Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacze na GML-ach TELPODu

Gizmoń 03 Lip 2007 15:35 2697 4
  • Mam cztery kostki GML-026, które kiedyś znalazłem... na trawie, leżące luzem. Leżały potem u mnie w szufladzie przez parę lat a ja nawet nie wiedziałem co to jest. Wzmacniacze z nich zrobiłem dopiero gdy natrafiłem na stronę Elektroda. Muszę jednak powiedzieć, że we wszystkich schematach na tej stronie jest błąd - nóżka 9 podłączona bezpośrednio do masy powoduje wzbudzanie się wzmacniacza. Wykombinowałem, że po podłączeniu do masy przez 1kΩ poprawiło się. Z kolumnami 45W pracuje tak jak mój sprzęt HiFi, bez zakłóceń, przydźwięków ani niczego takiego. Największym problemem były radiatory - wykorzystałem takie komputerowe, niestety, nie mam dwóch identycznych więc jeden jest zielony a drugi ciemnofiletowy...(napis widoczny na zdjęciu już nieobowiązuje, to nie jest procesor pentium!).
    Nie grzeją się mocno, na jednej płytce widoczny jest wielki kondensator wygładzający napięcie z zasilacza wymontowanego ze starego i połamanego znalezionego magnetofonu - transformatora z prostownikiem dającym napięcie 30V prądu stałego. Po podłączeniu owego kondensatora napięcie wzrosło do 40V, czyli jak w sam raz dla wzmacniacza. Znajduje się on tylko na jednej płycie z tego powodu, że drugi wzmacniacz (w końcu jest to stereo) zasilany jest z pierwszego (mają wspólny kondensator). Jak włączam jeden kanał, to tylko ten z kondensatorem. Ogólnie konstrukcja prosta, a ścieżki wykonałem "domowym" sposobem za pomocą szlifiereczki.

Fajne!
  • #2 07 Lip 2007 14:01
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! W 3 numerze z 95 roku Praktycznego elektronika masz kompletny schemat wzmacniacza na tych gml-ach z regulacją barwy dźwięku i płytką pod tytułem "wzmacniacz z lamusa" i myślę że warto zagospodarować tam te dwa gml-e które ci zostały co do twojej konstrukcji chciałbym zapytać jakiej mocy transformatora użyłeś i jaką metodą robiłeś płytkę, co do samego wzmacniacza to powiem że swego czasu miałem radio amator2 w którym siedziały takie hybrydy miałem do niego podłączone kolumny tonsila 20W z tym że 8Ω i mimo tego że wzmacniacz dawał te 12W to grało to o wiele lepiej niż dzisiejsze scalaki mocy typu TDA2040 itp.

• #3 09 Lip 2007 10:12
    Gizmoń
    Poziom 28  

Płytki robiłem szlifiereczką, wycinając nią przerwy między ścieżkami. A co do transformatora, to wiem tylko tyle, że daje napięcie 2-8-10V a na osobnym uzwojeniu jest aż 30V. W każdym razie nie grzeje się podczas pracy, a skoro jest z magnetofonu to pewnie jakiejś wielkiej mocy on nie ma...

A tak nawiasem mówiąc chciałbym dorobić do tego układu regulacje. Zaraz poszukam artykułu "wzmacniacz z lamusa" i może coś jeszcze dorobię.

Niestety nic nie znalazłem. Czy można podesłać skan schematu lub wyraźne zdjęcie artykułu? Przepraszam, że to trochę wbrew regulaminowi.

• #4 09 Lip 2007 22:03
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Przydało by się mocniejsze trafko do tych scalaków tak z 70W myślę że wtedy w pełni byś wykorzystał ich możliwości nie wiem czy doszła do ciebie wiadomość na PW jeżeli nie to napisz mi swojego maila to przyślę ci na niego ten artykuł o którym wspominałem myślę że ci się przyda :D

• #5 09 Lip 2007 22:23
    dybas
    Poziom 37  

Te wzmacniacze były wykorzystane między innymi w amplitunerze AWS-103,
    czyli w "Aidzie". Możesz porównać schematy. Nie jest to mistrzostwo świata,
    ale pobawić się jak najbardziej można.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME