Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sterownik do pieca C.O. (węglowego)

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Sterownik do pieca C.O. (węglowego)
Autor
Wiadomość
vedy1
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 04 Sie 2007 14:05   

Witam!!

Przedstawiam układ sterowania pieca C.O. Podstawowe jego zadanie to sterowanie przesłoną wlotową powietrza. Ma jeszczę parę innych zadań ale o tym później. Całość sam zaprojektowałem, wykonałem, a także soft (który jeszcze nie jest dokończony) sam napisałem.

Troszkę na temat Hardware-u:

Serce stoi na poczciwej '51 (ADUC836 LFCSP + kwarc)
2 optotriaki do włączania/wyłączania pompy i wentylatora
3 (docelowo 4+) czujniki DS18B20
Silnik krokowy unipolarny
Czujnik indukcyjny (osobny modół) do kontrolowania zamknięcia klapki
MAX 488 (to jedno puste miejsce na płytce) czyli RS485 Full Duplex do komunikacji z drugim modułem
LCD 4x20 HD44870
Klawiaturka w postaci folii naklejanej na plexe
Osobny zasilacz +5V i +12V (doslinika krokowego)

Na wyświetlaczu dostajemy informacje:

Temperatury z 4 czujników
Aktualny czas
Ostatnia linijka którą dopiero dopisze będzie zawierać sporo informacji:
Informacja o włączeniu pompy
Tryb pracy dzien/noc/automatyczny
Rozpalanie
Informacja o położeniu klapki
Informacja o włączeniu wentylatora
Błędy

Po wstępnym sprawdzeniu poprawności działania układu wyszły mi odchyłki -0°C +4°C (czujnik na piecu). Zostało napisane przeze mnie MENU gdzie będzie można zmieniać wszelkie parametry które będą zapisywane w EEPROM. Na razie sobie daje spokój z softem gdyż są wakacje :). Jak to mój kolega stwierdził jest to przerost formy nad treścią... A wy jak sądzicie? Prosze o wszelkie komentarze.

Moderowano przez androot:
Uwaga dla wszystkich!! Najlepsze ze zdjec prezentowanego przez siebie projektu nalezy umieszczac na samym poczatku postu (uzywajac Załaduj zdjęcie). Wtedy pojawi sie ono na stronie glownej i ulatwi prace moderatorom!!

Załączniki:
Powrót do góry

VC
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Olsztyn

Post#2 04 Sie 2007 14:37   

Re: Sterownik do pieca C.O. (węglowego)

Ale krzywo te rezystory :P, no ale ważne że działa.
Powrót do góry

vedy1
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 04 Sie 2007 14:41   

Lutowane na szybko bez użucia pęsety... tak to już jest szewc bez butów chodzi ;]
Powrót do góry

sztygu
Poziom 4
Poziom 4

Post#4 04 Sie 2007 17:00   

gratulacje dla kolegów którzy jedynie krzywe rezystory widzą - żenuła

może wpadniecie do kolegi i mu je z suwmiarką przelutujecie ?
przecież to nie są wybory mis Sterowników pieca C.O. tylko DIY .....

jak dla mnie dobra robota, estetyczna, ładna i w całości wykonana samemu
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Sie 2007 17:00   

Powrót do góry

darek.s126
Uczeń
Uczeń

Post#5 04 Sie 2007 17:07   

Cześć
Ciekawa konstrukcja i fajnie wykonana.
Mam pytanie - jaki jest pobór produ tego urządzenia i z czego go zasilasz.
Daj więcej fotek a rezystorami sie nie przejmuj.
Pozdrowienia
Powrót do góry

ma3-4ysz
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: prawie Bieszczady

Post#6 04 Sie 2007 18:00   

Całkiem dobre DYI, rozwojowe.
Widać (przynajmniej z fotek) że jeszcze nie ma dokładnie przemyślanego miejsca montażu sterownika.
Proponuję hermetyczną obudowę (puszka z uszczelką do tej pleksy albo na sylikonie/glucie). Atmosfera w kotłowni węglowej potrafi być żrąca, co ciekawe bardziej w lecie niż w zimie. Często zdarza się że w zimie do urządzenia przedostaje się pył węglowy i nic. Dopiero w lecie kiedy na zewnątrz jest upalnie gorąco i wilgotno, po otwarciu kotłowni wszystko w niej pokrywa się wilgocią - sterownik też i wtedy pył z wilgocią robi się żrący.
Dlatego dobrze, że pocynowałeś całe ścieżki.
Ta naklejona klawiaturka całkiem sie prezentuje.
Mnie sie podoba.
Powrót do góry

otol
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Radom

Post#7 04 Sie 2007 18:12   

Mam pytanie: sam robiłeś PCB? Jeśli tak to ładnie wyszła :) Ładnie pocynowane ścieżki. Jeśli będzie robił obudowę możesz pod pleksę podkleić np jakiś czarny papier żeby nie było widać bebechów ;)
Powrót do góry

pief
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Płock

Post#8 04 Sie 2007 19:21   

Witam Wszystkich.

Bardzo ciekawa konstrukcja ,gratuluję.
wykonanie troszkę "lewe" ale najważniejsze że działa , no i własne wykonanie.Zamkniesz to w cacy obudowie i będzie po sprawie.
Co do samej ideii to przerost treści nad formą .
Opis sterownika jest niedokładny, ale z tego co
piszesz to :
Az 4 punkty pomiaru temp-(2 wystarczą +1 jako awaryjny )
czujnik indukcyjny do sterowania klapką zbędna rzecz .
Bardzej skupiłbym się na cwu - pompa ładująca
zasobnik.
Mam dużo tych ale/pytań/rozwiązań i to byłoby na razie na tyle.
Pozdrawiam
Powrót do góry

mnich13
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Gliwice

Post#9 04 Sie 2007 19:31   

Witam
Opisz dokładnie i z fotkami jak robisz taką fajną klawiaturę.
Bardzo fajne ale do otwierania tej klapki można by użyć serva.
Powrót do góry

vedy1
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 Post autora tematu 04 Sie 2007 19:57   

Witam!
Dziękuje za dotychczasowe komentarze.
Cytat:
darek.s126:

Na 12V jest silnik krokowy pobór prądu 100mA na fazę czyli ok 200mA podczas pozycjonowania silniczka. Na 5V max 100mA bez podświetlenia LCD z podświetleniem ponad 200mA.
Cytat:
ma3-4ysz:

Dzięki za podpowiedź jak zrobić obudowę.
Cytat:
otol:

Tak płytkę sam projektowałem i wykonałem.
Cytat:
pief:

4 punkty potrzebne mi są do mierzenia: temp. pieca, temp. małego pieca (na wodę), temp. na zewnątrz, temp. w pomieszczeniu w którym będzie drugi moduł. Czujnik indukcyjny jest potrzebny w przypadku gdyby się klapka nie domknęła i sterownik nie mógł jej domknąć to będę o tym wiedział z podowu wystąpienia błędu a tym samym zadziałania buzzera.
Cytat:
mnich13

Taką klawiaturkę kupiłem na allegro swego czasu raczej z dostaniem do niej złącza jest trudno więc złącze zrobiłem na oddzielnym PCB jako docisk zastosowałem kolejną płytke połączoną śrubkami a pomiędzy folię bąbelkową.
Powrót do góry

darek.s126
Uczeń
Uczeń

Post#11 04 Sie 2007 20:24   

Witam.
Mam radę - klawiatura ta jest w większości biała, więc po pewnym czasie pył węglowy osmaruje ją, pożółknie i zrobi się brzydka. Więc radziłbym nałożyć jakąś folię [ np. do żywności ]
Wówczas bedzie przez dłuższy czas biała - oczywiście czas zrobi swoje i ona i tak pożółknie [ klawiatura ].
Mam pytanie, ile dałeś za te złącza i gdzie je kupiłeś - te czarne złącza?
Pozdrowienia

Moderowano przez charm_spider:
Poprawiłam post.
Proszę pisać zgodnie z zasadami ortografii i interpunkcji języka polskiego.
Proszę również nie używać wielokrotnie ??, to nie są ozdobniki.
Proponuję, aby przed wysłaniem następnego postu użył Kolega przycisku "pisownia", i poprawił rażące błędy ortograficzne w swoim poście.
W przeciwnym wypadku posty będą usuwane do kosza.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Sie 2007 20:24   

Powrót do góry

wikingc1
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Suchedniów/Kielce

Post#12 04 Sie 2007 22:36   

Witam.
Konstrukcja naprawdę przydatna i z tego co widzę to nawet fajnie zrobiona. Nawet niema się specjalnie do czego przyczepić ( no chyba że sie ktoś naprawdę postara te rezystorki :D). Ja mam tylko taką sugestie wszyscy robią sterowniki do C.O. i mają po 4 czujniki temperatury, wszystko mierzą ale jest jeszcze jedno miejsce które ma wielkie znaczenie dla oszczędności. Umieszczenie czujnika na samym początku wylotu do komina (jakąś termopare) i sterowania piecem tak aby jak najbardziej wykorzystać ciepło ze spalanego paliwa. Mając taki sterownik ja zrobił bym 3 tryby pracy jeden to rozpalanie, no to wiadomo dużo powietrza i td. drugi tryb to praca ciągła i właśnie wtedy wlot powietrza byłby sterowany poprzez tą termopare na wylocie, wtedy mamy największą sprawność pieca bo jak by za bardzo rosła temperatura na wylocie to dżwiczki by się przymykały i nie dopuszczały świeżego powietrza aż to co jest w piecu nie zdąży oddać ciepła wodzie. Chyba trochę zamotałem ale kto ma się kapnąć o co chodzi to chyba zrozumie. No i trzeci tryb to gaśniecie pieca to wtedy dużo powietrza aby wszystko się wypaliło. Osobiście tego nie próbowałem ale przymierzam się ale nie wiem kiedy coś z tego wyjdzie, czytałem o tym sposobie i autor przez zimę zaoszczędził 1/3 węgla więc chyba warto pomyśleć.
No i sie rozpisałem :D .
Powrót do góry

Miroslaw Pajdak
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#13 04 Sie 2007 22:52   

Witam
W rozwiązaniach spotykanych sterowaniem klapy przepustnicy zajmuje sie wentylator jeśli dmucha jest otwarta jeśli nie pracuje przepustnica opada grawitacyjnie do minimum regulowanego aby całkowicie nie odciąć tlenu.Odcinanie tlenu nie jest najlepszym rozwiązaniem przy piecu węglowym ale innego rozwiązania niema i tu większy nacisk położyłbym na regulacje prędkości obrotowej wentylatora..Zapytam co to jest "temp małego pieca" i do czego potrzebna Ci.Możesz trochę więcej opisać pracę tego sterownika,co do pracy w kotłowni to powinien być dobrze zabezpieczony jednak tam się kurzy.Tak jako konstrukcja ciekawie zrobiona.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Kobra
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Otwock

Post#14 04 Sie 2007 23:02   

Witam wszystkich
Projekty sterowników pieców CO na paliwa stałe jest dość trudny do zrealizowznia. Istnieje wiele czynników, które mogą być bardzo niebezpieczne dla użytkowników jak i dla samego pieca, nie wspominałąc już o kosztach samego grzania
Jeśli możesz, podaj, jaki masz piec, jaka instalacja, jakim zamierzasz paliwem palić i najważniejsze. Opisz pracę swego sterownika od momentu rozpalenia skończywszy na wygaszeniu

Jeśli chodzi o wykonanie samej elektroniki to spoko , daję 6 / 6 Nie wiele osób potrafi poprawnie lutować SMD :D . Ale przy prototypach jednak lepszy jest montaż przewlekany( to jest tylko moje zdanie )

Pozdrawiam
Powrót do góry

Kocek27
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Skierniewice

Post#15 06 Sie 2007 00:26   

To pytanie jeszcze nie padło, a wiadomo że to ważna sprawa. Jaki jest koszt (przybliżony) takiego urządzenia? Nie jest chyba konkurencyjny do gotowych sterowników?
Powrót do góry

grumar1
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: IK

Post#16 06 Sie 2007 07:44   

Wikingc1 napisałeś że "No i trzeci tryb to gaśniecie pieca to wtedy dużo powietrza aby wszystko się wypaliło". Jesteś tego pewien? Bo mi sie wydaje że właśnie odwrotnie - że dopływ powietrza powinien być prawie całkowicie zamknięty, żeby nie wystudzać pieca po wygaśnięciu ognia.
Powrót do góry

pol102
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Leszno

Post#17 06 Sie 2007 09:26   

grumar1 napisał:
Wikingc1 napisałeś że "No i trzeci tryb to gaśniecie pieca to wtedy dużo powietrza aby wszystko się wypaliło". Jesteś tego pewien? Bo mi sie wydaje że właśnie odwrotnie - że dopływ powietrza powinien być prawie całkowicie zamknięty, żeby nie wystudzać pieca po wygaśnięciu ognia.

Nie no nie! albo ja za mało palę w piecu albo Ty nie umiesz palić w piecu i czytać :) jeśli dostarczysz dużo tlenu nie dostarczają następnej porcji paliwa to wypali się wszystko do cna, Natomiast jeśli zamkniesz dopływ tlenu to "zadusisz piec" i zostaną niespalone resztki paliwa
Powrót do góry

grumar1
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: IK

Post#18 06 Sie 2007 10:15   

pol102 jeżeli jeżeli jeszcze sie pali to sie zgodzę że można podawać dalej powietrze, ale jeżeli już zgaśnie całkowicie, albo się lekko żarzy to podawanie powietrza powoduje że całe ciepło z wygaszonego pieca idzie w komin, o to mi chodziło. To co sie nie dopali może zostać w piecu i spali sie później. Z tego co wiem w prostych sterownikach jest to realizowane w ten sposób że jeżeli sterownik zwiększy prędkość wentylatora nadmuchu, a temperatura nadal spada to sterownik rozpoznaje że piec sie wygasza i wyłącza wentylator.
Powrót do góry

vedy1
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 Post autora tematu 06 Sie 2007 17:29   

Dzięki za kolejne komentarze i sory że tak późno odpisuje ale mam sporo innych rzeczy na głowie...
Cytat:
wikingc1:

Pomysł jest dość ciekawy z tą termoparą w kominie. Po wakacjach możliwe że będę dorabiał drugi moduł to uwzględnie to w projektowaniu. Te 3 tryby pracy tez mi się nasunęły i dlatego będzie info rozpalaniu, pracy dzień/noc/automatyczny no i oczywiście wygaszanie - to dorzuce bo zostanie mi miejsce na dwa znaczki w ostatniej linijce i to razem z powiadomieniem w postaci dzwiekowej ;p
Cytat:
Miroslaw Pajdak:

Temperatura małego pieca - będzie mi potrzebna aby wiedzieć jaką temperaturą dysponuje dokładnie na zbiorniku z wodą uzytkową (też nagrzewaną z "małego" pieca na drewno)
Cytat:
mnich13:

Faktycznie można użyć serwa sam program i podłączenie będzie prostsze ale chciałem się pobawić silnikami krokowymi i dlatego zrobiłem na tym... Z ciekawości zapytam ile takie serwo pobiera energii praca/spoczynek?
Cytat:
darek.s126:

Są folie samoprzylepne przezroczyste i pewno taka zastosuje - dzięki za radę! Chodzi ci o goldpiny ?? Są praktycznie w większości sklepów elektronicznych a kosztują grosze. Jeżeli chodzi ci o złącze zasilania to jest ps2 - rozstawem pasuja do zasilaczy impulsowych +5V/+12V po 1.5A tylko trzeba rozwiercić dziubek aby poprawnie wkładac wtyk.
Cytat:
Kobra:

Piecyk to samoróbka mojego ojca więc ciężko powiedzieć dokładniej co za piec ;p Instalacja to standardowe rurki miedziane (te cienkie) niestety nie mam mnie w domu wiec musze troszku zgadywac chyba ponad 1". Palone juz nie raz było i będzie węglem - i poza małych wypadków w stylu przypalone brwi ;p nic się z nim nie działo a chodzi juz ponad 10 latek.
Co do programu to najpierw rozpalanie - będzie można wybrać minimalny czas i/lub temperature po którym(ej) sterownik ma przejąć kontrolę nad piecem. Dalej sama kontrola będzie polegała najpierw na osiągnięciu temperatury (włączony wentylator) a potem regulacji przesłony (u mnie to wystarcza - dlatego nie robiłem z automatycznie domykaną przesłoną wlotową), chociaż bedzie można ustalic przy jakiej temperaturze ma się wyłączyc wiatrak. Ustalane też będą (oczywiście przez użytkownika) przedmuchy, aby nie zbierały sie substancje wybuchowe. Dalej w zależności od trybu pracy (dzień/noc/automat) będzie kontrolował pracę do wygaśnięcia - praca normalna/do wygaśnięcia - kończenie się paliwa czyli domknie przesłonę/ automatycznie dobierze parametry w zależności od czasu. Wygaśnięcie oczywiście będzie brało pod uwagę przedmuchy.
Dziękuję za opinię o lutowaniu - chociaż naprawdę się spieszyłem i nie miałem nawet glupiej pęsetki... Poza tym to już z 5 płytka więc raczej już nie prototyp - przynjamniej mam taką nadzieję :).
Cytat:
Kocek27:

Koszt w przybliżeniu:
- ADUC836 - procka wziąłem z sampli więc za free, na allegro ok 16zł/szt
- LCD 4x20 - ok 18zł/szt
- optotriaki (moc3041/2/3) - 1,7zł/szt
- triaki (bt136) - 1zł/szt
- radiatorki już gdzieś miałem ale myśle że cena nie przekroczy 2zł/szt
- silnik krokowy z prekładnią kupiłem kiedyś po ok 10zł/szt ale ostatnio ich nie widziałem
- klawiaturka po 3zł/szt
- czujnik indukcyjny to zależy jak się komu uda że tak napisze (trzeba pamiętać że procek ma logikę 5V) można zrobić na tda0161
- DS18B20 - też wziąłem z sampli czyli za free na allegro po 4zł/szt
- złącze PS z jakiejś starej płyty głównej ;p
- reszta tzn buzzer, złącza, kwarc, rezystorki tranzystorki itp max 15zł
- a i plexe miałem w domu więc nie wiem ile może kosztowac ale raczej grosze

I może to głupio zabrzmi ale ludzie którzy zamawiają próbki i sprzedają je na allegro są po prostu żenujący. Między innymi przez to właśnie parę firm okroiło swoją "ofertę sampli" a niektórzy juz nie wysyłają, próbki dzięki którym można zrobic naprawdę niezłe układy a przy okazji sporo sie nauczyć. Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam.

Cytat:
pol102;grumar1:

W takim razie można zrobic aby ustawić na jeden z dwoch trybów albo całkowite domknięcie albo pozostawienie szczeliny aby sie wypaliło do końca.

POZDRAWIAM wszystkich i czekam na odpowiedzi i dalsze komentarze, opinie, pomysły i usprawnienia.
Powrót do góry

_adik
Poziom 6
Poziom 6

Post#20 12 Sie 2007 17:04   

Czy mógłbyś przybliżyć logikę sterowania pieca? Ja właśnie zaczynam pracować nad takim sterownikiem i chciałem w sterowaniu wykorzystać także zależność od temperatury na zewnątrz. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Powrót do góry

gregor_lca
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Legnica

Post#21 15 Sie 2007 11:06   

możesz zamiescic zdjęcia układu przy piecu jak to mniej więcej wygląda?
Powrót do góry

vedy1
Poziom 13
Poziom 13

Post#22 Post autora tematu 15 Sie 2007 14:36   

Cytat:
_adik:

O co dokładnie koledze z logiką chodzi? Program realizuje (uproszczone) sterowanie PID (reg. calk. rozniczk). Jeżli chodzi o wykorzystanie temperatury na zewnatrz to z tego co wiem wylicza sie prznikalność cieplną (grubość murów, z czego są zrobione), no i oczywiście na podstawie jakichś wzorków wylicza się zależność od tego. Rozwiązanie jak najbardziej stosowane w nowych sterownikach. Sam o tym myślałem tylko na razie nie wiem jak to do końca połączyć. Jak będę coś więcej wiedział to dam znać

Cytat:
gregor_lca:

Kolego i z tym będzie problem. Jestem ponad 1000km od domu więc niestety na razie nie wykonam zdjęć pieca ze sterownikiem. Niestety nie wiem tez kiedy będę wracał, mogę za to zapewnić że zdjątka się pojawią tak szybko jak to możliwe.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Sie 2007 14:36   

Powrót do góry

papudrun
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Smoleńsk

Post#23 16 Sie 2007 00:03   

Naprawdę bardzo przepraszam za zdanie które pewnie wg. niektórych nic nie wnosi do tematu ale wszyscy piszecie o piecach (nawet sam autor urządzenia) a z opisu jasno wynika że jest to sterownik kotła a nie pieca.

Cytat:
chciałem w sterowaniu wykorzystać także zależność od temperatury na zewnątrz.

W przypadku 'logiki' programu najprostszym rozwiązaniem jest regulacja temp. CO względem krzywej grzania zaczepionej w dwóch punktach. Zazwyczaj ok. 52 - 56°C (w zależności od budynku) dla temp. zewn = 0°C

Cytat:
... wtedy mamy największą sprawność pieca bo jak by za bardzo rosła temperatura na wylocie to drzwiczki by się przymykały i nie dopuszczały świeżego powietrza aż to co jest w piecu nie zdąży oddać ciepła wodzie.

Faktem jest że nie powinniśmy grzać komina bo i po co :) ale należy wiedzieć , iż podciśnienie w kotle to nie to samo co ilość dostarczonego powietrza.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Sterownik do pieca C.O. (węglowego)
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1