Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akumulatory samochodowe - jakie najlepsze?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Eksploatacja -> Akumulatory samochodowe - jakie najlepsze?
Autor
Wiadomość
uaz
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: okolice Częstochowy

Post#1 Post autora tematu 02 Wrz 2002 21:23   

Akumulatory samochodowe - jakie najlepsze?

Chciał bym zapoczątkować wątek dotyczący akumulatorów. Jakie macie refleksje po stosowaniu różnych modeli?

Ja mogę powiedzieć, że BOSCH u mnie zawiudł po 2 latach
(w maluchu ), FIVESTAR był raz na gwarancji zmieniany, potem padł po 1,5 roku (w uaz'ie ). Aktualnie używam aku polskiej produkcji prawie dwa lata i jest o.k. Zimą przy 20 stopniowym mrozie rozruszałem 2 litry mojego starego opla na gazie!
Silnik zalany olejem gęstym jak asfalt, ledwo kręcił ale O.K. Przełożyłem go teraz do mojego nowego opla (zastąpiłem BOSCHA) i zniknĄł problem o którym piszę tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=7335

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Wrz 2002 21:23   

Powrót do góry

amator
Poziom 19
Poziom 19

Post#2 02 Wrz 2002 22:18   

Re: Akumulatory samochodowe - jakie najlepsze?

Wydaje mi się że jest to swego rodzaju "loteria". Akumulator polski w moim pierwszym maluszku "kręcił" bez większych problemów przez siedem lat. Drugi również polski po trzech latach sprawny pojechał do nowego właściciela. Bosch'em w Ładzie cieszyłem się 4 lata. Polska Centra + pracuje poprawnie u nowego właściciela mimo upływu 6 lat. W tej chwili w swoim aucie mam również akumlator Centry. Myślę, że są zupełnie przyzwoite, cenowo również.
Powrót do góry

Autorol
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Rybnik

Post#3 02 Wrz 2002 22:32   

Ja stawiam na Polską Centre, miałem trzy pojazdy i w kazdym Centra obyło się bez problemów
Powrót do góry

j.vit
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Bielsk Podlaski

Post#4 03 Wrz 2002 00:52   

Witam kolegów.jestem też za Polskimi wyrobami ale zauważyłem iż aku bezobsługowe mają krótszą żywotność a to zapewne z powodu dodawania subsancji anty gazuącej POZDRAWIAM-Witek
Powrót do góry

LUCOM
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#5 03 Wrz 2002 12:29   

Mam Centrę Plus i 3 lata bez problemów...
Powrót do góry

bs
Poziom 3
Poziom 3

Post#6 03 Wrz 2002 17:15   

Mam też CENTRĘ PLUS (bezobsługową) i jest wszystko O.K.
W zimie też.
Powrót do góry

uaz
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#7 Post autora tematu 03 Wrz 2002 18:03   

Zapomniałem dodać że pisząc "POLSKI" miałem właśnie na myśli Centrę.
Powrót do góry

amator
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 03 Wrz 2002 21:12   

Jak widzę większość z piszących na tym forum ma podobne zdanie o akumulatorach Centry do mojego. Popierajmy więc nasze wyroby skoro są dobre. Myślę,że równie ciekawe byłyby opinie na temat innych wyrobów związanych motoryzacją,elektroniką ........
produkowanych w naszym kraju.Po co chwalić i kupować "cudze" skoro NASZE jest równie dobre (czasem być może lepsze) ?
Powrót do góry

ARTI
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: WARSZAWA

Post#9 04 Wrz 2002 08:11   

MIAŁEM CENTRE 2 LATA I PADŁA OBECNA VARTA DZIAŁA 2,5 ROKU I TA ZIMA BEDZIE OSTATNIA ............... A CO SĄDZICIE O AKU BANER
Powrót do góry

MMarek
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Prudnik

Post#10 04 Wrz 2002 14:53   

Miałem akumulator SZNAJDERA z seri GOLD i padł po 8 miesiącach po zimie , teraz z reklamacji mam również SZNAJDERA ze zwykłej serii i jeszcze działa ....
Powrót do góry

Maciej B
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Poznań

Post#11 08 Wrz 2002 22:23   

Jak na razie to mam akumulator Barena (Szwajcarski). Mam go 2 lata i działa bez zastrzeżeń. Ma większą pojemność i prąd rozruchowy przy tych samych rozmiarach co Centra Plus, a do tego był tańszy o jakieś grosze
Powrót do góry

uaz
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#12 Post autora tematu 08 Wrz 2002 22:35   

Ad prądu rozruchowego - spotkałem się z opinią że ten parametr przy zakupie aku powinien być jak najmniejszy ( nie mniejszy niż zalecany dla samochodu ). Gość - właściciel stacji regeneracji i sprzedży akumulatorów argomentował to tym, że akumulatory o większym prądzie a małych rozmiarach mają drobniejszą struktórę płyt przez co są bardziej podatne na zasiarczenie. Ponadto przy przeciążeniach prądowych ( zwarcia ) ich płyty mogą ulegać nadtapianiu znacznie zmiejszając pojemność. Przyznam, że brzmiało to bardzo wiarygodnie. Co o tym sądzicie ???
Powrót do góry

j.vit
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 09 Wrz 2002 00:11   

Zgadzam sie z tą wypowiedzią szpulowanie osiągów aku jest zawsze kosztem czegoś a przecież znacie powiedzenie że nic w przyrodzie nie ginie .dawno temu jezdziły STARY z akumlatorami 35-40Ah wytrzymywały okres 9-10 lat były ładowane z alternatorów 30W .a dzisiaj aku 55Ah -porównywalny z tamtą 30ką moc alternatora 70-100W po rozruchu ładuje
ile sie da a daje dużo .a więc żywotność :cry: mniejsza
Witek
Powrót do góry

Marek81
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#14 09 Wrz 2002 18:58   

Witam.
Witek - chyba Ci się jedno zero zgubiło, alternatory już od kwadraciaka (PF125p) miały moce 500-700W, a chwilowo wytrzymywały 1kW obciążenia.
A z akumulatorami jest jak z kobietami: zależy jak trafisz!
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Wrz 2002 18:58   

Powrót do góry

j.vit
Poziom 17
Poziom 17

Post#15 10 Wrz 2002 00:56   

Potwierdzam, a kobiety wybierasz sam więc nic dziwnego?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Wrz 2002 00:56   

Powrót do góry

pioter
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Szczecin

Post#16 16 Wrz 2002 00:08   

Jeżdżę dziesięcioletnim passatem (1,9TD) od roku, a akumulator ( 96 Ah ) kupiłem razem z autem, tak jak poprzedni właściciele. Bo jest to ten sam, który wsadzili do auta w fabryce. 10 lat to szalenie długo dla akumulatora w dieslu. Ale jak dobrze pójdzie to może wytrzyma jezcze jedną zimę.
Powrót do góry

Alan
Poziom 21
Poziom 21

Post#17 16 Paź 2002 18:46   

Hej ,
wiem ze firmy specjalizujace sie w akumulatorach ,
maja katalogi dotyczace np. 2.3 diesiel - zalecany akumulator takiej pojemnosci , pradu rozruchu min - max.
Macie cos takiego w postaci elektronicznej ?
Powrót do góry

tmarsz2
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 15 Gru 2002 12:11   

Akumulatory samochodowe - jakie najlepsze ?

Moje pytanie nie dotyczy akurat tego jakie najlepsze ale jak je ładować?
Odrazu przyznam że nie znam się na tym i dlatego może takie banalne pytanie.
Akumlator padł ! Podłączyłem prostownik który sam się reguluje (nastawia) ,ustawił sie na 8 ładował się przez 3godz i spadło do 3 . Czy mam ładować do końca aż spadnie do zera? Czy tak długie ładowanie nie uszkodzi akumlatora?? Proszę o odpowiedz.
Powrót do góry

Alan
Poziom 21
Poziom 21

Post#19 15 Gru 2002 12:27   

Re: Akumulatory samochodowe - jakie najlepsze ?

tmarsz2 napisał:
Moje pytanie nie dotyczy akurat tego jakie najlepsze ale jak je ładować?
Odrazu przyznam że nie znam się na tym i dlatego może takie banalne pytanie.
Akumlator padł ! Podłączyłem prostownik który sam się reguluje (nastawia) ,ustawił sie na 8 ładował się przez 3godz i spadło do 3 . Czy mam ładować do końca aż spadnie do zera? Czy tak długie ładowanie nie uszkodzi akumlatora?? Proszę o odpowiedz.

Witaj.

Skoro akumulator padl to ladowanie nie pomoze.

Pozdr.
Powrót do góry

tmarsz2
Poziom 6
Poziom 6

Post#20 15 Gru 2002 12:32   

Akumulator nie padł tylko się rozładował :) mała pomyłka
Powrót do góry

Alan
Poziom 21
Poziom 21

Post#21 15 Gru 2002 12:37   

tmarsz2 napisał:
Akumlator nie padł tylko się rozładował :) mała pomyłka

Slyszalem , ze np;

akumulator o pojemnosci 64 Ah - ladujemy pradem 4 A / 16 h , analogicznie 8 A/ 8 h. itd ... .
Ale mniejszy prad ladowania jest lepszy.
Powrót do góry

tmarsz2
Poziom 6
Poziom 6

Post#22 15 Gru 2002 12:43   

WIELKIE DZIĘKI za odpowiedz.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Alan
Poziom 21
Poziom 21

Post#23 15 Gru 2002 12:46   

tmarsz2 napisał:
WIELKIE DZIĘKI za odpowiedz.

Pozdrawiam.

Nie ma za co , jeszcze jedno slyszalem ,ze przy duzych mrozach akumulatory taraca nawet 50 % .

Dobrego "zaplonu".
Powrót do góry

LUCOM
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#24 15 Gru 2002 12:54   

Generalnie jeśli spadł Ci prąd ładowania z 8A do 3 to możesz jeszcze go ładować, na akumulatorach obsługowych prąd ładowania powinien spaść prawie do zera, natomiast przy bezobsługowych spada do ok 2A.

Akumulator można ładować do momentu gazowania, widać wówczas pęcherzyki powietrza wydostające się z kwasu.

w moim przypadku nigdy nie ładowałem dłużej niż:
- 14h (osługowy)
- 10h (bezobsługowy)

w moich dwóch francuzach dobry akumulator bezobsługowy po podłączeniu prostownika pokazuje prąd ładowania ok. 4A.
Powrót do góry

Marek81
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#25 15 Gru 2002 13:59   

Witam.
Co do sposobów ładowania akumulatorów samochodowych (kwasowych), to są zasadniczo dwie metody: stałym prądem lub stałym napięciem. W samochodzie mamy ładowanie stałym napięciem i w Twoim przypadku, skoro prąd obniżył się z 8 do 3 A, to prostownik daje stałe napięcie. Oczywiście to napięcie zmienia się w trakcie ładowania, ale nieznacznie.
Druga metoda, to prostowniki ze stałym prądem. Takie urządzenia są prostsze do obsługi, bo gdy nastawisz prąd np. 5A i ładujesz przez 10h, to władujesz 50Ah. Tutaj obowiązuje jednak zasada, aby prąd nie przekraczał 1/10 pojemności aku i czas ładowania nie był dłuższy niż 10 - 12 h.
W przypadku ładowania stałym napięciem dosyć trudno jest ocenić kiedy należy przerwać ładowanie. Po pierwsze trzeba obliczyć ilość władowanej energii (można przyjąć średni prąd i pomnożyć go przez czas). Inną metodą może być pomiar napięcia na aku, ale po jakiejś godzinie od zakończenia ładowania: min. 12,71V. Objawami całkowitego naładowania akumulatora są: stałe napięcie na zaciskach, stały ciężar właściwy elektrolitu (dla 100% = 1,28 g/cm3), intensywne gazowanie (dlatego należy bezwzględnie odktręcić korki). Napięcie można też mierzyć woltomierzem widełkowym tzn. z obciążeniem, np. dla 80A, U = 2,0 - 1,85V na ogniwo.
Pozdrawiam i życzę żeby zawsze palił!
Powrót do góry

uaz
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#26 Post autora tematu 15 Gru 2002 14:20   

Potwierdzam to co zostało npisne - dodm tyle że ładowanie stałym prądem akumulatora rozładowanego do 0 powinno trwać 12 godzin prądem o wrtości = 1/10 pojemności. Ta lekka nadwyżka idzie na straty związane z wydzielaniem temperatury. Temperatura nie powinna przekroczyć 40 stopnii. Ta metoda jest o tyle niedoskonała że akumulator powinien być rozładowany "do końca" ( napięcie <9,8 V ) i powinno się brać pod uwagę rzeczywistą pojemność akumulatora. Wyczytałem to w książce z lat 80. Więc nie krzyczcie na mnie.
Powrót do góry

teodor76
Spec od samochodów
Spec od samochodów

Miasto: rybnik

Post#27 15 Gru 2002 20:06   

witam wszystkich ja mam centre w malaczu jest nowa niestety straciłem gwarancje a aku ma 2 miesiące i po jednej nocy siada do 0!
ani lampka się nie żarzy.
wsadziłem boscha 2 letniego i jest oki
wszyscy pchaja a ja jade
oile pamiętam to jest ważne żeby akumulator był ładowany między 13,8 a max 14.6 powyżej tej wartości akumulator traci swoją żywotność szybciej niż 1.5 roku
pozd michał
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Gru 2002 20:06   

Powrót do góry

eugene
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Lublin

Post#28 18 Gru 2002 11:38   

Teoria akumulatorow zna pojecie ladowania tzw. odsiarczajacego poprawiajacego zywotnosc akumulatora totalnie niedoladowanego w zimie przy jezdzie na swiatlach i czestych rozruchach.
Najprostszy sposob to wlaczenie zarowki 5W/12V rownolegle z ladowanym akumulatorem.Czestotliwosc-raz na dwa zimowe miesiace(ew. czesciej jak sytuacja tego wymaga ) Sprobujcie,dla akumulatora to jak balsam...
na zbolale plyty.
Powrót do góry

uaz
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#29 Post autora tematu 18 Gru 2002 21:10   

Popieram to co pisze eugene.
Dorzucę co nieco w streszczeniu - bo pewnie znajdzie się ktoś kto powie że to bez sensu, ale:

Ładowanie odsiarczające - to ładowanie w którym prąd jest dostarczany i pobierany naprzemiennie, przy czym dostarczanie powinno odbywać się z wartością 10 krotnie większą. Dołączając żarówki-mamy pobieranie, a ładowanie impulsowe załatwia nam zwykły prostownik ( trafo + mostek Gretza ) - przecież na wyjściu mamy |sin| - czyli wszystko załatwione. Z punktu widzenia chemicznego powoduje to rozdrobnienie kryształów siarczku ołowiu który wytrąca się na płytach zmniejszająs ich powierzchnie roboczą.
Uwaga - działa to tylko ze "zwykłymi" prostownikami. Żadne cuda-wyławianki impulsowe czy stabilizatory liniowe się nie nadają.
Powrót do góry

Usunięty

Post#30 19 Gru 2002 08:56   

akumulator

z praktyki mojej ale długiej zazwyczaj akumulator po 5 latach pada i w sumie bez znaczenia jaki!!!!! chyba ze ktos mu pomógł zle uzytkował -akumulator nie pracował tz nie ładowany i nie rozładowany przez odbiorniki prądu!!!!!!!!!!
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Eksploatacja -> Akumulatory samochodowe - jakie najlepsze?
Strona 1 z 9 Idź do strony 123456789  Następny