Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;)

damiani22 31 Sie 2007 18:40 5670 23
  • Witam, niedawno dokończyłem swoje podłogówki z którymi zmagałem się od lutego, 2xARN 188 i ARV 104, poświęciłem tej konstrukcji sporo czasu a to dla tego ze to moja pierwsza konstrukcja i na niej się uczyłem.

Założenia
    Przede wszystkim chciałem się czegoś nauczyć a że przy okazji wyszły nawet fajne kolumienki to trudno ;)

Obudowa
    Wymiary zewnętrzne 240x210x1200, 35 litrów na arn'y, arv'ki w osobnej komorze. Wykonane z płyty wiórowej 18mm, klejone na vikol i skręcane sporą ilością wkrętów, naturalnie łebki wkrętów schowane i zaszpachlowane. Na froncie jest dodatkowa płyta, kilku częściowa :) , dzięki której można było zrobić ścięcia na krawędziach i zaokrąglenia przy arn'ach. Sporo musiałem się naszpachlować, krzywo docięli mi płyty w castroamie i frezy pod głośniki nie wyszły idealnie co widać na tym zdjęciu
    samo szpachlowanie i szlifowanie zajęło mi prawie miesiąc, po 2-3h dziennie, 1-2 razy w tygodniu ale już po szpachlowaniu i szlifowaniu wyszło miodzio
    Sporo zabawy też miałem z obręczami pod niskotonowce, wycinałem je wyrzynarką i nie były zbyt równe, a frezy zrobiłem zwykłą wkrętarką na akumulatorek z cyrklem z kawałka deski i łożyska maszynowego. Zamiast kolców są cztery kołeczki świerkowe, po pierwsze za mały budżet a po drugie i tak kolumny staja w mało "akustycznym" miejscu.

Wykończenie
    Kolumienki wykończyłem fornirem mahoń(boki i tył), mahoń sepli(góra dół) i padoku(front), miałem małe przygody z kupnem tego forniru na allegro, właściwy dostałem po 6 tygodniach, ale jako gratis dostałem drugie tyle co zamawiałem :) Fornir klejony na Henkel moment. Nie za dobrze mi to wyszło bo po kilku tygodniach jak zacząłem szlifowanie fornir powybrzuszał się, może dla tego że wyniosłem kolumienki z domu do wilgotnego garażu. Musiałem porozcinać bąble które się zrobiły i kleić jeszcze raz, sporo tego było ale na szczęście nie widać tego po lakierowaniu. Lakierowałem Dolumaxem półmat, 4 warstwy nakładane pędzlem. Czarne wstawki zwykłym czarnym, matowym sprayem + bezbarwny lakier akrylowy, też w sprayu, na wierzch. Na jednej kolumience jest ponad 15 warstw :) uczyłem się malować :) ale wygląda dobrze, druga pomalowana już porządnie. Jako wytłumienie 2 warstwy watoliny 1cm na wszystkich ściankach oprócz połowy przedniej
    Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;) Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;) Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;)
    Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;) Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;) Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;)

Zwrotnica
    Jako że w lutym, kiedy zacząłem zamawianie części do kolumienek, nie miałem pojęcia o zwrotnicach zamówiłem je na allegro u użytkownika --KILLER--, nie wiem czy to wina arv czy złego tłumienia na zwrotce ale słychać że piszczy i trzeba wyższe tony trochę przyciszać w winampie

Odsłuch
    Wrażenia jak najbardziej pozytywne, porównując z moim wcześniejszym zestawem 2.1 creativa to niebo a ziemia ale szczerze mówiąc to nie mam wzmaka żeby usłyszeć te kolumienki, na razie mam je podłączone pod wieże ale to nie to samo ;) jak skończę robić wzmak to na pewno uzupełnię ten opis

Koszty
    nie liczę materiałów które miałem i tych które zostały
    płyty z docięciem 75zl
    głośniki 190zl + wysyłka 15zl
    watolina 18zl z wysyłka
    kabel 2x1,5mm^2 10m 25zl z wysyłka
    16 śrub imbusowych 8zl
    wkręty 100 sztuk 15zl
    lakier Dolumax + pędzel 35zl
    spray (2 puszki czarnego + 2 puszki bezbarwnego) 36zl
    zwrotnice 90zl z wysyłką
    terminale 5zl
    vikol 10zl
    fornir z wysyłka 40zl
    Henkel moment, jena pucha 35zł z wysyłką
    papier ścierny, szpachla, taśma maskująca i reszta nie mniej niż 80zl

Ogólnie jestem zadowolony ze swojego dzieła, tym bardziej że wcześniej nie miałem nic wspólnego z akustyką. Tyle sie przy tym nadłubałem że skłaniał bym sie do nazwania tego rzeźbą ;)

Efekt końcowy

Proszę o opinie :)

Fajne!
  • #2 31 Sie 2007 18:54
    jogaczew
    Poziom 16  

świetne wykonanie brawo estetyki bardzo często brakuje na forum, wielki plus;]

• #3 31 Sie 2007 19:59
    adamsky.net
    Poziom 10  

Ja właśnie przymierzam się do pierwszych kolumn (na razie teoretycznie) wobec czego z zapartym tchem czytam na elektrodzie wszystkie wątki na ten temat. Trudno mi powiedzieć coś na temat użytych głośników etc, bo jeszcze zbyt mało wiem, ale muszę przyznać, że wykonanie robi wrażenie.

Gratuluję i na prawdę fajnie jest móc popatrzeć na takie wzorce ;)

• #4 31 Sie 2007 20:13
    siewcu
    Poziom 31  

Gratuluję projektu, naprawdę świetne kolumienki :) Teraz tylko jakiś porządny wzmacniacz, może też DIY ?

P.S. Dla mnie trochę śmiesznie wyglądają przy tym biurku ;)

• #5 31 Sie 2007 20:42
    izbic
    Poziom 28  

Świetne wykonanie naprawde wielkie gratulacje:) Szkoda tylko, ze nie rzuciłeś sie na głębszą wode i nie zrobiles 3-way, ale i tak jest ok. Jak grają te Tesle w closed?Nie za mało basu? Może one bardziej nadają sie do BR? Jeszcze raz gratuluje udanej konstrukcji:)

• #6 31 Sie 2007 21:55
    damiani22
    Poziom 16  

siewcu napisał:
    Gratuluję projektu, naprawdę świetne kolumienki :) Teraz tylko jakiś porządny wzmacniacz, może też DIY ?

P.S. Dla mnie trochę śmiesznie wyglądają przy tym biurku ;)

wzmacniacz juz prawie gotowy, tylko kosci musze wymenic ibedzie grac :) a co do biorka to ta jest jak ma sie maly pokoik i dzieli sie go jeszcze z kims...

izbic napisał:
    Świetne wykonanie naprawde wielkie gratulacje:) Szkoda tylko, ze nie rzuciłeś sie na głębszą wode i nie zrobiles 3-way, ale i tak jest ok. Jak grają te Tesle w closed?Nie za mało basu? Może one bardziej nadają sie do BR? Jeszcze raz gratuluje udanej konstrukcji:)

pewnie i by zagraly lepiej w br tylko jak zaczynalem je robic to nie mialem za wiele pojecia o akustyce i jakos tak wyszlo...

• #7 31 Sie 2007 22:14
    M.G
    Poziom 11  

kolumienki naprawdę ładnie zrobione... dobrze, że zrobiłeś z naturalnym fornirem a nie ze sztucznym kiczem ;P

• #8 31 Sie 2007 22:36
    dybas
    Poziom 37  

Ale zapomniałeś podać kilka (podstawowych) danych. Jaka jest impe-
    dancja zestawu? Jaką zastosowałeś zwrotnicę?
    Oczywiście wykonanie cieszy oko, moje uznanie. Może jednak trzeba było
    przed wykonaniem kolumn podyskutować nad ustawieniem głośników
    względem siebie. Jeżeli wykonałeś obudowę zamkniętą, jak zachowuje się
    podczas głośnego grania? To znaczy, czy grają tylko głośniki, a nie obudo-
    wa? Nie ma akurat problemu z przerobieniem na bass-reflex, ale to już
    inna historia. Posiadam (chyba) identyczny zestaw, jest to zresztą bardzo
    popularna konstrukcja. Jeśli chodzi o budżetowe podłogówki, to chyba
    najlepsza konstrukcja w tej klasie.
    P.S. Można jeszcze popracować nad wpływem wytłumienia na brzmienie.

• #9 02 Wrz 2007 20:34
    Pixelmen
    Poziom 23  

Przyznam, że wyszło C to naprawdę ładnie :)
    Podoba mi się kolor i ogólnie wykończenie...Teraz tylko dobry napęd do nich i niezły zestawik :)

pozdr

• #10 02 Wrz 2007 20:44
    Alton88
    Poziom 21  

Naprawde popisałeś sie jeśli chodzi o obudowe 10/10

Ale jednak zamiast ARV mogłęs brać Visaton SC10n kilka złotych więcej a przekaz na dużo wyższym poziomie .

Ale z drugie strony mogłeś tego ,,jeszcze,, niewiedzieć .

Czym napędzasz kolumny ??

• #11 02 Wrz 2007 21:48
    cwirekns
    Poziom 13  

Slicznie wygladają, dluga praca się chgyba opłaciła bo ładny masz zestaw.... Gratulacje :)

• #12 06 Wrz 2007 17:24
    damiani22
    Poziom 16  

Alton88 napisał:

Ale z drugie strony mogłeś tego ,,jeszcze,, niewiedzieć .

Czym napędzasz kolumny ??

dokladnie...

kolumny sa napedzane teraz wieza (mimo ze jest starsza ode mnie i nie ma zbyt duzo mocy gra calkiem przyjemnie ;) ) gra nawet fajnie ale jako ze niema gdzie sie podpiac z sygnalem audio to podlacznona jest przez adapter na kasete, cos takiego:
    kupilem to gdzies, kiedys i sie akurat przydalo
    dzwiek nie jest krystalicznie czysty ale o wiele lepszy niz z zestawu creative 2.1, do poki nie skoncze wzmaka to jestem skazany na ta wieze :(
    aaa, no i mam karte grafiki zintegrowana wiec ten dzwiek tez troche traci...
    ale mp3 to mp3 i jestem prawie przekonany ze po podlaczeniu kolumienek pod wzamk przez jakas karte muzyczna za 40-50zl nie bedzie za duzej roznicy

• #13 06 Wrz 2007 17:41
    siewcu
    Poziom 31  

Damiani wiem co to jest dzielenie pokoju z kimś i brak miejsca, sam mam male glosniczki Creative SBS250 i chciałbym zrobić coś w tym wymiarze co będzie lepiej grać. A co do podłączania pod komputer to musiałbym sprawdzić jak bedzie grać ta sama muzyka z CDAudio/MP3 ~320/MP3 ~128 na Technicsie SA-EX510 i Dali 1001(niestety nie mam możliwości podłączenia tego do kompa). A co do jakości przy wzmaku i karcie za 50zł może być różnica w porównaniu do zintegrowanej, wiem bo na moim badziewiu zintegrowanym(ECS K7S5A mam ;/) gra gorzej niz na SB Live 5.1 :pp Jak porównam oba zestawy to dam znać co i jak :P
    Pozdro!

P.S. Fajny adapter :D zobacz czy masz AUX w wieży i połącz kabelkiem cinch-mini jack i powinna być różnica :D

EDIT:
    Zapomniałem napisać ze moje podkręcone na głos słuchawki podłączone do tych głośników grają IMO lepiej niż same głośniki :P Nie wiem dlaczego tak jest ale jednak... słuchawki to starusieńkie Pioneery SE-72 (może je ktoś jeszcze pamięta z czasów młodości xD)

• #14 06 Wrz 2007 17:49
    damiani22
    Poziom 16  

jest cos co sie nazywa PHONO, ma wejscia +, -, L, R i ERD(chyba masa, tylko nie wiem czy sygnalu czy zasilania ) prubowalem podpiac pod to ale cisza, chyba trzeba tez dac jakies zasilanie, orientuje sie ktos moze w tym? byl bym bardzo wdzieczny za pomoc

• #16 09 Wrz 2007 03:17
    rubin714
    Poziom 15  

gratuluję obudowy, niemniej przy większych mocach podawanych na kolumienki może niekorzystnie zaznaczyć się efekt Dopplera niskie-średnie tony. Teraz już musztarda po obiedzie, ale miże było warto dać średniotonówki, a zwrotnice wykonać samemu. Na świszczące wysokie tony polecam włączenie ceweczki ok. 100uH równolegle z głośnikiem wysokotonowym. Pomogło np. w Altonach na podbarwianie pasma 4...6 kHz, czego nie cierpię. Pozdrowionka

• #17 09 Wrz 2007 10:18
    SQUELTH.
    Poziom 20  

Witam,
    Bardzo ładne wykonanie.

Widzę stoją przy samym biurku, nie masz "tęczy" na monitorze??

Pozdrawiam.

• #18 12 Wrz 2007 18:54
    damiani22
    Poziom 16  

monitor jest na tyle odsunięty że jest tylko mały łuk na lewej krawędzi obrazu :) ale i tak paluje zakup czegoś większego na ścianę wiec sie za bardzo nie przejmuje, jeżeli komuś zależy na długim życiu monitora - nie polecam ;)

• #19 13 Wrz 2007 15:30
    djdinitro
    Poziom 25  

Czym tzn jaka firma i ich produktem sie sugerowałes wykonujac takie dosc ciekawie kolorystycznie kolumny? aha jak chcesz 3way tzn 2,5 podłacz jeden głosnik bez zwrotki a drugi bass przez zwrotke wysoki tak jak jest. tak robi wiele ceniacych sie firm. ładne wykonanie przetworniki tez wysoka klasa wiec GRATULACJE

• #20 13 Wrz 2007 21:31
    damiani22
    Poziom 16  

projekt powstal w glowie a sugerowalem sie swoimi pomyslami :D wzor zastrzezony ;]

• #21 22 Sty 2008 15:50
    damiani22
    Poziom 16  

kolumienki od jakiegoś czasu grają w innym pokoju :) w końcu mam swój
    stereofonia miodzio, w ogóle pamiętam że byłem mile zaskoczony jak je pierwszy raz włączyłem w nowym pokoiku, zagrały zupełnie inaczej, nie krztuszą się jak trochę podkręce moc, cały czas czysty i miły dla ucha dźwięk i mimo że mam już je trochę to i tak mi sie nie znudziły :D całość tez się zupełnie inaczej komponuje kolorystycznie, nie "kłują" w oczy i nie wyróżniają sie za bardzo no i pasują do reszty ;)
    bez lampy

z lampą
    nie mam aparatu z obiektywem szerokokątnym ale udało mi się calość złapać :D
    tak "od serca" :P

niestety ale w świetle dziennym wyglądają inaczej :( tzn. bardziej neutralnie

• #22 22 Sty 2008 16:15
    Jerry35
    Poziom 14  

Ładne kolumienki gratuluje na prawdę dobra konstrukcja.

Pomyśl nad BR
    pozdrawiam

• #23 22 Sty 2008 16:33
    damiani22
    Poziom 16  

według mnie te głośniki nie nadają się do br...
    zresztą na ukończeniu mam sub'a na gdn 20/80/2, także basu na pewno nie będzie brakować :)
    Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;) Pół roku katorgi czyli podłogówki by damiani ;)

• #24 22 Sty 2008 16:54
    Jerry35
    Poziom 14  

No chyba że tak to przepraszam napewno ci basu niebraknie:) heheheh

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME