Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak zrobić szklaną albo plastikową kostkę ?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Jak zrobić szklaną albo plastikową kostkę ?
Autor
Wiadomość
AV
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 15 Lip 2007 10:42   

Jak zrobić szklaną albo plastikową kostkę ?

Witam,
Chodzi mi o to skąd wziąć szkło do jej zrobienia. Myślałem nad wlaniem do formy szkła wodnego, ale nie mam pojęcia czy mi to w ogóle zastygnie i ile czasu to zajmie. Chciałbym, żeby ten materiał jak najbardziej przypominał szkło, albo nim był.

To samo jeśli chodzi o plastik - jak go otrzymać ? Czy w grę wchodzi tylko przetapianie innych plastikowych rzeczy ? Czytałem o otrzymywaniu plastiku z mleka, ale to zrobię w ostateczności.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lip 2007 10:42   

Powrót do góry

daduszeryf
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Zambrów

Post#2 15 Lip 2007 11:38   

Re: Jak zrobić szklaną albo plastikową kostkę ?

Cześć.Szkło wodne Ci nie zastygnie tak ja byś chciał będzie skrystalizowane.Zresztą nie pisałeś jakiej wielkości ma być ta kostka.Widzoałem produkcję plastiku dzieje się to po wsypaniu specjalnego granulatu który wtryskiwany do formy pod bardzo dużym ciśnieniem i temperaturą
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lip 2007 11:38   

Powrót do góry

AV
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 15 Lip 2007 11:53   

Rozmiary kostki zbliżone do tych od gier planszowych, może mniejsze. Widze, że metodami domowymi to chyba tylko metoda przetapiania mi pozostaje i ten plastik z mleka.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lip 2007 11:53   

Powrót do góry

daduszeryf
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Zambrów

Post#4 15 Lip 2007 12:16   

Cześć.Podaj dokładny wymiar
Powrót do góry

Orochimaru
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Warszawa

Post#5 15 Lip 2007 13:44   

Można zrobić coś takiego z żywicy akrylowej. Tylko trzeba dysponować jakimś urządzeniem wytwarzającym podciśnienie, żeby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Inaczej będzie matowa.

Czasami widuje się statuetki "ze szkła" z jakimiś ozdobami w środku. To jest właśnie z akrylu.

Inny sposób to znalezienie grubej płyty z plexi i wycięcie z niej kostek.
Powrót do góry

bogdan-pe
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: olsztyn

Post#6 15 Lip 2007 14:06   

Nie zrobisz kostki ze szkła wodnego. To nazwa handlowa wodnego roztworu krzemianów sodowych lub potasowawych. Ze szkłem, o jakim myślisz ma tylko wspólny kawalek nazwy. Nie sądzę byś otrzymał kostkę metodą odlewów z tworzyw sztucznych. Nie tędy droga. Możesz zrobić odlew z plexi lub żywic, np. epoksydowych lub poliestrowych (plexi ma dobry wspólczynnik załamania światła i wygląda jak szkło), są w sprzedaży komponenty (ale drogie), i odlewy nie będą:-po pierwsze o idealnym kształcie kostki (i tak czekałoby Cie szlifowanie i polerowanie), -po drugie miałbyś zatopione pęcherzyki powietrza, które musiałbyś usuwać pompą próżniową w czasie utwardzania (masz taką?). Najlepszy efekt uzyskania kostek jak ze szkła, to:
-kupno kawałka plexi o grubości takiej jak długość boku Twojej kostki. Do kupienia (lub zamówienia ) w każdym wiekszym mieście w Polsce, (zapytaj w firmach robiących reklamy, tam wiedzą gdzie kupić, lub mają zbędne kawałki),
-wypiłuj piłką do metalu (nożówką) swoje kostki, wyszlifuj na papierach ściernych coraz mniejszej grubości, aż zrobią się pięknie matowe. Spoleruj je na kawałku sukna posmarowanycm pasta polerską (np. zieloną), aż zrobią się przejrzyste jak szkło. Będziesz zadowolony. Do wykonanaia w mieszkaniu bez żadnych specyficznych narzedzi (choć można np. ciąć piłą tarczową widiową, i polerować na polerkach mechanicznych, ale to raczej nie w domu). Efekt jaki uzyskasz nie do zrobienia metodą odlewów, które również trzeba szlifować i polerować. Robiłem już takie, były cudne i jak ze szkła. Spróbuj. Pozdr.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lip 2007 14:06   

Powrót do góry

viayner
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Oulu

Post#7 16 Lip 2007 09:00   

Witam,
polecam metode kolegi bogda-pe, co do odlewow to robi sie je z polimetakrylanu metylu = plexi, tyle ze nie topi sie tworzywa bo ulega ono rozkladowi i ciemnieje.
Robi sie to tak, musisz miec tzw monomer, czyli to z czego robi sie polimer, tu jets to metakrylan metylu (uwaga, smierdzace i szkodliwe dla zdrowia) mozna go uzyskac przez np. powolne ogrzewanie pleksi i kondensacje par. Monomer mieszasz z inicjatorem polimeryzacji, jest tego wiele rodzajow i wlewasz do formy 50% jej wypelniajac, jedna uwaga bedziesz mial pecherzyki powietrza jezeli tego nie odessiesz na pompie. Ogrzewasz to np. w piekarniku i czekasz az spolimeryzuje, kladziesz przedmiot do zalania i wlewasz pozostale 50%, polimeryzujesz i gotowe.
Jak widzisz nie jest to az tak proste i wykonalne w domu.
Odlanie z zywicy poliestrowej jest juz prostrze ale forma musi byc np z teflonu lub posmarowana tluszczem bo nie wyjmiesz tego z formy, z epoksydami bedzie jeszcze trudniej, zywice maja dosc duzy skurcz pamietaj o tym a i wsp. zalamania swiatla jest inny niz szkla wiec nie bedzie to az takie ladne.
Pozdrawiam
Powrót do góry

ukrop
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: kielce

Post#8 05 Sty 2010 16:04   

cześć! tak sobie oglądałem i różne rzeczy czytałem [ http://kobieta.gazeta.pl/poradnik-domowy/1,63125,6339942,Moda_na____smieci.html ] a tam jest napisane w podrozdzaiale światowe życie śmieci że "Australijski projektant Mark Vaarwerk przetapia wszelki plastik" albo "Francuska grupa czterech młodych artystów ... Dla uszkodzonych zabytkowych stołów, krzeseł tworzą "protezy" w postaci pleksiglasowych bla-ów czy nowych siedzisk" i "Meksykańskie torby Ecoist, zrobione z paczek po chipsach lub papierków po cukierkach, "
chciałbym poznać metodę tego przetapiania,
to jak podgrzewasz tam plastik az sie roztopi, ale przy topieniu plastiku wytwarzaja sie gazy trujące? bardzo byłbym wdzięczny jeśli byście mi wyjaśnili albo linki dali bo tak s sumie na googlach to nic konkretnego nie znallazłem :)
chodzi mi też o przetapianie bo można pozbyć się śmieci a czy to ekologiczne a jak ze zdrowiem??
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Jak zrobić szklaną albo plastikową kostkę ?
Strona 1 z 1