Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tomala TONSIL 1.1 Zobacz! Oceń!

tomal4321 28 Sie 2007 22:23 9340 40
  • Witam wszystkich
    Chciałbym przedstawić swoje najmłodsze dzieła. Są nimi dwie kolumny na przetwornikach Tonsil. Kolumny powstawały przez około 3 tygodnie codziennej pracy i głaskania. Jest to drugi projekt w dziedzinie konstrukcji DIY akustyka. Rok temu zrobiłem subwoofer na STX 32/300/4 SC. Dotychczas miałem kolumny Jamo E650 jednak ich brzmienie przestarczało mi wystarczać a więc postanowiłem wykonać coś nowego. Projekt wykonałem samodzielnie w Corelu jednak bardzo dużo wzorowałem się na Drakulach MarkaW i Łezkach Zajaranego. Temu drugiemu bardzo dziękuje za wskazówki przy budowie i za możliwość podprowadzenia projektu zwrotnicy:D

Przetworniki:
    GDN 20/80/2 bardzo przyjemny basik bardzo dobra kontrola i szybkość
    GDM 10/80/2 wyraźny i przejrzysty. Pierścienie toczone u kolegi Kysa z bakielitu (jak firmowe a nawet lepsze) :D
    GDWK 10/80/7 EX szczegółowość i ostrość

Co do głośników i elektroniki jest to praktycznie kopia kolumn wyżej przedstawionych kolegów.

Obudowa:
    Cała obudowa została wykonana z płyty MDF 19mm. Miedzy niskim a wysokim i średnim jest przegroda szczelnie je odgradzająca. Całość bardzo dokładnie czyszczona i szpachlowana. Najpierw czyszczarką papierem 60 póżniej 240 -> 320 -> ręcznie 320 -> ręcznie 400 i tak 3 razy bo były 3 warstwy szpachli na niektóre miejsca :D Całość czyszczenia to ponad tydzień. Póżniej na to farba w spreyu czarna połysk 3 warstwy. Kolce wykonane samodzielnie:D boczne ściany z bardzo nietypowego jesionu-niecodzienne słoje. Cała decha przykręcana do MDFu w 9 miejscach, malowana lakierem do parkietu. Jest to zarazem fajny efekt wizualny a także solidne wzmocnienie. W przegradzie do niskiego jeszcze dodaktowe wzmacnienie. Płyty MDF skręcane co 5cm i do tego klej "Henkel moment".

Wytłumienie:
    Dla niskiego wszędzie oprócz tyłu gąbka 5cm. Dla wysokiego i średniego wata do 3/4 długości obudowy.

Kable i zwrotnica
    Dla niskiego i do zwrotnicy 2x2,5 dla pozostałych 2x1,5. Zwrotnica schemat taki jak w Łezkach Zajaranego. Płytka robiona metodą trasowania. Cewki z Greltonu. Kondensatory Jantzen. Rezystory 5 i 10W.

Kosztorys: :( z przesyłkami i biletami na PKS ;D:D
    -głośniki 6 sztuk ok 460zł
    -komplet elementów do zwrotnic 190zł
    -obudowa (MDF) 30zł
    -boczne deski 150zł
    -farby i lakiery 50zł
    -papiery scierne, pędzle, tarcze 15zł
    -kolce free
    -pierścienie na średnie free
    -kable 15zł
    -terminale 16zł
    -bas reflexy 15zł
    -wytłumienie free(jak się obraca po budowach to się ma):D:D
    -cała reszta 50zł
    -ilość godzin spędzonych przy tej konstrukcji, doświadczenie, satysfakcja- bezcenne!!!! :D:D

CAŁOŚĆ ok. 990zł Po przesłuchaniu pierwszej płyty jednogłośnie stwiedziłem że się opłacało i to bardzo. I postanowiłem że juz nigdy nie kupie firmowych kolumn:D:D

Napęd:
    Zestaw napędzany jest amplitunerem HK AVR 240+komp/odtwarzacz SONY+rufor lampowy

A teraz sesja zdjęciowa:

Zapraszam wszystkich do oceny.

Chiałbym jeszcze dodać że całą konstrukcje wykonałem samodzielnie oprócz boków z drewna i że w czerwcy skończyłem 17lat!!! :D

Fajne!
  • #2 28 Sie 2007 22:44
    gucio.
    Poziom 22  

no no ładnie :)
    ale takie duże obudowy to jak to głonika 30cm :P

• #4 28 Sie 2007 23:01
    tomal4321
    Poziom 16  

Gucio właśnie chodziło mi o duże pudła bo miejsca mam dużo i chciałem żeby jakoś pasowały do mojego czarnego potworka STXia :D:D

Dodano po 4 [minuty]:

Dalej jeszcze kilka zdjęć.

• #5 28 Sie 2007 23:12
    gucio.
    Poziom 22  

P.S bardzo fajny stolik naprawdę super

• #6 28 Sie 2007 23:17
    tomal4321
    Poziom 16  

Gucio: stolik też sam robiłem :D Półka to dwe sklejone szyby i noga to jakiś duży flakon:D Do tego podświetlanie spod spodu. W nocy bardzo fajny efekt.

• #7 28 Sie 2007 23:35
    tgaudio
    Poziom 13  

No kolega sie napracował, efekty są, ale
    -ze zdjec to na mdf raczej nie wyglada jak pisze autor...raczej na wiórową....
    -w zwrotnicach-cewki są blisko siebie-to źle i w tej samej płaszczyźnie-to też źle no i lepiej byłoby wykonać połaczenia w pająku niż używać PCB któa potrafi zresztą też rezonować-lepiej wykonać to na kawałku formatki mdf 6mm albo 8mm. i wykonać połaczenia kablem OFC...
    -ogólnie to nie jest korzystne tak daleko od siebie rozsuwać głośniki....kłopoty z dobraniem fazy i brak spójności dźwięku jako pochodzącego z jednego źródła...
    -srebrne wkręty troszkę rażą ale to kwestia gustu ;)
    Pozdrawiam :)

• #8 29 Sie 2007 09:52
    tomal4321
    Poziom 16  

tgaudio dziękuje za wskazówki w nastepnej konstrukcji napewno je wykożystam:D a srebrne wkręty mi się podobają przynajmniej jest jakiś kontrast:d

• #9 29 Sie 2007 10:01
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

Bardzo ladna konstrukcja, mozesz pokazac jak ten stolik swieci sie w nocy, ogolnie efekt :)

Podoba mi sie bufor lampowy, sam myslalem nad kupnem takowego, duza roznica jest ? jak to gra ? bo nigdy nie slyszalem lampek :)

• #10 29 Sie 2007 12:52
    tomal4321
    Poziom 16  

Niestey chyba będziecie musieli mi wierzyć na słowo że efekt jest fajny bo niemam aparatu cyfrowego chyba że zrobie zdjęcie telefonem. :D Stolik ten kosztował mnie ok 0 zł bo wszystko miałem :D

Co do buforu to różnica jest minimalna ale zawsze coś tam jest. Projekt tego buforu umieściłem juz kiedyś na łonach tego forum w konstrukcjach DIY :D tak jak subwoofer.

• #11 29 Sie 2007 13:04
    fikus89
    Poziom 14  

Witam. Naprawde wielkie brawa za ta konstrukcje widac ze duzo pracy w nia wlozyles i nie ma co wytykac tutaj bledow bo nic nie jest idealne. Wyglada to super a jak tonsil to i napewno super gra. Przyczepie sie jedynie do ustawienia cewek ale to napewno nie robi prawie zadnej roznicy w Twoim przypadku a na przyszlosc wklejam foto ;)

• #12 29 Sie 2007 13:12
    tomal4321
    Poziom 16  

fikus89 bardzo dziękuje za ten rysunek.

• #13 29 Sie 2007 13:50
    yoji
    Poziom 14  

Witajcie, kolumny robia naprawde wrazenie, wykonanie na bardzo wysokim poziomie a poza tym swietnie pasuja do reszty zestawu. Pozdrawiam i zycze kolejnych udanych konstrukcji.

• #15 29 Sie 2007 15:13
    tomal4321
    Poziom 16  

poprawine zdjęcia:

Dodano po 14 [minuty]:

i:

Dodano po 8 [minuty]:

• #16 29 Sie 2007 15:15
    Uszol 1990
    Poziom 29  

no :) konstrukcja jak mówiłem piękna :)
    super wygląda subik :)
    pasuje do reszty :D
    pozdrawiam

• #17 29 Sie 2007 15:24
    tomal4321
    Poziom 16  

Subik pasuje do reszty wizualnie i akustycznie:D

• #18 29 Sie 2007 15:37
    raftaj
    Poziom 11  

no i wygłaskał :) wzór podobny do heco :)

Dodano po 45 [sekundy]:

o w morde ale sub wooooooow

• #19 02 Wrz 2007 20:50
    tomal4321
    Poziom 16  

Może ktoś się jeszcze wypowie ??
    Czekam na opinie.

• #20 02 Wrz 2007 21:59
    m-Q
    Poziom 15  

Ja dałbym jeszcze jakieś obręcze na średnio i niskotonowe głośniki, ta brązowa na średniotonowym trochę psuje ogólny wygląd kolumny, pozatym dzięki obręczom głośniki wydają się być większe.

• #21 03 Wrz 2007 09:24
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Obudowa za szeroka...
    Sub tez wyglada jak taki klocek...
    Ogolnie glosniki dobrane dobrze... chociaz za ta kwote mozna bylo zrobic jakies lepsze 2way...

• #22 03 Wrz 2007 12:15
    Ptolek
    Poziom 36  

Nigdzie nie znalazłem - jakie są częstotliwości podziału, i jak brzmi sygnał mowy? Mam z tym problem we własnych kolumnach, Zastanawiałem się nad budową czegoś podobnego, tylko nie wiem, czy zrobić częstotliwość podziału w okolicach 800Hz czy 200Hz (wtedy musi być nisko-średniotonowy głośnik).

• #23 03 Wrz 2007 15:05
    Przemek_1235
    Poziom 9  

Wykonane schludnie tak przynajmniej wygląda na fotkach ale tak jak kolega wcześniej zauwazyl za ta kase mogleś mieć nieporuwnywalnie lepsze glośniki.Jak przegladam oferte tonsila to wydaje mi sie jakby czas sie zatrzymal ,a na dodatek oni mysla ze nadal maja monopol ,tymczasem mozna bardzo łatwo znaleść dystrybutora który zaoferuje cos konkretnego .Generalnie ja bym sie konkretnie zastanowil zanim bym wydał taką kase na tonsila

• #24 05 Wrz 2007 16:11
    tomal4321
    Poziom 16  

Mam jeszcze pytanie jaka cene dalibyście gdybym chciał je sprzedawać? Ile według was są warte wraz z robocizną??

• #25 08 Wrz 2007 03:41
    czaroslaww
    Poziom 26  

diy sie nie zwraca, nigdy.

co do kolumn, im wezsze kolumny tym szersza scena budowana przez nie, wiec tak szeroka a wrecz "krowiasta" obudowa nie sprzyja przestrzennosci kolumn.

jaki to model harmana? wyglada na hk 3380, mam racje?

Dodano po 2 [minuty]:

avr240 sorry nie doczytalem.

ps rada: mialem na poczatku avr 340 ale dopiero kiedy kupilem hk 3480 kolumny zaczely grac. avr 240 jest troche za slaby ;]

• #26 08 Wrz 2007 11:08
    damiani22
    Poziom 16  

to jeszcze brakuje jakiejs plazmy 42' na scianie, glosnika centralnego i tylow ;)

wrazenia jak najbardziej pozytywne, widac ze wszystko jest dopieszczone w najwiekszych szczegolach, jedynie przyczepil bym sie do braku podfrezowan pod glosniki, jakos dziwnie to wyglada :) no i lakier czarny, nie wyszlo Ci to malowanie za dobrze, a moze to wina lampy blyskowej ? ;)

• #27 09 Wrz 2007 17:56
    tomal4321
    Poziom 16  

a czy polecaliście zrobić do tych przodów jakąś końcówke mocy na mosfetach np.?? albo gailcolona?? Co byście do tego polecili??

• #28 09 Wrz 2007 20:05
    misiek_45
    Poziom 9  

tomal4321 Muszę powiedzieć, że jak na pierwszą konstrukcję i twoj młody wiek to odwaliłeś kawał dobrej roboty!
    Oczywiście jak każda konstrukcja i twoja może nie jest doskonała ale nie traktuj tego jako krytykę. Ludzie, którzy piszą bzdury, że zestaw jest zbyt szeroki, cewki w zwrotnicy są źle ułożone nie potrafią sklecić zdania po polsku i bez błędów ortograficznych... Gwarantuję ci, że nikt z nich po wprowadzonych zmianach przez nich proponowanych nie zauważył by różnicy w brzmieniu w tej konfiguracji sprzętu. Oczywiście niektóre te uwagi były by słuszne w stosunku do kolumn w które włożyłbyś grube tysiące i oczekiwał perfekcyjnego dźwieku.
    Pozdrawiam
    Michał

• #29 16 Wrz 2007 20:01
    Extendedboy
    Poziom 9  

naprawde godne podziwu:) czy mozesz mi powiedziec gdzie zakupiles te elementy do zwrotnicy?

• #30 22 Wrz 2007 22:32
    tomal4321
    Poziom 16  

Elementy do zwrotnicy kupiłem przez internet w sklepie Grelton.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME