Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny i sub na głośnikach BEYMA

misiek_45 04 Lip 2007 01:31 26840 58
  • Witam, jakiś czas temu pisałem, że mam zamiar zbudować zestaw - kolumny i sub - aktywny na głośnikach BEYMA. Dzisiaj konstrukcja jest już dość zaawansowana i postaram się w tym wątku opisać wszystkie etapy budowy. Założenie konstrukcyjne: kolumny mają być 3 drożne i same w sobie być "samodzielne" jednak w przypadku potrzeby większych wrażeń całość ma wspomagać subwoofer aktywny o mocy muzycznej 200W. Poniweważ nie jestem jakimś szalonym melomanem a budowa własnych kolumn pociągała mnie od wielu lat postanowiłem wspomóc się doświadczeniem ludzi opisujących swoje doświadczenia właśnie na forum ELEKTRODY. można śmiało powiedzieć, że sposób budowy i wiele "patentów" pochodzi właśnie z tego działu. Wiele dni zapoznawałem się z konstrukcjami tu opisanymi. Głośniki pomógł mi wybrać dobry znajomy, który już od prawie 25 lat buduje zestawy profesjonalne również estradowe dla wielu zespołów dość znanych na polskiej scenie muzycznej... Ponieważ BEYMA produkuje również przetworniki studyjne wybór jest może dość dziwny, bo pomieszane są estradowe głośniki właśnie ze studyjnymi tak wiec: wysokotonowiec CP12, średnie tony: 6MI90, niskie 10BR60, sub 12BR70. Zarówno kolumny jak i subwoofer są z bassrefleksem. Pojemność obudowy suba to 90 litrów, pojemność komory głośnika basowego w kolumnach - 66l oraz dla głośnika średniotonowego 20l. kolumny zostały wytłumione włókniną o grubości 5cm (doskonałej jakości) Całość wykonana z MDF 19mm a scianki przednie 38mm. Okleina egzotyczna z drzewa PADOUK. Płyty MDF dałem pociąć w specjalistycznym zakładzie. Kolumny i sub na głośnikach BEYMA
    Głośniki.. Kolumny i sub na głośnikach BEYMA
    Myślę że całość prac najlepiej zobrazują zdjęcia ze wszystkich etapów budowy... Obudowa jest klejona klejem wikol i skręcana konfirmatami co ok 10cm
    najpierw subwoofer i wewnętrzne wzmocnienia również z płyty MDF
    czas na podfrezowania pod głośniki i wycięcie otworów. Pomocna stała się mała modernizacja taniej frezarki tak, że teraz mogę wyciąć prawie każdy otwór.. zdjęcia najlepiej to pokażą
    Po sklejeniu wszystkich pudeł i wyfrezowaniu otworów przyszedł czas na szpachlowanie... ale najpierw musiałem zobaczyć jak będą się prezentowały głośniki - taka namiastka efektu końcowego...
    szpachla poliuretanowa uniwersalna i szlifowanie, szlifowanie, szlifowanie 2 dni - wszystkie kanty i łączenia tak, że palcem nie jest wyczuwalne żadne łączenie płyt, czy też miejsce po śrubie. W sumie nie wiem po co przecież na to ma przyjść fornir ...
    Teraz włóknina przyklejona na butapren i nakrętki pazurkowe do późniejszego łatwego montażu głośników.
    Teraz czas na fornirowanie - czynność której obawiałem się najbardziej
    Jednak forum DIY to kopalnia wiedzy - zdecydowałem się na klej MOMENT i metodę "młotkową" opisaną również tutaj przez jednego z DIY-sów. Kolejne zdjęcia ukazują również mnie w "amoku pracy"
    Całego procesu fornirowanie nie będę tu opisywał ponieważ taki dokładny opis według którego i ja się kierowałem istnieje już na tym forum. Może zdjęcia pokażą to najlepiej..
    Parę słów o wycinaniu otworów w przyklejonym fornirze. Doskonała metodą okazało się wyszlifowanie otworów ręcznie kawałkiem papieru ściernego - najpierw 60 potem 120 wychodzi naprawdę fajnie...
    W chwili obecnej wszystkie kolumny są oklejone fornirem i wstępnie oszlifowane. Następną sprawą do załatwienia jest malowanie. Postanowiłem najpierw położyć podkład - kapon 3 razy - po każdym malowaniu szlifowanie, a następnie 3-4 warstwy lakieru HARZLAK mat. Prawdę mówiąc moje doświadczenie w malowaniu natryskowym jest oględnie mówiąc marne jutro zacznę ćwiczyć a potem do roboty...
    Aha - ponieważ jak mówiłem nie mam doświadczenia w budowaniu kolumn - na początek zamówiłem zwrotnice w firmie, gdzie kupiłem głośniki - zobaczymy... razem z kolegą o którym wcześniej pisałem mam nadzieję, że uda nam się w dalszej przyszłości zestaw zestroić dokładniej. Pomoc obiecał mi również znany polski muzyk (może ktoś pamięta SBB?)
    Aha nie był bym chyba normalny, gdybym do domu nie zabrał choć suba.. narazie jest pasywny i gra z MARANZEM ale bez filtrów więć mogę tylko powiedzieć, że parę to on ma a wrażenia akustyczne w takim zestawieniu nie są najlepsze ale nie zrażam się...
    cdn... ponieważ jestem elektronikiem wzmacniacz do suba zaprojektowałem sam i jego budowę też tu przedstawię, jak również opis budowy wzmacniacza lampowego na EL34...
    Do dziś wydałem 2200PLN a czekam jeszcze na zwrotnice...

Fajne!
  • #2 04 Lip 2007 12:39
    postiga
    Poziom 25  

No no no... :D:D Wykonanie na wysokim poziomie. Tylko pozazdroscic cierpliwosci w pracy :)
    Dosc niekonwencjonalne polaczenie glosnikow.. ciekawe jak to wspolgra ;)

Ogolnie rzecz biora konstrukcja , a raczej wykonanie jej bardzo mi sie podoba, co do doboru glosnikow sie nie wypowiem bo ich nie znam, a zagladanie im w charakterystyke dla mnie jest bezcelowe :P

• #3 04 Lip 2007 13:24
    KAZIU41
    Poziom 10  

Całość bardzo mi się podoba wykonanie jak i wygląd brzmienie też musi dorównywać reszcie.

Interesował by mnie proces powstania suba to znaczy:
    wymiary obudowy, średnica bassrefleksu, i czy projektowałeś to w jakimś programie ( jak tak to w jakim).

• #4 04 Lip 2007 13:25
    pan_membran
    Poziom 12  

muszę stwierdzić, ze po prostu PIĘKNY zestaw, ocena 6-/6 za zwrotke :)

• #5 05 Lip 2007 00:33
    tgaudio
    Poziom 13  

Zestaw bardzo fajny....ale...:
    -komora 20 l na średniotonowy ??? moze raczej...2 l ?
    -nie wiem jak pokazały wyliczenia, ale średnica tunelu suba jest trochę...za mała....przy takiej powierzchni membrany to będzie w niej ostra burza...

Dodano po 38 [sekundy]:

Pozdrawiam ;)

• #6 05 Lip 2007 10:18
    misiek_45
    Poziom 9  

Witam, cieszę się, że parę osób ogląda moją konstrukcję. Kolumny i subwoofer nie powstały tak poprostu - wszystko zostało wxcześniej dokładnie policzone.
    KAZIU41 - wymiary zewntrzne suba WxHxD 42x52x65 - objętość netto ok 82 litry obudowa strojona na 40Hz rura bassrefleks o średnicy wewnętrznej 8cm i długości w.g wyliczeń 6cm ale narazie jest dłuższa - będzie skrócona podczas dokładnego strojenia. Obliczenia na podstawie programu WinISD
    pan_membran - zrobić dobra zwrotnicę 3 drożną to wielkie wyzwanie - na początek jednak muszę coś mieć aby móc cokolwiek usłyszeć z tego zestawu. Firma ELMUZ po wielu rozmowach obiecała, że postarają się zrobić co w ich mocy aby zwrotki były dobre (cewki nawijane drutem 1,5 powietrzne, b. dobrej jakości kondensatory, które sami sprowadzają z Tajwanu, i dobre rezystory do tłumików). Ale jak powiedziałem to chyba dopioero początek walki ze zwrotnicami...
    tgaudio - tak komora na średniotonowy to prawie 18 litrów - to nie pomyłka. Podział częstotliwości to 500Hz i 6000Hz - głośnik 6MI90 ma za zadanie wspomagać bas - jego pasmo przenoszenia 150Hz-8000Hz. Producent zaleca komorę nawet większą. Średnica bassrefleksu w subie - jak już pisałem to 8cm i długość 6cm (teoretyczna - narazie ma 15cm.
    Wszystko okaże się w praktyce... z dużej dziury małej raczej nie zrobię - odwrotnie - zawsze jest jakaś szansa...
    Pozdrawiam
    Ps. Wczoraj kolumny zostały dokładnie wyszlifowane i przygotowane do malowanie podkładem (KAPON) dzisiaj po południu pierwsza warstwa podkładu - jutro szlifowanie i druga, pojutrze szlifowanie i 2 warstwy lakieru właściwego...

• #7 05 Lip 2007 12:05
    pan_membran
    Poziom 12  

misiek_45, wiem że to nie jest łatwe - bez sprzętu pomiarowego i SW nie zrobisz dobrych zwrotnic..
    Kondensatory , myślę ze JANTZENY są wystarczająco dobre, rezystory polecam MOX'a :) dobre , a względnie niewiele droższe niż jakieś tanie neiwiadomoco :)

• #8 05 Lip 2007 19:26
    mirro1234
    Poziom 23  

Wielki ukłon w Twoją strone miśku_45, że pokazałeś coś nie na STX-ch. Bardzo mi się podoba. Nie czytałem całego opisu, ale napewno jest to solidna robota (tak patrząc na fotki).

A co do rezystorów to niebardzo rozumiem. Rezystor to rezystor. Jakie ma znaczenie czy jest drogi i niewiadomo jak renomowanej firmy czy zwykła pięciwatówka za 0,73 zł. Kondy i cewki to rozumiem. Ale rezystory :|

• #9 05 Lip 2007 22:27
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Producent zaleca może i wiekszą obudowę ale na pewno nie do zastosowania tego głośnika jako średniotonowego. Sam piszesz o podziale 600hz wiec na co mu ta obudowa?

• #10 06 Lip 2007 20:50
    misiek_45
    Poziom 9  

Witam ponownie, dzisiaj polakierowałem 2 x lakierem HARZLAK wszystkie obudowy. Jutro małe szlifowanie i jeszcze 2 x razy lakier. w międzyczasie zaczął powstawać wzmacniacz do subwoofera. To będzie dość rozbudowany układ z funkcją automatycznego włącznika, filtr aktywny, przesuwnik fazy +180 stopni i - 180 stopni, układ pomiaru tempereatury radiatora. Jeżeli ktoś jest zainteresowany - mogę zamieścić schemat i rysunki płytek drukowanych.
    chaka- to jest moja pierwsza konstrukcja i być może popełniam jakieś błędy. Jaki wpływ na dzwięk, a raczej jego pogorszenie może mieć za duża komora głośnika średniotonowego? Wydawało mi się, że podział częstotliwości dotyczy "cięcia" od góry częstotliwości dostarczanych do poszczegolnych przetworników. I tak głośnik średniotonowy jest cięty od góry na 6kHz a nie od dołu na 600Hz. Bedzie więc przetwarzał niskie częstotliwości... i komora mu się przyda - ale jak mowiłem jestem dość cienki w te klocki ia Ty pewnie masz rację.. :)

• #11 07 Lip 2007 18:22
    tgaudio
    Poziom 13  

Co do tej obudowy na sredniotonowca 20 l to wypowiem sie drugi raz- jest to z pewnością bład, ten głośnik zapewne tyle potzrebuje jeśli pracuje jako głośnik niskośredniotonowy.
    Ja mam średniotonowca Visaton SC13 ( 13cm średnica kosza) i pracuje on w obudowie 3,5 litra i przetwarza juz od ok 200Hz....
    PS. Głośnik średniotonowy jest "ciety" w dwóch miejscach-na dole przy niskotonowym i na górze przy wysokotonowym zatem wymaga zwrotnicy np 2(bo dwa ciecia)*12dB/okt (stromość, rząd filtru)
    Pozdrawiam

• #12 07 Lip 2007 18:47
    McGiGa
    Poziom 9  

ładne kolumienki odemnię 10/10 respekcik :D

• #13 07 Lip 2007 23:00
    misiek_45
    Poziom 9  

Dzisiaj dorzucę zdjęcie 2 x pomalowanej kolumny. Teraz kolumny zostaną jeszcze raz zmatowane papierem ściernym 400 i znów pomalowane 2 razy.
    tgaudio - może faktycznie przesadziłem z wielkością komory dla średniotonowca. Komora ta i tak ma być całkowicie wytłumiona, poza tym ze względów konstrukcyjnych trudno by było ją zmniejszyć. Ponieważ projekt ten traktuję bardzo poważnie nic w tym zestawie nie zostanie bez pomiarów i w razie konieczności zostaną wprowadzone modyfikacje pozwalające wyciągnąć z zestawu maksimum jakości dźwięku. W tym celu poszukuję kogoś kto w Krakowie, Katowicach lub okolicach posiada dobry sprzęt pomiarowy... W ostateczności zbuduję takowy sam i postaram się samodzielnie i przy pomocy forumowiczów doprowadzić zestaw do najlepszego brzmienia.
    Ps w poniedziałek montaż głośników i próby ze zwrotnicami...

• #14 08 Lip 2007 10:15
    gucio.
    Poziom 22  

witam

patrząc na te kolumny zastanawiam się dlaczego ja nie zrobiłem czegoś takiego na takich przetwornikach a postawiłem na TONSIL-a ale cóż ja ze swojego zestawu też jestem zadowolony i planuje poprawę malowania i wymianę sopranów, ale nie o moim sprzęcie tu rozmawiamy :)

Twój projekt naprawdę mi sie podoba i życzę więcej takich konstrukcji.

Sub moim zdaniem jest zbędny kolumny same sobie dadzą rade ( przy mocnym wzmaku)

Pozdrawiam gucio.

• #15 09 Lip 2007 10:38
    cudak10
    Poziom 15  

Super robota, perfekcyjne wykonanie.

• #16 11 Lip 2007 16:01
    misiek_45
    Poziom 9  

Padla mi klawiatura - więc dodam tylko fotki...

• #17 13 Lip 2007 21:43
    tgaudio
    Poziom 13  

Zestawik ostatecznie wyglada bardzo ładnie. Wydaje mi sie że srebrne łby wkrętów nieco się gryzą z czarnym kolorem, ale to kwestia gustu.
    Co do zwrotnic to jedna uwaga a raczej dwie-cewki są w jednej płaszczyźnie i blisko siebie-na tak sporych płytkach można by je bardziej rozstrzelić by uniknąć wzajemnych sprzężeń (i te mniejsze na stojąco). Druga sprawa to płytka drukowana..lepsze rezultaty osiąga się stosując połączenia w powietrzu (zwykły pająk) tym bardziej że to przetworniki z wyższej półki ;) W masówkach renomowanych firm robi się zwrotnice na PCB bo tak jest szybciej...ale nie lepiej.
    Pozdrawiam

• #18 13 Lip 2007 21:58
    misiek_45
    Poziom 9  

tgaudio - dziękuję za zainteresowanie i słuszne uwagi. Srebrnych łbów nie będzie... teraz właśnie robię maskownice - ale co to dokładnie będzie i jak będzie wyglądać narazie nie zdradzę... Zwrotnice narazie zostają takie jakie są ale napewno będą modyfikowane i strojone do wzmacniacza jaki zaczynam budować (lampa PP 2 x EL34).
    Ps z tą komorą do średnicy miałeś sporo racji - początkowo zwrotnica była zrobiona na cięcie 500Hz dla sredniotonowego i czasami głośnik szczególnie przy większych amplitudach "zapierdział" nieprzyjemnie. Pomogło podniesienie częstotliwości cięcia na 650Hz i całkowicie wygłuszenie komory.
    W tej chwili testuję zestaw z różnymi wzmacniaczami i z różnymi ludźmi. Ogólnie wszyscy są pod ogromnym wrażeniem zwłaszcza pięknego głębokiego i miękkiego basu oraz wierności w odtwarzaniu szczegółów i ... pięknej nie męczącej choć wyrażnej średnicy.
    pozdrawiam
    Ps. powoli kończę wzmacniacz do subwofera

• #19 15 Lip 2007 12:56
    jurkcz
    Poziom 12  

Konstrukcja i wykonanie na bardzo dobrym poziomie super poprostu. Tez mam zamiar wykonać podobny zestaw. Ciekaw jestem jaki efekt odsłuchowy mają te kolumienki
    POzdro

• #20 15 Lip 2007 18:30
    spigo3
    Poziom 14  

ja pierd... kawał zajebistej roboty... Człowieku respect dla Ciebie... A jak się ta maszynka nazywa co nią wyciołeś obwody dla głośników tak że się lekko zgłebiły? Te przetworniczki mi się bardzo podobają ale i słono kosztują
    pozdro

Dodano po 4 [minuty]:

nie zgadzam się z tgaudio

tgaudio napisał:
    Co do tej obudowy na sredniotonowca 20 l to wypowiem sie drugi raz- jest to z pewnością bład, ten głośnik zapewne tyle potzrebuje jeśli pracuje jako głośnik niskośredniotonowy.
    Ja mam średniotonowca Visaton SC13 ( 13cm średnica kosza) i pracuje on w obudowie 3,5 litra i przetwarza juz od ok 200Hz...

Dobrze zrobiłeś z tą komorą 20l... skoromiałeś wystarczająco miejsca...
    Im większ komora dla średniotonowego tym bardziej dzwięk jest podobny do realistycznego.............

Moderowany przez Błażej:

Spokojniej panie kolego! Dużo spokojniej! To forum, to nie miejsce na takie słownictwo!

• #22 15 Lip 2007 21:40
    tgaudio
    Poziom 13  

Oczywiście nie zgadzam sie ze spigo3.
    Głośnik z założenia pracuje poprawniej jeśli obie strony membrany są od siebie odseparowane-im większa pojemność tym bliżej głośnikowi do otwartej przestrzeni (tak jakby nie było komory bo dązy do nieskończoności). Przy tak wysokim odcięciu, 20 litrów nie ma najmniejszego sensu-dźwięk może być zmulony a nie sprężysty i dokładny (spręzystość poduszki powietrznej to zapewnia w małej komorze), że juz nie wspomnę o ograniczonej wytrzymałości mocowej w komorze 20 litrów.
    Podobnie głośnik wysokotonowy-posiada tylko komorę za kopułką, której objętość to ułamki litra a nie wielką komorę z tyłu (kopułki scan speaka mają jeszcze specjalnie zaprojektowaną antyrezonansową gabkę za kopułką)...wiec spigo3 nie masz racji lub u Ciebie to lepiej chodziło bo miałeś źle zaprojektowaną zwrotnicę. Poza tym, można popatrzeć na konstrukcje z najwyższej pólki...
    Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

PS mylisz chyba spigo3 głośniki dynamiczne z głośnikami eletrostatycznymi i elektronowymi które muszą chodzić w powietrzu.

Dodano po 1 [minuty]:

(bez komory - w tym sensie byście sie nie czepiali ;) )

• #23 15 Lip 2007 22:27
    398216
    Usunięty  
  • #24 28 Lip 2007 14:16
    misiek_45
    Poziom 9  

Trochę wakacji też się należy...
    Ale całkiem nie próżnowałem. Kolumny grają coraz lepiej. Jestem pod ogromnym wrażeniem dzwięku jaki udało się osiągnąć. Kolumn słuchało wielu audiofili i wszyscy zgodnie twierdzą, że trud i kasa jakie zostały włożone warte były znacznie więcej... Cieszy mnie to tym bardziej, że jak pisałem jest to moja pierwsza konstrukcja. W chwili obecnej kolumnom jest brak jedynie kolców a subwooferowi wzmacniacza, który w ciągu tygodnia powinien być skończony. Kilka fotek z ostatnich prac. Widoczne na zdjęciach maskownice wykonałem z MDF 6mm polakierowałem na czarno farbą ... ftalową matową. Chciałem uzyskać efekt skórki i chyba udało mi się - 7 warstw lakieru nanoszonych co ok 30 min z dość dużej odległości.
    W sierpniu zabieram się za wzmacniacz na EL34 - mam nadzieję, że uda się cały projekt zakończyć w tym roku.

• #25 28 Lip 2007 16:54
    m-Q
    Poziom 15  

Pikne i zapewne pięknie brzmi. Osłonki bardzo fajnie wyszły. Jedyne do czego się przyczepie to nieco za szreokie na moje oko, wolę nieco bardziej 'wyciągnięte' ale to kwestia gustu, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje.
    9,5/10

• #26 31 Lip 2007 02:05
    djsebartus17
    Poziom 15  

naprawdę szacunek za tą robotę, widać, ze się starałeś i włożyłeś w to dużo pracy. Co do przetworników ciężko mi się wypowiedzieć (siedzę bardziej w estradowych),a le z tego co widze wygląda to bardzo ładnie
    6/6

pozdrawiam
    bart

• #27 04 Sie 2007 14:05
    Iro1986
    Poziom 16  

To co prezentuje owy zestaw to kompletny nokaut dla mnie...Wykonanie to poziom wysoki.Kolumny przepiękne.6/6 Uznanie

• #28 04 Sie 2007 14:27
    lowbird
    Poziom 23  

Piękny zestaw kolumn z subem. Bardzo podoba mi się kolor forniru, więc chce spytać gdzie został kupiony i czym pomalowany aby nadać mu taki kolor? Efekt skóry tych maskownic został w pełni osiągnięty. Gratuluje udanego projektu i wykonania.
    Ile czasu zajeło samo fornirowanie bez lakierowania?

• #29 07 Sie 2007 11:47
    JendrekMak
    Poziom 15  

Ale ten wysokotonowiec i jego 107 dB, średni 98 dB i niski 92 dB to chyba jakieś nieporozumienie (mieszanie estrady ze zwykłymi?????).
    Tubowy i zestaw audiofilski to trochę pomyłka.
    za obudowy 10 a za dobór głośników 1

• #30 05 Wrz 2007 21:53
    misiek_45
    Poziom 9  

Witam ponownie po wakacyjnej przerwie.
    Budowa zestawu dobiegła w zasadzie do końca.
    Teraz chciałem pokazać budowę wzmacniacza do subwoofera.
    Zanim to zrobię muszę odnieść się do postu kolegi JendrekMak.
    Szanowny kolego pisanie postów tylko po to żeby zaistnieć na forum nie ma sensu. Jeżeli zabierasz głos w temacie głośników i krytykujesz zestawienie głośników podaj chociasz uzasadnienie swojej krytyki !!!
    Ja dobierając głośniki nie kierowałem się tylko ich skutecznością lecz innymi ważniejszymi parametrami. Do wyrównania różnicy w skuteczności poszczególnych przetworników służy zwrotnica z wbudowanymi tłumikami. Jeżeli zadałeś sobie trud aby sprawdzić parametry tych przetworników trzeba było również sprawdzić czy takie zestawienie ma sens i czym różni się wykonanie głośników estradowych od studyjnych... Ja to zrobiłem i wybór był przemyślany i skonsultowany z producentem (tak, tak z producentem w Hiszpanii) i muzykami którzy mieli już doświadczenie z tymi przetwornikami. Cały ten projekt był bardzo przemyślany i rodził się długo. Tu nie ma kompromisów !!! Najleprzym dowodem jest brzmienie zestawu. Chętnie cię zaproszę do odsłuchu.
    Kolego Lowbird fornir nazywa się PADOUK - jest to azjatyckie drzewo w kolorze czerwonym, jednak z czasem zmienie się w ciemy brąz. Kupiłem go w Kalwarii Zwbrzydowskiej. Polakierowałem bezbarwnym półmatowym lakierem poliuretanowym.
    Do tematu: wzmacniacz do subwoofera.
    Założenia: wzmacniacz o mocy min 100W Rms, automatyczny włącznik, regulowany filtr, przesuwnik fazowy 0...360st. zabezpieczenie termiczne.
    Płytkę drukowaną zasilacza wykonałem sam metodą "prasowania tonera" płytki drukowane wzmacniacza oraż pozostałej elektroniki (regulacja wzmocnienia, filtr, przesuwnik, zabezpieczenia itp) zaprojektowałem w programie PROTEL i przy okazji innych prac dałem do "płytkarni" - są dwustronne i prawie w całości montaż SMD. Płyta nośna zaprojektowana w Autocad i wycięta z blach AL 2mm laserem, następnie polakierowana proszkowo na czarny mat i metodą sitodruku naniesione napisy.
    Całość prac można zobaczyć na fotkach poniżej...

Kolumny i sub na głośnikach BEYMA Kolumny i sub na głośnikach BEYMA Kolumny i sub na głośnikach BEYMA Kolumny i sub na głośnikach BEYMA
    Kolumny i sub na głośnikach BEYMA Kolumny i sub na głośnikach BEYMA Kolumny i sub na głośnikach BEYMA Kolumny i sub na głośnikach BEYMA
    Kolumny i sub na głośnikach BEYMA Kolumny i sub na głośnikach BEYMA
    Jeżeli ktoś jest zainteresowany schematami, projektami płytek drukowanych lub machaniki, chętnie udostępnię. Układ wymaga drobnej regulacji i w zasadzie działa "do strzału". Filtr reguluje w zakresie 65Hz...220Hz przesuwnik ma przełącznik 0...180/180...360st i wtych zakresach jest regulowany płynnie. Układ jest na stałe włączony do sieci (posiada mały transformator sieciowy) i w spoczynku pobiera ok. 1,5W. W momencie przyjścia sygnału akustycznego załączane jest napięsie sieciowe zasilające transformator wzmacniacza. Ponieważ użyłem aż 6 kondensatorów po 10.000uF początkowo transformator jest podłączony przez rezystory, a na kondensatorach mierzone jest napięcie. Po wzroście napięcia do ok 20V rezystory są odłączane i po upływie ok 2 sek załączany jest przekażnik podłączający głośnik. Podczas pomiarów sygnał był czysty i nie zniekształcony. Ciągła maksymalna moc na sztucznym obciążeniu 8 Ohm przy częstotliwości z generatora 10...300Hz wynosiła 140W - bez problemu można uzyskać 200W Rms podnosząc napięcie zasilające. Mnie wystarcza aż nadto to co obecnie wzmacniacz daje z siebie. Bas jest ciepły dynamiczny, nie dudniący. Do tej pory wydawało mi się że subwoower na nie wiele się zda, że kolumny które zrobiłem mają wystarczającą ilość basu - bardzo się jednak zdziwiłem jak to pudło wiele wnosi, szczególnie przy oglądaniu filmów...
    Całość tzn budowa kolumn i subwoofera pochłoneła więcej czasu i pieniędzy niż planowałem ale warto było !!!
    Teraz zabieram się powoli za solidny wzmacniacz lampowy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME