Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Jareen'a drugie wcielenie

Jareen 03 Wrz 2007 22:05 2834 8
  • Witam serdecznie, rok temu w tym dziale elektrody zaprezentowałem swoją konstrukcję subwoofera opartego na głośniku ARN 312-00/4. Link do mojego postu jest tutaj:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ht=rodia&sid=0da603bf7959485d7b1aeb322f80d8bd

Nie była do końca dopracowana i przez dłuższy czas nie było koncepcji jak to zmienić. Jednak pomysł na zmianę przyszedł wraz z zakupem kolumn Tonsil Focus 240 SE, wtedy to zaistniała estetyczna potrzeba dopasowania tegoż potworka do wymogów nowych podłogówek. Wraz z nią przyszła również potrzeba "praktycznego" dopasowania do nich, a więc zapraszam do dalszej lektury :P

ZAŁOŻENIA - Wykorzystanie mojej zeszłorocznej "wypociny", poprawa estetyki i adaptacja do nowych warunków sprzętowych (wymiana podłogówek i amplitunera)

Obudowa wykonana jest z 18mm płyty wiórowej, łatwo dostępnej ale niezbyt wdzięcznej w obróbce, w środku występuje zespół wzmocnień mających na celu maksymalną stabilizację konstrukcji, wszystko sklejone na Pattex i skręcone w sumie ponad setką wkrętów do karton gipsu. Została również wydzielona zamknięta komora na wzmacniacz. Otwór bass- reflex znajdował się z tyłu przy podłodze i miał średnicę 9 cm

Wykończenie pierwszej wersji suba było niezbyt szczęśliwe, wykorzystałem drewnopodobną okleinę, którą posiadałem a front pomalowany był na czarno farbą w spray'u...

Obudowa ma objętość netto 60l i strojona była na około 35Hz

Zasilany był wzmacniaczem na pojedynczej końcówce mocy TDA 7294, z części otrzymanych wraz z głośnikiem (od chłopaka siostry). Komora wzmacniacza była zamknięta, więc pozwoliłem sobie zamontować wentylator (który dziwnie jednogłośnie wszystkim przeszkadzał, nazywany był "turbo BR" itp :P ), gdyż planowany był mostek na TDA w przyszłości. 60 W jednak było to stanowczo za mało, chociaż już przy tej mocy radził sobie całkiem nieźle. Sygnał pochodził z amplitunera JVC RX-5042 co jak się później okaże miało negatywny wpływ na organoleptyczną ocenę brzmienia :P
    Przybył mi rok, trochę więcej oleju w głowie, "odpłaszczyło" mi się ucho (nie słucham już twardego techno :D ), zgromadziłem fundusze i doświadczenia. W miejsce kolumn Tonsil Lotus przybyły używane Focusy 240 SE oraz amplituner Onkyo TX-DS 838 Integra. Wtedy też zaistniała potrzeba dopasowania do kolumn, siłą rzeczy subwoofer musiał być srebrny. Do tego postanowiłem tak jak w focusach zrobić duży zaokrąglany BR z przodu co było bardzo dobrym rozwiązaniem. Przed modyfikacjami subwoofer przez jakiś czas pracował w pierwotnej wersji i jak się okazało grał o wiele lepiej, gdyż nowy amplituner podawał znacznie lepszy jakościowo sygnał na wyjście sub out. Jednak jego moc podawana na resztę kolumn od pewnego punktu na skali głośności skutecznie zagłuszała cierpiącego już z braku mocy subka.
    W końcu nadszedł dzień, kiedy sub trafił na warsztat i tu zaczyna się właściwa część artykułu :P

Wtedy to bestialsko zerwałem okleinę, odłupałem jeden stylistyczny element w postaci deski przy podłodze (która z perspektywy czasu była kiepskim pomysłem), przeniosłem BR na przód obudowy, tylny został zaślepiony, skręcony i zaszpachlowany. Nowy jest większy i zaokrąglany. Cała obudowa otrzymała nową twarz w postaci srebrnego matowego lakieru. Głośnik oczywiście się nie zmienił, obudowa otrzymała nowe strojenie na poziomie 44Hz co daje lekkie podbicie na wykresie. Lubię tego typu bas, wzorowałem się pod tym względem na wykresie charakterystyki kolumn Tonsil Lotus, których bas mi bardzo odpowiadał. Doszło parę gatunków materiału wytłumiającego w postaci gąbki, gąbki falistej, materiału tłumiącego z altusa i altona oraz klasycznej białej watoliny. Wszystko to ładnie rozlokowane i nie "lata" po subie. Co najważniejsze - rolę napędową przejął 120W RMS, kupny wzmacniacz marki Mivoc z wymienionymi kondensatorami zasilającymi na większe.

EFEKTY:

Byłem zaskoczony, oczywiście pozytywnie, jak wreszcie ARN się przebudził, Bas jest bardzo przyjemny, jest go dużo, dlatego można operować małymi wzmocnieniami. Nadąża za resztą zestawu brzmieniowo i mocowo, jest wyraźnie słyszalny, jak trzeba potrafi nieźle wymasować plecy. Głębia jest niesamowita. O ile pierwsza wersja czasami mnie rozczarowywała, o tyle obecna zostaje już na stałe bez planów wymiany :)

Efekty wizualne oceńcie sami:
    Kosztorys:
    Głośnik - nic (dostałem w prezencie) ale gdyby liczyć to ok. 150zł
    wzmacniacz - 250zł
    materiał na obudowę, wkręty, farby, br - ok 200zł
    Wysiłki - bezcenne :)

Pozdrawiam :)

Fajne!
  • #2 03 Wrz 2007 22:43
    pan_membran
    Poziom 12  

fajnie, tylko strasznie widac krawędzie ...

• #3 03 Wrz 2007 22:54
    Jareen
    Poziom 21  

mówisz o tylnej ściance? widać niestety, nie usprawiedliwiam tej niedoróbki chociaż w kolumnach technicsa też widać :)

• #4 03 Wrz 2007 23:17
    pan_membran
    Poziom 12  

tak , o to mi chodzi :)

• #5 03 Wrz 2007 23:39
    cwirekns
    Poziom 13  

Pierwsze wizualne wcielenie mi osobiście duzo bardziej się podoba, nie lubie takich "nie drewnianie" wygladających kolumn :P a tak pozatym to fajny subek :)

• #6 03 Wrz 2007 23:59
    Jareen
    Poziom 21  

kwestia gustu, musiałem go dopasować do kolumn, dla niewiedzących jak one wyglądają - zdjęcie poniżej

• #7 04 Wrz 2007 00:26
    cwirekns
    Poziom 13  

No jasne ze to tylko kwestia gustu, ja w ogole twierdze ze przeciez najwazniejsze jak cos gra a nie wygląda, a swoja drogą soobek fajnie się komponuje z tymi Tonsilkami, a że tez napewno nieźle gra wiec ogolnie fajna konstrukcja :)

• #8 04 Wrz 2007 06:58
    Belin
    Poziom 17  

Nie no genialna konstrukcja ,strasznie mi się podoba kształt obudowy ,sam chce zrobić suba na tym ARN'ie do moich podłogówek ,jako napęd użyje chyba mostka TDA7294 i bude chyba jednak wole zamkniętą niż b-r ale to kwestia gustu...:):) a tak wogóle to świetnie się prezentuje ,bardzo dobrze dopasowany do kolumienek...:D:D

• #9 04 Wrz 2007 08:23
    Jareen
    Poziom 21  

jeżeli masz zamiar zasilać go TDA to tylko mostek, pojedynczy to nie jest zbyt dobry pomysł :) a nie lepiej zrobić coś na dyskretnych ok 140W ? Jeżeli chodzi o zamkniętą paczkę - faktycznie tego typu subwoofery potrafią zagrać niesamowicie (np jest taki jeden mały tannoy którego miałem okazję słyszeć, głośnik 25cm, obudowa zamknięta... ma 115W poboru z sieci i parę lat a skutecznie zagłusza JBL Northridge E80 pod względem natężenia niskiego basu. Nie wiem jednak, jak sprawdzi się ten ARN w zamkniętej, nie sprawdzałem, od początku u mnie chodził w BR

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME