Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Faza w gniazdku - jaka norma

robbery 09 Sie 2007 20:16
  • #1 09 Sie 2007 20:16
    robbery
    Poziom 9  

Witam,

Wiem, ze faza w gniazdku po lewej stronie jak bolez z PE u gory, ale interesuje mnie jednoznaczny zapis prawny, ktory to normuje.

Ma moze ktos tresc normy o tym???

Z gory dzieki za pomoc!

• #2 09 Sie 2007 20:25
    HeSz
    Specjalista elektryk

witam.
    Z tego co wiem nie ma na to normy. W podwójnym gniazdku jeden bolec jest na górze, a drugi na dole - a więc podana reguła nie jest prawdziwa.
    Zwyczajowo stosuje się zasady jakie podałeś, ale waznym jest jedynie to, by cała instalacja była wykonana według jednej zasady. Osobiscie zawsze sprawdzam gdzie naprawdę jest faza
    Pozdrowienia

• #3 09 Sie 2007 21:08
    G.A.P.A
    Poziom 16  

Witam
    Chyba jako takiej normy prawnej nie ma (choć może się mylę) ale jest to tzw. norma zwyczajowa ;) Wszedzie w książkach i publikacjach jest tak opisane.
    Pozdrawiam

• #4 09 Sie 2007 23:21
    pio_ta
    Poziom 13  

nie ma na to normy ale ja proponuję ustalić jakieś zasady,na przykład faza w prawj dziurce w gniazdku,bynajmniej ja tak robię,co wy na to??????

• #5 10 Sie 2007 09:34
    G.A.P.A
    Poziom 16  

A ja proponuje przystosować się do zwyczajów panujących od dawna ;)
    Faza - strona lewa, PEN/N - prawa, PE - u góry
    Pozdrawiam

• #6 10 Sie 2007 19:57
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Ten wymóg był w dawniejszych "Warunki techniczne wykonania i odbioru"w latach 80-tych które obecnie nie obowiązują.Jest też na ten temat w książce "Wytyczne-Pomiary w elektroenergetyce Jest taka zasada że w gniazdach faza powinna być po lewej stronie a bolec ochronny PE u góry..Próbowałem znaleźć taki zapis w normach ale na razie bezskutecznie.Sprzęt AGD i np. informatyczny w I klasie ochronności ma przewód fazowy np.brązowy lub czarny podłączony jest do lewego zacisku lub bolca wtyczki a styk ochronny wtyczki u góry.W obwodzie przewodu fazowego urządzenia włączone są włączniki,urządzenia sterujące i zabezpieczenia np.termostaty.Tak aby w przypadku przebicia do masy takie zabezpieczenia mogły zadziałać np.w bojlerze elektrycznym. Niestety gniazda pt. i nt. podwójne produkcji krajowej stanowią odstępstwo od tej zasady.Ale gniazda np.produkcji czeskiej mają umieszczone obydwa styki PE u góry.Pozdrawiam

• #7 12 Sie 2007 01:23
    Rico3
    Poziom 1  

W przypadku podania fazy na prawą stronę i podłączenia w tym gniazdku pralki prąd idzie na obudowę, jeżeli nie jest uziemiona(to się zdarza !)Płynie na posadzkę.Widziałem kobiety porażone przy myciu podłogi

• #8 12 Sie 2007 02:23
    lega-m
    Poziom 15  

Rico3 - jeszcze nigdy w życiu nie widziałem sprawnego urządzenia elektrycznego zasilanego z gniazdka, które do masy miało by podłączony przewód roboczy. Podłącza się przewód ochronny, a ten zawsze jest na bolcu w gniazdku.

• #10 12 Sie 2007 16:41
    robbery
    Poziom 9  

Dzieki wszystkim za pomoc, ale temat poszedl w las, jak to w naszej polityce.

Interesowal mnie tylko zapis prawny dotyczacy tego tematu, a nie czy moze porazic, czy nie, bo wszyscy wiem jak jest.

Ale ok. Cos juz wiem wiecej, pozdr!

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty