Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moj skromny zestaw:) 2x subwofer + 2x new altus:)

jajeco 05 Sie 2007 13:04 10834 37
  • Co tu dużo mówić, przygoda z tym całym zestawem rozpoczęła się od tego, że zakupiłem 2 kolumny altus75, które miały być w bdb stanie, jednak jak otworzyłem paczkę okazało się, że ich stan jest co najmniej "śmietnikowy". Postanowiłem więc je odrestaurować. Pierw miała być to zwykła okleina, jednak stwierdziłem że czas spróbować pobawić się z fornirem. Tylne krawędzie ( takie jak w starszych altusach) zostały zeszlifowane, następnie cale kolumny zostały wyszpachlowane i dokładnie wyszlifowane. W kolumnach zamontowałem inne głośniki niż oryginalne, czyli gdn 25/60 średni oryginał czyli gdm10/60 oraz wysokie zamiast gdwt zamontowałem gdwk9/80 z nowymi cewkami tonsilla od gdwk9/120. Z uwagi na to, że zmieniłem głośnik nisko tonowy kolumna została od nowa policzona i strojenie poprawione na 35hz, tak wiec tunel bas reflex też został wymieniony. Fornir jaki wybrałem to mahoń sapei klejony na klej henkel moment i lakierowana lakierem 3v3 bezbarwny . Pierścienie zostały wyszlifowane i pomalowane na nowo na czarny mat.
    W przypadku subwoferów fornir, klej i lakier to to samo co w przypadku altusów. Subwofery strojone na 40hz . Głośniki to jak widać stx27/300/8. Subwofery powstawały od „zera”. Powstały z płyt wiórowych 22mm klejonych wikolem i skręcanych co ok. 10cm długimi wkrętami.
    Zarówno altusy, jak i subwofery wytłumione gąbką o grubości ok. 2cm.
    Cały ten zestaw napędza Amplituner Harman/Kardon AVR41 + wzmacniacz hexfet 400w – czyli że przy połączeniu równoległym subwoferów na każdy przypada 200w.
    To chyba tyle, jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Fajne!
  • #4 05 Sie 2007 13:29
    <SUB>
    Poziom 13  

witam
    bardzo ładny zestaw daje 6/6 przemyslane, policzone, ładnie wykonczone
    pozdrawiam

• #5 05 Sie 2007 13:40
    thebeast
    Poziom 16  

Zgadzam się z przedmówcą. Fornir ładnie leży. Rzadko się widuje, że ktoś liczy obudowy jeśli wymienia głośnik basowy ;) Czy subwoofery chodzą osobno prawy kanał i drugi do lewego?

• #6 05 Sie 2007 13:43
    Elvis18
    Poziom 14  

Bardzo ładne kolumny, napisz jeszcze jak to wszystko gra :)

• #7 05 Sie 2007 13:46
    jajeco
    Poziom 15  

Jak pisalem. subwofery chodzą razem równolegle, ponieważ podłączone są pod jedną końcówke mocy. Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Ehh to jak to gra to bajka:) nigdy nie brakuje mi mocy:) kolumny wręcz idealnie współgraja z subwoferami:) Bas jest taki jak lubie:) głeboki i dokładny i nigdy go nie brakuje:) musze powiedzieć, że to jak dotąd najbardziej udany zestaw w mojej dotychczasowej "przygodzie" ze sprzętem audio

• #8 05 Sie 2007 13:51
    Iro1986
    Poziom 16  

Wszystko fajne ja bym zmienił wysokie bo sa wieksze od srednich i mi akurat nie podobają się ale kwestia gustu.Suby ok. tylko że br prawie takie jak gdny.Niezawielkie?Ale skoro mówisz że liczone to ok.Ładnie oklejone.Daje 5+/6

• #9 05 Sie 2007 13:55
    jajeco
    Poziom 15  

Wysokie nie są większe od średnich, poprostu takie pierścienie są a nie chcialem ich zmieniac bo chciałem zachować styl altusów.
    Tuby były liczone i sprawują sie ok wiec według mnie ich rozmiar jest odpowiedni, a sprawiaja wrażenie takich dużych też dlatego ze mają spory kołnież. Srednica samej tuby to 10cm

• #10 05 Sie 2007 14:14
    Iro1986
    Poziom 16  

A subiki mają jakies zwrotki?Ciekaw jestem jak grałyby bez filtrów i zwrotek?

• #11 05 Sie 2007 14:35
    7328426
    Poziom 9  

Bardzo ładne wykonanie, wszystko tak jak ma być, gratuluje ;)

• #12 05 Sie 2007 15:16
    jajeco
    Poziom 15  

Suby wbudowanego żadnego filtru nie maja, gdyż filtr podłączam jeden zaraz za wzmacniaczem.
    A jesli chodzi o to jak graja bez filtru, hmm jak dla mnie to bez filtru czegos mi brakowalo, bas nie byl taki głęboki wiec zastosowalem filtr:)

• #13 05 Sie 2007 15:30
    bboykoti
    Poziom 17  

A ja mam pytanko :D Oczywiscie zestaw super !!! Bardzo mi sie podoba.

Ale chcialbym wiedziec gdzie kupiles taki ladny fornir?? On jest taki szeroki ze jeden kawalek jest na jedna sciane?? Pozdro

• #14 05 Sie 2007 15:35
    Usunięty
  • #15 05 Sie 2007 16:11
    Shadowek
    Poziom 31  

Kolega Tonacja radze czytać opis ze zrozumieniem,
    Co do konstrukcji... czy bas nie aż za donośny ? ;). Poza tym piękna konstrukcja :)

• #16 05 Sie 2007 16:22
    Armosus
    Poziom 26  

jajeco napisał:
    ...chciałem zachować styl altusów.

to szczerze mowic ci sie to nie udalo, altusy moze i nie byly za piekne ale mialy sobie to "cos". Fornir ladny ale wole wyglad oryginalow i ta kopulka tez nie jest zbyt piekna. To jest oczywiscie moje zdanie, kazdy moze myslec co innego. Kolumny dobrze wykonane, co do suba to wersja z membrana celulozowa by bardziej pasowala kolorystycznie.

• #17 05 Sie 2007 17:22
    tgaudio
    Poziom 13  

Witam, zestaw widać dopracowany i przewmyślana konstrukcja.
    Mam pytanie odnośnie kładzenia forniru: czy miałeś płaty szersze niż najszersza ścianka ? i jeśli tak to czy kładłeś fornir na zakładkę i zeszlifowywałeś czy równo docinałeś krawędzi i kładłeś obok siebie ?
    Pozdrawiam :)

• #18 05 Sie 2007 19:01
    jajeco
    Poziom 15  

Fornir zakupiłem na allegro, i nie byłem z niego zadowolony gdyż był nierówny i miałem sporo z nim problemów ale udało mi się z nimi uporać. Tak fornir kupiłem na tyle szeroki, że nie musiałem go łączyć.

Hmmm wkład finansowy trudny do oszacowania.
    Altusy- cała regeneracja około 200zł + koszt altusów 150zl jeśli dobrze pamiętam
    Subwofery- głośniki miałem za pół ceny + reszta to wyjdzie około 300zł

A altusy napędzam Amplitunerem Harman/Kardon AVR41 – jak już wyżej napisałem.

Czy bas nie jest zbyt donośny?? Hmm trudno ocenić, powiem tak że pokrętło od basu mam zawsze w pozycji zero lub nawet ujemnej i wtedy ładnie bass współgra z resztąJ

Co do tego, że nie zachowałem stylu altusów to się nie zgodzę, może fornir inaczej wygląda niż oryginalna okleina, ale według mnie to jest na korzyść forniru. A co do kopułki to kolumny nie tylko mają wyglądać ale i grac, a w związku z tym że to gra w domu to kopułka zdecydowanie lepiej się do tego nadaje.

Jeśli chodzi o kładzenie forniru, to tak miałem szerszy i dawałem na zakładkę a następnie bardzo delikatnie szlifowałem, dzięki temu krawędzi wyglądają idealnie według mnie.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za miłe opinieJ

• #19 05 Sie 2007 23:35
    RAFi X
    Poziom 28  

Witam,
    Bardzo mi się podoba, wykonanie bajeczne, wszystko ładne oklejone, zadnych nierówności, jednym słowem super ! :D Miałem kiedyś Altusy 75, myślałem ze są w rewelacyjnum stanie...myliłem się, i teraz to wiem ;)
    Co do subów to jak najbardziej pozytywne wrażenie, cód miód.
    Niech Ci grają :D

Pozdrawiam i życzę więcej tak udanych projektów.

• #20 06 Sie 2007 00:06
    izbic
    Poziom 28  

Świetna robota. Bajeczny ten fornir niby taki juz oklepany ale mimo wszystko ciekawy:) Moim zdaniem zachowałeś ducha Altusów i to się chwali. Suby dopełniają tylko dzieła. Pozdrawiam

• #21 06 Sie 2007 17:09
    yoji
    Poziom 14  

czesc, musze przyznac ze konstrukcja na bardzo wyskokim poziomie, estetyczne wykonanie i przemyslane rozwiazania. Oby jak najwiecej takich konstrukci na elektrodzie. pozdrawiam

• #22 06 Sie 2007 22:08
    miszkoo
    Poziom 28  

wszystko Ok ale czemu altusy zestrojone na 35Hz a suby na 40Hz. to sie kupy nie trzyma
    a nie lepiej było stroić altusy na 60 Hz a sub coś niżej zyskał byś dużo na wytrzymałości altusów

• #23 06 Sie 2007 23:11
    bboykoti
    Poziom 17  

A od jakiego urzytkownika kupowales?? Bo ja na allegro nigdy nie widze fornirow o szerokosci powyżej 30 cm :/ a to za malo :) Musze miec minimum 45 cm. Pozdro

• #24 06 Sie 2007 23:18
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Konstrukcja jak najbardziej okej :)
    Nie myślałeś aby wyfrezować obręcz na głośnik żeby tak nie wystawał bardzo ?
    pozdrawiam

• #25 06 Sie 2007 23:34
    riger
    Poziom 24  

Mozecie mi koledzy wytlumaczyc jak okleic kolumne, aby nie bylo widac laczen krawedzi?
    podziekowal

• #26 07 Sie 2007 11:26
    jajeco
    Poziom 15  

Ehh altusy są strojone tak, ponieważ zmieniając głośnik musiałem od nowa policzyć skrzynie, a że nie było możliwości zmiany litrażu skrzyni musiałem operować jedynie strojeniem tak, aby zachować przyzwoite parametry. Wiem, że suby powinny być niżej strojone niż kolumny, ale w tym wypadku nie było zbytnio możliwości.

Fornir kupowałem od użytkownika student1974

Hm co do frezu to nigdy o nim nie myślałem, gdyż podoba mi się tak wystający głośnik J

Co do kładzenia forniru to nie wiem w czym problem żeby nie było widać łączeń.
    Kładziesz fornir z nadmiarem na wszystkich krawędziach, następnie docinasz go tak, aby było ok. 2mm nadmiaru a resztę delikatnie zeszlifowujesz papierem ściernym. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, aby na krawędziach był ładnie rozprowadzony klej – zresztą tak jak i na całej powierzchni. Jeśli nadal czegoś nie rozumiesz to pisz, lub poszukaj na elce bo jest tu sporo opisanych metod kładzenia forniru.

• #27 07 Sie 2007 18:34
    bboykoti
    Poziom 17  

Moze jakis rysunek?? To wytlumaczy wszystko bo ja z Twojego opisu moge sie tylko domyslec jak to sie robi ale pewien nie jestem ;) Namaluj cos w paincie :D Pozdro

• #28 07 Sie 2007 21:28
    jajeco
    Poziom 15  

A wiec tak, czerwone to kolumna a czarne to fornir.
    górny rysunek przedstawia klejenie pierwszego płatu forniru, jak widac po obu stronach jest nadmiar który należy bardzo delikatnie zeszlifowac.
    Dolny rysunek przedstawia klejenie drugiego płata forniru. myśle że tego już nie trzeba tłumaczyć. Pozdrawiam

• #29 08 Sie 2007 17:47
    bboykoti
    Poziom 17  

"dawałem na zakładkę " <--- a to co mialo oznaczac ?? Bo wedlug rusunku ja tam nie widze zakladki ;) Pozdro

• #30 10 Sie 2007 13:10
    ravense
    Poziom 12  

bboykoti, co Ty masz 2 lata. Jak wol widac na tych pseudo-rysunkach dwie czarne krechy jedna do konca budy a druga zachodzi na to wszycho. I masz na zakladke :P
    A fakt ze jesli chodzi o zabawe z fornirem to wystarczy chec, kasa i troche cierpliwosci. Zregoly ludzie maja tego pierwszego najwiecej a z pozostalymi dwoma hmmm :/.

Co do projektu to 9/10.
    -1 za drugiego suba.
    Fakt ze juz niedlugo nowe systemy naglosnien pewnie beda tego wymagac az szt 2, ale ja bym sie pokusil tutaj o jakies inne rozwiazanie techniczne, np ob zamknieta albo bandpass.
    Do jednego rodzaju muzy moze byc deczko mulasty bass na reflexie czy bandpassie a do innego wyprobowac ver2 na budzie zamknietej :)
    Szczegolnie ze przy strojeniu tego ustrojstwa tonsilki raczej wykonuja "czarna robote" a mulowaty stx (jak sie domyslam) troche psuje caly pejzarz.
    Jedyna opcja jaka na mysl przychodzi to sciac tonki ponizej 100Hz i niech szaleja szybkoscia a dol zapelnic rownie szybkim basem na jakiejs kombinacji tych 2 subow.
    Jednak o gustach sie nie rozmawia :)

A za konstrukcje tak czy inaczej pogratulowac ;]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME