| Author |
Message
|
kolektor Poziom 10

Joined: 13 Feb 2003 Posts: 48
|
#1
07 Nov 2003 20:02 Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
Zbudowałem ten układ na płytce uniwersalnej i działał bez problemu. Przetestowany na gitarach elektrycznych (także basowych!!!) pokazał swoje możliwości. Wykorzystałem tranzystor podwójny MAT 02 i wzmacniacz op. OPA604 i dwa rezystory 1.62 k, bo to były najdokładniejsze elementy jakie miałem. Zamiast tych rezystorów można użyć dowolne z zakresu 1 - 5 k byle były jednakowej wartości (1% i lepiej). Ich wartość (jak i innych elementów) należy dobrać w zależności od wybranego punktu pracy (Ten mój pracuje w klasie AB - bardziej w stronę A). Przepraszam za niską jakość schematu, ale został na prędce stworzony...
| Filename: |
schemat.pdf |
 Download |
| Contents: |
|
| Filesize: |
24.19 KB |
| Punkty: |
0.00 |
|
|
| Back to top |
|
 |
kolektor Poziom 10

Joined: 13 Feb 2003 Posts: 48
|
#2
08 Nov 2003 16:49 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
Wkradł się błąd w schemacie za co przepraszam; otóż źródło prądowe na tranzystorze BF245 zasilające diodę LED jest błędnie narysowane. Rezystor 680 ohm ma być pomiędzy bamką a źródłem tranzystora. Niebawem umieszczę schemat w lepszej jakości bez takich bezczelnych błędów :)
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
08 Nov 2003 16:49 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
kolektor Poziom 10

Joined: 13 Feb 2003 Posts: 48
|
#3
08 Nov 2003 18:32 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
Załączam poprawiony schemat. Zamiast tranzystorów podwójnych można oczywiście użyć np. BC560C dobieranych charakterografem (Nie MAT02 tylko 03- tak to jest jak się przerysowuje schemat z głowy). Zamiast OPA604 np. NE5534. Proszę administratorów o usunięcie poprzedniego błędnego schematu.
|
|
| Back to top |
|
 |
bobeer Poziom 20

Joined: 25 Aug 2001 Posts: 1012 Location: NowyTarg
|
#4
08 Nov 2003 22:02 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
wydaje mi sie ze do wspolpracy z przetwornikami gitarowymi
lepszym rozwiazaniem byloby zastosowanie np wzmacniacza lm378
poza tym na schemacie kondensator 10nF + 1k do masy (sprzegacz miedzy polowym a para bipolarnych)
to raczej jakies nieporozumienie (basowe gitary ??)
albo zaraz ,? tam wogole niema polaczenia
no tak czy tak cos nie tak :)
tak wiec zanim wstawiac 3 razy schemat przepatrz dobrze najpierw
i wylow razace bledy
pewnie tremolo napisze zaraz co otym sadzi
pozdrawiam
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
08 Nov 2003 22:02 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
TOMI Poziom 22

Joined: 19 Nov 2001 Posts: 1594 Location: Radom
|
#5
08 Nov 2003 22:29 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
Twoje założenia poszły na marne. Szkoda ładować do tego układu maty kiedy na wejściu jest wysoko szumny wtórnik BF245.
Powiedz skąd masz maty?
|
|
| Back to top |
|
 |
bobeer Poziom 20

Joined: 25 Aug 2001 Posts: 1012 Location: NowyTarg
|
#6
08 Nov 2003 22:42 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
| TOMI wrote: |
Twoje założenia poszły na marne. Szkoda ładować do tego układu maty kiedy na wejściu jest wysoko szumny wtórnik BF245.
|
bf245 nie pracuje tam w ukladzie wtornika
gdyby tak bylo to sprawa szumow nie byla by jeszcze tak znaczaca
bf245 to nie sa az tak strasznie szumiace tranzystory (w rozsadnej aplikacji)
sprawa rozchodzi sie jak juz wspomnialem o impedancje zroela sygnalu
ktora w tym przypadku jest dosc niska !
niestety niemam w tym momencie przetwornika gitarowego ale wydaje mi sie ze pare kiloom to max !
|
|
| Back to top |
|
 |
domel_sa Poziom 12

Joined: 07 Mar 2003 Posts: 86 Location: Katowice/Augustów
|
#7
08 Nov 2003 22:46 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
OPA604 - jakiej to w ogóle produkcji??
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
08 Nov 2003 22:46 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
radocha Poziom 21

Joined: 08 Mar 2003 Posts: 1106 Location: Gliwice
|
#8
09 Nov 2003 03:57 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
:arrow: Bobeer, przetworniki gitarowe mają od kilku do 20kOhm REZYSTANCJI, impedancja wsk. wysokiej indukcyjności (w końcu to przetwornik indukcyjny) bywa dla częstotliwości kilku kHz nawet kilkanaście razy wyższa. Rozpatrując jedynie dopasowanie impedancyjne , piec powinien mieć kilka-kilkanaście MOhm na wejściu, i ci, którzy nie boją się brumów i "radia z kabli" takich używają.
Inna sprawa, że prezentowany schemat to niezła bzdura, ale błędy Kolektora są usprawiedliwione całkowitym brakiem zarówno literatury fachowej jak i szkolnictwa na ten temat. Fachowców (prawdziwych) jest tu tylko garstka.
|
|
| Back to top |
|
 |
Pi-Vo Poziom 23

Joined: 28 Apr 2003 Posts: 2985 Location: Lublin
|
#9
09 Nov 2003 08:57 |
|
|
|
Poprawiał błędy i ciągle są.Za tym 10n nie powinno być opornika do masy polaryzującego bazę tranzystora?To nie może działać dobrze.I po co w ogóle te tranzystory ,włącznie z BF245 skoro zastosowano OPA604 produkcji TI http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa604.pdf
o parametrach wystarczająco dobrych.Nie lepiej zrobić było wzmacniacza nieodwracającego na samym wzmacniaczu operacyjnym z rezystorem 1M polaryzującym In+?Zamiast regulować wzmocnienie w źródle BF245 najlepiej zrobić to w sprzężeniu OPA604.Wzmacniacz współpracujący z przetwornikiem gitarowym ma mieć impedancję 470K - 1M ,te kilka-kilkanaście MOhm to przesada ,wystarczy popatrzeć na schemat wzmacniacza produkcji fabrycznej ,choćby lampowego ,wystarczy popatrzeć tu http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/index.html i wszystko staje się jasne.I założenia błędne i błędy w układzie.
|
|
| Back to top |
|
 |
skywalker Poziom 19

Joined: 28 Nov 2002 Posts: 680 Location: Józefów Warszawa
|
#10
09 Nov 2003 17:30 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
Czy nie można zrobić dość prostego przedwzmacniacza na 1dnym tranzystorku jeżeli bF245 szumią to może macie jakąś inną propozycję
ja widziałem taki preamp na 2SK30A to akurat był do wbudowania w gitarkę , uważam że warto pociągnąć ten temat z tego co wiem
to główną wadą Gitary jest jej wysoka impedancja co w rezulacie powoduje powstawanie "dużych " szumów , jeżeli się mylę proszę mnie poprawić
|
|
| Back to top |
|
 |
Pi-Vo Poziom 23

Joined: 28 Apr 2003 Posts: 2985 Location: Lublin
|
#11
09 Nov 2003 22:09 |
|
|
|
Skywalker ,trafiłeś w 10.Na 2SK30A zrób wtórnik ,zabuduj go do gitary razem z baterią 9V i masz z głowy przydźwięk z kabla ,wpływ pojemności kabla na wysokie tony nawet przy kiepskim kablu i jego szumy.Ja tak mam od lat i gitarka nie szumi ,tylko dobrze zaekranuj.Jak masz słaby sygnał z przetworników to nie wtórnik ale wzmacniacz na tym FET.Zaraz narysuję schemat i dodam do tego samego postu.
Dodaje to co u mnie działa.Mały błąd ,w szereg z P2 mabyć 22nF od strony masy.
|
|
| Back to top |
|
 |
kolektor Poziom 10

Joined: 13 Feb 2003 Posts: 48
|
#12
10 Nov 2003 16:10 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
Bronę się przed zarzutami kolegów;
układ działa i to niespodziewanie dobrze (może dlatego że jest oparty na aplikacji producenta MAT03 :)))
dodałem źródło prądowe na BF zasilające diodę led i w modelu zamiast 680 ohm dałem potencjometr 1k dla dokładnego ustawienia prądu. rezystor 1k za źródłem służy tylko do pomiaru tego prądu.
BF trochę szumi ale J201 chwilowo nie zdobyłem:))
OPA604 był najlepszym jaki miałem WO dlatego zastosowałem.
tak duża wartość impedancji wejściowej spowodowana jest dużą impedancją wyj. przetworników (poza tym nie chciałem ich przeciążać, bo ponoć zbyt obciążone nie przenoszą tak jak powinny:)
tyle...proszę o dokładniejsze opisanie moich błędów bo nie wiem czy napisać do analog devices za wprowadzanie mnie w błąd albo zmienić studia :)))
pozdrawiam
|
|
| Back to top |
|
 |
kolektor Poziom 10

Joined: 13 Feb 2003 Posts: 48
|
#13
10 Nov 2003 16:15 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
aha. potencjometr w źródle BF na wejściu śłuży dopasowaniu poziomu; właściwa regulacja dokonuje się całkiem gdzie indziej :))
|
|
| Back to top |
|
 |
Pi-Vo Poziom 23

Joined: 28 Apr 2003 Posts: 2985 Location: Lublin
|
#14
10 Nov 2003 17:45 |
|
|
|
Kolektor ,błedów wielkich nie popełniłeś ,na MAT robi się superniskoszumne wzmacniacze o bardzo wyrafinowanych parametrach ,ale po co do gitary?Sam wzmacniacz OPA604 jest uważany za audiofilski a w gitarze nie chodzi o jakieś superparametry jakościowe ,wystarczy wzmacniacz niskoszumny a nie koniecznie audiofilski.A już ten MAT robi z tego konstrukcję zbyt wyrafinowaną na to zastosowanie.Gdybyś zrobił to na samym OPA604 to nie zauważysz różnicy ani w szumach ani w dźwięku (na gitarze).I jedna zasada - szumy wzmacniacza sa ważne w pierwszym stopniu ponieważ tam jest mały sygnał i są wzmacniane przez następne stopnie a wzmacniacz na BF245 z pewnością szumi bardziej niż stopień różnicowy na MAT.Pomjiając brak opornika od bazy do masy w pierwszym tranzystorze MAT-a musi to grać dobrze ,ale jak bys zrobił to na samym OPA604 to grałoby tak samo i troszkę mniej szumiało (pomijalnie mniej).Ten MAT to walka o tak małe szumy że nie warto przy tym wzmacniaczu OPA604 (za dobry) i to dałoby efekt ale w pierwszym stopniu.I jeszcze jedno - po co obciążyłeś wyjście OPA604 oporem 1K do masy?A ten stopień na BF245 sprawdziłby sie wewnątrz gitary ,przeczytaj mój post ,tam napisałem co wynika z mojej i nie tylko praktyki.I na jego wejściu te 100K to za dużo ,1-10K to max.A impedancja wejściowa jest dobra ,wychodzi ok.1M co jest dla przetworników normą stosowaną w większości wzmacniaczy i efektów do gitary.
|
|
| Back to top |
|
 |
Google

|
#
10 Nov 2003 17:45 |
|
|
|
|
|
| Back to top |
|
 |
kolektor Poziom 10

Joined: 13 Feb 2003 Posts: 48
|
#15
11 Nov 2003 13:42 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
pi-vo oczywiście zgadzam się!
Zamiast MAT-a włożyłem parę BC560C dobranych na podstawie tylko pomiaru bety i nie było zauważalnej (dla mnie) różnicy.
OPA też szumi w porównaniu do OP27.
Zgadzam się jednak, że z tym BF na wejściu przesadziłem.
Chciałbym ruszyć jakoś temat przedwzmacniacza gitarowego. Może ten mój przeewaluuje to do jakiejś dobrej konstrukcji.
|
|
| Back to top |
|
 |
radocha Poziom 21

Joined: 08 Mar 2003 Posts: 1106 Location: Gliwice
|
#16
11 Nov 2003 14:51 Re: Niskoszumny wzmacniacz gitarowy |
|
|
|
ja używam w wielu konstrokcjach od lat układu prawie identycznego z dodanym wtórnikiem, daje niższą imp.wy.(jak to hybrydziaki) i można podłączać do "byle czego", rezystor kilkaset kOhm na wyjsciu potrzebny wtedy gdy stopień jest w gitarze albo osobnej kostce-zapobiega "wyrywaniu głośnika" przy wtykaniu jacka.BF245 najczęściej wystarcza.
Pr-kiem ustawiamy oczywiście wzmocnienie-najczęściej 3-5 max-inaczej niemiłe przestery przy mocnym waleniu w struny
Wystarczy dodać przełącznik i trochę drobnicy i masz jeszcze przester.Rezystor kilkaset kOhm zapobiega strzelaniu przy przełączaniu.
Prymitywne ale skuteczne i niezawodne
| Filesize: |
2.55 KB |

|
| Filesize: |
2.19 KB |

|
|
|
| Back to top |
|
 |