Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny na STX GDN-32-300-4-sc by sik_88

sik_88 08 Wrz 2007 14:58 9794 17
  • Witam serdecznie!

Chciałem zaprezentować moje pierwsze dzieło:

A więc po kolei:

Oczekiwania:
    Potężny, nisko schodzący bass do muzyki w sumie każdej z naciskiem na house, dance i RnB, a także do filmów:D Głównie chodziło mi o wsparcie moich Altusów 140, ponieważ generowane przez nie niskie tony wydawały mi się nieco za słabe:D

Obudowa:
    Oczywiście bass reflex, zrobiona z płyty wiórowej o grubości 22mm (dokładnie przycięta na wymiar w Praktikerze), skręcona dużą ilością wkrętów i sklejona klejem Patex. Uszczelniona od środka silikonem. Stoi na kolcach kupionych w STX-ie Delikatnie wygłuszona pianką również z STX-a, dokładnie wyszpachlowana i wyszlifowana, po czym oklejona samoprzylepną okleiną z Leroy Marlin. Otwory wycinałem z użyciem wyrzynarki :D
    No zeszło by jeszcze wymiary zamieścić: (szer/wys/gł) [cm]
    Wewnętrzne – 33,6/53/36,6
    Zewnętrzne – 38/57,4/41

Przetwornik:
    Jak wyżej STX GDN-32-300-4-SC - jest to może troche budżetowy głośnik, ale na forum znalazłem dużo pozytywnych opinii i ostatecznie zdecydowałem się właśnie na to cudo, z czego jestem zadowolony, ale o tym później :P Pozatym uważam że całkiem nieźle wygląda, ale to oczywiście kwestia gustu :D

Wzmacniacz:
    Po długich przemyśleniach, zamieszczeniu nawet na tym forum ogłoszenia, w którym zlecałem zbudowanie wzmacniacza i braku odzewu zdecydowałem się na produkt firmy Matronix. Wybrałem 200-tu watowy model WST200TP. Miałem szczęście bo jak się okazało kolega miał akurat taki do sprzedania, był używany tylko miesiąc więc dostałem go po promocyjnej cenie no i nie musiałem płacić za przesyłke, bo to prawie mój sąsiad :P:P Wybrałem go również dlatego że nie trzeba z nim już praktycznie nic robić, przykręcam i to wszystko, bardzo estetycznie jest też wykonany tylni panel. Ale największym powodem wyboru wzmacniacza gotowego do użycia była moja praktycznie zerowa wiedza elektroniczna...

Zródło sygnału:
    Jest to komputer, a konkretnie karta muzyczna – jakiś tam SoundBlaster z wyjściem na subwoofer, można oczywiście podłączyć również do wyjścia stereo, bo wzmacniacz ma wbudowany filtr dolnoprzepustowy.

Teraz coś z WinISD:
    Byłem zielony z tego jak to wszystko obliczać i może dalej jestem, ale przeczytałem bardzo dużo na temat tego programu i coś mi tam powychodziło: Generalnie obudowa 65,2 litry, strojona na ok. 45,6Hz, i wtedy tunel bassreflex ma długość 10cm i taką samą średnicę.
    Tutaj zamieszczam wykresy:

Taki subwoofer nie należy niestety do tanich zabaw (przynajmiej dla mojego budżetu) Zamieszczam więc pełny kosztorys wraz z linkami do niektórych przedmiotów:

1. Głośnik 126zł
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=358&vItemDB=itemdb

2. Kolce 4szt x 2,80zł = 11,2zł
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=171&vItemDB=itemdb

3. Pianka wygłuszająca 2szt x 8zł = 16zł
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=461&vItemDB=itemdb

4. Wysyłka za 3 w/w przedmioty – 20zł
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=5&vMenuItem=1

5. Wzmacniacz po okazyjnej cenie: 240zł od kolegi
    http://www.matronix.pl/?cmd=WST200TP

6. Płyty wiórowe ok. 1,1m^2 x 23,9zł = 26,29zł

7. Klej Patex 10,99zł

8. Wkręty na wage 10,21zł – dużo mi ich zostało

9. Tunel bassreflex – 6,90zł

10. Okleina 3,10 m bierzących x 7,49zł = 23,22zł

11. Kabel zasilający w Media Mark 1,8m - 12,90zł

12. Kabel głóśnikowy w elektronicznym 1m 2x2,5mm^2 – 3,50zł

13. Kabel jack->2xchinch 5m w MM – 10,99zł

14. Szpachla w Praktikerze - 4zł

15. Silikon – został po remoncie:D

RAZEM ----------------------------------------------522,2 zł

Wrażenia odsluchowe:
    Początkowo było mi żal troche tyle kasy ładować w jeszcze jedną szafe w moim małym w sumie pokoiku, ale kiedy odpaliłem go po raz pierwszy uznałem że właśnie o to mi chodziło. Bass jest miękki, niski, dynamiczny i że tak powiem w h** tompie w całym domu. Przedemną jeszcze próby w większym pokoju (salon 120 m^3) no i w plenerze:D

Proszę o skrupulatną ocenę moich starań:D
    P.S. Mam nadzieje że nie będę musiał się całkowicie załamać....:D

To była zimna teoria a teraz zapraszam do obejżenia fotek z powstawania tego potwora oraz oczywiście końcowy efekt:

Dziękuje i pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Fajne!
  • #2 08 Wrz 2007 15:59
    izbic
    Poziom 28  

Ogólnie fajna konstrukcja tylko troszke za duża buda jak na moje oko wystarczyłoby jakies 50l, troche za wysokie strojenie spokojnie mogłbyś zjechać z 10Hz w dół. No i ten wzmacniacz...jest ok tylko radiator to koniecznie na zewnątrz wyprowadź bo strasznie sie bedzie grzało. Ogólnie wykonanie mi sie podoba czysto i schludnie. Gratuluje:)

• #3 08 Wrz 2007 17:00
    sik_88
    Poziom 10  

Co do strojenia - nigdzie nie mogłem znaleść dłuższych tuneli bassreflex o średnicy 10cm... Może masz jakieś namiary? Bo nie chce przedłużać jakąs rurką pcv ponieważ cały sub jest czarny i inny odcień rury bardzo by popsuł efekt vizualny. Jest to taka moja "czarna skrzynka":D
    A co do radiatora na zewnątrz to też raczej odpada bo ciężko by było to wszystko potem uszczelnić. Pozatym kolega ma też subwoofer na tym wzmacniaczu już ponad 1/2 roku i grać sie grzeje, ale nic sie nie spaliło, także jest ok:D

PS Jakbyś mógł to prosiłbym o namiary na takie długie tunele bassreflex:D

• #4 08 Wrz 2007 17:12
    izbic
    Poziom 28  

Ja sam mam suba na STX 27-150SS i dokleiłem PCV od środka pomalowaną na czarno sprayem. Koszt jakieś 6zł za farbe i nie widać tylko trzeba troszke to od środka wyprofilować. Mozesz zobaczyć czy mają takie rurki w sklepie na www.audiomania.info:)

• #5 08 Wrz 2007 17:20
    sik_88
    Poziom 10  

Może bym pomyslał jednak nad doklejeniem tej rurki pcv, bo mysle że mam taką na stanie gdzies w warsztacie:D Możesz napisać jak dokładnie to przykleiłeś?? Bo wiadomo że musi sie pewnie i sztywno trzymać, a pomysł ze spray'em całkiem konkretny:D

• #6 08 Wrz 2007 17:22
    firemanWLKP
    Poziom 20  

najczęściej trzeba przedłużać przez rurkę PCV, ona będzie w środku to nie będzie widoczna, wiec będziesz miał nadal "czarną skrzynkę"

• #7 08 Wrz 2007 17:45
    Pogromca
    Poziom 15  

O bardzo ladne dzieło powstało . Minusy radiator od koncówek mocy musowo musi byc na zewnatrz bo sie zagotuje . Jeszcze jedno przedlużać bas reflex ok ale w jakim celu rura pcv niezabardzo estetyczna po za tym zero profilu wlotu . nie lepiej dokupic jeszcze jeden wylot bas reflex i skleic je ?? . Masz idealnie wyprofilowany wlot jaki wylot zero przydzwieku

• #8 08 Wrz 2007 17:56
    sik_88
    Poziom 10  

Cytat:
    radiator od koncówek mocy musowo musi byc na zewnatrz bo sie zagotuje

Myśle że sie nie zagotuje - jak pisałem już wcześnie kolega ma taki wzmacniacz od ponad pół roku i wszystko ok
    Cytat:
    nie lepiej dokupic jeszcze jeden wylot bas reflex

I tu chyba tkwi rozwiązanie problemu mojego bass reflexu, będzie to estetycznie wyglądać nie wspominając już o tym że uzyskam strojenie 36Hz:D I dostrzegam tu jeszcze jeden plus - końcówki rur będą na pewno do siebie idealnie pasować:D

Dzięki za komentarze i prosze o następne:P

• #9 08 Wrz 2007 22:58
    izbic
    Poziom 28  

Z tym sklejeniem BRów to faktycznie dobry pomysł ja walcze ze światami jeszcze troche ale chyba jednak dokupie i skleje:)A co do tego radiatora to faktycznie musisz go wyciągnąć na zewnątrz...nawet jesli ci sie nie zagotuje końcówka to i tak dramatycznie skraca jej zywot.

• #10 09 Wrz 2007 08:40
    gucio.
    Poziom 22  

ja mam takie same BR jak ty w kolumnach i przedłużyłem je rurką która kosztuje ok 4-5zł ma długość 1m skruciłem ją i nałożyłem na BR ona ma taką nasade mocująca z gumą tzn (do łączenia rurki z rurką )

Dodano po 1 [minuty]:

coś takiego

http://www.bakama.pl/rurki.jpg ( te wysokie słupki )

• #11 10 Wrz 2007 11:50
    sik_88
    Poziom 10  

No i jakoś tam ucichło o moim subwooferze... Piszcie dalej co o nim myślicie, co by jeszcze zmienić, poprawić itd.:D Dzięki i pozdro:D Bo nie sądze żeby moja pierwsza konstrukcja była aż tak udana:P

• #12 10 Wrz 2007 12:28
    cwirekns
    Poziom 13  

Fajnie wygląda i zapewne fajnie gra, tylko to strojenie zupełnie nie trafione, zjedź z nim przynajmniej te 10hz w dol.....

• #13 10 Wrz 2007 13:06
    sik_88
    Poziom 10  

Cytat:
    tylko to strojenie zupełnie nie trafione, zjedź z nim przynajmniej te 10hz w dol.....

Już sie do tego przymiarzam:D, bedzie jakieś 35-36Hz

• #14 10 Wrz 2007 14:24
    Tomek_18
    Poziom 18  

Bardzo ładna konstrukcja, sam mysle nad taką tylko z głośnikiem Tonsil ale naprawde konstrukcja bardzo spoczi :)

5/6 za całość + 1 za checi ... Pozdro xD

• #15 13 Wrz 2007 13:28
    sik_88
    Poziom 10  

Witam ponownie!

Właśnie wykonałem odłuch w wielkim pomieszczeniu. Jest to salon o powierzchni 40m² i musze przyznać że jestem bardzo zadowolony. Subwoofer potrafi spokojnie wytworzyć wielkie ciśnienie akustyczne i nawet w tak wielkim pomieszczeniu bass jest głoooośny i jakby to określić "przytłaczający". Niestety w salonie tym jest dużo mebli, które bardzo przeszkadzają w odsłuchu:/ ma sie wrażenie że filiżanki, talerzyki itd. zaraz pospadają z półeki w sumie nie wiem czy to jest tylko wrażenie bo jakby tak posłuchać dłużej to kto wie:P

Teraz przymierzam sie do próby w plenerze tj.na moim podwórku - oczywiście zamieszcze tutaj moje wrażenia odsłuchowe.

Po tych wszystkich próbach zamierzam zestroić sub na 35-36Hz i porównać w każdym środowisku odsłuchowym efekt tego zabiegu. Osobiście uważam że przedłużenie głupiej rurki nieczego nie wniesie do odbieranego dźwięku, moim zdaniem jest to zabieg audiofilski i raczej nie będzie to grać lepiej ani gorzej. A co wy o tym myślicie??

Pozdro

• #16 15 Wrz 2007 13:02
    Milenium Bass
    Poziom 16  

Może i dużej różnicy nie usłyszysz (w sumie powinno być słychać) ale przy nizszych rejestrach głośnik nie będzie tak szybko osiągał X-max.

Ogólnie ładne, jak na I konstrukcję "nice" ;)

PS. Mam ten sam głośnik w subie tyle ze 50l i zestr. na 40.

PS2. pamiętaj że wzmak - jakis litr z litrażu odubowy ;)

Pozdrawiam.

• #17 15 Wrz 2007 13:46
    Lord_Wejder
    Poziom 14  

Nie musi pakować wzmaka na zewnątrz przecież... wystarczy, że obróci radiator w stronę BR i powietrze wylatujące z niego znacznie polepszy odprowadzanie ciepła z radiatora... takie jest moje zdanie i zawsze mogę się mylić...

• #18 16 Paź 2008 21:11
    sik_88
    Poziom 10  

Jakby co możesz pytać o jakieś szczegóły, postaram sie odpowiedzieć na pytania:P choć raczej wszystko jest napisane w temacie:D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME