Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zailanie silnika 3 fazowego z 1 fazy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Zailanie silnika 3 fazowego z 1 fazy
Autor
Wiadomość
wosiekpl
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Toledo

Post#1 Post autora tematu 09 Lip 2007 20:19   

Zailanie silnika 3 fazowego z 1 fazy

Witam serdecznie

Wiem ze temat ten byl juz wielokrotnie poruszany i czytajac wiele wypowiedzi na tym forum znalazlem taki oto uklad do zasilania silnika 3 fazowego z 1 fazy. Wlasnie jestem w trakcie budowy tego ukladu ktorego schemat zalaczam ponizej. Jest to uklad ktory ma zastapic kondensator rozuchowy i w zwiazku z tym mam pytanie. Do czego sluzy potencjometr P7 ktory jest tam zastosowany. Czytajac na forum dowiedzialem sie ze nalezy tak dobierac kondensator aby prad plynacy w uzwojeniu gdzie on jest podlaczony byl mniejwiecej taki sam jak w pozostalych. Gdyby silnik mial klopoty z ruszeniem to mozna na czas rozruchu dolaczyc dodatkowye kondensator ktory po nabraniu predkosci przez silnik nalzey odlaczyc. Ja posiadam dosc stary ( wiekowy ) silnik 110/220V 0,75kW do ktorego dolaczylem najpierw kondensator 10 mikro , pozniej zwiekszylem do 18 mikro a teraz mam zamiar dolaczyc nastepny o wartosci 35 mikro.
Z wyliczen powinienem zastosowac kondensator ok 52 mikro ale takiego nie posiadam. Dlatego tez postanowilem zrobic ten uklad. Tak wiec teraz powracam do tematu potencjometra , do czego on sluzy. Czy moze do ustawienia wartosci pradu jaki ma plynac w uzwojeniu ?
Tak przy okazji moze moderator tego nie wykasuje , mam takie diody i tyrystor do zastosowania , diody to IR40HF1200 ( 40A 1200V ) ktorych dane znalazlem w internecie. Drugie to firmy SILTECH DR70-12 ale nie wiem jakie maja parametry ( moze 70A 1200 V ? ) i tyrystor ktorego tez nie znalazlem w internecie a pisze na nim tak CS16-14 io2.
Tak wiec prosze o porade odnosnie potencjometru jak i elementow.
Pozdrawiam
Wosiekpl

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2007 20:19   

Powrót do góry

zdzislaw111
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Puławy

Post#2 09 Lip 2007 20:54   

Re: Zailanie silnika 3 fazowego z 1 fazy

R7 i C1 to element stałej czasowej ,powodującej przesunięcie fazowe prądu w dodatkowym uzwojeniu silnika . Prąd płynący w drugim uzwojeniu zależy od w/w przesunięcia oraz parametrów uzwojenia.

Załączniki:
Powrót do góry

KACZOREK
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: cHOSZCZNO

Post#3 09 Lip 2007 20:56   

po co tyle kombinować i efekt może być mierny.przecież prościej jest zastosować kondensator o wartości jak wyżej. a jeśli takiego nie masz to połącz te które masz równolegle 35+18 i wyjdzie ci tyle ile akurat potrzeba z tym że przy podłączeniu silnika trójfazowego na jedną fazę należy uzwojenie silnika przełączyć w trójkąt bo inaczej może wcale nie ruszyć a jak już ruszy to będzie bardzo słabiutki. dobrze też jest dołożyć dodatkowy kondensator na czas rozruchu
Powrót do góry

bodzio18
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: siewierz

Post#4 09 Lip 2007 21:03   

ale jeżeli masz mieć kondensator o pojemności 52 mikro a nie posiadasz takiego, lecz posiadasz kondensatory 10,18i35 mokro to poprostu połącz ruwnolegle 18i35 mikro co w sumie da to 53 mikro i według mnie nie ma sensu nic kombinować i kolega ma racje nie ma poco kombinować
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2007 21:03   

Powrót do góry

wosiekpl
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 Post autora tematu 09 Lip 2007 21:07   

Witam
Dzieki za odpowiedzi , myslalem o tym ukladzie elektronicznym bo wydaje mi sie bardziej elegancki a takze chialem poeksperymentowac. Wracajac do kondensatorow to mam od pralki 10 mikr , od klimatyzacji 35 mikro i od swietlowek ( te nie wiem czy nadaja sie jako rozrochowe ) 4 mikro 2 szt. Dlatego tez chcialem zrobic uklad elektroiczny aby nie obwieszac silnika tyloma kondensatorami.
Pozdrawiam
Wosiekpl
Powrót do góry

bodzio18
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: siewierz

Post#6 09 Lip 2007 21:10   

każdy kondensator ma daną pojemność i nie jest istotne czy on był w pralce czy w świetlówce
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2007 21:10   

Powrót do góry

wosiekpl
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 Post autora tematu 16 Lip 2007 04:02   

Witam
Ponownie powracam do sprawy zasilania tego silnika bowiem zastosowany uklad nie dziala. Poczatkowo myslalem ze silnik ten to silnik z zasilaniu trojfazowym 110/220V ale po jego obejzeniu okazalo sie ze jest to silnik zasilany z pojedynczej fazy. Po zmierzeniu uzwojen okazalo sie ze dwa maja po 3,3 Ohm i jedno 6,0 Ohm.
Oto dane jakie spisalem z tabliczki znamionowej:

110/220 V 6,8/3,4 A 1/3 CV 1420 obr/min 50 Hz

i co wazne pisze ze jest to silnik jednofazowy. Brak danych jaki powinien byc kondensator a z moich obliczen wynika ze jakies 28-30 mikro

Jak widac jest to dosc nietypowy silnik , dolaczam rysunek uzwojen proszac o porade jak go podlaczyc.
Pozdrawiam
Wosiekpl

Załączniki:
Powrót do góry

wosiekpl
Poziom 18
Poziom 18

Post#8 Post autora tematu 16 Lip 2007 16:06   

Witam
Dzis w pracy probowalem zastosowac uklad elektroniczny zamiast kondensatora do silnika 220/380 V ale nie zadzialal. Rotor silnika nie obracal sie a silnik jedynie buczal. W uzwojeniu zasilanym z sieci 220 V plynal prad ok 9 A zas w zasilanym z kondensatora 0. Silnik byl niewielkiej mocy , teraz nie pamietam dokladnie ale maial chyba 0,37 Kw.Teraz po poludniu postaram sie sprawdzic ten uklas jeszcze raz moze jest cos zle wlutowane.

Pozdrawiam
Wosiekpl
Powrót do góry

wosiekpl
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 Post autora tematu 22 Lip 2007 23:52   

Re: Zasilanie silnika 3 fazowego z 1 fazy

Witam ponownie.
Tak jak pisalem we wczesniejszym liscie silnik nie dzila tak jak powinien i przegladajac internet znalazlem taki oto schemat i ciekaw jestem co o nim sadzicie. Tak jak pisalem wczesniej silnik ma dwa uzwojenia po 3,3 ohma i jedno co ma 6 ohm. Tutaj rodzi sie wiec pytanie czy silnik zasilic napieciem 230V podlaczajac do uzwojen 3,3 + 3,3 ohma i kondensator do 6 ohma czy tez podlaczyc zasilanie do 3,3 + 6 ohma i kondensator do 3. Moze niezbyt dobrze to opisuje ale mam schemat ukladu tylko nie wiem jak moge wkleic numer z rezystencia uzwojen.
Oto schemat jaki znalazlem

Załączniki:
Powrót do góry

zdzislaw111
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Puławy

Post#10 27 Lip 2007 00:08   

Witam. Nie było mnie na forum bo dwa tygodnie urlopowałem. Z tego co piszesz to silnik nie wymaga kondensatora , a jedynie specjalnego wyłącznika odśrodkowego ,który po osiągnięciu określonych obrotów odłącza uzwojenie rozruchowe . Silnik możesz uruchomić ręcznie podłączając obydwa uzwonenia jak na rysunku ., a po starcie odłącz uzwojenie jak na rysunku.

Załączniki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Zailanie silnika 3 fazowego z 1 fazy
Strona 1 z 1