Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Telefunken chassis 514 zwężony obraz do środka.

mirekerim 02 Sie 2007 23:10 2761 8
  • #1 02 Sie 2007 23:10
    mirekerim
    Poziom 8  

Ostatnio wynalazłem u dziadka na strychu telewizor telefunken 14cali, ale jaki chassis to nie wiem chyba 514. Niestety jest niesprawny, a usterka jest taka: głos jest prawidłowy, ale obraz zwęża się do środka w taki sposób jak na obrazku. Ten niebieski pasek to niby, że obraz skacze na całości ekranu i w tle tego migania słychać z tyłu odbiornika pyknięcia.
    Proszę Was o pomoc w usunięciu tej usterki. Wielkie dzięki

• #2 02 Sie 2007 23:16
    jogi30
    Poziom 19  

Przejżyj płyte od strony druku ...i popraw zimne luty jeśli są ,może jakiś rezystor przepalony? oraz do wymiany kondensatory w zasilaczu

• #4 03 Sie 2007 07:57
    Jaś Kula
    Poziom 32  

Witam.
    Znowu będę marudził :wink:
    Przeczytaj http://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php zwłaszcza punkt 11. Dobrze że podałeś przynajmniej markę i przekątną kineskopu. Czy to na pewno 14"? Firma Telefunken miała zwyczaj na tylnej listwie ramki na której zamocowana jest płyta główna przyklejać karteczkę z napisanym typem chassis. Sprawdź i jeszcze raz podaj. Najlepiej model. :wink:
    Pozdrawiam.

• #5 03 Sie 2007 08:53
    mirekerim
    Poziom 8  

Witam
    Przepraszam za niedopatrzenie.
    A więc jest to telewizor Telefunken PALcolor Supercontrol chassis 514.
    Zapomniałem jeszcze dodać że jestem raczkującym elektronikiem, więc proszę o rady bardziej opisowe (gdzie i czego szukać). Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za podpowiedzi.

• #7 03 Sie 2007 09:09
    mirekerim
    Poziom 8  

Na naklejce na kineskopie napisane jest: 370 EFB 22 TC 02
    ..........................................................................................
    04 Sie 2007 13:54

antek124 napisał:
    Przejrzyj korekcję. Bo, na pewno uszkodzona.Diody, cewki itd.

W którym miejscu na płycie mam szukać elementów, które dotyczą korekcji obrazu, jak pomierzyć, które to elementy? Nadmieniam, że luty poprawiłem. Dzięki

• #8 04 Sie 2007 23:18
    Jaś Kula
    Poziom 32  

Nie miej pretensji do Antek124. :wink: Prawdopodobnie myślał że jest to telewizor co najmniej 25 calowy, ponieważ opis usterki odpowiada uszkodzeniu któremu ulegają układy korekcji stosowane w odbiornikach o przekątnej ekranu 25" i wyższej. Dlatego też tak natarczywie dopytywałem się o przekątną kineskopu. :wink: Proponowałbym dla prawidłowego zobrazowania zamieścić fotkę a nie rysunek poglądowy. :wink: W tej sytuacji przyznam się że trudno coś doradzić. Schemat też nie jest za czytelny. W pierwszej kolejności sprawdziłbym poprawność napięć, zwłaszcza zasilającego stopień końcowy H (tzw. napięcie +B ), oraz poziom tętnień - ewntualnie wymienić w ciemno kondensator (lub kondensatory) filtrujący to napięcie o wartości 47-150µF/160-250V. Przepraszam że nie podaję konkretnych oznaczeń ze schematu, ale jest on naprawdę mało czytelny a innego nie znalazłem.

• #9 06 Sie 2007 22:36
    mirekerim
    Poziom 8  

Witam
    Zamieszczam zdjęcia telewizora ze zniekształconym obrazem:

A tu zamieszczam kilka zdjęć obrazowujących wnętrze telewizora:

Ale to jeszcze nie wszystko Panowie. Poprawiłem luty w zasilaczu i obraz znikł. Głos był, ale również znikł. Teraz jest tylko czarny ekran i szum z głośnika. Proszę o pomoc.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme