X

Telewizja N - brak jakości sygnału

dj_jasin 08 Sep 2007 20:43
  • #1 08 Sep 2007 20:43
    dj_jasin
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Problem polega na tym, że mam siłe sygnału 86% a jakość 0%. Antena była kręcona we wszystkich kierunkach i dalej nic. W czym może tkić problem bo już mi ręce opadają. Czy należy najpierw aktywować czy od razu powinna być siła sygnału?
  • #2 08 Sep 2007 21:16
    Robstar
    Level 16  
    Helpful post? (-1)
    Nie aktywują ci dopuki nie będziesz miał prawidlowo ustawionej anteny.
    Problem może być w tym że nie jesteś na Hot Birdzie tylko np. Astrze - niewielkie przesunięcie i lipa. Zobacz jak w okolicy mają inni anteny ustawione może to coś pomoże.
    Jakość to nic innego jak parametr BER i dopuki jego nie ustawisz to będziesz miał problem.

Jeśli masz sygnał to spróbuj wyszukać kanały wszystkie niekodowane może coś znajdzie, a wtedy będziesz wiedział gdzie jesteś i porównaj z www.lyngsat.com..
  • #3 08 Sep 2007 21:33
    waldekg
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Witam.Antenę należy ustawić miernikiem sygnału,aby mięć pewność dobrego ustawienia anteny sprawdź podłączając inny dekoder może być polsat lub cyfra.
  • #4 08 Sep 2007 21:41
    dj_jasin
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (+1)
    A może być tuner analogowy ze zwykłej satelity?
  • #5 08 Sep 2007 21:49
    waldekg
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Może być tuner analogowy.
  • #6 08 Sep 2007 22:01
    tomekgryfice
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    Może być analogowy tuner, jeśli nie masz dostępu do jakiegokolwiek przyrządu. Ustaw na nim częstotliwość TVN, nadawanego analogowo i wtedy znajdź HOTB. Będzie tak łatwiej, sygnał cyfrowy ciężej ustawić, w analogowym będziesz widział choć zarysy obrazu jak trafisz na satelitę a wtedy podłącz N i zrób to dokładniej, tylko bardzo powoli. Kierunek sateliy to prawie południe i pamiętaj o konwerterze-niektóre należy lekko obrócić do uzyskania poprawnego sygnału i czasza dla N powinna być większa niż standardowa. Jak uzyskasz jakość conajmniej 40 to możesz trochę skłamać żemasz 60 i napewno ruszy. Pozdrawiam i powodzenia.
  • #7 08 Sep 2007 22:03
    dj_jasin
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (-1)
    A jeśli złapie sygnał na zwykłym tunerze to jaką mam pewność, że na N-ce będzie sygnał?
  • #8 08 Sep 2007 23:11
    tomekgryfice
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Może być analogowy tuner, jeśli nie masz dostępu do jakiegokolwiek przyrządu. Ustaw na nim częstotliwość TVN, nadawanego analogowo i wtedy znajdź HOTB. Będzie tak łatwiej, sygnał cyfrowy ciężej ustawić, w analogowym będziesz widział choć zarysy obrazu jak trafisz na satelitę a wtedy podłącz N i zrób to dokładniej, tylko bardzo powoli. Kierunek sateliy to prawie południe i pamiętaj o konwerterze-niektóre należy lekko obrócić do uzyskania poprawnego sygnału i czasza dla N powinna być większa niż standardowa. Jak uzyskasz jakość conajmniej 40 to możesz trochę skłamać żemasz 60 i napewno ruszy. Pozdrawiam i powodzenia.

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Jeśli znajdziesz na analogu TVN w miarę czysto tzn. bez dropienia to napewno będziesz miał sygnał. Myślę że konwerter masz odpowiedni?!
  • #9 09 Sep 2007 11:01
    oreik
    Level 10  
    Helpful post? (-1)
    Witam
    Ustawiając kiedyś N-ke znajomym miałem podobny problem.Oczywiście pomocny okazał się Tvn na analogowym Amstradzie.Ale nie do końca.Ponieważ po zamianie dobrze odbierającego tvn amstrada na Tuner N-ki.Miałem to samo .Czyli sygnał 80% z zerową jakością .biuro Obsługi klienta oczywiście pomocne nie było (istniało od 3 tygodni).
    Doszedłem do tego że znajomi przestawili opcje ,a dokładnie sposób nadawania na DVB ,a powinno być z "2" jakość pokazała sie od ręki:D
    Co do brzmienia tych nazw nie jestem pewien bo to było rok temu i więcej z "N-ka" nie miałem do czynienia

Pozdrawiam
  • #10 09 Sep 2007 11:11
    dj_jasin
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (0)
    Co do opcji to może ktoś mi wytłumaczyć jak to ma być ustawione na tunerze?
  • #11 10 Sep 2007 13:37
    meloch
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Powinno być w instrukcji obsługi, w jaki sposób skonfigurować tuner. Postepuj zgodnie z podanymi punktami.
  • #12 10 Sep 2007 16:23
    Mishot
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    z tego co słyszałem to anteny "N" są za małe...najlepiej jest mieć własną antenę...(od 60 wzwyż...najlepiej 90)
  • #13 10 Sep 2007 20:05
    automatyk
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Na N-ce przy konwerterze 0.5dB Sharp miałem jakość ponad 50% i często włączało mi się <brak sygnału> Po wymianie konwentera na Golden Interstar 0.2dB jakość wzrosła do około 90%. Cena GI to 19 zł, a więc warto wymienić. Może być też Maximum 0.2dB w tej samej cenie. Obserwując poziom jakości trzeba skręcić konwerter w prawo, aby uzyskać największy %. Mieszkam na wschodzie i tu min. antena to 80cm, ale lepsza 90cm (np. polska Corab).
  • #14 14 Sep 2007 13:45
    ludek
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    Też mam problem z jakością 0%. Wstrzeliłem się w HotBirda za pomocą analogowego Grundiga ale na razie niezbyt precyzyjne - TVN trochę przyśnieżony (dzisiaj jeszcze pokręcę). Siła sygnału na poziomie 80%. W BOK usłyszałem że przyczyną jest konwerter - ok. 10 letni ALPS fullband. Czy rzeczywiście? Pani z BOK nie wydawała sie być zbyt obeznana z tematem. Na identycznym konwerterze cyfrowy polsat śmiga bez problemu. Zanim kupie nowy konwerter wolałbym się upewnić czy to jednak nie kwestia ustawienia anteny. Może wtedy zawołam fachowca ze sprzętem, niech ustawia.
  • #15 14 Sep 2007 14:02
    Hucul
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    ludek wrote:
    TVN trochę przyśnieżony

Na Nce "śnieży" Ci TVN :?: :?:

:arrow: dj_jasin poczytaj najpierw: http://n.pl/fileadmin/pdf/Instalacjanboxnboxrecorder.pdf
    i http://n.pl/fileadmin/pdf/n_instrukcja_samoinstalacji_anteny_v010707.pdf
  • #16 14 Sep 2007 14:17
    ludek
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    TVN śnieży na analogowym tunerze, którego użyłem żeby ustawić sie na HotBirda. Precyzyjne ustawienie anteny i tak pewnie zostawie fachowcowi (bez miernika ciężko - a nie mam dobrego kompasu ;) ), ale co z tym konwerterem? Pytam z ciekawości bo i tak kupie nowy (to żaden pieniądz).
  • #17 14 Sep 2007 14:19
    west222
    Level 14  
    Helpful post? (-1)
    anteny N ki sa tak male i slabe ze wystarczy galazka drzewa w swietle albo mocniejszy deszcz i po "ptokach" ...
  • #18 14 Sep 2007 14:30
    ludek
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    zapomniałem dodać że mam starą czaszę cóś ze 80 cm:D

Dodano po 1 [minuty]:

aha, i mieszkam na dolnym śląsku - 100 km od granicy niemieckiej
  • #19 14 Sep 2007 14:47
    Marcin_1972
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Tunery N-ki mają mierniki sygnału - trzeba sobie tuner włączyć przy antenie i obserwować wskazania. Nowe tunery włączają ten miernik automatycznie. W moich okolicach można na standardowym sprzęcie (z kompletu) ustawić jakość do około70-75%.
    Trzeba mieć jednak dobrą rękę.
  • #20 14 Sep 2007 17:44
    kelkeszą
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Konwerter na 100 % masz sprawny .
    Dekoder n wymaga bardzo precyzyjnie ustawionego talerza .
    Bez przyrządu może być ciężko , jednak życzę powodzenia .
  • #21 15 Sep 2007 17:23
    kanero
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Ja mam nieco inny problem:

Zawsze mam sygnal, nawet jak trzymam odlaczony konwerter w reku !

... a jakosc wciaz zero. Mam standardowy zestaw N-ki (antene + konwerter Sharpa).

Krecilem antena na wszystkie strony i sygnal mialem _zawsze_ 50-70%. Zauwazylem, ze jak zaslonie konwerter reka, to sila sygnalu sie poprawia :) Wyciagnalem wiec konwerter i jak trzymam go w reku, to dowolnie jak go skieruje, wezme do pokoju itp. to sygnal wciaz mam 50-80%...

Jak odlacze kabel od konwertera so sygnal (uzywam miernika w tunerze N-ki) spada do zera. Wiec mniemam ze tuner jest OK.

Co to moze byc? Uszkodzony konwerter?
  • #22 15 Sep 2007 19:49
    automatyk
    Level 14  
    Helpful post? (-1)
    Kręcenie wschód-zachód to za mało. Przy małej antenie (60-70cm) ważny jest kąt elewacji (góra-dół). Konwerter pewnie dobry tylko nigdy nie wstrzeliłeś się w sygnał. Przecież jest poziom sygnału i jakości w tunerze N-ki, trzeba to wykorzystać. Ruchy powolne przy Wsch-Zach i przy wzroście sygnału trzeba regulować kąt elewacji, aż do osiągnięcia największych %. I znów Wsch-Zach, znów kąt elewacji, a póżniej skręcenie (obrót) konwartera w prawo na max. % w jakości. Przy skręcaniu śrub też należy patrzeć na jakość, aby nie zmniejszyła się.
  • #23 15 Sep 2007 20:18
    kanero
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    kanero wrote:
    Ja mam nieco inny problem:

Zawsze mam sygnal, nawet jak trzymam odlaczony konwerter w reku !

Po kolejnych 2 godzinach kombinowania sam sobie odpowiem: otoz nie wiem czy z kazdym konwerterem tak jest, z moim tak (nie znam sie na tym ale wydaje mi sie, ze to nie jest prawidlowe zachowanie), ale pomimo to udalo mi sie dobrze ustawic antene i zdekodowac sygnal.
  • #24 16 Sep 2007 18:08
    dj_jasin
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (0)
    Ja użyłem miernika sygnału i wyłapałem na ponad 75% i wszystko już gra.
  • #25 16 Sep 2007 21:03
    kowi
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    A czy teren przed anteną masz czysty, nic nie rośnie.:?:
  • #26 17 Sep 2007 07:32
    ludek
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Wymieniłem konwerter z ALPS 0,6dB na inny 0,2dB (przynajmniej w teorii 0,2) i od razu skok jakości z 0% do 20%. Po dokładniejszym ustawieniu mam w tej chwili 40% jakości przy 80% siły. Powiem tylko jedno- nbox to kicha.
  • #27 17 Sep 2007 16:09
    michcio
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    0,6 db to zdecydowanie za dużo. Tak więc nic dziwnego, że na 0,2 db jest lepiej. Na mój gust, to 40 % to za mało. Powinno się dać wycisnąć więcej.
    Nbox to nie taka kicha, jak myślisz. Po prostu modulacja DVB-S2 jest bardziej podatna na różne anomalie i zakłócenia niż starsza DVB-S. Dlatego tu jest wyżej postawiona poprzeczka, jeśli chodzi o jakość sygnału.

A tak apropo, to, że na samym konwerterze pokazuje siłę sygnału, to atrybut wielu konwerterów i nie jest to wada.
  • #28 18 Sep 2007 07:29
    ludek
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Przy dokładniejszym ustawieniu udało by się pewnie jeszcze wycisnąć z 10 góra 20% ale nie więcej. W każdym razie teraz też odbiera bez problemu. Co najwyżej będą kłopoty przy złej pogodzie.
  • #29 23 Sep 2007 10:34
    as1234
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Kolego czasem tunery N-ki warjują z pokazywaniem siły i jakości. Jeżeli pomimo prób nie łapiesz sygnału spróbuj zresetować dekoder. Reset tunera to kombinacja trzech klawiszy na panelu tunera: wciskasz po koleji trzymając przyciski "Menu", "Res", "strzałka w prawo" po około 5 sekundach zaczynają migać cyferki na panelu wtedy zwolnić przyciski.
    Powodzenia
  • #30 26 Sep 2007 21:35
    KAROLEX
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam mam trochę inny problem siłe sygnału mam 76% a jakość 60% ale czesto zdarza się że jakość zaczyna wariować i zmienia sie co kilka sekund od 0 do znów 60 obraz wtedy skacze i czesto traci sygnał...
  Search 4 million + Products
Browse Products