Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odremontowany kołchoźnik A21-1-2/120

darek.s126 17 Lip 2007 17:05 7774 26
  • W ostatnich dnach remintowałem kołchoźnik. Udało mi się go zdobyć u konserwatora w szkole pod koniec roku szkolnego. Niestety nie grał. Wymieniłem połowe okablowania i wsadziłem nowe trafo [ dziwnym zbiegiem okoliczności nowe trafo wygląda jak stare].
    Dane techniczne:
    Rok produkcji : ok.1961r.
    Głośnik : GD18-13/2/3 2W tonsil
    Transformator głośnikowy : TGR 2-23-686 zatra
    Przełącznik: 7 fazowy [ skokowa regulacja głośności ]
    Waga : ok 3,25 kg
    Kosztorys:
    - nowe trafo = miałem
    - kable = miałem
    - wtyczki bananowe = 1 zł
    - lakier = akurtat mamy w domu remont więc był
    Razem 2 zł

Zdjęcia sprzed remontu:
    A teraz po remoncie:

Fajne!
  • #2 17 Lip 2007 19:17
    amup
    Poziom 15  

z ciekawosci zapytam............co to jest kołchożnik?::?::?:

• #3 17 Lip 2007 19:22
    kriskros52
    Poziom 11  

kołchoźnik to inaczej radiowęzeł. a raczej jego zakończenie czyli pudło, głośnik i trafo głośnikowe

P.S.
    po co Ci ten kołchoźnik? zakładasz w domu radiowęzeł? :D

• #4 17 Lip 2007 19:55
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

hehe codzinnie widze takie kołchoźniki w szkole :P więc dla mnie nic nowego a to jest po prostu wymiana kilku części więc nie ma co oceniać

• #5 17 Lip 2007 20:04
    Tomek515
    Poziom 21  

Kołchoźnik to było z tego co mi wiadomo troszkę coś innego, budowa ta sama , ale to było radio... Słyszałem to z opowieści ;)

• #6 17 Lip 2007 20:13
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

To nie było radio tylko cuś w stylu głośnika do którego dostarczano wzmocniny sygnał radia kablem (czyli linia była gotowa tylko podpiąć głośnik a samo radio było zupełnie gdzie indziej)

• #7 18 Lip 2007 08:50
    darek.s126
    Uczeń

kriskros52:
    Nie zakładam w domu radiowęzła tylko jako dodatkowy głośnik no i jako taki old timer bo odremontowywuje stare urzadzenia audio.

Tomek515:
    http://www.polskaludowa.com/codzienne/kolchoznik.htm - info o kołchoźniku

Dodano po 9 [minuty]:

Tomek515:
    Mógł Ci się kołchoźnik pomylić z bardzo starymi radiami, ponieważ w nich tak jak w kołchoźniku była skokowa regulacja głośności.

• #8 18 Lip 2007 10:09
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Szkoda tylko ze ten sprzęt nie ma dziś już żadnych walorów, ani użyteczny nie jest, ani ładny, ani gra sensownie, ani też rarytas który warto reanimować.

• #9 18 Lip 2007 10:14
    Tomek515
    Poziom 21  

Racja zastosowań to to ma mało... Sam mam 2 takie, leżą i czekają nie wiem na co ;)

darek.s126
    dzięki za linka

• #10 18 Lip 2007 10:26
    kaem
    Poziom 26  

Coś mi tu "nie gra" :) Kołchoźnik z 1961 roku raczej by tak nie wyglądał. To są wg mnie lata 70., a czarny lakier i czarna "szmata" przed remontem wygląda wręcz na lata 80.
    Głośniki typu GD18-13 pomimo niskiej na dzisiejsze czasy efektywności i mocy, mają całkiem dobre brzmienie. Głośniki takie dziś marnują się w kołchoźnikach, a przecież dziś można nabyć nowoczesne kołchoźniki instalowane np. w hipermarketach. Głośniki w tych nowoczesnych zestawach są czasem gorsze niż GD18-13 (pomimo większej mocy, która i tak nie jest wykorzystywana, bo radiowęzły działają napięciowo, a nie na moc).
    Jeżeli kołchoźnik z przetwornikiem GD18-13 nie przyda się do radiowęzła, to nie wyrzucajcie. Polecam wywalenie trafa, przełącznika i bezpośrednie podłączenie do sprzętu przenośnego typu jamnik, "kasprzak", czy nawet jakaś beznadziejna "mikra wieża" jako głośnik dodatkowy. Z pasmem przenoszenia od 70 Hz to wcale niegłupi pomysł. Wtedy okaże się ile naprawdę ma watów taka wieża z marketu. P.M.P.O. raczej nie spali dwuwatowego głośnika.
    W czasach "kasprzaków", "Hań", "Emilii", MK23x zbierałem "osiemnastki" na potęgę. To był jedyny sensowny sposób na wyciśnięcie z tych radiomagnetofonów czegoś więcej niż odstraszania komarów.
    Trafa głośnikowe tego typu nie są produkowane od dawna, więc nic dziwnego, że obecna końcówka magazynowa może być wyprodukowana 40 lat temu.
    Tak przy okazji: czy ktoś widział głośnik GD18-13 w wykonaniu z lat 80? Bo ja widuję wyłącznie wersje z lat 60. i początku 70.

• #11 18 Lip 2007 11:47
    darek.s126
    Uczeń

chaka:
    Sprzęt ten jest do dziś używany u nas w szkole w radiowęźle. Ten głośnik mam pdpięty pod rodiomagnetofon.

kaem:
    Zapomniałem dodać że ,, stare " kołchoźniki były przemalowywane u nas w szkole na czarno, ponieważ kupowano nowe kołchożniki które są czarne. Więc postanowiłem ten kołchożnik odremintować ,, na oryginał "
    więc wyczyścić obudowę z czarnej farby i pomalować bezbarwnym. Natomiast ta ,, czarna szmata " była koloru szaro - brązowego ale ją też pomalowano. Informacje te mam od konserwatora który pracuje u nas w szkole.

• #12 18 Lip 2007 11:51
    SzokalML
    Poziom 36  

Zdjęcia w gifie, zbyt duże, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i ciężar pliku. Zmniejsz je.

Co z tego można zrobić. Hm... może do środka władować mały wzmacniacz i takie małe urządzenie przenośne by z tego było?

• #13 18 Lip 2007 12:27
    kaem
    Poziom 26  

Zdaje się, że na tabliczce na tylnej ściance jest napis "V/72". A więc 1972 rok. Tabliczka wygląda co prawda bardziej jak inwentaryzacyjna, ale nie sądzę żeby szkoła, w której sprzęt był używany, aż tak dokładnie i solidnie znaczyła swoją własność.

• #14 18 Lip 2007 19:01
    darek.s126
    Uczeń

kaem
    Tabliczki te były na wszystkich kołchoźnikach które widziałem u konserwatora. Oprócz tego wewnątrz są dwie pieczątki - jedno jest widoczne na ostatnim zdjęciu koło przełącznika.
    Jeżeli chodzi o ten napis na tabliczce to tak. Ale raczej ta tabliczka nie jest oznakowaniem że należy ten głośnik do szkoły tylko gdzie go wyprodukowano i jaki to jest typ kołchoźnika. Na tabliczce pisze tak:
    Głośnik radiowęzłowy, tonsil,
    A21-1-2/120, 2 VA 120V V/72 , MADE IN POLAND, KT

• #15 18 Lip 2007 19:56
    kaem
    Poziom 26  

Z podobnego okresu miałem kiedyś mniejszego kołchoźnika z mniejszym głośnikiem 1,5W, montowanym też np. w magnetofonach ZK-120. Kołchoźnik był podłużny, z plastikowym grillem i pokrętłem w kolorze kości słoniowej i z czerwoną "szmatą" wewnątrz. Te mniejsze głośniki Tonsila miały wtedy kopułkę ochronną z kiepskiej gąbki, która się po kilku latach kruszyła. GD18-13 był znacznie solidniejszy. Ten mniejszy kołchoźnik po wypatroszeniu z niepotrzebnych w domu części, również doskonale polepszał walory użytkowe magnetofonu MK-235. Dwa takie głośniki miałem także podłączone do maleńkiego odbiornika RS-101 . Mimo, że miało to zaledwie 2*10 mW mocy (!), to akustycznie tysiąc razy lepszy efekt niż na popularnych swego czasu bazarowych pseudogłośniczkach "do walkmana" o rozmiarach paczki papierosów.
    Proponuję przenieść temat do "Retro".

• #16 19 Lip 2007 08:45
    darek.s126
    Uczeń

Też się z tym zgadzam, aby przenies ten temat do retro. Kaem czy mógłbys bardziej szczegółowo opisać te swoje kołchżniki??

• #17 19 Lip 2007 08:59
    kaem
    Poziom 26  

darek.s126 napisał:
    Też się z tym zgadzam, aby przenies ten temat do retro. Kaem czy mógłbys bardziej szczegółowo opisać te swoje kołchżniki??

GD18-13 miałem wyłącznie w obudowach DIY. Natomiast ten mniejszy (chyba z GD14-9) to może jeszcze obudowę znajdę w piwnicy, to pstryknę jak wyglądał.

• #19 19 Lip 2007 14:44
    kaem
    Poziom 26  

darek.s126 napisał:
    Podaję tutaj link do aukcji kołchoźnika [ czyjaś aukcja ] kaem, czy tak wyglądały te kołchoźniki z lat 50/60 ??
    http://www.allegro.pl/item217300630_glosnik_radiowezlowy_oryginalny_i_kompletny.html " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink "> http://www.allegro.pl/item217300630_glosnik_radiowezlowy_oryginalny_i_kompletny.html

Tak. To jest głośnik z epoki sprzed GD18-13, z lat 50. i początku 60. Zawsze możesz porównać kołchoźnik z danej epoki z odbiornikiem radiowym i rozpoznasz mniej więcej czas produkcji. Ja widziałem kiedyś coś jeszcze starszego: kołchoźnik z przetwornikiem nie dynamicznym, ale elektromagnetycznym. Czyli głośnik miał elektromagnes zamiast magnesu stałego, a membraną poruszała metalowa kotwica. Nie wiadomo czy głośnik z tej aukcji też nie działa jeszcze na tej zasadzie. Takich głośników to nigdy nie zbierałem. Poza wartością muzealno-kolekcjonerską, nie nadają się już za bardzo do niczego.
    Coś z tych moich kołchoźników z lat 70. i końca 60. też można znaleźć jeszcze na allegro. Podlinkuję to wieczorem.

• #21 19 Lip 2007 16:45
    kaem
    Poziom 26  

darek.s126 napisał:

O właśnie. To jest ten z głośnikiem GD14-9 1,5W. Tylko, że ja miałem wersję poziomą, tzn. z pokrętłem na krótszej ściance, a z trafem na dłuższej (i z nóżkami na dłuższej, które zresztą odłamałem bo chciałem mieć w pionie). W każdym razie dźwięk bardzo przyjemny we współpracy z urządzeniami o mocy do 1 wata. Szkoda, że takie to to brzydkie.
    Był też z końca lat 60. inny kołchoźnik typowo domowy, bardzo ładnie wykonany, estetycznie. Cały z szaro-niebieskiego tworzywa, grill w cienkie poziome paski z tego samego tworzywa i nie na całej wysokości obudowy, a pod grillem stylizowane dawne logo "Tonsil" (jeszcze nie "Unitra-Tonsil"). W środku przypuszczam również GD14-9. Choć pewno plastik tak ładnie nie brzmiał jak drewno. To chyba ten: http://www.trioda.com/php/forum/download.php?id=7068

• #22 20 Lip 2007 11:15
    darek.s126
    Uczeń

Drewno ładnie brzmi. Plastikowe kołchoźniki brzydko wyglądają choć ten z końca lat 60 jest ładny. Jeżeli chodzi o to logo tonsila to mam z tym logiem mikrofon krystaliczny MK2 od magnetofonu szpulowego TONETTE.
    http://www.oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=573

Dodano po 2 [minuty]:

Ciekawe czy jeszcze produkują kołchoźniki.

• #23 20 Lip 2007 13:34
    kaem
    Poziom 26  

darek.s126 napisał:
    Drewno ładnie brzmi. Plastikowe kołchoźniki brzydko wyglądają choć ten z końca lat 60 jest ładny. Jeżeli chodzi o to logo tonsila to mam z tym logiem mikrofon krystaliczny MK2 od magnetofonu szpulowego TONETTE.
    http://www.oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=573

Dodano po 2 [minuty]:

Ciekawe czy jeszcze produkują kołchoźniki.

Ano produkują. Albo produkowali dosłownie rok, dwa temu. Tonsilowskie to najbardziej przypomina ten: http://skart.pl/index.php?id=3005&lang=pl

• #25 20 Lip 2007 23:15
    kaem
    Poziom 26  

Zapisane kiedyś archiwa Allegro.

To jest właśnie kołchoźnik z przetwornikiem elektromagnetycznym:

A tu dwa inne, trochę nowsze. Ten na dole chyba nawet z GD18-13:

Nie wszystkie kołchoźniki produkował w całości Tonsil. Zwłaszcza w latach tuż po wojnie było tak, że kołchoźniki montowały różne małe spółdzielnie z części dostarczanych przez Tonsil i Zatrę. Po prostu kołchoźniki były traktowane jak odbiorniki radiowe i produkował je kto inny. Dopiero pod koniec lat 60. kołchoźnik awansował do rangi "zestawu głośnikowego" i całą produkcję zmonopolizował Tonsil.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME