Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

OPEL CORSA problem z upływem prądu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> OPEL CORSA problem z upływem prądu
Autor
Wiadomość
waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#1 Post autora tematu 02 Lip 2007 08:06   

Mam problem z upływem prądu w pojeździe jak wyżej. Akumulator 64Ah, po naładowaniu akumulator trzyma około 4 do 5 dni. Ładowanie dobre wartość około 14,5 V. Po zmierzeniu okazało się, że po wyłączeniu wszystkich odbiorników odłączeniu akumulatora, pokazana wartość to 0,86 A. Wyjmowałem po kolei wszystkie bezpieczniki, po wyjęciu bezpiecznika nr 1 wartość prądu spadła do 0,55. Zacząłem przeglądać instalację między innymi oświetlenie wnętrza, radio zegarek, termometr, czyli to co jest pod ten bezpiecznik podpięte i nic wszystko wygląda OK, a prąd nadal ucieka. podejrzewałem jeszcze rozrusznik ale też jest dobry. Nawet po jego wyjęciu nadal pokazywana jest wartość 0,86A. Pojazd to Opel Corsa B 96 r silnik 1,5D (Isuzu).
Proszę o jakąś poradę bo moje pomysły na rozwiązanie problemu się skończyły.
Dzięki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lip 2007 08:06   

Powrót do góry

adamo
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Bytów

Post#2 02 Lip 2007 08:52pomocny post - solucja   

Re: OPEL CORSA problem z upływem prądu

Witam odłącz alternator i wtedy sprawdz jaki jest pobór
Pzdr
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 Post autora tematu 02 Lip 2007 09:03   

Odłączyłem, a nawet go wyjąłem i nadal jest 0,86A
Powrót do góry

Radeon 24
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wlkp

Post#4 02 Lip 2007 11:22pomocny post - solucja   

Witam!
Czy przy pomiarze świeciło Ci się światełko sufitowe?
Moze masz alarm który coś "wciaga" jakis sterownik (centralnego), radio, które jest podpięte pod nie ten kabel co odlączałeś (wyciąg je).

Zastanawia mnie jescze jedno: jak mogles mierzyć prąd z wyciągnietym akumulatorem?

Pozdrawiam!
Powrót do góry

gordon1
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: slask

Post#5 02 Lip 2007 12:30pomocny post - solucja   

Pobór pradu powinien byc około 0,02-0,05 A , kluczyk wyciagniety (bo wtedy gasnie wyswietlacz ) drzwi zamkniete bo w lampce sufitowej nie ma wyłacznika .Jesli masz wtedy pobor wiekszy jak pisze to odłacz radio na kostce i zobacz jak jest podłaczony wzmacniacz antenowy o ile jest ,powinien byc na wyjsciu z radia ,czesto podłaczaja na 30 i wtedy jest pobor okoł 0,5 A jesli jest alarm to go odłacz .Nie wiem czy masz oswietlenie bagaznika ,jesli jest to sprawdz czy sie wyłancza.Miłej pracy :D
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#6 Post autora tematu 02 Lip 2007 17:35   

Bezpiecznik nr 1 odpowiada za radio, oświetlenie wnętrza, bagażnika, sygnał dzwiękowy, kierunkowskazy, światła awaryjne, i moduł gdzie jest zegarek i termometr tzw. DID. Wszystko to odłączyłem i nadal nic. Na schemacie znalazłem ten wzmacniacz antenowy, czy to jest dodatkowe urządzenie zamontowane w samochodzie, czy w antenie?. Jeżeli jest to związane z kostką od radia to radio wypiąłem i nadal bez zmian. Przejrzałem schemat i dochodzę do wniosku, że może któryś z licznych przekaźników robi to zamieszanei ale żaden nie jest związany z bezpiecznikiem nr 1. Teraz to już nic nie wiem:cry:

PS. Miernik wpinam pomiędzy klemę minusową, a minusowy przewód akumulatora.
Powrót do góry

Usunięty

Post#7 02 Lip 2007 17:40pomocny post - solucja   

Świeci się oświetlenie bagażnika.
0,86A to pobór powodowany przez 10 watową zarówkę.
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 Post autora tematu 02 Lip 2007 18:12   

Dokładnie to taka wartość ale jak pisałem wcześniej po wyjęciu wszystkich żarówek z oświetlenia wnętrza i bagażnika nadal bez zmian.
Amperaż obniża się tylko po wyjęciu bezpiecznika nr 1, ale tak do około o,5 A.
Powrót do góry

manieek
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: zielona góra

Post#9 02 Lip 2007 18:54pomocny post - solucja   

waljo napisał:
Dokładnie to taka wartość ale jak pisałem wcześniej po wyjęciu wszystkich żarówek z oświetlenia wnętrza i bagażnika nadal bez zmian.
Amperaż obniża się tylko po wyjęciu bezpiecznika nr 1, ale tak do około o,5 A.

To odłanczaj następne odbiorniki tak żeby spadło do tej wartości dopuszczalnej
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 Post autora tematu 02 Lip 2007 19:06   

To trochę trudne bo po wyjęciu elementu nie widomo później gdzie go włożyć, żarówki to pestka ale wszystkie przekaźniki to już problem, wszystkie tak samo wyglądają, może poproszę o jakiś inny sposób bez totalnego wyjmowania elementów.
Powrót do góry

Marunio
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Koszalin

Post#11 02 Lip 2007 21:54pomocny post - solucja   

Są takie małe mierniki CN-200mA oraz CN-20A razem w cenie ok 100 zł w Conrad Electronik firmy VOLCRAFT. Wyjmujesz bezpiecznik, który wkładasz z boku wtyczki, aby zabezpieczyć badany obwód. Wtyczkę wkładasz w miejsce wyjetego bezpiecznika i czytasz wartość prądu w danym obwodzie. Bardzo przydatna rzecz do takich poszukiwań. Można na wzór i podobieństwo przerobić spalony bezpiecznik jako wtyczkę do normalnego miernika i dokonać takich samych pomirów. Powodzenia :)
Powrót do góry

Usunięty

Post#12 02 Lip 2007 21:59   

To nie dobra metoda, bo wyjęcie " nie tego co trzeba" bezpiecznika może powodować rozkodowanie radioodbiornika, skasowanie zegarka, skasowanie licznika przebiegu dziennego, zaświecenie kontrolki airbag....
Lepszą metodą jest amperomierz cęgowy.....
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lip 2007 21:59   

Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 Post autora tematu 02 Lip 2007 22:03   

Czyli sugerujesz aby pomierzyć czy w danym obwodzie zabezpieczonym bezpiecznikiem prąd i zobaczyć dlaczego on tam jest dobrze rozumiem, przyznam że tego jeszcze nie próbowałem, jutro sprawdzę.
Dzieki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lip 2007 22:03   

Powrót do góry

Marunio
Poziom 15
Poziom 15

Post#14 02 Lip 2007 22:28pomocny post - solucja   

Co do amperomierza cęgowego to możliwe pod warunkiem, że jest to amperomierz cęgowy do pomiaru prądu stałego, są takie np UT204. Będzie trudno podejść szczękami do przewodów. Pomiar tego typu miernikiem obarczony będzie w takich małych zakresach błędem spowodowanym niecentrycznym umieszczeniem przewodu w dużych szczękach. Najpoważniejsze zagrożenie wynikające z wyjmowania bezpieczników to rozkodowanie radia, pozostałe są do ustawienia. Kolega Waljo pisał, że odłączał już akumulator, a więc wszystkie te ustawienia już przećwiczył, łącznie z radiem, które też nie miało zasilania. Ja podejrzewam, że jest uszkodzenie izolacji któregoś z przwodów w wiązce elektrycznej i stąd te upływności, zwłaszcza w taką pogodę. Mogą też być zaśniedziałe połączenia np w kostkach przyłaczeń świateł tylnych. Lubi się tam gromadzić wilgoć co powoduje upływności. Proponowana metoda pozwoli wskazać obwód w którym należy szukać uszkodzeń, a to już dużo bliżej do określenia miejsca uszkodzenia.
Powrót do góry

Usunięty

Post#15 02 Lip 2007 22:40   

Pod warunkiem , że pobów prądu jest w obwodzie zabezpieczonym fabrycznym bezpiecznikiem.
Nie zawsze tak jest, bo część obwodów jest wręcz niezabezpieczona, a część coprawda zabezpieczona, ale trudno doszukać bezpiecznika, bo pobór jest w obwodzie dołozonym później.Do takich zaliczamy autoalarm, centralny zamek, zmieniacz płyt kompaktowych, gdzie jest bezpiecznik-trudno orzec, ulokowanie go wynika z fantazji montarzysty, którzy robia chyba wszystko aby był trudno odnajdywalny.
Co do anperomierza pozwolę sie niezgodzić, bo :

http://sep.pl/produkty/?id=4000721
Powrót do góry

Marunio
Poziom 15
Poziom 15

Post#16 03 Lip 2007 08:46   

Piękny miernik, naprawdę zazdroszczę koledze, zwłaszcza że jest to cyt. z podanej strony:"pierwsza na świecie konstrukcja stosująca technologię pomiaru prądu stałego i przemiennego otwartymi cęgami" i do tego chwilowo niedostepny (brak towaru) na podanej stronie SEP. Na innej stronie zagranicznej, proponowany za jedyne 90 GBF. Teraz to kolega Waljo będzie miał prawdziwy problem ze swoim autem. Przepraszam za sarkastyczny ton tego komentarza, ale ja chciałem tylko, naprawdę pomóc w prosty, dostępny sposób w usunięciu usterki, a tu taka krytyka, że "to niedobra metoda". Pozdrawiam :)
Powrót do góry

Usunięty

Post#17 03 Lip 2007 11:04   

każda jest dobra, o ile wiedzie do celu :)
Szukanie zjadaczy prądu jest czasami zajęciem trudnym, tutaj wymagana jest logika w myśleniu.
Trzeba ustalic jakie komponenty zostały dołozone później, i od nich zaczynamy.
Powrót do góry

viper555
spec od auto-elektro
spec od auto-elektro

Post#18 03 Lip 2007 12:30pomocny post - solucja   

Proponowałbym odłączenie tylnej wiązki / złącze słupek kierowcy/ częste gnicie i korodowanie pod wykładziną , aby poszukiwania zawęzić do- przód czy tył.P
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#19 Post autora tematu 03 Lip 2007 13:13   

Dzięki za porady czytam je uważnie bo wszystkie coś nowego wnoszą, o tych gnijących przewodach we wiązkach już czytałem i na pewno je sprawdzę, podobno jest jeszcze jeden newralgiczny punkt gdzie gniją przewody, wiązka gdzies w okolicy przednich reflektorów. Dzisiaj zabieram się do roboty.
Powrót do góry

mickemaster
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wszędzie i nigdzie, najczęściej Łódź

Post#20 03 Lip 2007 14:21   

A oświtlenie schowka działa po przekręceniu kluczyka czy nie?, w oplu kumpla działało niezależnie i...wyładowało mu akumulator ;)
Powrót do góry

Mihó
Poziom 21
Poziom 21

Post#21 03 Lip 2007 18:58pomocny post - solucja   

mickemaster napisał:
A oświtlenie schowka działa po przekręceniu kluczyka czy nie?, w oplu kumpla działało niezależnie i...wyładowało mu akumulator ;)

W Corsie B po stacyjce
Powrót do góry

jacknn
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Warszawa

Post#22 03 Lip 2007 19:06   

Głupie może pytanie, ale jakie masz radio? sam podłączałeś czy jest zamontowane fabrycznie?
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#23 Post autora tematu 03 Lip 2007 20:54   

Witam jeszcze raz wszystkich. Udało się to dla mnie wiadomość dnia. Właśnie wracam z garażu i znalazłem usterkę. Przyczyna leżała w trzech miejscach, w wiązce biegnącej od kostek przy drzwiach kierowcy do tyłu pojazdu (przetarte dwa przewody), zimne luty w DIDzie czyli zegarku i jest jakiś problem w alternatorze, po wyjęciu jednego przewodu z alternatora, i usunięciu pozostałych usterek, upływ prądu zupełnie zanika. Tak więc te rzeczy wpływały na całą usterkę i dlatego ciężko było to zlokalizować ponieważ nigdy nie robiłem tak aby wszystkie te wadliwe miejsca były zupełnie odłączone (mój błąd).
Wracając do alternatora to pytanie jak go sprawdzić?. z wstępnych oględzin wynika, że ktoś już w nim robił zmiany ponieważ brak jest oryginalnej wtyczki przy alternatorze, a zamiast niej są wyprowadzone cztery przewody, które poprzez wsuwki łączą się z alternatorem. Co zatem zrobić aby zbadać co mu dolega. Alternator pracuje normalnie daje około 14,5V napięcia i kontrolka gaśnie podcza spracy silnika. Czyli zachowuje się normalnie. Czy możliwe, że jest uszkodzony w nim regulator czy może diody. Poproszę o jakieś porady jak go sprawdzić miernikiem. Alternator napędza jednocześnie pompę oleju.
Dziękuję jednocześnie wszystkim kolegom biorącym do tej pory udział w pomocy.
Powrót do góry

jacknn
Poziom 19
Poziom 19

Post#24 03 Lip 2007 21:56   

Przy alternatorze to nie pompa oleju a vacu pompa, czyli wspomaganie hamulców. W tych alternatorach (dożo już napisano na tym forum o nich) często siadają diody. Jednak diody i regulator to jeden moduł dlatego wymienia się to jednocześnie (chyba, że się mylę ale u mnie jest podobnie astra 1.7 isuzu i wymieniałem cały moduł). Przeróbki masz prawdopodobnie dlatego bo ciężko jest dostać oryginał i często jest bardzo drogi i mechanicy przerabiają moduły z innych alternatorów (u mnie zrobiono tak samo).
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#25 Post autora tematu 03 Lip 2007 21:59   

A od jakiego innego alternatora pasuje ten moduł?.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2007 21:59   

Powrót do góry

jacknn
Poziom 19
Poziom 19

Post#26 03 Lip 2007 22:20   

Nie wiem od czego zamontowano mi ten regulator wraz z diodami. Naprawę swojego alternatora robiłem u fachowca i zapłaciłem za ta operacje 200zł więc nie dużo. Na pewno idealnie pasującego nie ma, u mnie też robili jakieś przeróbki aby dał się ten regulator przykręcić. Mogę jednak Ciebie pocieszyć, że po naprawie nie mam żadnych problemów z alternatorem.
Powrót do góry

waljo
Poziom 18
Poziom 18

Post#27 Post autora tematu 05 Lip 2007 20:32   

W zasadzie usterka zdjagnozowana, wiadomo gdzie tkwi problem, więc uważam temat za zamknięty. Dziękuję jeszcze raz wszystkim kolegom za pomoc.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> OPEL CORSA problem z upływem prądu
Strona 1 z 1