Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika studyjnych lamp błyskowych

szymwal 22 Maj 2013 15:08 218059 687
  • #631 22 Maj 2013 15:08
    panmar1
    Poziom 2  

Miałem taki zasilanie zrobione poprzednio ale ze względu na dołożenie kilku części a zwłaszcza C 680 n zrobiło mi się za mało miejsca. Cały synchronizator włożyłem do obudowy pilota. A ta 12V to za dużo ? Jak tak to mogę zmienić na 6V

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

6V - jednak odpada jest za słaba. Musi zastać A23 - 12V Elektronika studyjnych lamp błyskowych Elektronika studyjnych lamp błyskowych Elektronika studyjnych lamp błyskowych

• Megger
  • #632 08 Cze 2013 21:32
    budryss2008
    Poziom 2  

Kolego szymwal,

zrobiłem fotocele wg. schematu 9.1 fig2 (na 4013).
    Przy SW5 przestawionym na pierwszy błysk wyzwala poprawnie. Gdy przełączę na drugi błysk już nie wyzwala.
    Gdzie może tkwić problem? Co powinienem sprawdzić?
    Dodam, że aparat ma przedbłysk ~80ms.

• #633 09 Cze 2013 12:11
    szymwal
    Poziom 17  

Podaj wartość napięcia na 1,4,10,11,13,14 nóżce układu 4013 w ustawieniu na drugi błysk.
    Jaki to aparat fotogtaficzny?.

• Megger
  • #634 17 Cze 2013 22:41
    Piotr PIeczykolan
    Poziom 11  

Witam!
    Mam taki sam problem: tylko jeden błysk.
    Podaję krótki impuls na diodę w optotriaku (z Atmega16), tyrystor zaczyna przewodzić i nie wiem jak mam go wyłączyć?

• #635 18 Cze 2013 09:31
    szymwal
    Poziom 17  

Napisz o jakim konkretnym schemacie piszesz.

• #638 18 Cze 2013 10:33
    Piotr PIeczykolan
    Poziom 11  

To właśnie chcę zrobić.
    Mój problem polega na tym, że kiedy podam krótki impuls na diodę w optotriaku tyrystor SCR1 zaczyna przewodzić i w takim stanie pozostaje.

Przecież nie robi się fotoceli na jeden impuls tylko na pierwszy impuls:)

Jeżeli diody w optotriakach będę wyzwalał za pomocą aparatu fotograficznego (kostka + przewód synchro), to lampa powinna być wyzwalana przy każdym naciśnięciu spustu migawki.

• Megger
  • #639 18 Cze 2013 10:54
    szymwal
    Poziom 17  

Niektóre lampy błyskowe mają tak skonstruowany wejściowy układ synchronizacyjny,
    że po włączeniu tyrystora nie następuje wyłączenie przepływającego prądu i tyrystor pozostaje ciągle włączony.
    Aby temu zaradzić należy do anody tyrystora dodać w szereg kondensator tak jak na tym schemacie,

http://ws.ps.pl/flash_synchronization/thumbs/hssynchronization12_3.JPG

• #640 18 Cze 2013 23:10
    Piotr PIeczykolan
    Poziom 11  

Dziękuję za pomoc!
    Okazało się jednak, że podłączyłem odwrotnie lampę.
    Po zamianie przewodów do lampy jest ok (bez kondensatora).

• #641 25 Cze 2013 09:07
    budryss2008
    Poziom 2  

Witam,
    problem rozwiązany, pomylone zostały miejscami dwa rezystory.
    Fotocela działa bez zarzutów.

Pozdrawiam.

• #642 24 Lip 2013 01:35
    ci-nek
    Poziom 11  

szymwal napisał:
    deus50 napisał:
    Jakie zmiany mogę dokonać na wejściu? Czy bez problemu mogę zasilać go 5-8V?

Na poniższym schemacie zaznaczyłem elementy które nie mają wpływu na podstawowe działanie układu HSS.
    Napięcie zasilania 3V dostosowane jest do napięcia pracy wewnętrznych układów elektroniki aparatów Canon.
    Sam układ HSS w innym zastosowaniu może być zasilany od 3V do 15V.

Witam

na początek dziękuje za podzielenie się "wynalazkiem", potrzebowałem czegoś takiego.

Moje pytanie: czy chcąc synchornizować poprzez informacje z gorącej stopki, mogę pozbyć się tej czerwonej zakreskowanej częsci?

i drugie: w pierwotnej wersji podłaczanje do gniazda sterowania aparatem, jaki cel ma użycie sygnału zaznaczonego na schemacie kolorem zielonym?

• #643 25 Lip 2013 17:35
    szymwal
    Poziom 17  

Synchronizacja ze styków garącej stopki jest możliwa,
    jeżeli znajdziesz sygnał który jest wysyłany z aparatu przed otwarciem migawki.
    Zielone wskażniki informują w jaki sposób można połączyć synchronizator z zewnętrzną lampą błyskową,
    (kabel synchro, nadajnik radiowy, nadajnik na podczerwień )

• #644 25 Lip 2013 19:50
    ci-nek
    Poziom 11  

No wydawało mi się że funcję przez Ciebie opisywaną spełnia właśnie największy >>>"PIN"<<<

Czy wtedy można usunąć te zaznaczoną na czerwono część?

• #645 26 Lip 2013 08:52
    szymwal
    Poziom 17  

Na tym największym styku sugnał pojawia się gdy migawka jest całkowicie otwarta,
    a to za póżno by zastosować ten układ synchronizacji.

• #646 28 Lip 2013 02:09
    ezbig
    Poziom 19  

Witam. Buduję swoją fotocelę na drugi błysk i pozwoliłem sobie skorzystać z gotowych rozwiązań, które prezentujesz i teoretycznie wszystko działa, ale mam pewne efekty uboczne.

Moja fotocela jest na attiny13. Do detekcji błysku wykorzystuje w nim wewnętrzny komparator i zapożyczyłem do niego obwód wejściowy z twojego schematu Link .

To jest istotny fragment twojego układ:

To moja przeróbka (w mikrokontrolerze mam tylko dostęp do wejść):

U mnie A1 to komparator w kontrolerze i dalej przejmuje rolę program. Musiałem dodać diodę szeregowo z rezystorem R2. Bez diody układ wyzwala się non stop. Bez rezystora R2 układ po kilkudziesięciu sekundach przestaje reagować na błysk. Z diodą jest ok. Aktualnie wyrzuciłem też R1. Nie wpływa on w zauważalny sposób na pracę układu. Musiałem też zmienić kondensator C1 z 1n na 330n bo układ reagował na włączenie światła jeśli był półmrok. Chyba jeszcze będę musiał zwiększyć tę pojemność, bo jeszcze sporadycznie potrafi zareagować włączenie światła.

Mam problem z innym dziwnym efektem i nie bardzo mam pomysł jak to zlikwidować. Jeśli zupełnie zgaszę światło, to układ zaczyna mi wyzwalać błysk co 5-6 sekund. Wystarczy choćby minimalne źródło światła i układ przestaje sam błyskać. To jakby tłumaczy co jest powodem, ale jak to zniwelować?

Sytuacja taka j.w. w pracy się nie zdarza, zawsze jest jakieś światło włączone, ale mam pewien niedosyt, że to tak działa i spać mi to nie daje :). Testowałem inne warianty układu wejściowego, ale ten jeden jest najczulszy (na czym mi bardzo zależało). Tylko to błyskanie w ciemności.

• #647 31 Lip 2013 10:49
    szymwal
    Poziom 17  

W takim układzie jak zrobiłeś wydaje się że wejście nieodwracające komparatora
    "wisi " w powietrzu.
    Spróbuj zamiast układu dioda rezystor, sam rezystor o dużej wartości np 10MΩ.
    Przydał by się również układ wyrównujący prąd polaryzacji wejść
    komparatora, żeby układ był stabilny dla różnych komparatorów.

• #648 31 Lip 2013 13:27
    ezbig
    Poziom 19  

szymwal napisał:
    W takim układzie jak zrobiłeś wydaje się że wejście nieodwracające komparatora
    "wisi " w powietrzu.
    Spróbuj zamiast układu dioda rezystor, sam rezystor o dużej wartości np 10MΩ.
    Przydał by się również układ wyrównujący prąd polaryzacji wejść
    komparatora, żeby układ był stabilny dla różnych komparatorów.

Dałem taki rezystor na początku, ale bez diody układ sam się wzbudza. Zwiększyłem teraz pojemność C1 (10uF) i wstawiłem 3 fotodiody (bo mocno spadła czułość) wydawało mi się, że jest ok, ale muszę sprawdzić to dokładnie, bo chyba teraz też błyska tylko raz na kilkadziesiąt minut (ale to mogły być też zakłócenia z sieci). Co ciekawe jak dałem diodę 1N4148 w wersji smd to mi błyskało dokładnie co 1min 30 sek.

Ten komparator jak pisałem jest wewnątrz mikrokontrolera (dostępne są tylko wejścia i nic więcej). Zrobiłem dwa takie układy i obydwa działają identycznie. Jeśli chodzi o elektronikę analogową to nie jestem w niej mocny. Jakbyś mógł zasugerować ten układ wyrównujący prąd polaryzacji wejść.

Inna sprawa to układ po długotrwałym pobycie w ciemności potrafi zareagować na pierwsze włączenie światła.

• #649 03 Wrz 2013 21:34
    r_m
    Poziom 11  

Witam. W wątku pojawiały się plany budowy generatora, jestem ciekaw, czy ktoś wprowadził je w życie, a jeśli tak, z jakimi efektami?

Chodzi mi po głowie taki pomysł, na min. 500Ws (chętniej bliżej 1000Ws), niezależnego od sieci (niestety, z przetwornicami nie miałem do czynienia).
    Zastanawiam się, czy kombinować coś samodzielnie, czy np. poszukać czegoś używanego w stylu Quantuum 600 DualPower, ale najbardziej pasowałoby mi coś mniejszego, poręczniejszego. Mam inne chińskie lampy studyjne i osprzęt, także "reporterskie" o regulowanej mocy, ale te pierwsze w połączeniu z zasilaczem (np. Tronix Explorer itp) nie są zbyt poręczne, a te drugie nie są zbyt mocne, stąd pomysł na coś innego (co ewentualnie mogłoby zastąpić także lampy studyjne - np. z jakimś "modułem zasilania sieciowego" lub choćby dodatkowym akumulatorem).

• #650 26 Paź 2013 14:42
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

Witam.

Padła mi chińska lampa studyjna (dość popularna) Cy-100 MR. Dwukolorowa dioda nie zapala się na zielono czyli READY i nie da się wyzwolić błysku niczym. Na kondensatorach 390V - nic nie dymi, nic się nie zjarało widocznie. Brak zimnych lutów itp. Działała jednego wieczoru, następnego już nie chciała. Brak siwych dymów itp.

Znacie temat? Albo ktoś może schemat ma? Google po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku milczą :(

• #651 30 Paź 2013 14:30
    impulsite
    Poziom 7  

Witam!
    Jest schemat bardzo podobny lampy studyjne Falcon SS-100MR do forum "Импульсный свет в фотографии". Szukam tematu na słowa "100MR" (I nie mam prawa do zamieszczać linki zewnętrzne).

• #653 05 Lis 2013 10:47
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

Dziękuję za zainteresowanie. U mnie uszkodzony był rezystor R9 330kΩ. Miał przerwę, w skutek czego komparator nie mierzył napięcia na kondensatorach głównych ładując je do oporu czyli 390V ( kondensatory są na 360V). Okazało się, że lampa była tak użytkowana dłużej. Wyższe napięcie uszkodziło tyrystor VS3 czyli CR20AM. Podmieniłem go jakimś 1A wylutem na 600V i lampa działa. Nie tylko błyska ale ku uciesze jej użytkownika pojawiła się prawdziwa regulacja błysku.

• #657 17 Cze 2014 13:02
    szymwal
    Poziom 17  

Załączona w linku modernizacja lampy z zastosowaniem tranzystora IGBT,
    nie ma nic wspólnego z regulacją czasu błysku. ( tj układ synchronizacji )
    Aby regulować czas błysku lampy, tranzystor IGBT powinien być włączony szeregowo w obwód palnika ksenonowego i regulować czas przepływu prądu rozładowania kondensatora wyładowczego lampy błyskowej.

• #658 14 Lip 2014 00:48
    r_m
    Poziom 11  

enulight napisał:

Mnie interesuje prosta lampa sterowana manualnie z jak najkrótszym czasem błysku 1/8000 - 1/20000

Dawno tu nie zaglądałem
    Krótkie czasy błysku znajdziesz np. tu:
    http://osipoff.ru/modules.php?op=modload&name...BB_14&file=index&action=viewtopic&topic=970&5
    Z tego co kojarzę, lampy tyrystorowe też nie miały długich czasów błysku, np. pojawiająca się czasem na allegro Vivitar 283:
    https://www.flickr.com/groups/strobist/discuss/72157600426912360/
    w dodatku bardzo prosta do "dorobienia" manualnej regulacji mocy=długości błysku bez żadnej ingerencji w samą lampę:
    http://www.krebsmicro.com/VIV283/
    Jeśli Twoim celem jest uzyskanie krótkiego błysku, a nie zrobienie sobie lampy, to chyba będzie najsensowniejsze rozwiązanie. Aha, z tego co czytałem w różnych miejscach to ogólnie lampy z automatyką ("tyrystorowe") są podatne na manualną regulację, zabawa ma polegać na zastąpieniu fotodiody (mierzącej światło odbite) przez odpowiedni rezystor lub potencjometr.
    Trochę informacji o małych lampach (wraz ze schematami) znajdziesz na http://impulsite.ru/

• #659 26 Sie 2014 15:55
    lesio21
    Poziom 10  

Mam pytanie odnośnie lampy Łucz-M1. Nie widzę w niej transformatora zapłonowego.

• #660 26 Sie 2014 16:04
    Freddy
    Poziom 43  

lesio21 napisał:
    Mam pytanie odnośnie lampy Łucz-M1. Nie widzę w niej transformatora zapłonowego.
    Poszukaj dobrze jeszcze raz, na pewno jest.
    No chyba, że ktoś ukradł go :)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme