Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawki na 2x Tonsil GD 30/50

motykami 14 Sie 2007 11:37 4656 13
  • Witam.

Od około 2 lat zajmuje się graniem niewielkich imprez po okolicznych gimnazjach itd, do tej pory grałem (a właściwie graliśmy z 2 kumplami) na różnych pożyczanych paczkach, lecz w końcu podjąłem decyzje że trzeba mieć jakieś swoje kolumny.

Kolumny złożone na 2x GD30/50 Tonsila i 2x GDWT 9/80.
    Wybór padł na te przetworniki ponieważ 2 szt już miałem, a pozostałe 2 dokupiłem uszkodzone i zregenerowałem (wymiana resoru dolnego, i membrany z zawieszszeniem). Nie chciałem się wzorować na konstrukcji Eltron 100 (tam siedzą identyczne głośniki (tyle że bez wysoko tonowców)).

Paczki około 110l. Strojone na około 80Hz (Symulacja w Win-Isdzie Pro alpha)

Kolumny mają służyć głównie do grania mniejszych imprez (maksymalnie 300-400 osób) wiem oczywiście o tym że same te kolumny to troszkę mało, ale w połączeniu z Eltronami 100 (które praktycznie na każdej imprezie też mamy) wystarczają bez większego problemu.

Na GD idzie całe pasmo, natomiast wysoko tonowce są podłączone poprzez kondensator 2,2uF, i mam też prośbę doradźcie jaką użyć żarówkę żeby je zabezpieczyć ?? Na razie mam włożoną taką jaka miałem pod ręką (tj. halogen 12V 20W). Wysoko tonowce oczywiście spięte szeregowo, GD także szeregowo. Paczki mają impedancję 8Om.

Kosztorys zrobienia tych kolumn przedstawia się następująco:
    -GD 2szt miałem, 2szt uszkodzone - 42zł
    -Wysoko tonowce - miałem
    -Części do głośników (membrany, resory, kopułki i cewki do GDWT) - ok.60zł
    -Płyty wiórowe - miałem
    -Wykończenie (koc, narożniki itd...) - ok.210zł
    -Kleje (Vicol i Butapren) - ok. 40zł
    -Gniazda (2x Speakon) - ok 15zł

Cena końcowa: ok. 370zł

Ceny które podałem są tak mniej więcej, ponieważ nie spisywałem nic dokładnie. Sporo rzeczy miałem więc kolumny nie wyszły aż tak drogo.

Nie sprawdzałem paczek jeszcze na większej sali, jedynie u siebie w domu (w pomieszczeniu około 20m2). I na otwartej przestrzeni kilka razy podczas grilla ze znajomymi (ale wtedy to było tylko bardziej taka muzyka do słuchania a niżeli granie jak na imprezie). Pierwszy swój poważny test przejdą około w połowie września.

Ogólnie jestem zadowolony z tej konstrukcji, myślę że za taką cenę, w miarę się to opłacało, i nic innego (lepszego) za taką kwotę bym nie złożył.

Paczki na razie w domu napędzam wzmacniaczem unitry 2x35W, w planach mam zrobienie jakiejś końcówki mocy na mosfetach (około 2x150W) Transformator już mam przewinięty, tylko poskładać elektronikę, i jakaś ładna obudowę znaleźć).
    Natomiast na imprezie na razie będą napędzane końcówką Eltrona 100U, lub LDM SMX-8.

Na przód miałem zamiar dać kratę, dlatego też zrobiłem wysunięcie około 3cm, ale na razie nie mogę znaleźć odpowiedniej kratki a na allegro znalazłem ale niestety strasznie drogo.

Prosił bym o komentowanie mojej konstrukcji, oraz wszelkie propozycje co poprawić, lub co zmienić.

Poniżej fotki kolumn (brakuje jeszcze jednego GDWT (mam go już, ale czekam na cewkę do niego i dlatego nie jest włożony, przez bassreflexy normalnie nie widać aż tak wytłumienia, jest ono w tym miejscu pomalowane sprejem na czarno, ale fotkę robiłem pod kątem i tak wyszło, koc jest oczywiście czarny, a na fotkach wyszedł jakby był szary)

Pozdrawiam, motykami.

Fajne!
  • #2 14 Sie 2007 12:41
    bass
    Poziom 15  

Bardzo fajna konstrukcja jak ze sklepu nawet lepsza obicie ok tylko tego gwizdka nie ma w tej po lewej ale spoko wsadź go i będzie git.

p.s.tanio cię to wyszło :wink:

• #3 14 Sie 2007 14:15
    mireczek14
    Poziom 22  

Spoko konstrukcja,profesjonalne wykonanie,dobre przetworniki,pomaluj tego jednego głośnika i wsadz gwizdka i będzie pełna profeska.pozdro

• #4 14 Sie 2007 14:41
    Uszol 1990
    Poziom 29  

konstrukcja okej :) tylko ja bym zrobił trapezową obudowę ;)
    pozdrawiam

• #5 14 Sie 2007 18:09
    Wejper
    Poziom 15  

nie rozumiem nad czym tu się zachwycać, ja widze tylko jednego GD30/50 z oryginalną membraną, reszta to noname

• #6 14 Sie 2007 18:41
    gófer
    Poziom 34  

Zgadzam sie z panem powyrzej...jeden gd jest tylko orginalny, a reszta to jakieś regenrowane padła, które z efektywnością orginalnych gd nie mają wiele wspólnego. Wg. mnie za ta kase idzie złozyć cos sensowniejszego, coś co bedzie miało chociaż namiastke basu, a nie samo wycie...

• #7 14 Sie 2007 19:59
    motykami
    Poziom 18  

gófer napisał:
    Zgadzam sie z panem powyrzej...jeden gd jest tylko orginalny, a reszta to jakieś regenrowane padła, które z efektywnością orginalnych gd nie mają wiele wspólnego. Wg. mnie za ta kase idzie złozyć cos sensowniejszego, coś co bedzie miało chociaż namiastke basu, a nie samo wycie...

Hmm.. gófer to zaproponuj jakieś inne przetworniki, które zagrają lepiej za 120zł ... (Bo przypominam 2 paczki wyszły mnie 370zł, obicie, i wszelkie drobiazgi do wykończenia kosztowały 210zł, kleje około 40zł więc pozostaje 120zł na głośniki do obu paczek). Jeśli zaproponujesz coś co rzeczywiście zagra lepiej za taką forsę, no to szacuneczek z mojej strony. Co do „Wycia” hmm… Według mnie paczki wcale nie wyją, nie sprawdzałem ich na większej sali, natomiast na małych salach lub na otwartym powietrzu bas może nie jest zadowalający, ale jest i w sumie według mnie w zupełności wystarcza. Na pewno te paczki nie dadzą sobie rady same z nagłośnieniem dyskoteki, ale dźwięk z nich jest bardzo wyraźny. Ładnie słychać wokal, oraz mowę, są one idealne według mnie jako nadstawki do nagłaśniania apeli itd.

Co do regenerowanych Tonsilów, może rzeczywiście nie mają one takich parametrów jak oryginalne, lecz według mojego słuchu nie odbiegają od nich znacząco, do regeneracji zostały zastosowane części bardzo podobne parametrami do oryginalnych, membrany na twardych zawieszszeniach, jeśli chodzi o wagę membran to są o około 4g cięższe od oryginalnych (aż sam z ciekawości ważyłem). Klejone na żywicy epoksydowej, cewki i układ magnetyczny (czyli właściwie to co najważniejsze zostało oryginalne).

Jestem przygotowany oczywiście na słowa krytyki, i nie uważam aby te paczki były jakimiś super kolumnami, którymi można się zachwycać... Ale wkurza mnie jak ktoś bezpodstawnie mówi "aaa za taką forsę można złożyć coś innego" - według mnie nie można, a jeśli można to proszę o podanie co takiego, bo wtedy miesiąc mojego szukania najlepszego wyboru przetworników pójdzie na marne.

Tak po za tym, dziękuję za zainteresowanie, i pozdrawiam. Motykami.

(P.S. gófer mógłbyś poprawić błędy w swoim poście, bo jak skopiowałem cały tekst mojej odpowiedzi do Worda, aby sprawdzić moje błędy to aż mnie przeraziła ilość czerwonych podkreśleń, w cytowanym Twoim tekście).

• #8 14 Sie 2007 21:01
    mireczek14
    Poziom 22  

Nie przejmuj sie nimi tonsil nawet po regeneracji dobrze gra bo wiem co mówię i to rozwiązanie jest sto razy lepsze niż alphardy albo inne cuda z chin wiec nie przejmuj sie dobra robota. pozdrawiam

• #9 14 Sie 2007 22:42
    korki89
    Poziom 12  

Witam
    Ogólnie konstrukcja mi się podoba możnabyłoby zmienić te gwizdki na jakieś driverki i byłob ok a jak ci za mało basu to sobbie dorobisz jakieś dwa subiki pod kolumienki i sądzę że możnaby wtedy ostatnie pociki z zestawu wyciągać.
    pozdrawiam
    P.S. i nie łam się słowami krytyki one też czasem są ważne może nie odrazu ale napewno w przyszłości.

• #10 15 Sie 2007 11:52
    gófer
    Poziom 34  

Słyszałem w swoim życiu sporo gd-ów i wiem jak to gra. Prawda jest taka że jak im sie nie odetnie dołu to na wiekszych głośnościach zaczynają wyć, a dźwięk staje sie bardzo nie czytelny. Do nagłaśniania wokalu-jak najbardziej tak do tego sie nadadzą, albo jako nadstawki odciete crossem i podparte subbasami. Jednak odgrywnianie na nich pełnego pasma to niezbyt udany pomysł...'

Za 120 pln (mowa o używanych ofkorz) można mieć choćby gdn 30/300 AE, który zagra lepiej od tych gd, no i przynajmniej bedzie miał jakiś bass....a jeżeli miały by być nowe głosniki to 2xgds 22-120, natężenie bedzie podobne a i basu bedzie wiecej z tych 2-stek.

• #11 15 Sie 2007 12:42
    motykami
    Poziom 18  

Hmm... no nie wiem czy za 120zł kupi 4szt tych 30/300 AE (rozumiem że chodzi o STXy...) a przypuszczam że w 2szt mogą tak nie zagrać. Tak jak pisałem na samym początku, konstrukcja w moich oczekiwaniach nie miała być jakimś "potworem basowym" zgadzam się że może być troszkę mało basu, ale w przyszłości myślę zrobić jakieś dołki na głośnikach 15" ale to dopiero jak będę miał jakąś sensowną forsę uzbieraną. Paczki na razie grają pełnym pasmem, i będą grały z Eltronami 100U i jak na moje potrzeby to spokojnie wystarczy. Zdarza się też sporo imprez które trzeba nagłośnić, i te paczki spokojnie sobie z tym poradzą.

Co do obudowy, też myślałem na początku robić trapez (bo mi się bardziej podobają obudowy trapezowe) ale niestety paczki maja być przewożone na leżąco (inaczej się do auta nie zmieszczą) i zwykłe "trumny" są wygodniejsze do przewożenia na leżąco niż trapezy, no i zwykła prostokątna obudowa jest sporo łatwiejsza do wykonania niż trapez, a była to jedna z moich pierwszych konstrukcji (nie licząc kilku domowych subików na 25cm GDNach Tonsila).

Pozdrawiam, motykami.

• #12 09 Gru 2007 14:01
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Witam :D Paczki spoko, za ta cenę chyba nie da się zrobic nic porządniejszego. Tylko trochę szkoda, że regenerowane GD :|. No ale za 120zł 4 sztuk sie nie kupi :D.
    P.S. Wie ktoś może gdzie sprzedają membrany do tych GD albo GDS tylko niepolakierowane ??
    Pozdrawiam.

• #13 02 Sty 2008 22:05
    -Maciej_
    Poziom 21  

konstrukcja bardzo ładna i widać przemyślana:) gratuluje:)
    szkoda tylko tych membran że nie udało Ci się dostać oryginalnych...
    sam zrobiłem nadstawki na gd 30/50 i wydaje mi się że z tym wyciem to jest ostra przesada... moje grają pełnym pasmem i efekt jest całkiem ładny.
    życzę więcej tak udanych projektów:)
    pozdrawiam!!

• #14 04 Sty 2008 12:34
    Hefajstos
    Poziom 35  

Fajna konstrukcja, przydało by się "duże" GDWT 12/19-150.
    Co do kwesti basu, to chyba nie ma się o co kłocić, pod warunkiem, że dorobisz się aktywnego crossovera (używany ju od 250zł, nowy 400zł).
    Przydało by się polakierować tego GD - ja akurat nie mam nic przeciwko lakierowi w takim zastosowaniu, a zawsze jakieś zabezpieczenie i wzmocnienie membrany.
    Porównywałeś bezpośrednio te dwa różne GD?
    Co do STXa, to jeden pewnie zagra tak głośno jak dwa GD, tylko, że wzmacniacz będzie potrzebny dwa...trzy razy mocniejszy.

--
    pozdrawiam
    Hefi

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME