśli taki urzędnik będzie próbował wejśc mi do domu a ja go "wyproszę" tak troche używając siły to dużo mi za to grozi a i oczywiście urzędnik wraca do domu cało i zdrowo i o własnych siłach
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Cze 2007 16:01   

Powrót do góry

313846
Usunięty

Post#11 22 Cze 2007 21:35   

Przecież on ci nie wejdzie do domu silą, tylko poprosi cie o pozwolenie. To nie jest policja, ze moga robic co chca.
Powrót do góry

PanMinus
Poziom 10
Poziom 10

Post#12 22 Cze 2007 23:09   

Szaman wyluzuj facet jeżeli ma matkę to chyba w niebie.
Powrót do góry

bodzio18
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: siewierz

Post#13 22 Cze 2007 23:19   

jak chcesz to płać jak nie chcesz płacić to nie oglądaj bo im więcej osób nie płaci to tym więcej jest reklam w telewizji
Powrót do góry

dybas
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Brwinów

Post#14 23 Cze 2007 15:26   

Nie płacić. Jest to po prostu podatek telewizyjny, relikt epoki raczkującej
techniki. Proszę zauważyć, jak niemrawo odbywają się nowelizacje
ustaw w sprawach technicznych. Widać jeszcze się opłaca ściągać abona-
ment. Poziom programu to osobna kwestia. To, że TV jest dworską tubą
rządową także. Ale mamy XXI wiek. Jak chcą mieć abonament płacony
przez 100% użytkowników, to niech sobie tą superjedynkę zakodują i już.
Co do ewentualnej kontroli, to po pierwsze urzędnik musi wejść do miesz-
kania, na co można się nie zgodzić, a oni nie są z CBA, które o szóstej
rano detonuje granat i wpada z całym arsenałem. Po drugie, kontrola mu-
si stwierdzić posiadanie funkcjonującego odbiornika. Czyli nawet jak
masz gościa w domu, możesz mu powiedzieć, że ta 46-calowa plazma to
tylko atrapa, i nic mu do tego. Analogicznie jak z butelką alkoholu w
papierowej torbie. Dopóki nie znowelizują ustawy, i nie wprowadzą możliwości kontroli na odległość, można spać spokojnie.
Powrót do góry

na kanapie
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Olecko

Post#15 25 Cze 2007 19:29   

Jeżeli masz książeczkę RTV to musisz płacić.
Żeby nie płacić trzeba wyrejestrować odbiorniki. i wtedy możesz się bać i kombinować.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Cze 2007 19:29   

Powrót do góry

maciej477
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Łódz

Post#16 26 Gru 2008 01:08   

Ale można też wymówić umowę i przejść na jakąś płatną tv np C+, albo Cyfrowy Polsat. Coraz popularniejsza tez staje się teraz telewizja na kartę.
Powrót do góry

Balu
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#17 26 Gru 2008 02:23   

Wymówić umowę na odbiornik i płacić za kablówkę/Cyfre/N/cokolwiek to też przestępstwo z tego co mi wiadomo:)
Powrót do góry

c2h5oh
Moderator
Moderator

Post#18 26 Gru 2008 11:49   

Cześć.

Temat co prawda stary, ale...

Widzę, że niektórym userom ciężko zrozumieć, że abonamentu nie płaci się za oglądanie telewizji naziemnej, czy słuchanie radia, ale:
za posiadanie odbiornika TV lub radiowego..

Definicja odbiornika TV i odbiornika radiowego jest jasno określona.
Masz odbiornik -płacisz za posiadanie.
Decyzja, co za pomocą tych odbiorników odbieracie należy do was, a wszystko, co nie jest kodowane, jest bezpłatne.
Powrót do góry

yild
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: -

Post#19 26 Gru 2008 13:37   

ta wspomniana definicja to wcale nie jest taka jasna... :P
tuner tv pod definicję odbiornika nie podchodzi (wg ustawy) :P
Powrót do góry

woogoo111
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Szwecja

Post#20 26 Gru 2008 14:04   

Dokładnie tak. Abonamentu nie płacimy za oglądanie telewizji, tylko za posiadanie urządzenia zdolnego do odbioru programu RTV. Samo słowo "abonament" wydaje się być tutaj mało poprawne; powinno być zastąpione "podatkiem".
Ustawa niestety nie precyzuje dokładnie, jakie, techniczne walory powinno mieć owo tajemnicze "urządzenie" (czy na przykład telewizor pozbawiony przewodu zasilającego jest urządzeniem zdolnym do odbioru programu TV?; albo karta TV do komputera - jest czy nie jest urządzeniem zdolnym do odbioru TV?). Pytałem kiedyś o to, zarówno listownie i telefonicznie Panie i Panów - pracowników Ministerstwa Infrastruktury, ale dopiero po około 2 miesiącach "zlewania" pytań i unikania odpowiedzi na listy jeden Pan powiedział, że za tuner TV też płacimy, więc niech sobie zakupi i poogląda coś za jego pośrednictwem, oczywiście bez komputera!!! No bo komputer to w końcu telewizor czy nie telewizor? Z tunerem - zgodziłbym się, ale bez??? To samo doyczy telewizora z wyjętym tunerem, by wreszcie móc go legalnie wyrejestrować i zakupić sobie jakiś pakiet TV cyfrowej, i by w końcu płacić ten konkretny abonament za tę właśnie usługę, określonej jakości i ilości, a nie dodatkowo jeszcze bzdurny podatek.
Powrót do góry

marbed
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Konin

Post#21 27 Gru 2008 11:30   

Cytat:
6. Rejestracja odbiorników rtv

Każdy odbiornik radiowy i telewizyjny powinien w ciągu 14 dni od zakupu zostać zarejestrowany w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby firmy.

Z tego wynika, że jeśli mam w domu 2 telewizory to muszę oba zarejestrować? Bezsens, w cenniku nic nie ma o tym, że za większą niż 1 ilośc telewizorów mam płacić więcej.
Powrót do góry

PanMinus
Poziom 10
Poziom 10

Post#22 03 Sty 2009 23:48   

Witam.Tak jak przypuszczałem moje pytanie sprowadziło się do plebiscytu (płacić ,nie płacić) i opinii na temat zarządu firmy TVP.
Sprawa się chyba sama rozwiąże bo "dziadek" jest bardzo chory.Jedyną rzeczą którą w jego imieniu zrobiłem było napisanie listu do Krajowej Rady Radia i Telewizji z prośba o rozłożenie zaległości na ratalne spłaty.Takie działanie pozwoliło na wstrzymanie naliczania odsetek do momentu ustosunkowania się adresata.Oczywiście do tej pory brak jest jakiekolwiek odpowiedzi ,bo zapewne KRRiT ma znacznie ważniejsze sprawy na głowie.Porada ma pewną wadę związaną z konsekwencjami ewentualnych roszczeń wobec spadkobierców.Kończąc dziękuję wszystkim i tym co coś wnieśli do sprawy i ty co tylko sobie ulżyli. Uważam,że po 1.5 roku temat można zamknąć .Pozdrawiam.
Powrót do góry

D_E_A_T_H_
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: pszow

Post#23 20 Sty 2009 10:47   

Witam
Wiem że temat stary ,ale ..
Piszecie abonamęt za odbiornik rtv .Czyli jak ja posiadam monitor 24' który niema tunera Tv a mam podpiety do niego tuner cyfry ,wynikało by że moge wpuscic do domu urzędnika z poczty i może mi nagwizdać ,bo niemam ani radia ,ani telewizora ,a monitor na którym oglądam tv jest nieobięty tym podatkiem.
Jeśli niemam racji to prosze o uswiadomienie mi co mylnie interpretuje.
pozdro
Powrót do góry

c2h5oh
Moderator
Moderator

Post#24 20 Sty 2009 12:53   

Cześć.

"Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.
Zatem, każde urządzenie, na którym istnieje możliwość odbioru programu należy uznać za odbiornik."

"Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych jest uregulowany w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zgodnie z w/w aktem prawnym, opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych . Jednocześnie domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zatem obowiązek uiszczania opłat abonamentowych zależy od posiadania odbiornika, niezależnie od sposobu w jaki odbierany jest program telewizyjny. Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłat abonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu w placówkach operatora publicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188, z późn. zm. ) - w Placówkach Pocztowych."

http://e-prawnik.pl/pozostale-11/oplata-abonamentowa,odpowiedzi,prawo-administracyjne-1
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Sty 2009 12:53   

Powrót do góry

fufelek
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Gryfino

Post#25 20 Sty 2009 13:06   

To jeszcze inaczej, jeśli abonament był opłacany, zmarła osoba opłacająca, na którą był zarejestrowany odbiornik. Co w takiej sytuacji? Mogą ścigać za nie opłacanie ? tylko kogo? zmarłego raczej nie będą. Inne osoby zameldowane w mieszkaniu ?
Powrót do góry

c2h5oh
Moderator
Moderator

Post#26 20 Sty 2009 13:33   

fufelek napisał:
...jeśli abonament był opłacany, zmarła osoba opłacająca, na którą był zarejestrowany odbiornik. Co w takiej sytuacji?...

"Każdy posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego czy odbiornika telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Obowiązek taki wynika z Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych oraz Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 roku w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych."

Podstawowe obowiązki posiadaczy odbiorników RTV

"... Zgłosić w placówce pocztowej lub Kartotece RTV fakt zgonu abonenta, który dokonał rejestracji urządzeń RTV w danym gospodarstwie domowym..."

Całość przeczytaj sobie o tym tutaj:
http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=DlaCiebie&DC=Finanse&F=RTV#Podstawowe_obowi%C4%85zki
Powrót do góry

fufelek
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Gryfino

Post#27 20 Sty 2009 13:59   

dzieki za pomoc, poczytam!!
Powrót do góry

niebieskii
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Mazowieckie

Post#28 25 Sty 2009 13:30   

"Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.
Zatem, każde urządzenie, na którym istnieje możliwość odbioru programu należy uznać za odbiornik."

Nieprawda. Komórka z radiem i komputer z karta tv lub satelitarną nie podlega opłacie.
http://www.krrit.gov.pl/bip/Portals/0/abonament/abon_inf_rozsz_081204.pdf

Widziałem gdzieś lodówkę z radiem ;-)
Powrót do góry

LuckyDj
Specjalista - oświetlenie sceniczne
Specjalista - oświetlenie sceniczne

Miasto: DKL

Post#29 25 Sty 2009 14:03   

A ja wyrejestrowałem z pół roku temu i nic mi się nie dzieje.
Racja, chcą pieniążków to niech kodują.

Dla czego mam płacić za to że mam tv czy radio? Jak zechcę to postawię sobie całą ścianę tv, a kto i w jaki sposób mi udowodni, że z niej korzystam?

Albo inaczej:

Płynie sobie woda w rzece, jak zechcę to nabiorę sobie wiaderko za darmo, czemu nie wprowadzić opłaty za to, że ktoś ma wiaderko i przecież może sobie tej wody nabrać?
W eterze też płyną sobie fale, ot tak po prostu dostępne dla każdego, więc mam tv, to je sobie odbieram ;)
Powrót do góry

c2h5oh
Moderator
Moderator

Post#30 25 Sty 2009 14:49   

LuckyDj napisał:
...
W eterze też płyną sobie fale, ot tak po prostu dostępne dla każdego, więc mam tv, to je sobie odbieram ;)

W supermarketach też leży masa towaru dostępnego dla wszystkich. Idź i weź sobie co Ci pasuje...
Możesz też zabrać płytki z chodnika. Jest dostępny dla wszystkich.
Można też zabrać tory kolejowe i sprzedać na złom. Też są dostępne dla wszystkich.

Dziwicie się jeszcze, że mamy taką a nie inną opinię za granicą? Ja nie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Abonament radiowo-telewizyjny płacić czy nie płacić.
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny