Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Narzędzia i języki programowania

smmutas 22 Cze 2007 19:54 2901 11
  • #1 22 Cze 2007 19:54
    smmutas
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Problem jaki mam do rozwiązania przekroczył dawno możliwości darmowych wersji kompilatorów. Pozostał mi tylko asembler i gcc. Dotychczas kompilowałem używając najnowszego WinAVR a potem plik *.hex wykorzystywałem by przeprowadzać symulację pod AVR Studio (też najnowsza wersja). Niestety program stał się na tyle złożony, że dalej już tak nie ma sensu. Potrzebowałbym połączyć te dwa programy ( WinAVR i AVR Studio) lub dołączyć do gcc inny symulator. Czy jest komuś wiadome które wersję dają się połączyć.
    Korzystam z Win98 SE.
    Z poważaniem
    smmutas

• #2 23 Cze 2007 00:15
    GienekS
    Poziom 32  

To ile pamięci zajmuje Ci ten program ? Przecież od wersji AvrStudio 4,12 WinAVR jest z nim zintegrowany i nie ma chyba ograniczeń. A poza tym pisanie w AVR GCC i debagowanie w AvrStudio to nie jest żaden problem, po skompilowaniu przechodzisz do uruchomionego wcześniej AvrStudio projekt się odświeża automatycznie i możesz debagować.

• #3 25 Cze 2007 08:08
    Ch.M.
    Poziom 27  

Hmm a co to za program, ze przekracza mozliwości symulacji AVRstudio?
    Ja rozumiem, że nie zasymulujesz wyświetlacza graficznego czy jakiegoś urządzenia na SPI, niestety niektóre rzeczy musisz symulowac na żywo, w procesorze i ewentualnie z JTAGiem

• #4 25 Cze 2007 10:23
    smmutas
    Poziom 9  

Problem nie polega na wielkości gotowego kodu lecz na konieczności analizy liczb zmiennoprzecinkowych. Każdorazowe przeliczanie wszystkich wartości z postaci hex prowadzi do obłędu.

AvrStudio 4.12 z winavr wynajduje problemy tam gdzie sam winavr przechodzi gładko ( połączenie plików *.c oraz *.S ) i kończy z informacją o błędach.

AvrStudio 4.13 z winavr wywala się przy próbie kompilacji i każe kontaktować się ze sprzedawcą.

• #5 25 Cze 2007 14:35
    Ch.M.
    Poziom 27  

a co to za roznica kompilatorowi czy wpiszesz hex czy decimal liczbę? nieprzesadzajmy wszystko da sie zrobic z palca jeśli jest potrzeba (czasem szybciej w ten sposób niz szukac innego rozwiązania problemu)
    ver.4.13 faktycznie sprawia problemy, atmel twierdzi ze to pod 64bitowe procki i platformy (viśta) Jak dostanę juz nowy komputer to sprawdzę czy nie wykrzacza sie tak jak na winxp

• #6 25 Cze 2007 16:29
    smmutas
    Poziom 9  

Kolega Ch.M. chyba nie zauważył że chodzi o liczby zmiennoprzecinkowe a nie typu int czy char. Tę fazę mam już za sobą. liczby typu float czy double potrzebne są przy obliczeniach i śledzenie ich wartości jest dość upierdliwe gdy widzi się je tylko jako poszczególne bajty. Dlatego poszukuję informacji co z czym połączyć aby kompilować w GCC i w miarę prosto symulować.
    Proszę o pomoc.

• #7 25 Cze 2007 23:59
    _Matik_
    Poziom 19  

AvrStudio 4.12 z servicepackiem 4 i najnowszym WinAVR dziala idealnie. Jezeli chodzi o debugowanie to od dluzszego czasu nie uzywam juz JTAGA (bo w srodowisku ARM mi nie dziala a w srodowisku AVR nie potrzebuje).

Zawsze mozna wyrzucic liczby po uarcie, od biedy nawet w czasie rzeczywistym (czasami tylko terminal sie wywala jak mi sie za duzo danych na raz wysyla). Nie ma rzeczy ktorych nie da sie zrobic bez debugera.

• #8 26 Cze 2007 09:42
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

smmutas napisał:
    Problem nie polega na wielkości gotowego kodu lecz na konieczności analizy liczb zmiennoprzecinkowych. Każdorazowe przeliczanie wszystkich wartości z postaci hex prowadzi do obłędu.

"IAR Embedded Workbench for AVR". Do 4k kodu darmowy (a jak braknie to witaminka no chyba że to projekt komercyjny), ale jakże funkcjonalny. Np. okienko WATCH z możliwością przełączania trybu wyświetlania(Hex, Bin, Float) podglądanej zmiennej.

• #9 26 Cze 2007 14:13
    adamusx
    Poziom 27  

smmutas napisał:

AvrStudio 4.12 z winavr wynajduje problemy tam gdzie sam winavr przechodzi gładko ( połączenie plików *.c oraz *.S ) i kończy z informacją o błędach.

.

Jak masz problemy z laczeniem plikow s i C to dajesz swojego makfile w ktorym ustawiasz co trzeba i wskazujesz w opcjach AVRstudio ten plik i po problemie.

• #10 27 Cze 2007 15:26
    smmutas
    Poziom 9  

Witam.
    Zgodnie z sugestiami kolegi _Matik_ zainstalowałem WinAVR-20070122 + patch for WINDOWS 98SE oraz aStudio4b460 + aStudio412SP4b498. Aktualnie uruchamiając Programmers Notepad kompilacja przebiega OK. Jest 5 ostrzeżeń ale ogólnie kod zakończenia kompilacji 0. Jeśli natomiast uruchomię AVR Studio to każdorazowo kończy się błędem 1. Dotyczy to tych samych plików źródłowych.

Dołączam komunikaty z pod AVR Studio

Code:

Build started 26.6.2007 at 13:07:36
    avr-gcc.exe  -mmcu=atmega162 -Wall -gdwarf-2 -DF_CPU=16000000UL -O0 -fsigned-char -MD -MP -MT p.o -MF dep/p.o.d  -c  ../p.c
    ../p.c:140: warning: return type of 'main' is not 'int'
    ../p.c: In function 'main':
    ../p.c:156: warning: implicit declaration of function 'RESET_SHT'
    ../p.c:159: warning: implicit declaration of function 'InitLCD'
    ../p.c:164: warning: implicit declaration of function 'POMIAR'
    ../p.c:166: warning: implicit declaration of function 'PISZ_WYNIKI'
    avr-gcc.exe  -mmcu=atmega162 -x assembler-with-cpp -Wa,-gdwarf2 -c  ../pomiar.S
    avr-gcc.exe -mmcu=atmega162  p.o pomiar.o     -o p.elf
    avr-objcopy -O ihex -R .eeprom  p.elf p.hex
    avr-objcopy -j .eeprom --set-section-flags=.eeprom="alloc,load" --change-section-lma .eeprom=0 -O ihex p.elf p.eep
    c:\WinAVR\bin\avr-objcopy.exe: there are no sections to be copied!
    c:\WinAVR\bin\avr-objcopy.exe: --change-section-lma .eeprom=0x00000000 never used
    make: *** [p.eep] Error 1

• #11 27 Cze 2007 16:05
    _Matik_
    Poziom 19  

Jak chcesz to podeslij mi projekt na skrzynke, zobacze czy u mnie sie kompiluje ewentualnie poprawie bledy kompilacji. Ja uzywam XP ale to nie powinno miec wplywu na same parametry kompilacji.

• #12 27 Cze 2007 18:30
    smmutas
    Poziom 9  

Zamieszczam pliki projektu może ktoś spróbuje znaleźć przyczynę dlaczego pod WIN98 SE AVR Studio z SP4 i WinAVR 20070122 jest wykazywany błąd
    przepraszam za kłopot.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME