Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika studyjnych lamp błyskowych

szymwal 20 Lis 2011 13:11 218050 687
  • #601 20 Lis 2011 13:11
    szymwal
    Poziom 17  

drak napisał:
    Buduje szybką lampę 2kV i mam problem z tym, że jasne punkty na zdjęciach pozostawiają smugę. Chciałbym zmienić kształt prądu na lampie tak, żeby gwałtownie opadał jak w lampach z półprzewodnikowym odcięciem.

Mam parę pytań do szymwala:

- W projektach np. 8.6 na palniku jest zastosowany kondensator 1uF czy służy on ochronie diody prostowniczej przez zbyt szybkim przyrostem prądu tz. di/dt ?
    Czy jedynie zmusza palnik do pracy przy niższym napięciu ?

- Zastosowanie cewki L1 w projekcie 8.0 czy chodzi tutaj o wprowadzenie układu rlc w stan krytyczny tak, żeby prąd płyną w lampie tylko w jednym kierunku jaki ma to wpływ na czas błysku ? Czy dławik musi być powietrzny - liniowy ?

Zarówno w schemacie 8.0 L1, jak również C7 na schemacie 8.6 zmuszają palnik do pracy przy niższym napięciu.
    Kształt prądu płynącego przez palnik w czasie rozładowania jest podobny jak funkcja rozładowania kondensatora przez rezystor.
    Tzw. "ogon" można odciąć elektronicznie.

• Megger
  • #602 22 Lis 2011 04:31
    drak
    Poziom 19  

Pozwolę sobie zamieścić link do artykułu na temat lamp błyskowych stosowanych do pompowania laserów:

http://utopia.cord.org/cm/leot/course04_mod04/mod04_04.htm

Z tego co przeczytałem to usuwają oni ogon przez połączenie paru elementów L C jednak wydłuża to błysk.

Jakie parametry powinien mieć element kluczujący do kondensatora 110uF na 2000V ? W jaki sposób można by to zrealizować ?

• Megger
  • #603 07 Sty 2012 21:14
    raf*
    Poziom 10  

Witam ponownie szanowne grono :)
    Nadszedł czas aby przystąpić do pracy nad lampą około 2000 Ws

Do tego celu wykorzystam palnik błyskowy o mocy max 2400 Ws
    Parametry palnika:
    napięcie min 400V
    napięcie nom 700V
    napięcie max 1200V

Do tego celu chce wykorzystać poniższy schemat 8.6 po lekkiej modyfikacji

Mam pytanie do kolegi szymwal
    Czy układ ładowania kondensatora ze schematu 8.6 pozwoli na naładowanie baterii kondensatorów do napięcia 630 -640V ??

Czy połączenie kondensatorów jak na schemacie można zastosować bez dodatkowych modyfikacji ??

Dodatkowo zastanawiam się na połączeniu równoległym czterech kondensatorów i uzyskaniu napięcia 350V. W taki połączeniu mam pojemność prawie 4000 uF.
    Czy długość błysku w takiej konfiguracji będzie niebezpieczna dla palnika??

Do układu lampy modelującej dorysowałem znaleziony w sieci układ regulacji, czy taki układ będzie działał prawidłowo??

Proszę o pomoc w skonstruowaniu lampy dużej mocy :)

• #604 12 Sty 2012 11:51
    szymwal
    Poziom 17  

raf* napisał:

Czy układ ładowania kondensatora ze schematu 8.6 pozwoli na naładowanie baterii kondensatorów do napięcia 630 -640V ??

Teoretycznie, tak. Praktycznie czas ładowania do napięcia ok.600V bardzo się wydłuży.

raf* napisał:

Czy połączenie kondensatorów jak na schemacie można zastosować bez dodatkowych modyfikacji ??

Tak
    raf* napisał:

Dodatkowo zastanawiam się na połączeniu równoległym czterech kondensatorów i uzyskaniu napięcia 350V. W taki połączeniu mam pojemność prawie 4000 uF.
    Czy długość błysku w takiej konfiguracji będzie niebezpieczna dla palnika??

Jeżeli nie przekroczy się max. mocy wydzielanej na palniku, to nie ma przeciwskazań.( nie mylić z maksymalną energią błysku palnika )
    raf* napisał:

Do układu lampy modelującej dorysowałem znaleziony w sieci układ regulacji, czy taki układ będzie działał prawidłowo??

Powinien, proponuję zastosować MOC 3023.

• #605 13 Mar 2012 12:43
    mirek mua
    Poziom 9  

Chciałbym zrobić lampe wg schematu ze strony Osipoffa

mam pytanie do p.Szymwala w jakim celu są te diody zenera,czy mogę zastosować palniki z lamp zasilanych dwoma paluszkami bo takie posiadam,interesuje mnie też dioda oznakowana na schemacie R2M co to za dioda i do czego będzie potrzebna.

• #606 21 Mar 2012 13:11
    szymwal
    Poziom 17  

mirek mua napisał:
    Chciałbym zrobić lampe wg schematu ze strony Osipoffa

mam pytanie do p.Szymwala w jakim celu są te diody zenera,czy mogę zastosować palniki z lamp zasilanych dwoma paluszkami bo takie posiadam,interesuje mnie też dioda oznakowana na schemacie R2M co to za dioda i do czego będzie potrzebna.

Diody Zenera służą do regulacji napięcia na kondensatorze rozładowczym 1600µF/360V,
    co wiąże się z regulacją energii błysku.
    Dioda zabezpieczająca R2M w tym układzie działa jak dioda Zenera o napięciu ok.150V

http://www.datasheetarchive.com/indexdl/Datasheet-069/DSA00307131.pdf

Palniki powinny być dostosowane do energii zgromadzonej w kondensatorze rozładowczym.

• #607 25 Mar 2012 18:19
    wasylu
    Poziom 7  

a może orientujecie się Szanowni Panowie jak zmusić (przerobić) lampę Sigma EF-530 ST (z mocowaniem Canon) aby była wyzwalana za pomocą gorącej stopki?

• #608 25 Mar 2012 20:25
    gucio222
    Poziom 13  

Proszę o poradę. Posiadam aparat Fujifilm real 3D który robi świetne zdjęcia 3D ale ma nędzną lampę. Zainspirowany artykułem http://www.hjreggel.net/digiphoto/Fuji3D/FujiFilm3D_Flash.html chcę zrobić to samo ale a miejsce Seagull SYK-5 którego nie da się wyregulować (strata pieniędzy) chcę włożyć któryś ze schematów kolegi szymwala do wyzwalania na drugi błysk. Aparat daje pre-flash na 150ms. Fotocele chcę umocować bezpośrednie na lampie którą zasłonię. Mam pytanie do kolegów ponieważ chciałbym by ten układ pobierał jak najmniej prądu oraz wymagał minimum regulacji a pewnie działał. Który ze schematów jest najlepszy ? Dodam że elektroniką pałam się raczej hobbystycznie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

• #610 04 Kwi 2012 12:53
    keraml
    Poziom 2  

Do szymwal

mam do pana pytanie jako moderatora strony http://www.osipoff.ru
    strona jest zablokowana, czy to stan przejściowy czy już na stałe... a może strona została przeniesiona pod inny adres?

pozdrawiam

• Megger
  • #611 06 Kwi 2012 15:48
    amd3200
    Poziom 11  

Witam. Na IGBT zrobiłem lampkę dwupalnikową. 2x1100x350V. W załączeniu opis, schemacik płytki. Podpierałem się schematem P.szymwala. Za co wielkie dzięki. Mam tylko jeden zarzut. Na schemacie jest "zwykły" IGBT, uwaliłem 6 szt, bo nie ten rysunek graficzny. Końcówka FD jest z diodą, i taki powinien być schemat graficzny tranzystora. Stosowałem z końcówką U i padały, jak muchy. Dopiero nota katalogowa wyjaśniła wszystko. Teraz będę dorabiał troszkę elektroniki, by z "automatu" kilka błysków na sekundę było. Jak w Metzu 40MZ-3i, bo taki posiadam. Uwaga dotycząca tych, którzy będą ew. robić..! Z powodu odizolowania kondensatorów głównych od układu stabilizacji, konieczny jest ten 100 mikroF/400V !!!! Płytka sprawdzona, działa od razu. Ustawić tylko napięcie pracy pot wieloobrotowym. Powodzenia...:) Z jpg zmieńcie na rar. Tam progs do wydruku płytki. Bez instalacji, tylko odpalić. Jak co, to bernoulli(malpa)tlen.pl Plik, to protel.ipg /rar/

Dodano po 7 [minuty]:

Coś nie widzę dodanego pliku. Jak co to na maila proszę, to dam opisy i schemat gotowej płytki.

• #612 06 Kwi 2012 22:26
    szymwal
    Poziom 17  

keraml napisał:
    Do szymwal

mam do pana pytanie jako moderatora strony http://www.osipoff.ru
    strona jest zablokowana, czy to stan przejściowy czy już na stałe... a może strona została przeniesiona pod inny adres?

Strona http://www.osipoff.ru działa,
    powodem chwilowej przerwy było nie opłacenie na czas należnych rachunków.

• #613 19 Kwi 2012 22:19
    vashox
    Poziom 2  

Witam, próbowałem robić samodzielnie fotocelę ale triaki czy tyrystory którymi dysponuje mają za słabą czułość i działaja tylko z odległosci do metra. Czy mógl by mi ktos poradzić jakieś konkretne zamienniki z czułą bramką ?
    Nadmienię, że moja fotocela ma pracować ze starymi ruskimi lampami zasilanymi z gniazdka wiec w miejscu gdzie należy zewrzeć jest napięcie rzędu 60v ale niske natężenie

• #614 20 Kwi 2012 12:51
    r_m
    Poziom 11  

Używam tyrystorów C106D, bez problemów.
    Jak masz tanie fotodiody, możesz dodać.

• #615 20 Kwi 2012 20:17
    vashox
    Poziom 2  

tylko mam taki problem ze ten tyrystor jest mało popularny i cięko go dostac... przydał by sie taki zamiennik który bez problemu dostane w sklepie elektronicznym a TIC106 jest jeszcze za mało czuły

• #616 21 Kwi 2012 11:29
    r_m
    Poziom 11  

Nie żartuj, sprawdzałeś karty katalogowe? Jaka jest różnica między TIC106 a C106? ;)
    Przełączający prąd bramki typowo 60 mikroamper, to jeszcze za dużo?

• #617 22 Kwi 2012 01:06
    Piotrek671
    Poziom 1  

Witam, ja w swojej fotoceli na 1 błysk zastosowałem tyrystor MRC100-6, powinien być dostępny bez problemu. Prąd bramki 40 mikroamper, prąd maksymalny 0,8A, napięcie maksymalne 400V. Fotodiody zastąpiłem niewielkim ogniwem słonecznym wymontowanym z zepsutego kalkulatora. Działa bez problemu w zasięgu kilku metrów. Maksymalnego zasięgu niestety nie sprawdzałem.

• #618 22 Kwi 2012 16:21
    szymwal
    Poziom 17  

vashox napisał:
    Witam, próbowałem robić samodzielnie fotocelę ale triaki czy tyrystory którymi dysponuje mają za słabą czułość i działaja tylko z odległosci do metra. Czy mógl by mi ktos poradzić jakieś konkretne zamienniki z czułą bramką ?

Triaki mają prąd wyzwalania bramki, co najmniej dziesięć razy większy od tyrystorów.
    Z dostępnych w Polsce tyrystorów najmniejszy prąd wyzwalania bramki posiada

P0201MA-ST max. 20 µA, typowo 10µA

Poniższe tyrystory charakteryzują się prądem wyzwalania bramki max. 200 µA, typowo 50µA,

BR101
    BRX49
    BT149D
    MCR100-8
    MCR22-6
    C106D

• #619 23 Lip 2012 13:48
    jarkar81
    Poziom 10  

Kolego Szymwal, fotocela zbudowana z Twoją pomocą działa do dnia dzisiejszego. Przyszedł czas na rozbudowę fotoceli.

W tym poście zasugerowałeś jak to zrobić: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic784758-420.html#7622234

Pewnie nie zawsze będzie konieczność wyzwalania 2 lamp, czy po takiej modyfikacji można współpracować nadal z 1 lampą, drugie gniazdo pozostawiając wolne?

• #620 25 Lip 2012 18:31
    szymwal
    Poziom 17  

Do fotoceli według schematu,

http://obrazki.elektroda.net/0_1264955020.gif

można podłączyć zarówno jedną jak i dwie lampy błyskowe.
    Jest to najprostszy sposób synchronizacji wielu lamp przy pomocy jednej fotoceli.
    Najlepiej gdy obie lampy są jednakowe.

• #621 30 Lip 2012 19:29
    budryss2008
    Poziom 2  

Witam,

wykonałem fotocelę na przerzutniku 4013 z diodą. Problem z tym, że nie wyzwala ona lampy za każdym razem. Dodam, że diodę wyniosłem na 50cm przewodzie do lamp błyskowych - przez wtyk jack.
    Aparat ma przedbłysk ~80ms (Fuji s6500fd).

Pozdrawiam.

• #622 20 Sie 2012 11:12
    jarkar81
    Poziom 10  

szymwal,
    czy jest możliwość potraktowania wspomnianego przez mnie układu ogniwem zasilającym 12V czy tylko 9V wchodzi w grę?

Chętnie zmieniłbym ogniwo na jakieś mniejsze gabarytowo, a "paluszek" 12V jest bardziej dostępny niż "paluszek" 9V.

Ciasno się w budowie zrobiło a do większej nie chciałbym pakować.

Zastanawiam się tez jeszcze nad wydajnością małego paluszka 12V.

• #623 06 Wrz 2012 11:06
    szymwal
    Poziom 17  

jarkar81 napisał:
    szymwal,
    czy jest możliwość potraktowania wspomnianego przez mnie układu ogniwem zasilającym 12V czy tylko 9V wchodzi w grę?

Chętnie zmieniłbym ogniwo na jakieś mniejsze gabarytowo, a "paluszek" 12V jest bardziej dostępny niż "paluszek" 9V.

Można zasilić fotocelę małą baterią 12V stosowaną w pilotach samochodowych.
    W celu zminimalizowania prądu pobranego przez układ fotoceli proponuję wstawienie kondensatorów i rezystorów ze schematu 9.0 fig 1.
    http://ws.zut.edu.pl/second_flash_sync/slides/second_flash_sync9_0.html

• #624 16 Gru 2012 17:21
    robertar
    Poziom 9  

Witam,
    Posiadam tranzystory IGBT RJH3047 i drivery IGBT IR2106. Tranzystory są na 330V, natomiast ja chciałbym ich użyć do odpalania lampy zasilanej z napięcia 360V. Z tego względu chciałbym ażeby pracowały one szeregowo. Dla uproszczenia możemy przyjąć, że kondensator zapłonowy ma 1200uF, palnik to IFK 120, zaś podłączenie cewki zapłonowej pominięto.
    Wobec tego mam pytanie - czy w układ przedstawiony na poniższym rysunku będzie funkcjonował prawidłowo?

Poniżej podaję linki do informacji dotyczących w/w elementów:

- nota aplikacyjna IR2106:
    http://forum.easyelectronics.ru/viewtopic.php?f=10&t=5571

- aplikacja IR2106 na jednej z radzieckich stron:
    http://forum.easyelectronics.ru/viewtopic.php?f=10&t=5571

- tabela dot. RJH3047:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2256211.html

Pozdrawiam
    robertar

• #625 14 Maj 2013 11:00
    panmar1
    Poziom 2  

Witam
    Wykonałem synchronizator lamp błyskowych według schematu 12,1 fig.2 i tu pojawił się problem: po podłączeniu lamp wszystko niby chodzi gdy wyzwalamy je za pomocą przycisku TEST natomiast z gniazda synchro nie działa, ani po podłączeniu wyzwalacza radiowego ani fotoceli.

• #626 17 Maj 2013 11:43
    szymwal
    Poziom 17  

Do jakiego aparatu fotograficznego podłączony jest synchronizator?.

• #627 17 Maj 2013 14:26
    panmar1
    Poziom 2  

Do nikona D3100 po podłączeniu do aparatu po kablu działa i to bardzo dobrze, ale mi zależało na odpalaniu synchronizatora z wyzwalacza radiowego.

Dodano po 5 [minuty]:

Wyzwalacz radiowy to TR - D4 JINBEI
    Pozdrawiam i dziękuję.

• #628 18 Maj 2013 21:17
    szymwal
    Poziom 17  

Spróbuj zmodernizować synchronizator w/g poniższego schematu,

• #629 21 Maj 2013 15:59
    panmar1
    Poziom 2  

Witam
    Widzę, że zostały zmieszane 2 schematy ale nie ważne. Wykonałem według wskazówek i działa bezbłędnie. Jako źródło energii wykorzystałem baterię A23 - 12V (ze względu na rozmiar )
    DZIĘKUJĘ
    POZDRAWIAM

• #630 21 Maj 2013 17:45
    szymwal
    Poziom 17  

Stosunkowo małe 6V, jest źródło zasilania złożone z dwóch połączonych szeregowo baterii płaskich CR 2016 3V,
    włożonych do uchwytu baterii CR 2032.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme