Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie monitorki do kompa(mp3,gry itp)TVM

pop6 05 Sie 2007 14:00 10295 17
  • Witam
    Chciałby przedstawić mój pierwszy projekt który został ukończony w 98%-brak kolców(w pozostałych przypadkach zawsze coś zostawało do zrobienia ale ja nie kończyłem ,głownie z powodu niezadowolenia z jakości dźwięku), też jest to pierwszy projekt na „normalnych” głośnikach, wcześniejsze projekty opierały się o przetworniki typu alpierd itp. więc tak jak w temacie potrzebowałem tanich monitorów do kompa(mp3,gryitp.)ok.20W
    Głośniki:
    Wybór padł na czeskie TVM głośniki z powodu ich pozytywnych opinii na różnych forach, nie stosowałem ich wcześniej z powodu odstraszających efektywności ,malutkich magnesików i takich podobnych ,jak się okazało „żyłem w ciemnościach” więc po konsultacjach (fora)wybrałem:
    Xw 165 1394
    Avr 104/04/4
    Zwrotnica:
    Cewki nawinięte drutem 1mm(samodzielnie, pozostałość po poprzedniej konstrukcji)
    Podział 2700Hz 12db/okt
    L1=0.36
    L2=0.18
    C1=21uF
    C2=10uF
    Wg.winisd
    Oczywiście avr w przeciwnej fazie
    Obudowa:
    Płyta 18mm MDF + wzmocnienia, sklejona bez używania wkrętów,ok17L,wytłumiona watą kosmetyczną ok100g na kolumnę, bas-reflex fi-50mm,L-120mm strojony na 55Hz
    Fornir klon(0.6mm)klejony na wikolu ,to moje pierwsze fornirowanie! Lakier domalux do parkietu półmat (świetny lakier ) kładziony pistoletem w garażu
    Wymiary zewnętrzne 370mm,350mm,220mm
    Pierwsze wrażenia:
    NIGDY więcej alpierdów itp.
    Bass nie ciągnie za nisko ale jest go sporo, średnie wyraziste dużo szczegółów bez wybijania się ,avr nieco zapiaszczona ale za te pieniądze gra dobrze
    Monitorki w porównaniu z moimi poprzednimi kolumnami (sw605 x2,wh506 i cos tam jeszcze)to alpierdy są jakby schowane za jakąś grubą kurtyną bardzo grubą !różnica klas powalająca,jeżeli za alpierda trzeba dać 50 pln to za tvm powinno się dać 200pln
    Ogólnie jestem po prostu w szoku, jak czesi za tak małe pieniądze potrafią zrobić dobre głośniki, i jeszcze co do efektywności to alpierdy miały niby 90db a tesle mają 86db a grają co najmniej duuużo głośniej
    100% satysfakcji
    Kosztorys:
    Głośniki+bas-reflexy+przesyłka =155pln
    Terminale,wata,śruby(do głosników =15 pln
    Płyta mdf, z cięciem =55 pln
    Fornir+przesyłka =35 pln
    Lakier,klej =30pln
    ---------------------------------------------------------
    Razem 290 PLN

zdjęcia z budowy:

gotowe monitorki
    :D
    tak położyłem lakier
    porzednie

Fajne!
  • #2 05 Sie 2007 16:45
    Freeman_85
    Poziom 13  

Fajne fajne :] Tylko bym skierował bass reflex do tyłu w stronę ściany. Też już nigdy nie kupię Alpierdów, a tak mi go wciskał "znawca" ze sklepu do suba :)

• #3 05 Sie 2007 17:39
    pop6
    Poziom 15  

zrobił bym z tyłu ale wtedy kolumny by nie mogły być przy ścianie!
    i chodziło mi o to by rostaw głośników był podobny do avance (ale popełniłem błąd z bas reflexem-powinien być bliżej środka kolumienki)

• #4 05 Sie 2007 18:15
    kosmi
    Poziom 16  

Witam,
    u mnie głośniczki takie grają w obudowie zamkniętej ok 8-mio litrowej.
    Potwierdzam słowa kolegi, grają bardzo ładnie.
    Właśnie znalazłem parametry i biore się za liczenie bas refleksu.

• #5 05 Sie 2007 20:18
    ALTON
    Poziom 38  

Ogólnie bardzo wysoki koszt wykonania. Sama estetyka na dobrym poziomie chodź kto robi "monitorki" wielkości telewizora... Z dośwadczenia wiem, że dźwięk z tych tesli ma coś w sobie. W żadnym paśmie nie jest natarczywy - "magia" tych przetworników.

P.s Bardzo niski podział jak na ARV'ke...

• #6 05 Sie 2007 20:45
    Doktor5
    Poziom 19  

Witam!

Bardzo ciekawy pomysł może niebawem też coś takiego popełnię.
    Pasowały by do wzmacniacza lampowego.
    pozdrawiam!

• #7 05 Sie 2007 20:52
    blade13
    Poziom 14  

Troche duze wyszlo Ci to pudlo, ja robie na codzien kolumny i oryginalne satelitki sa malutkie w porownaniu do tych! No ale itak wyszlo ladnie!

• #8 05 Sie 2007 22:31
    RAFi X
    Poziom 28  

Witam.
    To i ja sie wypowiem :D
    Wykonanie bardzo ladne, nigdy nie slyszalem monitorków na tesli, ale cos mi sie widzi ze graja super :D
    Jak tak patrze na zdjecie gotowców z profilu, to nie moge sie oprzec ze sa jak by za duze na taki glosnik, ale skoro ~17 L to chyba ok ;)

Ladne wykonanie, profesjonalne, 9/10 (tylko 9 bo b.r. troszke nie tak umieszczony, ale co tam xD) :D Pozdro

• #9 06 Sie 2007 09:11
    pop6
    Poziom 15  

nie za duże bo 17L,a chciałem też coś basu wyciągnąć z tych głośniczków,AVR radzi sobie przy tym odcięciu xw ma 20W,a AVR 45W i do tego jeszcze ma tłumik -4db,czyli aż nadto mogła by pracować z wooferem o dwukrotnie większej mocy

Dodano po 6 [minuty]:

sorki za pomyłki chodzi cały czas o ARV

• #10 06 Sie 2007 11:10
    RAFi X
    Poziom 28  

Nom, wiadomo ;) A planujesz jakiś sub do nich ? :D Jeszcze z ciekawości spytam czym zasilasz wspomniane monitorki.

Pozdro

• #11 06 Sie 2007 12:00
    pop6
    Poziom 15  

suba nie planuję bo to tylko kolumienki do kompa a jak juz wspomniałem wcześniej basu im nie brakuje(ale to też zależy co kto lubi jakby zeszły jeszcze z 10Hz niżej to były by już ideał)
    planuję za to kolumny główne ale to za jakiś czas (może coś na vifa-ch)
    do napędu tych monitorków używam ampliferka 2x20W,oczywiście własnej roboty ( tda 7375,trafo 100W) w obudowie z starego CD technicsa

• #12 07 Sie 2007 00:11
    Uszol 1990
    Poziom 29  

:) witam
    fajna konstrukcja :D niczego sobie :)
    tak patrzę na fotki i nie ma się do czego przyczepić :P
    jestem tylko ciekaw jak to gra :D
    Pozdrawiam

• #13 13 Sie 2007 13:40
    kborowiec
    Poziom 17  

Obudowa wykonana całkiem ładnie. Mam jednak zastrzeżenia do konfiguracji głośników. Wysokotonowy jest moim zdaniem zbyt oddalony od niskotonowego, a poza tym niewiele więcej od ARV kosztuje Tonsil GDWK10/80/19 czy Visaton SC10N, a dźwięk mają ponoć wyraźnie lepszy.
    Ponadto do monitorów i do obudowy b-r lepiej nadają się ARN 150-03-4 i nawet stosując dwa w jednej kolumnie potrzebna jest o około połowę mniejsza obudowa, a uzyskujemy podobną efektywność, maksymalne ciśnienie dźwięku, ale większą moc, lepszy bas oraz możliwość wykonania konfiguracji symetrycznej czyli lepszą przestrzenność dźwięku.

• #14 13 Sie 2007 18:07
    januss73
    Poziom 31  

Witam
    Całkiem estetycznie ci to wyszło,choć może ta rura faktycznie za bardzo na skraju.
    Po temacie spodziewałem się, żę będą to monitorki aktywne, nie myślałeś o wsadzeniu końcówek do środka? Wtedy to faktycznie będą to monitorki do kompa i mp3.
    Nie zauważyłem, abyś dodatkowo usztywniał obudowy. Nie masz głuchego pogłosu jak stuknies w boczną ściankę?

• #15 14 Sie 2007 14:16
    pop6
    Poziom 15  

wzmocnienie były dodane potem po odsłuchu ,poprostu zapomniałem zamówić przycięte kawałki),
    1394 są głośnikami lepszymi i pod względem basu i pod względem średnich tonów od arn150(a 2szt arn to kolejny koszt +60pln)
    tak przyznaję mogłem kupić sc10n ale to już koszt +60pln(wysyłka + głośniki)tonsil-hmm nie słyszałem o nim pozytywnych opini
    co do wzmaka to kolumny po zaadaptowaniu go były by nie symetryczne
    1 aktywna a druga pasywna (wzmacniaczyk tda 2x mostek w jednej obudowie,dalej zasilanie jak by zaadoptować 2szt wzmaka symetrycznie to znowu 2szt trafa itd. itd.
    podsumowując "co by było gdyby "
    koszty=450 jak nie więcej+ budowa wzmacniaczy (za tą kasę to niezłe wolno stojące na peerlessach)
    a jak pisałem wcześniej wzmak miałem
    ps.głośniki są wiadomo nieekranowane także przy aplikacji aktywnej wymagały by długiego kabla sygnałowego czego ja nie uznaje

• #16 14 Sie 2007 15:39
    393418
    Usunięty  
  • #17 25 Sie 2007 18:30
    pop6
    Poziom 15  

przeprowadziłem modyfikacje w torze wysoko tonowym-zmieniłem tłumik z -4db na -5db co znacząco uspokoiło arv-ke:)

• #18 29 Sie 2007 14:41
    yoji
    Poziom 14  

Bardzo fajne monitorki, napewno fajnie graja w malych pomieszczeniach. Udana konstrukcja

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme