Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Ravemaster BSW 184-II BITmaster

SaYruS1 12 Lip 2007 22:26 14338 42
  • Witam

Na początku miał być Ravemaster BSW 154 II i powoli się zbierało kase. Gdy pieniądze się uzbierały zadzwoniłem do dilera głośników Ravemaster i zasmucił mnie pan powiedziawszy że BSW 154 już nie będzie wcale ale że ma jeszcze 184, w tym czasie zajrzałem na allegro i tam widzę BSW 184-II który był wystawiony przez pana dilera. Nie wahałem się z wyborem :). I powiedział że już nie będzie sprowadzał głośników i że wszystkie wyprzedaje w naprawdę bardzo okazyjnych cenach..., czyli miałem ostatnią szansę na zakup ravemastera i ją wykorzystałem

Głośnik przyszedł, jak rozpakowywałem pudełko odsłonił mi się układ magnetyczny, centymetrowej grubości nabiegunniki polerowane na błysk że można się obejrzeć w nich. Potem całe 15kg trzeba było wyciągnąć z kartona, z przodu rzuca się w oczy płaska kopułka i twardze, estradowe zawieszenie. Membrana jest bardzo mocno trzymana przez zawieszenia, naciskając na brzeg nie słychać żeby cokolwiek się ocierało, membranę można wcisnąć jakieś 7 mm bo później można odkształcić ją która jednak tutaj jest dosyć plastyczna tzn. można łatwo ją zagiąć, przydały by się jakieś pierścienie wzmacniające. Od dołu widać jaka musi być 4 " cewka aby ruszyć tą membraną, dalej porządne linki i zakręcane chromowane zaciski ...

Miesiąc wcześniej z przekonaniem że będę miał już tego bsw 154 zrobiłem skrzynie zamkniętą 100l i na próbę wrzuciłem jakąś starą 15” firmy Tornado, Teraz trzeba było przebudować skrzynkę pod 18". Po doradzeniu się z Tomaszem owe 100l w Bass-Refleksie to minimalny rozmiar skrzynki jaki można dać temu głośnikowy, producent podaje że może być nawet 90l.. Zresztą ogólne założenie to miał być subwoofer do samochodu no ale jeszcze na 100 l mogę sobie pozwolić w bagażniku :) .
    . Napęd w samochodzie to porządny Infinity Kappa 202A (2x300/2, 2x200/4, 1x600w) i skromny Pioneer DEH-2900.

A w domku czeka Heksfet 2x400W(1x800W) aby ktoś wyssał z niego tą moc 16 tranzystorów :)

Na początku w skrzynce nie robiłem portu BR, czyli obudowa zamknięta. Po odsłuchu kilku utworów widać od razu że głośnik nie daje sobie rady z takim oporem. Zachowuje się jak (ktoś to powiedział) by był wykastrowany W głośnik trzeba było wpompować jeden kanał heksfeta żeby zatrząsł pokojem. Zejście miał gdzieś do 35hz ale słabo efektywnie, najgłośniej było jak złapał 70-80hz. W kawałkach z niskim basem już nie wyrabiał membrana miała duże wychylenia a było cicho (ciekawe jak by było w samochodzie bo tam się właśnie bardziej liczy skok membrany).

Zacząłem przebudowę na BR strojenie ok 47hz . I teraz dużo lepiej schodzi do 30 hz efektywnie a przy 47Hz rolę przejmuje BR a membrana "prawie" nie porusza się. Obudowa jest z płyty 15mm bez wzmocnień lecz jakoś wytrzymuje i "sztywno" :) się trzyma w jednym kawałku.

Wrażenia słuchowe przy takim wysokim strojeniu w pokoju 20m2 były następujące. Na pierwszy ogień poszedł rap z niskim basem i tutaj nawet sobie poradził wyższego basu ok 33-35hz było dużo lecz tego póżiej już słychać było dołek. Charakter grania to twardy i dokładny bez zamulania i dudnienia można powiedzieć jak typowa estradówka, może to przez to że głośnik jeszcze nie wygrzany. Do techniawy idealny robi zamieszanie i tutaj również charakter twardy i jest strasznie dokładny przestaje grać kiedy ma przestać i gra kiedy ma gać nie takie dudnienie zlane w jeden dźwięk jak prezentuje np. STX AP. Na Koniec sobie zostawiłem rock. Stopka brzmi tak dokładnie jakby ten głośnik był stworzony do jej odtworzenia, tak samo bas gitary idealny, bardzo wiernie odtwarza każdą muzykę. I jeszcze bym zapomniał w filmach przyzwyczaiłem się że gdy coś wybucha to jest walnięcie basem i powolne wyciszenie, a tutaj doświadczyłem czegoś innego mianowicie tutaj nie tylko usłyszymy walnięcie basem ale bas zaczyna zmieniać swój charakter i wybuch i efekty specjalne które kiedyś brzmiały tak samo nabrały jakby wiarygodności, i są odtwarzane dużo realniej.

I jeszcze jak ktoś ma kiepski segment w domu to nie polecam ponieważ przy mocy ok 400W dosłownie wszystko chodzi segmenty również a wtedy to bardzo zniekształca dzwięk, no ale kto powiedział że musi cały czas grać na pełnym gwizdku

Za kilka dni zrobię następną obudowę o litrażu 140 lub może nawet 180l w przeznaczeniu domowym

Chyba tyle mogę napisać od siebie. czekam na wasze komentarze i proszę nie zaśmiecać forum tekstami "odpustowy głośnik"(znajdźcie jakąś inną wadę w tym przetworniku :) )

Fajne!
  • #2 12 Lip 2007 23:42
    Tomek_18
    Poziom 18  

Mnie się podoba ale przydało by się to wyszpachlowac i walnąć jakąś okleine, farbe lub wykładzine zalezy od góstu...
    Ja bym walną okładzine ;) -4/5

• #3 12 Lip 2007 23:55
    audittenter
    Poziom 15  

Sam głośnik robi wrażenie. Obudowa potrzebuje wykończenia ale jak głośnik dostanie się pod cieńgi Heksfet 2x400W(1x800W) to będzie ostro. Napisz nazwe gościa z allegro od którego kupiłeś głośnik.

• #5 13 Lip 2007 22:00
    SaYruS1
    Poziom 23  

Dziś następny dzień testów głownie na szybkiej stopce rocka grup Placebo i Tiamat. Okazało się że przy mocy kiedy dioda clip mrugała obudowa zaczęła się "rozklejać". Ścianki bardzo mocno się wyginały i pokazały się wszystkie nieszczelności obudowy mimo dużej powierzchni przekroju BR bo ponad 400cm2. Wkręty głośnika musiałem poprawić bo się poluzowały od drgań, pewnie będę musiał pomyśleć nad jakimiś z gwintem metrycznym. W nowej skrzynce na pewno dam wszystkie ścianki podwójne z płyty 15mm, trochę będzie to ważyć no ale będą również rączki wykładzina i narożniki.

Ustawienie filtra najlepsze według mnie jest ok. 60 hz (sterowniki kx) wtedy gra bardzo ładnie ale dla techno można ustawić 80 lub nawet 100hz wtedy jest bardzo głośno. Głośnik przy 400w i szybkiej stopce ma małe wychylenia, wyraźnie domaga się więcej mocy. Dodam że szybkość basu w obudowie zamkniętej nie różniła się wcale od teraźniejszego BR. Jeszcze trzeba dobrze dokręcać zaciski bo niezłe fajerwerki można zobaczyć podczas wejścia stopki :D

Słuchając wolnego bitu to trzeba się przyzwyczaić że bas kończy się szybciej niż zwykle słuchaliśmy i stare utwory brzmią inaczej niż dotychczas, Głośnik nigdy nie zamulił lub przedłużył basu

Wcześniej zrobiłem tubę estradową z projektu DJ bolo, na głośniku STX AP i też pakowałem w niego te 400W aż mi się rozkleił (wiadomo tuba to duże obciążenie dla głośnika) i w porównaniu z tym BSW 184 tuba przegrywa. Po pierwsze znacznie większe natężenia (184-98db tuba ok 100db), jakość dźwięku dużo lepsza dla bsw, zejście: tutaj zdecydowanie wygrywa BSW, szybkość: tutaj tuba i bsw ma taki sam początek czyli wejście ale tuba bardziej zamulała w końcowej fazie basu. Oczywiście wszystko w pokoju 20m2. Zresztą kiedyś pisałem porównanie STX AP w BR i w tubie to wypadły podobnie z lekką przewagą tuby.

Po weekendzie o ile skrzynka wytrzyma :D zabiorę się za obicie jej i narożniki też będą, a później zabiorę się za następną ok 150l i również na początek zamknięta a potem BR

• #6 14 Lip 2007 00:52
    ige
    Poziom 35  

Moim zdaniem obudowa znacznie za mala jak dla tego glosnika,100l to ja dawalem do 154II ale jak piszesz ze bedzie nowa to ok ;) .Zobaczysz jak zrobisz bude 150L to dopiero zacznie dobrze grac.Osobiscie nowa bude do domu zestroil bym na ok 35Hz tak mialm w bsw154II i w porownaiu z kilkoma innymi bylo najlepiej.Aha no i daj mu wiecej mocy bo 400W to za malo na tego potworka jak masz 2xholton to pusc w mostek tylko uwazaj zeby niespalic wzmacnaiczy bo bsw ma 4ohm a w mostku to bedzie po 2ohm an koncowe.

• #7 14 Lip 2007 10:39
    SaYruS1
    Poziom 23  

Ta skrzynia właśnie była dedykowana do samochodu, dlatego taki litraż i wysokie strojenie. A o Holtona się nie martwie bo mam zabezpieczenie w trafie bo ma 800W i jest z blach EI więc za mocno nie da się go przeciążyć :D Dodam że ten głośnik na zdjęciu z czerwonym zawieszeniem to ma 15" a stx to wiadomo...

• #8 14 Lip 2007 21:24
    gófer
    Poziom 34  

Jak dla mnie nawet nie tyle co litraż co grubość ścianek ogranicza tego potwora. Jak dasz mu porządne grube ścianki, i kilka solidnych wzmocnień to wtedy zagra na miare swoich możliwości ;) A tak poza tym to zazdroszcze Ci troszke tego głośnika :P

• #9 14 Lip 2007 23:21
    SaYruS1
    Poziom 23  

Dziś testowałem na wolnym basie typu Benny Benasii, w jego utworach pasmo basu jest wymagające dla subwoofera i od niego głównie zależy jak zabrzmi cały utwór. W czasach kiedy miałem STXa AP Nie dało się tego słuchać, subwoofer dudnił a każda jego piosenka wydawała się taka sama z takim samym basem, przy maksymalnej mocy pompowane w tego AP bas rozlewał się i brzmiało to jak ciągły sygnał sinusoidalny. Utwory Benasiego mogą świetnie sprawdzić nie tylko głośnik ale również wzmacniacz ich szybkość. Tutaj Ravemaster z tego zadania wywiązał się znakomicie, dużo bardziej basy w moich kolumnach (w sumie 4x ARN 22-06 napęd 2x n-mosfet irka 100w/8ohm) zamulały niż bsw, on nigdy nie rzuci mięsem....

>gófer >Tak to prawda Przy takich utworach jak Benasi solidność skrzynki dała się we znaki, Przy mocy od ok 200 może 250w słychać jak płyty wchodzą w rezonans i zwiększanie mocy kompletnie nic nie daje tylko bardziej charczy skrzynia a głośności nie przybywa. Przy stopce tego nie było słychać bo była szybka i przy 400w nie było słychać niedomagań obudowy. Więc przy 800W jeszcze nie będę testował dopóki nie złoże następnej skrzynki.

Testowałem również trochę w filmach z wybuchami lecz tutaj bsw nie poradził sobie z tak niskimi rejestrami po pierwsze strojenie po drugie skrzynka za mała i za "słaba"

Następne zdjęcia widać Infinity KAPPA 202A

• #10 15 Lip 2007 12:56
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pamiętaj, że takie głośniki jak 184 potrzebują 500 - 1000W rms wzmacniacza, żeby w pełni pokazać co potrafią. Skrzynka musi być solidnie wzmacniana. W domu - 150 litrów i strojenie rzędu 35 - 38 Hz, w aucie 100 litrów i strojenie pod wyższe 45 - 50 Hz. Zawsze można zatkać BR i sprawdzić jak brzmi.

Pomieszczenie też gra rolę, w zbyt małych pokojach bas najniższy będzie zlewał się w jedną masę i całość sprawi wrażenie braku kontroli. Pomieszczenie rzędu 30 m kw. pozwala już usłyszeć wszystko. Warto też spróbować na wolnym powietrzu :)

• #11 15 Lip 2007 18:17
    spigo3
    Poziom 14  

KAWAŁ sprzętu z tego głośnika... pewnie robi wrażenie... ja takiego dużego w życiu nie widziałem... Jak widze na zdjęciu ten stx obok to pikuś...
    pozdro pińcset ! joł !

• #12 16 Lip 2007 16:43
    SaYruS1
    Poziom 23  

Wrzucam fotki z początku budowy nowej skrzyni 150l netto strojenie BR 35hz wymiary 88x57x53cm Dołączam rysunek poglądowy oraz wykorzystane płyty wiórowe i już wycięte, Wszystkie ścianki będą podwójne czyli grubości 3,2cm. Dziś będę zeskrobywał laminat z płyt aby je posklejać w ścianki ...

• #13 16 Lip 2007 22:28
    Marcin_ca1
    Poziom 22  

Straszny głośniczek, nic tylko pozazdrościć, proszę o fotki wnętrza skrzyni przed zamontowaniem tego potwora:)

• #14 16 Lip 2007 23:25
    SaYruS1
    Poziom 23  

Tak będzie duużo zdjęć z kolejnych etapów budowy takiej skrzyni. Postaram się to przedstawić jak najbardziej szczegółowo i czekam oczywiście na rady i wasze uwagi...

Dziś pierwszy dzień budowy:
    - Płyty wycięte na wymiar na pile tarczowej,
    - Przed połączeniem płyt w "pary" laminat starłem papierem ściernym 40, Trochę ciężko szło i mozolnie, narzędzia do tego to wiertarka i "uchwyt" do papieru ściernego.
    - klej jak zawsze niezawodny biały Wikol, jutro przetestuje wytrzymałość takiego sklejania płyt.
    - Jako prasy do ściśnięcia płyt razem użyłem wkrętów powkręcanych w obie płyty, niestety nie mam specjalnych szczęk do tego celu, ale jakoś trzeba będzie sobie radzić ,
    - Zaopatrzyłem się dziś w wkręty o długości 7cm (nie polecam takich do skręcania pojedynczych płyt 16mm, bo "rozsadza" płytę),długie ze względu na podwójną płytę
    - mam także śruby imbusowe o śr 6mm dł 45mm na klucz 5 + nakrętki do przykręcenia głośnika. Nakrętni będą wbijane w płytę i "jakoś" zabezpieczone przed wypadaniem.

Narazie to tyle jak coś mi się przypomni to dopisze

• #15 16 Lip 2007 23:25
    maxrider
    Poziom 20  

Mivox 184 to jesy dokładnie to samo co ten Ravemaster?

• #16 16 Lip 2007 23:30
    SaYruS1
    Poziom 23  

>maxrider >Tak to samo. Popatrz na parametry, identyczny, nazywany jest następcą BSW 184-II. różnice to czarny kosz i czarna kopułka i czarna guma wokół głośnika, mi już zbrzydł ten czarny kolor :D, chociaż jak kto lubi

• #17 17 Lip 2007 09:56
    micho a
    Poziom 35  

ja na ten głosnik zbieram sie już 3 lata :D:D i zawsze albo zwątpie czy napewno jest wart te 680 (tyle chyba nowy stoi) czy nie albo wydam kase ........może w końcu kiedyś sie uda ;p

a masz może porównanie jak wypada w porównaniu do jakiegoś innego 18 w podobnej cenie ??

• #18 17 Lip 2007 10:47
    SaYruS1
    Poziom 23  

Ja miałem taki sam problem jak Ty. Nawet stworzyłem temat czy jest jakaś sensowna konkurencja dla bsw 154, i jakoś nikt nie znalazł lepszego w tej cenie (450zł). Więc zwróciłem się do Tomasza który testował całą serię niebieską głośników ravemaster i rozwiał moje wątpliwości słowami "głośnik w tej cenie nie do pobicia przez konkurencję". A w porównaniu 154 i 184 napisał ża 154 gra trochę bardziej mięsiście, i że 184 to głośnik do zastosowania domowo-estradowego bo w samochodzie 140db może być niebezpiecznie dla życia.... :D
    A 18 do zastosowań CA jest mało i ogólnie 18" jest drogie, sigma pro 18 (800zł) no ale to już czysta estrada

• #19 17 Lip 2007 11:38
    50146
    Usunięty  
  • #21 17 Lip 2007 14:48
    SaYruS1
    Poziom 23  

>barthezz > tyle stoi na allegro nowy

>AVG > Tak nad tym również myślałem, taki układ klasyczny, ale ze względu na dopasowanie wymiarów do miejsca gdzie będzie stał mój subwoofer musiałem sam zaprojektować skrzynie bardziej "płaską" i szerszą. A BR po obu stronach bo ładniej będzie wyglądać :D takie "szerokie" źródło dzwięku :D

A w przyszłości może będzie jakaś tuba na tym przetworniku w kształcie W. Widziałem że na niemieckich forach jest dużo o tym. Może w zime coś się wykombinuje :D

-------------------------------------------------------------------------

Prace cały czas idą do przodu,
    - skleiłem pozostałe pary płyt,
    - zrobiłem test wytrzymałościowy spoiny na wyciętym kawałku(pochodzi z otworu na głośnik), test potwierdził wytrzymałość kleju wikol
    - wyciąłem otwór pod głośnik i nawet precyzyjnie mi to wyszło.
    - zamontowałem śruby imbusowe razem z nakrętkami wbitymi w płytę i przyklejonymi klejem, mam nadzieję że nie będą wypadać najgorzej się boję że nakrętki będą się przebijać przez płytę i nie wytrzyma ciężaru głośnika, no ale zobaczymy

Jutro wrzucę zdjęcia a pojutrze konstrukcja powinna być już gotowa, później już tylko wykładzina i końcowe wykończenie

• #22 18 Lip 2007 14:58
    maxrider
    Poziom 20  

mam trochę głupie pytanie ale nie mogę znaleźć pełnych parametrów tego przetwornika mógłby ktoś z łaski swojej zamieścić najważniejsze są mi teraz wychylenia!!

• #23 18 Lip 2007 16:49
    SaYruS1
    Poziom 23  

Parametry Ravemastera BSW 184 II:

Qes 0,36
    Qts 0,31
    VAS (l) 328
    SD (qcm) 1190
    Mms (g)
    BxL (Tm)
    SPL (dB) 98
    Frequenzbereich (Hz) -
    linearer Xmax (mm) +/- 5,0
    Induktion Le (mH)
    Belastbarkeit (Watt R.M.S.) 500
    Belastbarkeit (Watt max.) 1200
    Schwingspule
    Durchmesser (mm) 100
    Höhe (mm) 18,0
    Größe
    Aussendurchmesser (mm) 463
    Einbaudurchmesser (mm) 425
    Einbautiefe (mm) 213
    Gewicht (kg) 15,0

Ze strony http://www.speakertrade.com/ravemaster/detail...tml?marke=Ravemaster&artikel=BSW%20184-II

A kto jeszcze nie wie co to jest Ravemaster zapraszam do lektury: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic387024-0.html

000_0097.jpg- przedstawia płyty zeszlifowane z laminatu
    000_0100.jpg, 000_0101.jpg, 000_0102.jpg- proces klejenia :D
    000_0099.jpg, DSC_0407.JPG- skręcone pary płyt, wystające wkręty zostały obcięte...
    000_0104.jpg, 000_0105.jpg - przygotowanie mocowania głośnika śrubami imbusowymi
    DSC_0409.JPG, test wytrzymałościowy widocznie płyta się rozwarstwia a klej na spoinie nie puszcza..

• #24 20 Lip 2007 14:47
    SaYruS1
    Poziom 23  

Kolejne zdjęcia z budowy
    Wkręty powkręcane co 5 cm ułożone w zygzak
    Widać rozerwaną płytę która była na krawędzi klejona Wikolem, płyta się rozerwała a klej nie puścił.
    Musiałem zrobić płytki z blachy które będą jako zabezpiecznie nakrętek wbitych w płytę przed wrzynaniem się w płytę Płytki mają jeden otwór gwintowany więc imbus będzie się trzymał nakrętki i płytki

• #27 21 Lip 2007 01:57
    ige
    Poziom 35  

niezla szafka,jak objetosc i strojenie obecnie?

• #28 21 Lip 2007 16:28
    SaYruS1
    Poziom 23  

Obecnie skrzynka o obiętości netto 150l strojenie 35hz. Sama skrzynia waży jakieś 50- 60kg, więc kawał kloca. Wykończenie będzie po weekendzie. Dziś wieczorem wrzucę opowiadanie o nowym brzmieniu tego głośnika w takiej skrzyni. Teraz tylko powiem że głośnik dostał ogromnej efektywności w najniższym basie i przy 400w w pokoju jest spore zamieszanie tzn. masakra!

• #29 21 Lip 2007 17:44
    50146
    Usunięty  
  • #30 21 Lip 2007 21:23
    ige
    Poziom 35  

cewka z tego co pisal kolega SaYruS1 jest 4calowa wiec mysle ze moce rzedu 800W to zaden problem

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME