Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja pierwsza udana konstrukcja. Sub na STX 32-150-8-SS

maciek_15_1991 01 Sie 2007 19:25 4206 11
  • Założenia:

Pomysł zrodził się strasznego dnia kiedy przyszło mi na myśl aby uzupełnić dolne pasmo mojej starej poczciwej miniwieży. Tak więc zacząłem pracować nad subem. Efekty poniżej.

Przetwornik:

No co tu dużo pisać, po przeczytaniu wielu postów na elce zdecydowałem, że zakupie STX GDN 32-150-8-SS. Wiem, wiem kolejny stx, ale dla był idealny względem cena/jakość.

Obudowa:

Całość została wykonana z płyty 18mm wiurówki. Poszczególne płyty zostały najpierw sklejone, a następnie skręcone wkrętami oraz dodatkowo uszczelniona sylikonem od środka przy krawędziach, aby powietrze nie wydostawało się z niej. Pojemność skrzyni to 64L, wymiary to niestety kwadrat (gdy robiłem skrzynie nie myślałem że jej kształt ma większe znaczenie) 40x40x40. Strojenie na 37 Hz bs 10cm.

Zwrotnica:

Nie mam pojęcia o robieniu zwrotnic więc nie chciałem kombinować, zakupiłem gotową z oferty STX - 1D-12

Wykończenie:

Całość została wyszpachlowana szpachlą do drewna, oraz oklejona okleiną.

Napęd:

Głośnik napędzam amplitunerem Braun R4. Nie wiem o tym sprzęcie za dużo gdyż go odkupiłem od handlarza za niewielkie pieniądze i chciałem zobaczyć co jest warty. Ale nie zawiodłem sie na nim, współpracuje on idealnie z moim głośnikiem i nie brak mu mocy, membrana lata jak szalona. Jeśli ktoś miałby jakieś informacje o tym ampitunerze to z chęcią się z nimi zapoznam.

Cennik:

Głośnik 79 zł + przesyłka
    Zwrotnica 31 zł
    Szpachla 10 zł
    Okleina 20 zł
    Wkręty 5 zł
    Terminal 6 zł
    Płyty miałem

Koniec:

Kiedy pierwszy raz "odpaliłem" głośnik byłem pod dużym wrażeniem. Bas był szybki i długi i to mi chodziło. Teraz zastanawiam się nad jakimś lepszym głośnikiem. W planach mam jakiegoś Ravemastera lub Tonsila GDN 30/120/1. Jak myślicie co lepsze, czy większego będą mieć kopa od STX? A może coś innego radzicie, czekam na propozycje.
    P.S Nie będę mógł odpowiadać na komentarze gdyż wyjeżdzam.

Fajne!
  • #3 01 Sie 2007 20:31
    maciek_15_1991
    Poziom 9  

Fotki poprawione :D
    Co do przesterowania wzmacniacza to nie sądze żeby to wogóle miało miejsce. Może jeśli naprawde podgłośnie, ale to zdarza się rzadko, to może... Dźwięk który wydobywa się z głośnika jest w pełni czysty i nic nie wskazuje na przesterowanie.

• #4 01 Sie 2007 20:33
    Lord_Wejder
    Poziom 14  

Osobiście bym dawał Tonsila... jakoś nie mam zaufania do innych firm :) wole porządne i sprawdzone:)

Co do suba to ładnie Ci wyszedł. moja ocenka 4+/5 :) za stx'a

Membrana może latać również przez to jakiej muzyki słuchasz :) o częstotliwości jakie w niej występują :) a co do przesterów to by głośnik zamulało i na pewno by ładnie nie skakał :)

• #5 02 Sie 2007 00:23
    Radeon88
    Poziom 13  

a jak sie sprawuje zwrotnica stx ? bo widze ze to filtr pasywny 6 db od 250 hz wiec samych basow to nie masz "membrana lata jak szalona" to brzmi bardziej źle niż dobrze :) dla mnie. Mam w domu stx32/300 na technisc su-v65a i bez podbijania basow czy kontura jak membrana sie ruszy to ladnie czuc i troche watow juz w nia leci jakby sie czulo ze wzmak trzyma glosnika za m....embrane ;) kontrukcja wporzadku jaki szeroki br bo u mnie mam 2 po 7 cm i mysle że jeden byłby napewno za mało sprawdzałeś już na czymś mocnym swojego suba czy nie ma świstów ? ile ten amplituner pobiera z sieci ? BSW 124 II napewno bedzie mialo lepszy wykop

• #6 02 Sie 2007 00:29
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Ja daje 3+/6 z powodu ze kupiles gotowa zwrotnice ale najbardziej paskudny jest kosz glosnika - obdrapany z farby. Na dodatek brzydko oklejona okleina na rogach.

• #7 02 Sie 2007 13:14
    czaroslaww
    Poziom 26  

dowodca_armii napisał:

Jesli chodzi o latanie mebrany to tylko i wylacznie przesterowanie wzmacniacza...

przester to bedzie pierdzenie, latanie membrany to raczej zbyt niskie strojenie

• #8 02 Sie 2007 14:11
    gófer
    Poziom 34  

Latanie membrany może być spowodowane zbyt słabym wzmacniaczem. Nawet przy niewielkich mocach w głosniku podłączonym do słabego wzmaka membrana bedzie sie bardziej wychylać niż przy tej samej mocy w mocniejszym wzmaku. Ogólnie średnio mi sie to podoba, głośnik kiepawy (wg. mnie jeden z gorszych stx'ów), estetyka też taka sobie...

• #9 02 Sie 2007 15:56
    RAFi X
    Poziom 28  

Wykonanie ladne, mi sie podoba :)
    Glosnik moze i nie super, ale napewno nie najgorszy :)
    Co do latania membrany to jest to spowodowane zbyt nadmierna czestotliwoscia mniejsza niz 20hz.....opcja która zapobiega temu to SUBSONIC

Ogulna ocena 5/6 :D

Pozdro

• #10 03 Sie 2007 18:47
    karpiu
    Poziom 10  

Jak koledzy możecie pisać że wykonanie ładne :| powiększcie sobie te zdjęcia okleina jest tragiczna odstaje na rogach a wzdłuż krawędzi jest pod nią powietrze. O koszu głośnika już wspomniano.
    Konstrukcja na żywioł :/ Następnym razem bardziej się staraj bo moim zdaniem ta konstrukcja pozostawia wiele do życzenia.
    Więcej dokładności życzę w przyszłych konstrukcjach bo taką estetyką to nawet własnej mamie bym się nie chwalił.

• #11 05 Sie 2007 11:54
    Iro1986
    Poziom 16  

Dużo na tym forum stx-ów.Chyba z ciekawosci kupie i zaczne testowaćtylko nie wiem jaki model konkretnie interesuje mnie minimum 200 wat rms.

• #12 05 Sie 2007 14:59
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Iro1986 napisał:
    Dużo na tym forum stx-ów.Chyba z ciekawosci kupie i zaczne testowaćtylko nie wiem jaki model konkretnie interesuje mnie minimum 200 wat rms.

Kup (nie wiem czy dobrze podalem jego oznaczenie) STX'a 32/300/8 SS
    On ma 300W a spoko mozesz mu zapodac wzmak 300W RMS i zobaczysz co potrawi :twisted: :twisted: :vamp:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME