Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

12" i 15" kolegi które jest już moje

ronetto 02 Wrz 2007 21:08 3522 6
  • Wiec tak . Po ponad tygodniowym wzmaganiu sie z wyborem co i jak zrobic z tych xpreesów doszedlem do wniosku ze jednak pomysl ze zrobieniem jednej skrzynki podzielonej na dwie czesci bedzie niezlym choc ryzykownym pomyslem i wyglada to mniejwiecej tak jak na rysunku

sporo liczenia,mierzenia i roznych opcji ... tym bardziej ciezko bylo gdyz to mialo byc dla kolegi i zreszta on mnie tak zalatwi przynoszac dwa rozne xpreesy jeden 12" i drugi 15"dobrze ze auto ma duze i tego typu ograniczen nie bylo .

Cała skrzynia ma 150 litrów w niej jest druga która ma 30l a doliczając grubosc desek 40l , odejmujac 40l o 150l daje nam 110l
    110l jest skrzynią z br
    30l to closed
    skrzynie te sa tak zrobione ze mają wspólną ścianke czołową zrobioną z mdf 30mm aby obydwa glosniki od sie bie jak najbardziej odseparowac. W obydwóch skrzyniach sa takze wzmocnienia a closed jest calkowicie wypelniona materialem tlumiacym .
    Robiąc obliczenia staralem sie aby GAIN byl jak najbardziej rowno a ze moje doswiadczenie z glosnikami nie jest az tak duze choc nie jedna skrzynke robilem to wykres wyglada tak i byc moze moglby byc lepszy ale nawet jak jest nie ciekawy to efekt koncowy muzyczny az mnie wygiąl... wygiał do tego stopnia ze caly zestaw zmienil wlasciciela bardzo szybko i juz ja jestem jego posiadaczem.... hihi teraz mimo ze moglo byc mniejsze to wesolo pomrukuje w mom aucie...

wykres wyglada prosze nie komentowac jak jest do d...

koszty jakie koles poniósł przy zakupie tych glosników sa mi obce ale ja je nabylem za 380zl dwie sztuki koszty skrzynki tez byly znikome gdy deseczki są za friiii a tylko obicie i wytlumienie kasztowalo 30zyla plus dwie rurki 16zl i podwójny przyłacze 15zl jakies kleje zszywki wkrety to tez posiadam wiec nie licze

efekt koncowy to...

strojenie na 24 hz .... czemu? wykres wtedy mi sie wydal bardziej do przyjecia ....

musze teraz nabyc dwa wzmacholki tak do 450 za szt moge wydac (tansze propozycje mile widziane ) aby kazdy z glosnikow osobno poziom i odciecie ustawic,moze jakies konkretne propozycje 150 rms wystarczy...

komentarze mile widziane ale takiego nie mialem jeszcze u siebie w aucie bo bardzo specyficznie gra tak jakby z dwuch stron tylu wzaleznosci co leci .... pozdro

Fajne!
  • #2 02 Wrz 2007 21:35
    tgaudio
    Poziom 13  

Witam, o jestem pierwszy-jak miło.
    No wiec tak-konstrukcja jak najbardziej bez sensu, moze tyle tylko ze ma to taki sens ze juz autor powinien wiedziec zeby tak nie robic a jesli jest przekonany ze Mu wyszło i to genialny pomysł no to znaczy ze ma kłopoty ze słyszeniem i nie zna sie na akustyce.
    1) głośnik w komorze bassreflex siła rzeczy ma gorszą charakterystykę fazową i znacznie większe opóźnienie (związek z nieliniowością fazy) co zaowocuje tym że niski ale pusty bass z bassreflex bedzie mulił a wysoki bass z zamkniętej bedzie w pewnych partiach wyprzedzał...lipa
    2) konieczność stosowania oddzielnych wzmacniaczy ze stromymi zboczami zwrotnic które jeszcze bardziej popsują fazę...kolejny bezsens
    3) patrząc na wykres z win Kolega zapomniał ze dwa źródła jeśli są jednakowe zsumują sie i będzie wzrost o 3dB, (ale dochodzi też kwestia miejsca odcięcia głosnika)-jeśli żródła są takie same...wyrównanie charakterystyki wypadkowej jest tu awykonalne chyba ze Kolega posiada sprzet AudioPrecision albo zestaw CLIO..watpię
    4) obudowa ma trochę dziwne proporcje, wymagane dobre wytłumienie....ciekawe czy Kolega wie ze wypchanie obudowy zamkniętej watoliną powiększa objetość o 40% i obliczenia biorą w łeb...
    wiecej zastrzeżen nie chce mi sie wymieniać ;)
    5) brak osłon na głośniki...chyba że bagażnik demo caru ;)
    Najpierw radziłbym przeczytać jakąś ksiązkę o akustyce i potem działać..ale przynajmniej mozna obejrzeć nowatorską niepoprawną pod wszystkimi względami konstrukcję ;)
    Pozdrawiam :)

• #3 02 Wrz 2007 21:45
    cwirekns
    Poziom 13  

Dosc nietypowa konstrukcja, nie wiem czy dobra niestety.... 380 zł to cena dosc przyzwoita choc nie jakas specjalna okazja jak za chyba uzywane glośniki ;> Ja osobiscie za taka cenę do samochodu wolałbym juz kupić np Yakuze 15' i do tego jeden (zamiast dwoch wzmacniaczy bo to lekki bezsens) mocny (pod Yakuze bo ona ma spory apetyt na moc) wznacniacz - efekt byłby myślę znacznie mocniejszy.
    Ciekaw jestem jak taka tuba zagrała by w normalnym pomieszczeniu np w kinie domowym, te magnaty są dosc tanie a ponoć jak za swoja cenę niezłe bo mają wysoki SPL, jesli masz czas i mozliwosc przeprowadź test w zwyklym pomieszczeniu i napisz jakie uzyskałes zejscie i ogolnie jak to chodzi...

Pozdrawiam..

• #4 02 Wrz 2007 22:00
    ronetto
    Poziom 10  

no wiec opinie jak opinie spodziewalem sie takiej wrez nawet liczylem na taka... lecz do rzeczy ... mimo obliczen itp wydaje mi sie ze to jest calkowity przypadek (pozytywny efekt koncowy)a teraz mnie w tym przeswiadzeniu przekonales . nie jedna zabudowe slyszalem i do tej pory mialem juz nie bede wymienial co bo gdybym wspomnial co to zabili mnie smiechem ze cos takiego zminilem na takie gowno.... jednak brzmienie wyjatkowo inne... co do mojej wiedzy na ten temat jest faktycznie nie duza a czytanie forum daje naprawde szczatkowe informacje w przypadku nie typowych pytan poza tym ze spradaj to gowno itp.
    ksztalt .... kwestia bagaznika .... jeszcze istnieje
    a co do wzmacniaczy to rozwin jak mozesz czemu nie bo na chlopski rozum ( na temat wzmacniaczy prucz odnosnikow do allegro nie wiele m,mozna sie dowiedziec) mozna wnioskowac ze nie jest najglupszy pomysl z tymi cieciami ... powiedz cos wiecej ....

praktycznie tydzien czasu rylem rozne fora i nikt mi na dobra sprawe nie pomógl ...

oslonki na pietnastke nie znalazlem nic ciekawego dlatego niema

( pojecie odsuchu jest tak rozne ile ludzi jest na tym swiecie )
    dzieki ale szkoda ze dopiero tylko wprzypadku komentarzu jest soro chetnych mimo to dzieki pozdro

Dodano po 2 [minuty]:

glosniki byly nowka a do domu to niestety nie wniose tego klamota bo mdf 30mm dal dosc sporo wagi

• #5 02 Wrz 2007 22:05
    crazy_88
    Poziom 42  

24 hz to stosunkowo przegięcie do autka troche zrobiłeś błąd dając dwa głośniki różnych rozmiarów będzie im ciężko się zgrać ale jak tobie to odpowiada to okey.

• #6 02 Wrz 2007 22:09
    ronetto
    Poziom 10  

to ze dwa rozne to przypadek i pewnie nie masz racje ale skad je mam jest w innym temacie . mysle ze wielu by odpowiadalo

• #7 07 Wrz 2007 20:15
    KamilMC1
    Poziom 18  

24Hz?? Do samochodu daje sie ok 35-40Hz niekiedy nawet troche wyżej... 24 to przesada

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME